Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Vyměnit hliníkovou elektroinstalaci z roku 1975 nebo neměnit?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 2 [3] 4 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Vyměnit hliníkovou elektroinstalaci z roku 1975 nebo neměnit?  (Přečteno 60931 krát)
Kvita Ladislav
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #36 kdy: 30.08.2010, 22:05 »

Jen jsem napsal, co píše SICHR.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lubomír Jindra
Revizní technik E2B
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #37 kdy: 30.08.2010, 22:07 »

ok, legrace  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize elektrických zařízení
Liberecký kraj
www.i-revize.cz
jindra@i-revize.cz
Kvita Ladislav
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #38 kdy: 30.08.2010, 22:27 »

Jasně. Když už jsme se tak rozhovořili, zeptám se vás: používáte jističe 13 A? Nepadla tu o nich ani zmínka, letos na školení RT nám bylo sdělováno jako novinka, že jsou tyto jističe v ČR v prodeji. Já je už nějaký ten rok instaluji právě na kabely CYKY 3x1,5, pokud to vychází vzhledem k uložení.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #39 kdy: 30.08.2010, 22:45 »

používáte jističe 13 A?
Nepoužívám a jejich použití považuji to pouze jako nouzové řešení, jako zákazník chci mít možnost odebírat ze 16A zásuvky 16A, u nové věci bych vás s tím vyhodil.

Já je už nějaký ten rok instaluji právě na kabely CYKY 3x1,5, pokud to vychází vzhledem k uložení.
 
Pokud je to k zásuvkám pro osvětlení tak nic proti, pokud to děláte i pro zásuvku pro rychlovarnou konvici nebo myčku tak jednou zapláčete.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Online Online



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #40 kdy: 30.08.2010, 22:55 »


Pokud je to k zásuvkám pro osvětlení tak nic proti, pokud to děláte i pro zásuvku pro rychlovarnou konvici nebo myčku tak jednou zapláčete.


A nejsou předřazené prvky, například vypínače, většinou na 10A zátěž? Já bych něco proti asi měl.

Normálně je také nepoužívám. Jako nouzovka u pokažené instalace super.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #41 kdy: 30.08.2010, 23:02 »

A nejsou předřazené prvky, například vypínače, většinou na 10A zátěž? Já bych něco proti asi měl.

Vypínače se dimenzují podle zátěže kterou mají vypínat ne podle předřazeného jištění, alespoň tak to bývalo v normě. Je ovšem pravdou že nikdy nikdo nezaručí že nějaký kutil domácí nepřidá do stávajícího obvodu další zátěž.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rudolf Šála
*
Offline Offline




« Odpověď #42 kdy: 30.08.2010, 23:11 »

Moc prosím všechny zasvěcené do problematiky hliníkových vodičů o radu. Rekonstrujeme řadový RD (přízemí + 2 patra) a veškerá elektroinstala ce je zde v hliníku, konkrétně 2x2,5mm. dům byl cca  10 let opuštěný a stávající vodiče se zatím zdají být v pořádku (nelámou se a nikde nejsou ani potřeba dotahovat spoje). V domu měníme okna, kompletní vodoinstalaci i radiátory. Žádná část se nepřistavuje, jen je potřeba v kuchyni několik zásuvek přemístit. Je mi 30 let a bydlet zde plánuji napořád.  A tak se ptám: nechat udělat kompletní novou instalaci z mědi nebo zachovat původní? Vidím to tak, že buď teď nebo pak nikdy. V domu samozřejmě nebydlíme a na stěhování taky nepospícháme. Staré kabely nejsou v trubkách ale zazděné. Celková obytná plocha včetně garáže a kotelny je cca 200 metrů čtverečných. Dokáže někdo odhadnout přiblžnou cenu v malém městečku ve vých. čechách? Bourací a zednické práce zvládnu sám.
Všem moc děkuji za názory!

Na vaši otázku je jednoznačná odpověď: Vyměnit, předělat.

Hliníkové rozvody s největší pravděpodobnos tí v soustavě TN-C jsou potencionálně nebezpečné a v pruběhu času nestabilní. Hliník o nízkém pruřezu má naprosto špatné machanické vlastnosti podepisující se na bezpečnosti a komfortnosti instalace. Už jen fakt že by se správně měly jednou do roka utahovat šrouby na svorkách, dělá se to kvuli tzv. ''nízké mezi tečení''. To muže zapříčinit že spoj bude špatně vodivý a vodič se vypálí nebo se uvolní a jste ''po tmě'',  v horším případě vám bude něco probíjet.

Pak tu jsou ty nevýhody TN-C soustavy, stačí aby se takto uvolnil vodič PEN a při zapnutí spotřebiče buď proud teče přes ochranné pospojení (voda, plyn,topení) nebo se objeví nebezpečné napětí na kostře spotřebiče což je nebezpečný stav. Nu a zbývá nám třeba použití proudového chrániče (FI) které je nemožné v TN-C. Pro představu FI počítá proudy jím protékající a případné proudy protékající třeba přes fázi, vás a vodovodní potrubí zpusobí jeho vybavení (shození, vypnutí obvodu) což vám pravděpodobně zachrání život.

Zkuste se někdy zeptat třeba známých jaké mají problémy s AYKY v panelovém domě kde je hliník největší kámen úrazu.

Mám takový názor že hliník se má používat ve venkovních rozvodech kde jsou jeho nevýhody minimální, to že za starých času soudruzi nejspíše z ekonomických duvodu preferovali v občanské výstavbě  AY vodiče a AYKY kabely byla největší ''bota'' a úlet.

A pak samozřejmě se nebojte vymyslet co nejvíc pro váš komfort ať máte do konce života klid. Vše promyslete a nic nezanedbejte, pak bude pozdě.

  
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lukáš Malík
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline


Montáže a opravy elektro do 1000V, §8


« Odpověď #43 kdy: 30.08.2010, 23:47 »

To Rudolf:
Mám takový názor že hliník se má používat ve venkovních rozvodech kde jsou jeho nevýhody minimální,...

...ano, při větších průřezech to není tak drastické, jako jinde  Mrknutí

...za starých času soudruzi nejspíše z ekonomických duvodu preferovali v občanské výstavbě  AY vodiče a AYKY kabely..

..ono tak nic jiného dříve moc nebylo Nerozhodný

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Domovní a bytové elektroinstala ce.
Realizace datových sítí, rozvodů TV a DT,
specializace na STA stanice, TV a SAT rozvody bytových a rodinných domů
TV a SAT technika - prodej, servis
Rudolf Šála
*
Offline Offline




« Odpověď #44 kdy: 31.08.2010, 00:05 »

..ono tak nic jiného dříve moc nebylo Nerozhodný

Ve východním bloku byl nadbytek hliníku který byl daleko přijatelnější cenově. Pak však nastala i situace kdy nám Chile splatila dluh v mědi a bylo i na CYKY  Škleb Muj děda měl štěstí že toho při budování domu využil  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
IM
« Odpověď #45 kdy: 31.08.2010, 09:47 »

Jen tak čistě teoreticky: tím kabelem CYKY 3x1,5 by se nechal připojit i celý elektrický sporák, pokud ho i s kabelem zakopete do velmi vlhké černé země s měrným tepelným odporem 0,4 K.m/W o teplotě max. 10°C.
Zatížitelnost těchto kabelů je 41,5 A. Nechá se tím hezky ušetřit.
Doporučuji vám přejít od teorie k praxi. Potíž je v tom, že málokdo má v kuchyni, kde je el. sporák, velmi vlhkou zeminu. A kdyby ji měl, asi by brzy vyschla. Čili 41,5 A, zatížitelnost možná pro školní příklad, ale studentům by zbytečně mátla hlavu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rudolf Šála
*
Offline Offline




« Odpověď #46 kdy: 31.08.2010, 14:25 »

Jen tak čistě teoreticky: tím kabelem CYKY 3x1,5 by se nechal připojit i celý elektrický sporák, pokud ho i s kabelem zakopete do velmi vlhké černé země s měrným tepelným odporem 0,4 K.m/W o teplotě max. 10°C.
Zatížitelnost těchto kabelů je 41,5 A. Nechá se tím hezky ušetřit.

Čistě teoreticky když seženu stlačené hélium a budu si s nim chladit CYKY 3x1,5 tak mi na to muže fungovat celý dum.....
Tomu se říká Supravodivost (po dosažení teploty absolutní nuly zanikne odpor kovového vedení,  mezi teplotou a měrným odporem je přímá úměrnost) ale v praxi je pro řadového uživatele asi stejně reálná utopie jako ta vaše hlína a sporák.

Raději bych si takové to akademické debaty nechal být, ať tady nematete laiky.  dabel
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Marek Lukavský
*
Offline Offline



Stěžeň je vlastně stožár s plachtou :-)


« Odpověď #47 kdy: 31.08.2010, 17:04 »

Kdy vám ten odhad dělali, před 10 lety? Tak to potom ano, v součastnosti je to nesmysl.
Ten odhad/rozpočet je necelé 2 roky starý, jak jsem psal, bylo to bez zásuvek a vypínačů. RD má přízemí a podkroví, půdorys cca 10x8m s tím, že v patře jsou v podstatě jen ložnice, dole 2 místnosti + sociálka, kotelna, tedy žádné megasídlo.

Poradím vám, když vy poradíte mě. Chci si koupit osobní auto. Kolik tak dnes může stát? Prosím prosím alespoň nějaký přibližný odhad?

Jen tak z principu, pokud nelze odhad udělat, tak přece nemůžete tvrdit, že to za 50k udělat nelze, já takovou nabídku na svůj domek měl?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

-- M.L. --
Kvita Ladislav
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #48 kdy: 31.08.2010, 20:09 »

Omlouvám se za ten svůj nejapný příspěvek se zakopaným sporákem do velmi vlhké černé země, byl to jen pokus o rozvinutí níže citovaných diskuzních příspěvků:
Jen chci rict zasuvky se nechaji tahat 3x1,5.zatizitelnost techto kabelu je 20A.necha se tim hezky usetrit.
OK. Sichr píše něco o 19,5A, nic jiného se mě nechce hledat. Ale to je jeden kabel samostatný. Co potom se svazkem nad rozvaděčem? Tak zatižitelnost kabelů těžce klesá. Takže co jistím 16A, tahám 2,5. I pokud pominu 33 21 30......
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Roman Šafránek
*
Offline Offline



« Odpověď #49 kdy: 01.09.2010, 09:03 »

U takové rekonstrukce domu je rozumné myslet i nějaký ten slaboproud
- rozvody sítě LAN, určitě ne jen tak jak někdo psal výše (router v každém patře) ale hezky všechny kabely natažené do jednoho místa, ideálně v nějaké technologické místnosti, kumbále nebo alespoň na půdě pokud tam není extrémně horko. Zásuvky by měly být přípravené určitě ve všech pokojích alespoň 2 (že tam teď nic neplánujete není podsatné),  je dobré si LAN zásuvku dát i k televizi, není špatný nápad si vytáhnout alepoň husí krk ven třeba kvůli přívodu telefonní linky, kabelovky, optiky
- rozvody TV, SAT - dneska bych doporučoval od každé TV zásuvky samostatný kabel např. na půdu k ant. zesilovači. Takové řešení potom umožní snadno připojit satelit, pokud by jste zásuvky měl smyčkované tak stejně budete mít maximálně tak dvě za sebou a tím pádem je úspora na kabelech minimální...
- alespoň příprava na systém EZS, v exponovaných místnostech - tam kde je vchod, balkón, okno v přízemí, v neobydleném suterénu (poslední dobou se často stává že doma spíte a vykradou vám sklep) přípravit vždy někde v rohu pod stropem kabel pro čidlo (ideálně tak aby potom čidlo nekoukalo přímo do okna, z toho bývají falešné poplachy),  natéhnout se to dá asi obyčejným utp kabelem (vychází dobře cenově),  všechny kabely stáhnout do jednoho místa, jeden kabel můžete většinou prosmyčkovat přes 2-3 čidla (ale záleží na systému EZS....)

Pokud si neuděláte LAN rozvody budete to potom řešit nějakým bezdrátem, prodraží se to, nebude tu fungovat dobře...
Myslete na to, že se mohou změnit dispozice místností. Zrovna teď jsem byl v jednom domě, celkem rozumně nachystané rozvody (cca 6 dvojzásuvek) jenže ve velké místnosti - ložnicopracovn ě se prostě změnila dispozice proti plánu, tam kde měl být pracovní kout jsou postele, tam kde měly být postele je pracovní kout - majitel má u postele dvě počítačové zásuvky a před nočním stolkem mu čouhají husí krky s UTPčky, vymyslet jak je "umravnit" bez sekání... je skoro nemožné, počítač co stojí místo postele se bude připojovat wifinou
Když si neuděláte rozvody pro EZS a jednou ji budete chtít (potom co vás podruhé za měsíc vykradou),  budete používat nejspíše bezdrátová čidla (za 1500 místo 3 stovek za drátové),  odhadem co 2 roky budete měnit hromádku baterií v těch čidlech...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Marek Lukavský
*
Offline Offline



Stěžeň je vlastně stožár s plachtou :-)


« Odpověď #50 kdy: 01.09.2010, 10:45 »

Když si neuděláte rozvody pro EZS a jednou ji budete chtít (potom co vás podruhé za měsíc vykradou),  budete používat nejspíše bezdrátová čidla (za 1500 místo 3 stovek za drátové),  odhadem co 2 roky budete měnit hromádku baterií v těch čidlech...
Ano, mohu potvrdit, dělal jsem před pár lety EZS u příbuzných "ex-post",  tedy bezdrátová čidla (aby se nesekalo nebo nedávaly lišty) a je s tím špatná zkušenost. Baterie musely měnit dost často (čidla jsou stále aktivní, i když je EZS "odkódována"),  hlavně v místnosti, kde se pořád někdo pohyboval. Alarm vždy hlásil technický poplach, když docházela baterie. Dnešní stav je, že EZS nechali prostě "umřít".
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

-- M.L. --
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Online Online



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #51 kdy: 01.09.2010, 21:49 »

Ano, mohu potvrdit, dělal jsem před pár lety EZS u příbuzných "ex-post",  tedy bezdrátová čidla (aby se nesekalo nebo nedávaly lišty) a je s tím špatná zkušenost. Baterie musely měnit dost často (čidla jsou stále aktivní, i když je EZS "odkódována"),  hlavně v místnosti, kde se pořád někdo pohyboval. Alarm vždy hlásil technický poplach, když docházela baterie. Dnešní stav je, že EZS nechali prostě "umřít".

To se trochu divím. Při správném nastavení vydžely baterie u 60tky JA min. rok. I v RD.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #52 kdy: 01.09.2010, 22:20 »

Při správném nastavení vydržely baterie u 60tky JA min. rok. I v RD.

Jj, alkalické 1 rok.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Marek Lukavský
*
Offline Offline



Stěžeň je vlastně stožár s plachtou :-)


« Odpověď #53 kdy: 02.09.2010, 10:04 »

Jj, alkalické 1 rok.
Byl to nějaký Jablotron, v čidlech byly 9V baterie a rok tam tedy nevydržely. Ovšem už nevím, jaký model a typ do nich dávali. Jsem jim pak radil, ať koupí akumulátory a dobíječku, ale myslím, že na to už nedošlo...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

-- M.L. --
Stran: 1 2 [3] 4 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Jak provést instalaci ve zděné kůlně, která nemá strop?
 Kolik by přibližně stálo předělání rozvodu elektřiny?
 Jsou vlastníci bytů povinni rekonstruovat el. rozvody v bytech, když bude rekonstruováno hlavní domo
 Co je potřeba k nové elektroinstalaci v bytě 2 nebo tři vodiče?
 Je opravdu nutné vyměnit staré hadrové vodiče?
 Poradíte mi prosím co se starými hliníkovými vodiči?
 Víte o dostupné a přehledné odb. literatuře?
 Poradite mi z rekonstrukcí instalace na chatě?
 Jak z PEN získám PE a N pro správnou funkci chrániče?
 Mohu v rozvodnici vodič PEN rozdělit na PE a N?
 Je nutné při navýšení příkonu z 1f na 3f rekonstruovat i vnitřní rozvody?
 Jak zrekonstruovat elektroinstalaci koupelny?
 Může spotřebitel vyměnit tělesa v chodníkovém osvětlení?
 Musíme při rekonstrukci vyměnit hlavní rozvodnici ve sklepě za jinou?
 Mohu při rekonstrukci ponechat původní kovové trubky?
 Na kolik by cca vyšla rekonstrukce elektroinstalace bez materiálu?
 Jak se vypořádat s rekonstrukcí rozvaděče při zachování starých obvodů PEN?
 Co udělat s neznámým zelenožlutým vodičem v zemi?
 Jakým způsobem zapojit lustr pokud mám krátké vývody?
 Jak si poradit s vedením ještě v rákosovém stropě?
 Jak zapojit třífázový jistič?
 Jak posunout zásuvku v kuchyni o čtyři metry dál?
 Jaká bude přibližná cena rekonstrukce bytového jádra?
 Aký priemer vodičov pre úpravu existujúcej inštalácie?
 Jak spolehlivě najít vodiče pod omítkou?
 Je hlučná vibrace elektroměru opodstatněný důvod k jeho výměně?
 Proč nelze připojit starý 2-vodičový rozvod na nový 3-vodičový?
 Jak provést rekonstrukci starého hliníkového jádra?
 Jakým zpusobem mám postupovat při výměně elektroměrové rozvodnice?
 Je nutná technicka dokumentace po rekonstrukci, když instalace zůstává stejná?
 Je nějaká možnost dát na panelákový byt s TNC chránič?
 Mohu použít pro instalaci starý kabel 4x1,5 abych nemusel kupovat nový?
 Jak mám dokončit rozpracovanou instalaci v garáži?
 Je nutné při výměně pojistek za jističe použít také proudový chránič?
 Je možné v chatě při výměně elektroměru zanechat původní instalaci?
 Do kdy musí být provedena rekonstrukce el.instalací, které nesplňují normy EU?
 Jak postupovat při výměně svítidel v panelovém domě?
 Jaký postup zvolit při rekonstrukci dom. přípojky?
 Vysvětlí mi někdo kam vedou ve starém domě všechny fáze?
 Jak provést rekonstukci rozvodu elektřiny nejlevněji, nejrychleji a nejčistěji?
 Jakým způsobem obnovit elektroinstalaci v bunkru CO?
 Mohu ponechat i v rekonstruované instalaci v kuchyni dvouvodičové zapojení TN-C?
 Co říct na profesionální bastlíře rekonstrukcí jader?
 Je vadná elektroinstalace nebo revizní zpráva?
 Nakolik je potřebná nová instalace ve starším panelovém bytě?
 Vyplatí se rekonstrukce elektroinstalace v 35 let starém bytě 3+1?
 Lze vyměnit elektroinstalace v bytě bez sekání do zdí?
 Lze udělat z 1fáz. okruhu 3 fázový?
 Co zajistit pro rekonstrukci elektroinstalace rodinného domu?
 Projde mi kvůli novým hodinám revizí starý dvoužílový okruh?
 Jak správně postupovat při rekonstrukci elektroinstalace bytu?
 Co potřebuji k výměně hl. jističe stejné ampéráže a elměrové desky?
 Jak má spotřebitel postupovat pokud si usmyslí třeba rekonstrukci?
 Budem musieť inštaláciu v drevenej prerobiť pre novu reviziu?
 Jde na stávající rozvod v hliníku připojit nový rozvod v mědi?
 Kolik stojí výměna hlavního jističe a předrátování rozvaděče?
 Jak skloubit nové a staré rozvody v hl. rozvaděči při použití proud.chrániče?
 Jak správně předělat osvětlení ve staré koupelně?
 Co je potřeba pro rekonstrukci elektroinstalace?
 Jak odpojit stykač od napětí v rozvodné skříni?
 Jaké je nutno podniknout kroky při výměně tech. zařízení ve starém rozvaděči?
 Lze při výměně hliníkových rozvodů nechat hliník pro světla?
 Nechat přívod AYKY 2x6 z ER po rekonstrukci el. instal. v bytě?
 Mohu zachovat část elektroinstalace při částečné rekonstrukci koupelny?
 Myslíte si, že si z těchto úrazů vezmou zedníci nějaké ponaučení?
 Co vše mám požadovat při rekonstrukci rozvodu elektriny?
 Víte jak taky může vypadat byt po rekonstrukci?
 Jak dočasně zachránit stav bytové elektroinstalace?
 Je možné vyměnit Al za Cu pouze ve dvou místnostech a pozdeji dodělat ostatní?
 Jak sehnat schopného elektrikáře pro pomoc s rekonstrukcí elektroinstalace?
 Je potřeba předělat starou elektroinstalaci pro revizi na třívodičovou?
 Mám kupovat byt se starým Al rozvodem?
 Co vše je potřeba při rekonstrukci elektroinstalace u rodinného domu ?
 Kdo z vás bydlí v bytech s rozvody TN-C?
 Jak zapojit zásuvky 230V sériově?
 Ako správne rekonštruovať starý rodinný dom?
 Jak řešit rekonstrukci instalace místnost po místnosti?
 Lze ponechat TN-C u kompletní rekonstrukce?
 Je při rekonstrukci elektroinstalace v paneláku nutné povolení úřadů?
 Jak postupovat při chybné instalaci kabelu?
 Mohu použít místo původního hliníkového měděný CYKY stejného průřez?
  Existuje standardni postup pro zjisteni puvodniho zapojeni dratu v byte?
 Nebudou problémy se starými rozvody elektřiny v bytě?
 Nejde mi zásuvka, můžeš přijet?
 Je nutné při rekonstrukci vyměnit i starou elektroměrovou skříň?
 Kde je hranice mezi opravou a rekonstrukcí?
 Jak jednoduše rekonstruovat starou instalaci schodiště bytového domu?
 Lze při rekonstrukci el.rozvodů použít pro světla kabel YDY 3x1,5?
 Musím nechat udělat revizi pokud jsem přidal do bytového rozvaděče jistič?
 Jak připojit v bytě nové rozvody TN-C-S na staré TN-C?
 Opravdu se nesmí sekat do panelu?
 Jak spojit hliníkové a měděné vodiče před zalitím betonem?
 Jak zapojit jističe a chrániče v bytě?
 Proč když proběhla rekonstrukce, jsou světla na starých vodičích?
 Jak rekonstrujete rodinný dům za provozu?
 Jak najít ve staré instalaci krabici pod omítkou?
 Je možné zapojit nový obvod v rekonstruované kuchyni?
 Doplníte toto doporučení rekonstrukce o další konstruktivní poznámku?
 Co je potřeba pro výměnu elektrických rozvodů v bytě?
 V jakém pořadí rekonstruovat? Rozvody první a pak až koupelnu?
 Mohu v panelovém bytě zrušit zásuvku s plochými kontakty a napětím 8-15V AC?
 Lze provést rekonstrukci elektroinstalace v panelákovém domě postupně?
 Kde mohou být rozbočovací krabice světelného okruhu v panelákovém bytě ?
 Jaká je priblizna cena vymeny el. rozvodu v rodinnem dome?
 Co dělat když nefunguje starý závitový jistič? Nahradit pojistkovou patronou?
 Jaká je orientační cena za rekonstrukci el. rozvodů panelákového jádra?
 Jak nahradit přerušený PEN od hlavního rozvaděče do bytu?
 Jak vyřešit novou elektriku ve starém paneláku?
 Mám si dělat starosti s dvouvodičovým Cu rozvodem v bytě?
 Musím v družstevním bytě souhlasit s rekonstrukcí elektroinstalace?
 Je potřeba pro rekonstrukci elektroinstalace starého domu povolení statika?
 Čím skrýt starý nezvhledný rozvaděč v panelákovém bytě?
 Co si počít se starým rozvaděčem a rozvody v rodinném domě?
 Ako postupovat pri obnove chalupy?
 Co byste vytkli takové pěkné retro rekonstrukci panelového bytu?
 Mám jako nový nájemník nárok na kompletní výměnu elektroinstalace?
 Jaké se používaly kabely v bytových domech kolem roku 1968?
 Musí být při opravě elektroinstalace v BD přemístěn elektroměr na chodbu?
 Je vhodné řešit rekonstrukci instalace páteřním rozvodem na stropě sklepa?
 Lze posunout stropní osvětlení v panelu o 50 cm?
 Jak zapojit nový rozvadeč místo starého rozvaděče?
 Jak často se v domovní instalaci mění stykače?
 Čím nahradit vadný starý jistič J1K63?
 Jak vysvětlit vlastníkům domu nutnost výměny rozvodů v domě?
 Musí se při přechodu na tři fáze přesekávat elektřina v bytě?
 Jak probíhá výměna stoupacího vedení v BD?
 Jak byly v hliníku dělané zásuvkové okruhy?
 Jaká jsou kritéria pro rekonstrukci elektroinstalace?
 Má smysl předělat obvod TN-C na TN-S bez přizemnění bodu rozdělení?
 Jak na první pohled poznám rozvody v mědi nebo hliníku?
 Jak složitá bude náhrada starých porcelánových pojistek za nožové?
 Doporučíte rekonstrukci pokud je instalace provedená vodiči CYSY?
 Vydrží staré rozvody zapojení více spotřebiču najednou?
 Vadí elektroinstalace za krbovými kamny?
 Lze vyměnit domovní rozvaděč, a zachovat starou elektroinstalaci?
 Kdy se PEN vodič nezapojoval na kolík?
 Je rekonstrukce elektroinstalace v bytě na etapy dobrý nebo špatný nápad?
 Mohu provést selektivitu jištění stejnou hodnotou jističe?
 Jaké jsou možnosti navýšení hlavního jističe?
 Síť TN-C-S, ale část stále TNC, jak řešit po rekonstrukci na TNS?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.05 sekund, 22 dotazů.