Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Co má dělat investor, když nemůže sehnat projektanta?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 2 3 [4] 5 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Co má dělat investor, když nemůže sehnat projektanta?  (Přečteno 64094 krát)
Dobiáš Miroslav
« Odpověď #54 kdy: 02.08.2010, 14:48 »

Mohl byste mi to podezření na schizofrenii nějak osvětlit? Asi si na té své shilé židli sedím ještě na vedení.  Jsem v rozpacích


No, pane Novák, zdvihněte se z té shnilé židle, uvolněte vedení pro tok nových informací, ono už to potom nebude tak nevysvětliteln é. Dejte vědět, jak se budete potom cítit. Mrknutí Teď vážněji, osobně si myslím, že vám je situace dost jasná, jenom se nechcete vzdát zaběhaných /špatných/ mechanizmů. Ostatně v této pozici, jak vyplývá z jiných diskuzí, jsou zpravidla i ostatní. Peníze jsou prostě peníze,že.

Podle ústavy soukromé obydlí je v tomto smyslu nedotknutelné. Jak může stát něco zajišťovat, když MY stát, jsme se rozhodli, že MY stát si do svých kuchyní nepolezeme? Pokud MY stát změníme pravidla a bude k nám moci lézt kontrola instalace, to bude fičák!
Další revoluce.
 tanecek

Pane Minařík, osobně si myslím, že máte daleko větší přehled, čeho všeho se státní dozor týká, tak proč takto problematiku současné elektrotechnik y zlehčovat, že.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #55 kdy: 02.08.2010, 17:15 »

Moje osobní zkušenosti s projekty a s projektanty jsou dost špatné, až na několik málo vyjímek.
Zásadní problém bych viděl v tom, že neexistuje zpětná vazba. Projektant prostě něco zplodí, dostane za to zaplaceno a tím to pro něj hasne ... Žel praxe je potom taková, že se často hodně věcí změní, projektant už je nedostupný, montážní firmy jsou nuceny řešit to za pochodu a "po svém",  a konečný výsledek - škoda slov ...
Mnohokrát jsem žádal projektanty o dořešení některých věcí, s dost mizernou úspěšností ... Buď mě vyloženě poslali někam, v lepším případě něco slíbili (a nedodrželi) ...
A dostat projektanta na stavbu, aby na místě něco vyřešil, to se mi nepovedlo nikdy ...
Nezřídka se stává, že projekt je nepoužitelný už od počátku, velmi časté jsou problémy s návazností na ostatní řemesla ... A také, čím větší stavba, tím větší chaos ...
Myslím, že této oblasti se ještě musíme učit. Mám jisté zkušenosti z Německa, tam je to úplně jinak. Projekty jsou úplně na všechno, zahrnují úplně všechny řemesla, pokud něco nesedí nebo se změní, projektant přijede a vyřeší to na místě. Nikdo si nedovolí udělat cokoliv jinak, než je v projektu.
U nás je to spíše ve stylu, kdo přijde první, udělá to po svém a ostatní se musí přizpůsobit ...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #56 kdy: 02.08.2010, 17:34 »

Jardo, ono je to jako se vším. Investor dostane jen to co si zaplatí. Když si mě investor objedná na dozorování stavby, pak není problém s pravidelnými návštěvami. Jestliže si ale nechá vypracovat PD ke stavebku, tak pak může těžko někdo chtít, aby projektant zevloval po stavbě a vše řešil a dokresloval za suché z nosu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Radek Červený
Žij a nechej žít
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #57 kdy: 02.08.2010, 17:57 »

Nesváděl bych vinu na projektanta, jak psal Jarda Hasala. Osobně mám zkušenost, že když už zákazník přinese vypracovaný projekt, tak instalace je provedena podle něj. Pokud tam jsou "drobné" změny, které si investor vyžádal během realizace, zakreslí se rukou do stávajícího projektu a na konci, POKUD S TÍM INVESTOR SOUHLASÍ oslovím projektanta se žádostí o zakreslení změn. Samozřejmě se jedná o placenou službu. Ještě se mi nestalo, aby na toto projektant neslyšel.
Jiná kapitola je, když investor s tímto nesouhlasí, protože zakreslení změn nechce zaplatit. Pak mu vysvětlím, že pokud chce po nás výchozí revizi, tak revizní technik ji neudělá bez platné dokumentace a jaké výhody má dokumentace pro něj i do budoucna. V 80% případů situaci investor pochopí a nakonec kývne. Těm 20% zpravidla popřeji do budoucna hodně štěstí  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Slušnost je kouzelný nástroj, který otevřel mnohem více dveří než jakýkoliv doposud vynalezený klíč.
www.elektrikab rno.cz
info@elektrikabrno.cz
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #58 kdy: 02.08.2010, 18:15 »

Ovšem skutečnost, že často neexistuje vazba mezi projektantem a stavbou je pravda. Ovšem na druhou stranu taková vazba není zdarma a investor chce šetřit kde se dá, že?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrika NENÍ časopis!  
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #59 kdy: 02.08.2010, 18:19 »

Ovšem na druhou stranu taková vazba není zdarma a investor chce šetřit kde se dá, že?

On investor taky většinou počítá s tím že dokumentace kterou platí je automaticky dle skutečného stavu. Že skutečnost je jiná vědí pouze větší investoři a ne majitelé rodinných domků.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #60 kdy: 02.08.2010, 18:33 »

TO Alin: Investor by si měl nechat vypracovat PD před započetím akce a když pak zhotovitel instalace provede instalaci dle této PD, pak není problém. Jak psal Radek Červený, drobné odchylky si pak zakreslí sám zhotovitel akce.
Dokumentace dle skutečného stavu jsou jaksi mimo realitu. Nedávno jsem byl požádán jedním obecním úřadem o zpracování takové dokumentace a nedovedete si představit, co bych musel nakreslit za nesmysli. Instalaci provedl nějaký místní elektrikář z JZD a to bych vám přál vidět.
Než vytvořím PD byť "jen k rodinnému domku",  předchází takové akci jednání s investorem, kde dopodrobna probereme celou budoucí elektroinstala ci, pak následuje jednání s projektanty ostatních řemesel (výhodou je, že se většinou osobně známe),  takže pak v dokumentaci není chaos a dokumentace na sebe obyčejně navazují a spolehlivě se doplňují. Investor si samozřejmě zaplatí více peněz, ale pak se již nemusí o nic starat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
raj
« Odpověď #61 kdy: 02.08.2010, 18:39 »

Citace
Ovšem skutečnost, že často neexistuje vazba mezi projektantem a stavbou je pravda.
... ale z 99.9% je na vině montážník. Buď projekt ignoruje z hlouposti, nebo z principu. Projektant tomu přece nerozumí, když já to takto dělém už 20 let ...  Investor tomu většinou nerozumí taky a neumí věci zhodnotit. A pokud se jde montážník zeptat, často ce dozví - "nějak to udělějte",  což ho v ignoraci projektu ještě víc utvrdí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdenek Jakubcik 1
*
Offline Offline



WWW
« Odpověď #62 kdy: 02.08.2010, 18:54 »

Já se jenom zeptám. Kolik by podle vás měl stát projekt na RD a to včetně elektroinstala ce?
Dále nerozumím tomu, proč se tak zásadně liší projekty pro vyřízení stavebního povolení a "ostré" projekty, podle kterých by stavba měla realizována?
Proč jsou v projektech pro stavební povolení evidentní nesmysly? Silně podezřívám stavební projektanty, že projekt elektro vygenerují z nějakého unifikovaného projektu a HOTOVO!
Minulý týden jsem řešil tenhle případ - zakládání stavby, investor přinesl stavební projekt. Projekt nádherně zpracován, hologramem označena pravost projektu, vše založeno v krásných deskách s vylisovaným logem projektantské kanceláře. Vezmu do ruky technickou zprávu elektro a jdou na mě mrákoty.
Jako hlavní jistič navržen 300mA proudový chránič! (až později jsem zjistil, že tato kancelář se zabývá projekty dřevostaveb)
Volám projektantovi a ptám se ho, jak mám namontovat proudový chránič do elektroměrovéh o rozvaděče a hlavně proč, když se jedná o klasický zděný dům? Na to jsem obdržel odpověď, že to je snad jasný a s tím projektant zavěsil.
Další pecka nastala u strojeného základového zemniče. Projektant navrhnul, aby na dno základu bylo vysypáno štěrkové lože 20cm a do středu lože byl uložen pásek FeZn a to na ležato. Vývod na HOP chyběl a hromosvod jen dva svody.
Ve stavební části již toto štěrkové lože nebylo. Když to ukazuji stavebnímu dozoru, tak jen kroutí hlavou.
Opět volání projektantovi a říkám mu, jak krásně odizoloval zemění štěrkem a odpověď ještě lepší, "Já to nějak moc neřešil, vždyť to bylo jen pro stavební povolení."
Večer to oznamuji investorovi a ten mi ukazuje fakturu na kompletní projekt pro realizaci stavby za 60.000,- +DPH!
Opět volání projektantovi a ten suše oznámil, že se u něho máme objednat a že vyřešíme tyhle drobnosti. Termín nám byl nabídnut na 1.polovinu října 2010.
Koukám dál do projektu a v rozvaděči použit jako hlavní vypínač proudový chránič 400V/30mA - jediný v celém rozvaděči. Ještě jenom perlička - přívod do technologické místnosti navržen CYKY-J 5x10 a pospojení CY2,5.
Hrubým odhadem 25 fatálních chyb v projektu.
A teď se ještě zeptám. Když už má investor (mladá rodina ) zájem o projekt, jak nenaletět těmto praktikám? (nedovedu odhadnout změnu tohoto projektu na prováděcí projekt)
A jak se na první pohled pozná projekt pouze pro stavební povolení?
A hlavně, je toto normální?

 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #63 kdy: 02.08.2010, 18:58 »

... ale z 99.9% je na vině montážník. Buď projekt ignoruje z hlouposti, nebo z principu.

Nejsem si jist, zda to platí v elektrotechnic e, ale u jiných řemesel ano. Nechal jsem si vypracovat výpočty tepelných ztrát a topný systém. Pak přišel topenář, mávl rukou a udělal mi nabídku, která kupodivu přesně korespondovala s návrhem projektanta. Podobně to dopadlo i se statikem. Vypočítal něco, co stavař vypočítal stejně.

V takových případech se nedivme, že je spotřebitel na rozpacích. Uvedené výpočty jsem zaplatil a mohu s nimi vytapetovat garáž. Nikdo je nechce a nikdo je nepotřebuje.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrika NENÍ časopis!  
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #64 kdy: 02.08.2010, 18:58 »

Ať investor projekt reklamuje a pohrozí oznámením na ČKAIT. Ani v projektu pro stavební řízení nesmí být hovadiny.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #65 kdy: 02.08.2010, 19:01 »

Ať investor projekt reklamuje a pohrozí oznámením na ČKAIT. Ani v projektu pro stavební řízení nesmí být hovadiny.


Petře a jak se takový projekt prakticky reklamuje?
Spotřebitel o takové možnosti určitě není poučený.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrika NENÍ časopis!  
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #66 kdy: 02.08.2010, 19:05 »

Doporučeným dopisem vyzvu projektanta k osobnímu jednání o vadách projektu. Pokud nebude reagovat či na jednání nedojde k dohodě, následuje další dopis na ČKAIT. Projektant musí být totiž jejím členem, když vypracovává "stavebko".
Investor ale musí být technicky pevný v krampflecích, může si vyžádat posudek projektu u jiného projektanta či montážníka. Pokud to půjde k soudu tak soudní znalec.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #67 kdy: 02.08.2010, 20:12 »

Osobně bych neviděl chybu u projektantů ani u montážníků, ale spíš v systému.
Tak jak jsem psal, u nás je to tak, že projektant udělá svou práci, dostane za ni zaplaceno a tím to pro něj končí.
Montážní firma dostane projekt, podle kterého by měla pracovat. Ovšem na 98% staveb dojde k nějakým změnám (nejčastěji z podmětu investora) nebo se v průběhu realizace ukáže, že z různých důvodů není možné použít řešení, které je navrhováno v projektu. A povětšinou je to tak, že projektant je buď neochotný nebo nedostupný, takže montážní firma je nucena improvizovat. Přerušit práci a čekat na projekt je většinou nemožné, montážní firma má smlouvu s nějakým termínem, každé zdržení znamená penále.
Podle mě by to mělo fungovat tak, že celý projekt na stavbu, všechny řemesla by měla dělat jedna firma. Může to být zároveň generální dodavatel stavby. Firma by měla být plně odpovědná za všechny části projektu, tak aby nic nebylo v konfliktu. Zároveň by tato firma měla udělat nějaký harmonogram, co se kdy bude dělat, zkoordinovat jednotlivá řemesla tak, aby si nepřekáželi. Jednotliví projektanti by po celou dobu stavby měli být k dispozici a operativně, na místě řešit možné problémy a samořejmě zaznamenávat změny. Zároveň by tato firma mohla zajišťovat technický dozor, myslím doopravdy a ne jen jako, samostatně pro každé řemeslo. Další součástí by mohli být i revizní technici (mohli by fungovat současně jako technický dozor),  pracovali by pro tu projekční firmu, nikoliv pro montážní firmu - tím by byla zajištěna jejich nestranost, protože všichni víme, že pokud má montážní firma "svého" RT, ten je obvykle ochoten leccos tolerovat, v zájmu zachování další spolupráce ...
Tento systém je do jisté míry inspirován německým modelem.
Myslím si, že by mohl fungovat i v našich podmínkách.
Musí být o něj ovšem zájem ze strany investorů.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #68 kdy: 02.08.2010, 23:50 »

Osobně bych neviděl chybu u projektantů ani u montážníků, ale spíš v systému.  ...
Tento systém je do jisté míry inspirován německým modelem.
Myslím si, že by mohl fungovat i v našich podmínkách.
Musí být o něj ovšem zájem ze strany investorů.

Píšeš systém.
A kdo ten systém určuje?
Pokud opět pouze "klausova neviditelná ruka trhu",  pak tedy komu to navrhnout?
Že by Klausovi?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrika NENÍ časopis!  
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #69 kdy: 03.08.2010, 12:54 »

Tak jak jsem psal dříve, zájem musí přícházet ze strany investorů. Pokud si investor nastaví nějaké požadavky, trh se tomu přizpůsobí.
Klause bych do toho netahal ...  Mrknutí
Spíše by prospěla nějaká osvěta mezi potenciálními investory.
Nebál bych se pojmenovat typické nešvary dnešních staveb.
Například přehrávání zakázek - generální dodavatel má subdodavatele, ten má také subdodavatele, ten má také subdodavatele, ten má také subdodavatele (...) a ve finále práci dělá UK za 60 Kč/hod, čemuž odpovídá i kvalita. Někdy to jsou úplně neuvěřitelné řetězce, v případě nějakého problému je prakticky nemožné operativně zjednat nápravu, navíc každý článek řetězce chce mít nějaký zisk ... Je otázkou, komu toto prospívá ...
Další typický problém je neprovázanost projektů jednotlivých řemesel, velmi často je něco v konfliktu.
Pak samozřejmě kvalita projektů obecně. Bohužel, velmi časté jsou vyložené chyby v projektech, dále různé změny, úpravy ... Díky neexistující zpětné vazbě na projektanty jsou montážní firmy nuceny improvizovat, což samozřejmě působí další problémy.
Dále v oblasti kontroly a revizí, jak jsem psal výše, RT by neměl mít přímou vazbu na montážní firmu.
A samozřejmě by se dalo pokračovat ...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #70 kdy: 03.08.2010, 13:04 »

. . .  Například přehrávání zakázek - generální dodavatel má subdodavatele, ten má také subdodavatele, ten má také subdodavatele, ten má také subdodavatele (...) a ve finále práci dělá UK za 60 Kč/hod, čemuž odpovídá i kvalita. Někdy to jsou úplně neuvěřitelné řetězce, v případě nějakého problému je prakticky nemožné operativně zjednat nápravu, navíc každý článek řetězce chce mít nějaký zisk ...
Do mé poptávky vložím podmínku, že v subdodávce lze realizovat třeba jen 20% objemu díla.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
IM
« Odpověď #71 kdy: 03.08.2010, 14:15 »

Pak samozřejmě kvalita projektů obecně. Bohužel, velmi časté jsou vyložené chyby v projektech, dále různé změny, úpravy ... Díky neexistující zpětné vazbě na projektanty jsou montážní firmy nuceny improvizovat, což samozřejmě působí další problémy.
A jaký je konec? Světla svítí, motory se točí. To, že předaná dokumentace je nekompletní a neodpovídá skutečnosti, není nikde vidět.
Ten, kdo by opruzoval bude jak Don Quijote.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 2 3 [4] 5 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Jaký potřebuji ŽL abych mohl projektovat bez autorizace?
 musi byt projekt pre stavebne povolenie schvalený stavebným inžinierom?
 Jaké podmínky musí splňovat projektant slaboproudých systémů?
 Dle čeho jsou placeni projektanti elektro?
 Kreslit schémata rozváděčů jednopólově nebo trojpólově?
 Musi mit kazdy projektant elektroinstalace zakoupene vsechny potrebne normy?
 Kdo ze zde přítomných by uvítal uzavřenou skupinu projektantů elektro?
 Jak má spotřebitel postupovat pokud si usmyslí třeba rekonstrukci?
 Kde najít dodavatele schématu světelné výstrče a prohlášení o shodě?
 Je projektant elektro odpovědný za bezpečnost zařízení, které projektoval?
 Zopakujme si časté chyby v projektové dokumentaci bytové a občanské výstavbě
 KUHLMANN: Prkno projektanta
 IN-EL: Příručka pro zkoušky projektantů elektrických instalací
 Ktoré normy sú potrebné pre projektanta?
 Jak se stát projektantem hromosvodů?
 Ako sa stať projektantom EZ?
 Je opravdu projektant zbytečný, když máme revizáky všeuměly?
 Proč je tak tristní úroveň projektantů LPS?
 Oprávnění autorizované osoby
 Je autorizovaná osoba odpovědná, i když jedná na příkaz nadřízeného?
 Máte už někdo zkušenosti s BIM projektováním elektro?
 Kdo velí stavbě? Projektant nebo elektromontér?
 Rýsovací prkno PANA projektanta!
 Jak se stát projektantem vn?
 Ako projektovať elektroinštaláciu rekreačnej rezidencie v Rusku?
 Jaké máte zkušenosti s realizací svých projektů?
 Od čeho se odrazit k projektování?
 Znáte základní informace, které by měl vědět každý projektant?
 Jak vybrat projektanta?
 Kde nájdem info o obsahu jednotlivých stupňov projektovej dokumentácie elektro?
 IN-EL: Příručka pro zkoušky projektantů elektrických instalací
 Proč nemohu razítkovat projektovou dokumentaci razítkem revizního technika?
 Jaká všechna oprávnění je potřeba pro projektování?
 eDEHN#23: Návrh vnější ochrany z pohledu projektanta REPRÍZA
 Ako sa z gymazisty môže stať projektant elektrických zariadení?
 EPLAN Data Portal nyní v cloudovém prostředí
 Jak se dnes stát projektantem elektro?
 Kdy projektant skutečně potřebuje navíc §6?
 Nový lexikon projektanta jde do tiskárny!
 UČEBNICE EVP#6: Projekce a konstrukce
 RECENZE: Lexikonu projektanta elektro
 Máte Lexikon projektanta? Co si o něm myslíte?
 Jak je to s různými rolemi Projektanta/Konstruktéra dle nové legislativy?
 Jak má vypadat razítko na projektu neutorizovaného projektanta ještě dle §10?

Aktuální slova (1)

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.072 sekund, 24 dotazů.