Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Co má dělat investor, když nemůže sehnat projektanta?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 2 3 4 [5] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Co má dělat investor, když nemůže sehnat projektanta?  (Přečteno 64098 krát)
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #72 kdy: 03.08.2010, 14:44 »

Nedovolil bych si na stavbu nepřijet a problémy neřešit. Jsem asi vychován "totáčem",  kdy jsem projektoval rozvodny od 22 do 400kV a postavit se tehdy ke stavbě zády, znamenalo návštěvu "kožených kabátů". Také je pravda, že tenkrát projekční firmy byly pojmem, dnes bohužel často jen OSVČ (zodpovědných se nechci dotknout),  t.j. projekty nemá kdo kontrolovat či schvalovat, bez zpětné vazby na vlastní montážníky (poučení z chyb),  žádné vnitřní předpisy, absence pracovníků technického rozvoje (např.EZ, různé brožury, přístrojové a materiální "výcucy"  a výpočtová pravítka, atd.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #73 kdy: 03.08.2010, 15:37 »

Další typický problém je neprovázanost projektů jednotlivých řemesel, velmi často je něco v konfliktu.
Pak samozřejmě kvalita projektů obecně. Bohužel, velmi časté jsou vyložené chyby v projektech, dále různé změny, úpravy ... Díky neexistující zpětné vazbě na projektanty jsou montážní firmy nuceny improvizovat, což samozřejmě působí další problémy.
Dále v oblasti kontroly a revizí, jak jsem psal výše, RT by neměl mít přímou vazbu na montážní firmu.
A samozřejmě by se dalo pokračovat ...

Jsme každý přesně z opačného konce státu. Jelikož ale vaše poznatky naprosto souhlasí, tak je jasné že tento šlendrián není krajovou záležitostí, ale celorepublikov ou mizérií.  zle


.... dnes bohužel často jen OSVČ (zodpovědných se nechci dotknout),  t.j. projekty nemá kdo kontrolovat či schvalovat, bez zpětné vazby na vlastní montážníky (poučení z chyb),  žádné vnitřní předpisy, absence pracovníků technického rozvoje (např.EZ, různé brožury, přístrojové a materiální "výcucy"  a výpočtová pravítka, atd.)
Zde bude asi zakopaný psík - projektanti jsou až příliš často izolováni od praxe.
Co je platné, že třeba i sledují nové trendy, když je pak neaplikují v praxi.  Nerozhodný


PS : Čest a věčná sláva těm několika (mě známým) vyjímkám, o kterých výše uvedené řádky neplatí.  poklona

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #74 kdy: 03.08.2010, 17:15 »

Přesně tak. Přál bych každému projektantovi, aby si někdy zkusil namontovat co naprojektoval. Asi by se jich hodně divilo, že je praxe naprosto jiná než čára na papíru. O vývojářích některých výrobních firem radši ani nemluvím. 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
H
« Odpověď #75 kdy: 04.08.2010, 18:49 »

Investor by si měl nechat vypracovat PD před započetím akce...
Haha. Příklad ze současnosti. Probíhá výběrové řízení z pozice generálního dodavatele stavby (rozumněj hlavního překupníka, který jen nakoupí všechny profese) s tím, že po vybrání dodavatele elektro bude dle harmonogramu cca 20 pozor dní na zpracování kompletní realizační dokumentace od vn až po poslední zásuvku (výrobně skladovací hala asi 90x90 m, dle specifikace cca 1200 vývodů). Investora podle mě nějaký projekt nezajímá, ten si nechal od generálního dodavatele postavit halu.

Dále nerozumím tomu, proč se tak zásadně liší projekty pro vyřízení stavebního povolení a "ostré" projekty, podle kterých by stavba měla realizována?
Osobně taktéž moc nevím, protože ta "bába" na úřadě IMHO stejně ani z jednoho nic nepozná.
A jak se na první pohled pozná projekt pouze pro stavební povolení?
Je na něm napsáno DSP nebo dokumentace pro stavební povolení.
Je to v podstatě zjednodušená forma projektové dokumentace, kde je zpravidla hrubý návrh co kde a kolik toho přibližně bude. Požadavky určuje vyhláška 499/2006 Sb. příloha 1 (mimochodem nevyžaduje žádné výkazy či projekční rozpočty).
Já osobně do takovýchto projektů píšu, že tato dokumentace (DSP) je pouze zjednodušená forma projektu a že neslouží k realizaci díla - pro ni je potřeba vypracovat samostatnou realizační dokumentaci.

Proč jsou v projektech pro stavební povolení evidentní nesmysly?
V dost případech proto, aby když bude jiná-než-spřátelená firma podle takového projektu navrhovat cenu za realizaci, aby s cenou ustřelila a naopak spřátelená firma, která o těchto nesmyslech ví dala skutečnou reálnou cenu a zakázku vyhrála (viz např. jistý projekt od firmy, sídlící v Olomouci na ulici Západní z února 2006 na halu v Prostějově, kde byly perly jako dozbrojení hlavního jističe 4000 A pro trafo 1000 kVA, páteřní rozvody ve značných délkách provedené stíněnými kabely NYCWY, apod.). Je to prosté.
Občas bývají nesmysly i z toho důvodu, že v prvotní fázi projektu vám investor nedá žádné vstupní informace a chce dokumentaci pro úřady, aby mohl začít projednávat a až potom se řeší co jak a kde bude či nebude.

Petře a jak se takový projekt prakticky reklamuje?
Podle mě jednoduše. Ať už stavební dozor, či jiná osoba, která v projektu vidí ony fatální chyby na ně má investora upozornit s vyčíslením co bude stát náprava. Jak je citováno v jiných vláknech znění §159 Stavebního zákona č. 183/2006 Sb.,  je podle mě možné tyto vícenáklady za nesmysly či vyložené chyby přenést na projektanta. Zároveň na něj podat stížnost s těmito chybami na ČKAIT.
Dokud se toto nebude dělat, tak nezbyde nic jiného, než tlachání na fórech, jak to všechno nefunguje a jak jsou ty projekty špatný.



Souhlasím s tím, že pro dobré projekty je potřeba zpětná vazba projektantovi ze staveb a účast projektanta na celém průběhu stavby. To žádná teorie na školeních nenahradí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #76 kdy: 04.08.2010, 18:56 »

Haha. Příklad ze současnosti. Probíhá výběrové řízení z pozice generálního dodavatele stavby (rozumněj hlavního překupníka, který jen nakoupí všechny profese) s tím, že po vybrání dodavatele elektro bude dle harmonogramu cca 20 pozor dní na zpracování kompletní realizační dokumentace od vn až po poslední zásuvku (výrobně skladovací hala asi 90x90 m, dle specifikace cca 1200 vývodů). Investora podle mě nějaký projekt nezajímá, ten si nechal od generálního dodavatele postavit halu.
 

Tak tomu nerozumím. Dodavatel elektro si tedy cenu vycucá z prstu? Podle čeho vypracuje cenovou nabídku, když není hotová žádná dokumentace?
Pokud chce investor nějakou cenovou nabídku, musí předložit podklady pro stavbu.
U výrobní haly 90x90m se přece nedá cena jen tak vystřelit od boku. Alespoň já bych to nedokázal. Nebydlím na divokém západě, nejsem kovboj.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
raj
« Odpověď #77 kdy: 05.08.2010, 17:39 »

Citace
U výrobní haly 90x90m se přece nedá cena jen tak vystřelit od boku.
Ale dá.
Před rokem jsem chtě nechtě musel nabídnout instalaci haly, protože stavební firma měla skluz a nebylo možné, abychom montovali technologii a nad námi zároveň někdo tahal světla a tlusté přívody. Hala se zároveň musela přepojit na nový přívod a já bych řval, že jsme po tmě a nejezdí jeřáby. Moudrý investor seznal, že sám sobě si vyhovím a on nebude muset řešit koordinaci dvou firem a nakonec vše ožije "naráz". Nemám s podobnou instalací zkušenosti, tak jsem se podíval z okna a "plácl" cenu. Investor pravil, že je to o "třista" víc, než má, tak ať slevím "stopade" a on "stopade" přidá. A než jsem se vzpamatoval, měl jsem před sebou jím podepsanou smlouvu. Projekt jsem si  zadal až potom. A neprodělal jsem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #78 kdy: 05.08.2010, 19:13 »

Zdenku, takže si dobrý střelec. Gratuluji  Smích Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
raj
« Odpověď #79 kdy: 05.08.2010, 20:00 »

To není chvalozpěv na mou osobu. Jen tím chci vyjádřit názor, že se projektům se při tvorbě nabídky v ČR připisuje příliš magická moc. A skutečnost je pak jiná ...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #80 kdy: 05.08.2010, 22:02 »

Ale dá.
Před rokem jsem chtě nechtě musel nabídnout instalaci haly, protože stavební firma měla skluz a nebylo možné, abychom montovali technologii a nad námi zároveň někdo tahal světla a tlusté přívody. Hala se zároveň musela přepojit na nový přívod a já bych řval, že jsme po tmě a nejezdí jeřáby. Moudrý investor seznal, že sám sobě si vyhovím a on nebude muset řešit koordinaci dvou firem a nakonec vše ožije "naráz". Nemám s podobnou instalací zkušenosti, tak jsem se podíval z okna a "plácl" cenu. Investor pravil, že je to o "třista" víc, než má, tak ať slevím "stopade" a on "stopade" přidá. A než jsem se vzpamatoval, měl jsem před sebou jím podepsanou smlouvu. Projekt jsem si  zadal až potom. A neprodělal jsem.
Tak jo, to je jen názorná ukázka z praxe, že zabývat se zodpovědně rozpočtováním akcí je v ČR holý nesmysl. né nadarmo máme proti civilizovanému světu vše na co se podíváme předražené (od dálnic po obleční v maloobchodech).
Jsem rád, že se zbývám pouze drobnými pracemi, třeba právě tím mnohými tolik pohrdaným projektováním rekonstrukcí bytů a domků a nemusím řešit milionářské problémy velkopodnikate lů. A když přijde drobný investor, snažím se mít pro něj vždy snesitelně krátký termín.  angel
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Bambus
« Odpověď #81 kdy: 05.08.2010, 22:51 »

, ,Tak jo, to je jen názorná ukázka z praxe, že zabývat se zodpovědně rozpočtováním akcí je v ČR holý nesmysl"

Přesně tak Pane Karvánku . Stavby jsou v podstatě stále stejné opakovačky .
Nemá cenu nic počítat ,  prostě to tam vystřelíte a buď to vyjde nebo ne .
A svědomí ? Komu je líto vás když si zavoláte nějakého řemeslníka nebo dáte auto do servisu ? Dolití vody do ostřikovačů 800 káčé - prý součást servisní prohlíky .
Tak jaképak slitování .
Nehledě na to ,  že dostanete-li třeba trochu přestřelenou nabídku tak máte možnost v případě že vás hryze svědomí nebo prostě rád děláte pěkně to pěkně taky udělat .
A když chce někdo nacenit nějakou vědeckou instalaci tak to platí dvakrát tolik .
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #82 kdy: 05.08.2010, 23:21 »

Komu je líto vás když si zavoláte nějakého řemeslníka nebo dáte auto do servisu ? Dolití vody do ostřikovačů 800 káčé - prý součást servisní prohlíky .
Tak jaképak slitování.
Palec vzhůru
Pravda, pravda. Protože nemůžeme "kázat vodu a pít víno",  přiznávám se, že na garančkách si vodu nenechávám dolévat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrika NENÍ časopis!  
Bambus
« Odpověď #83 kdy: 05.08.2010, 23:31 »

A to já zase jo . Ale vždy je tam proženu proč to není za ty peníze dolito na rysku  Škleb.
A ono to nikdy napoprvé není a to je to jediné co mě na tom štve .  Ne ta cena ,  ale to ,že je to uděláno halabala .
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #84 kdy: 05.08.2010, 23:36 »

Nojo, co se týče rozpočtů, tam si kolikrát člověk může nabít ústa. Projektant v zadávací dokumentaci očísluje výkaz výměr podle ceníku M21, rozpočtář to naklepe do počítače, zakouzlí s koeficientama a cena je na světě. Pak začne mazec, protože je stavba ne úplně typická, krafe do toho architekt, podělají se místní podmínky (ne vždycky si mohu vypnout to co zrovna potřebuju).

Dost často je nejlepší odhad pohled z okna, představím si maníky, kolik jich budu potřebovat, jak dlouho tam budou a jak moc bude prudit investor. Koeficient a mám cenu. Chce to ale spustu praxe. Dělal jsem to kdysi pro jednu firmu a musím říct, že se mi občas špatně spalo.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Stran: 1 2 3 4 [5] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Jaký potřebuji ŽL abych mohl projektovat bez autorizace?
 musi byt projekt pre stavebne povolenie schvalený stavebným inžinierom?
 Jaké podmínky musí splňovat projektant slaboproudých systémů?
 Dle čeho jsou placeni projektanti elektro?
 Kreslit schémata rozváděčů jednopólově nebo trojpólově?
 Musi mit kazdy projektant elektroinstalace zakoupene vsechny potrebne normy?
 Kdo ze zde přítomných by uvítal uzavřenou skupinu projektantů elektro?
 Jak má spotřebitel postupovat pokud si usmyslí třeba rekonstrukci?
 Kde najít dodavatele schématu světelné výstrče a prohlášení o shodě?
 Je projektant elektro odpovědný za bezpečnost zařízení, které projektoval?
 Zopakujme si časté chyby v projektové dokumentaci bytové a občanské výstavbě
 KUHLMANN: Prkno projektanta
 IN-EL: Příručka pro zkoušky projektantů elektrických instalací
 Ktoré normy sú potrebné pre projektanta?
 Jak se stát projektantem hromosvodů?
 Ako sa stať projektantom EZ?
 Je opravdu projektant zbytečný, když máme revizáky všeuměly?
 Proč je tak tristní úroveň projektantů LPS?
 Oprávnění autorizované osoby
 Je autorizovaná osoba odpovědná, i když jedná na příkaz nadřízeného?
 Máte už někdo zkušenosti s BIM projektováním elektro?
 Kdo velí stavbě? Projektant nebo elektromontér?
 Rýsovací prkno PANA projektanta!
 Jak se stát projektantem vn?
 Ako projektovať elektroinštaláciu rekreačnej rezidencie v Rusku?
 Jaké máte zkušenosti s realizací svých projektů?
 Od čeho se odrazit k projektování?
 Znáte základní informace, které by měl vědět každý projektant?
 Jak vybrat projektanta?
 Kde nájdem info o obsahu jednotlivých stupňov projektovej dokumentácie elektro?
 IN-EL: Příručka pro zkoušky projektantů elektrických instalací
 Proč nemohu razítkovat projektovou dokumentaci razítkem revizního technika?
 Jaká všechna oprávnění je potřeba pro projektování?
 eDEHN#23: Návrh vnější ochrany z pohledu projektanta REPRÍZA
 Ako sa z gymazisty môže stať projektant elektrických zariadení?
 EPLAN Data Portal nyní v cloudovém prostředí
 Jak se dnes stát projektantem elektro?
 Kdy projektant skutečně potřebuje navíc §6?
 Nový lexikon projektanta jde do tiskárny!
 UČEBNICE EVP#6: Projekce a konstrukce
 RECENZE: Lexikonu projektanta elektro
 Máte Lexikon projektanta? Co si o něm myslíte?
 Jak je to s různými rolemi Projektanta/Konstruktéra dle nové legislativy?
 Jak má vypadat razítko na projektu neutorizovaného projektanta ještě dle §10?

Aktuální slova (1)

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.072 sekund, 24 dotazů.