Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Znění zákonů, norem, vyhlášek....
| |-+  Diskuze o ČSN
| | |-+  Podle které ČSN musí mít rozvaděč v průmyslovém provozu hlavní vypínač?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] 3 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Podle které ČSN musí mít rozvaděč v průmyslovém provozu hlavní vypínač?  (Přečteno 48757 krát)
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #18 kdy: 01.07.2010, 08:17 »

Určitě bude stačit. V praxi je běžné, že rozvaděče, které nejsou přístupny laické obsluze, obsluhují osoby bez vzdělání a právě proto, že nemají aspoň § 5, tak mají § 4. Dělá se to formou klasického osvědčení u zaměstnanců údržby, profesních průkazů u specializovaný ch obsluh přes služební průkazy pro všechny zaměstnance až po záznamy o poučení, které se vystavují pro zaměstnance cizích právních subjektů.

V praxi jsem ještě neviděl fabriku kde by všichni měli alespoň § 4. Podle mého názoru překladatel použil pojem laik aniž by ho definoval a teď si na to každý pasuje co se zrovna hodí. Pokud by platilo to že stačí vstupní školení bezpečnosti práce na to aby člověk nebyl laik ve smyslu norem tak máme po starostech z 99 procent. Prostě ta definice mě připomíná "větší množství než malé" a je to podle mě nedodělek.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Tesař
*
Offline Offline



OSVČ-www.elektroprojektant.cz


« Odpověď #19 kdy: 01.07.2010, 08:29 »

Mám doplňující otázku. Která ČSN předepisuje, že hlavní vypínač, nebo hasiči předepisovaný Total stop, musí být na podpěťovou vypínací cívku ?  Jsem v rozpacích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #20 kdy: 01.07.2010, 08:42 »

Většina lidí bude mít §3. Čtyřku dostávají obvykle ti, co obsluhují složitější stroje.
Já jsem taky marně hledal definici "laika". Je to §3? Norma EN samozřejmě nezná naší vyhl. 50/78 a asi předpokládá, že někde definice bude.

Protože pracovníci s §4 (osoby bez elektrotechnic kvalifikace) mohou pracovat v blízkosti částí pod napětím, předpokládá se určitá minimální znalost (získaná poučením). Tyto pracovníky bych laiky nenazval.

Mám doplňující otázku. Která ČSN předepisuje, že hlavní vypínač, nebo hasiči předepisovaný Total stop, musí být na podpěťovou vypínací cívku ?  Jsem v rozpacích
ČSN 33 2000-5-537

537.4 Přístroje nouzového vypínání (včetně nouzového zastavení)

537.4.3
.....
Jističe, stykače a pod.,  které jsou ovládány dálkově, musí vypínat při ztrátě napětí na cívkách nebo musí být použito jiného způsobu, kdy porucha vede k bezpečnému stavu zařízení.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #21 kdy: 01.07.2010, 08:55 »

Většina lidí bude mít §3. Čtyřku dostávají obvykle ti, co obsluhují složitější stroje.
Já jsem taky marně hledal definici "laika". Je to §3? Norma EN samozřejmě nezná naší vyhl. 50/78 a asi předpokládá, že někde definice bude.

Protože pracovníci s §4 (osoby bez elektrotechnic kvalifikace) mohou pracovat v blízkosti částí pod napětím, předpokládá se určitá minimální znalost (získaná poučením). Tyto pracovníky bych laiky nenazval.

V principu souhlasím s tím že §4 už by se neměl považovat za laika, §3 už ale laik asi bude. Tím pádem se nám ale fabriky zase naplnili laiky a tím se mění pohled na elektroinstala ci. Škoda jen že ani na školeních se lektoři neshodnou na tom kdo je laik. Jak pak může projektant cokoli navrhnout když nemá jasné vstupní podmínky a vše dál se od toho odvíjí, jsou to chrániče, hlavní vypínače,.....

Jsem zvědav co se vylíhne za změnu při pravidelném vydávání edicí 1,2,3,4,5.....,  co tam bude za formulace. Kde jsou doby kdy v normách bylo jasné názvosloví. Pláč

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #22 kdy: 01.07.2010, 09:04 »

Taky jsem nikde nenašel definici laika. Ale z principu by to měla být osoba bez vzdělání a jakékoli další kvalifikace. Pokud má někdo § 3, tak byl prokazatelně s něčím seznámen a zde je podle mě rozhodující výstižnost obsahu tohoto seznámení. Pak to nemůže být laik. Nevidím principiální rozdíl mezi § 3 a 4. Osobně bych § 3 zrušil.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #23 kdy: 01.07.2010, 09:24 »

Pánové, přečtěte si ty paragrafy. Je v nich doslovně uvedeno VO CO GOU a jak se má postupovat. Je nutno si podrobně uvědomit detailní význam každého slova v textech.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #24 kdy: 01.07.2010, 09:25 »

Taky jsem nikde nenašel definici laika. Ale z principu by to měla být osoba bez vzdělání a jakékoli další kvalifikace. Pokud má někdo § 3, tak byl prokazatelně s něčím seznámen a zde je podle mě rozhodující výstižnost obsahu tohoto seznámení. Pak to nemůže být laik. Nevidím principiální rozdíl mezi § 3 a 4. Osobně bych § 3 zrušil.

On každý je s něčím seznámen ale to neznamená že není laik ve smyslu elektrotechnic kém.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Ryšavý
*
Offline Offline



« Odpověď #25 kdy: 01.07.2010, 09:25 »

Taky jsem nikde nenašel definici laika.
Mezinárodní elektrotechnic ký slovník,
heslo 195-04-03, Laik, ordinary person,  osoba, která není ani znalá ani poučená
heslo 195-04-02, osoba poučená (v elektrotechnic e),  osoba přiměřeně poučená osobami znalými nebo pod jejich dohledem,  aby jí bylo umožněno rozeznat rizika a vyhnout se nebezpečím, která elektřina může způsobit
heslo 195-04-01, osoba znalá (v elektrotechnic e),  osoba s odpovídajícím vzděláním a zkušenostmi,  které ji umožňují rozeznat rizika a vyhnout se nebezpečím, která elektřina může způsobit
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Smysl pro humor - znak ducha bystrého
.45 ACP; 7,62x39; 7,62x54R; 9x19; 12/70
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #26 kdy: 01.07.2010, 09:32 »

Osobně bych § 3 zrušil.
Já taky. I s celou vyhláškou.

Padesátka už je hodně vyčichlá. Neříkám, že je špatná, vydržela hodně dlouho s minimálními změnami. Jak se ale na nás valí předpisy EU, začínají problémy s kompatibilitou .

Některé evropské pojmy tam prostě nejsou řešeny. Kvalifikace ve zbytku Evropy se také ověřuje jiným způsobem než u nás.

Náš elektrikář má osvědčení pro samostatnou činnost v celém oboru elektroinstala ce. Jediné dělení je výbuch/nevýbuch a napětí. Jak to ale dopadne, když elektrikář z JZD Lhota začne tahat operační sály, umíme si všichni představit.

To už jsme ale dost daleko od původního tématu.

Mezinárodní elektrotechnic ký slovník,
heslo 195-04-03, Laik, ordinary person,  osoba, která není ani znalá ani poučená
Já nejsem ani osoba znalá, ani poučená. Jsem osoba znalá s vyšší kvalifikací. Jsem tedy laik?
Jinak Palec vzhůru
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Pavel Ryšavý
*
Offline Offline



« Odpověď #27 kdy: 01.07.2010, 09:32 »

No a aby v tom byl guláš, tak ČSN EN 50110 ed. 2 zná v článku 3.2.5 osobu seznámenou a odkazuje se na heslo mezinárodním elektrotechnic kém slovníku, ve kterém je definován Laik  angel tanecek zle
 
Jirka Š. Svejkovský => Laik s vyšší kvalifikací?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Smysl pro humor - znak ducha bystrého
.45 ACP; 7,62x39; 7,62x54R; 9x19; 12/70
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #28 kdy: 01.07.2010, 09:34 »

Mezinárodní elektrotechnic ký slovník,
heslo 195-04-03, Laik, ordinary person,  osoba, která není ani znalá ani poučená
heslo 195-04-02, osoba poučená (v elektrotechnic e),  osoba přiměřeně poučená osobami znalými nebo pod jejich dohledem,  aby jí bylo umožněno rozeznat rizika a vyhnout se nebezpečím, která elektřina může způsobit
heslo 195-04-01, osoba znalá (v elektrotechnic e),  osoba s odpovídajícím vzděláním a zkušenostmi,  které ji umožňují rozeznat rizika a vyhnout se nebezpečím, která elektřina může způsobit

O tom vím, proto si myslím že §3 je laik (seznámený) a §4 už by laik být nemusel (poučený) jak jsem již psal. Otázkou zůstává jestli vstupní školení uklízečky nebo sekretářky je nechá laiky nebo ne.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #29 kdy: 01.07.2010, 09:37 »

No, podle toho slovníku je osoba seznámená laik.

Otázkou je, zda je osoba poučená/znalá ze slovníku stejná, jako osoba poučená/znalá z vyhl. 50. Liší se totiž definicí. Další důvod pro upgrade vyhlášky.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #30 kdy: 01.07.2010, 10:13 »

Když jsme u těch laiků...třeba i v ČSN 33 2000-4-41,ed.2 čl.411.3.3 je pro použití chráničů u zásuvek....... ....
....XXXX které jsou používány laiky(osobami bez elektrotechnic ké kvalifikace).....atd....

Takže v podnicích proudové chrániče být nemusí viz poznámky ke článku 411.3.3.....pr otože tam nejsou laici!?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #31 kdy: 01.07.2010, 10:20 »

Shodli jsme se na tom, že §3 je pravděpodobně laik. Takže v kanclech FI všude, kromě počítačů (tam bych s národním doplňkem souhlasil - samostatný zásuvkový obvod a označené zásuvky). Ve výrobě, kde jsou prakticky všichni nějak poučení, bych to řešil případ od případu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #32 kdy: 01.07.2010, 10:51 »

3,4 laik,    výše je požadovaná el.tech.kvalif ikace = " nelaik "
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Aleš Dobrovolný
zaměstnanec - projektant, ve volném čase ... V současné době JE Dukovany
*
Offline Offline




« Odpověď #33 kdy: 01.07.2010, 11:31 »

A což osoba s paragrafem >= 3 je nelajk, a neplést do toho elektrotechnic ké vzdělání (ostatně v nadřazené - normě zákoníku práce není zmínky elektrotechnic kém vzdlěání),  vše je o tom jak jakým způsobem jsou pracovníci a osoby na konkrétním pracovišti se vyskytující prokazatelně poučeny a popřípadě proškoleny.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na twitter.com jako alesd -  můžete mě sledovat... .
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #34 kdy: 01.07.2010, 11:47 »

Mezinárodní elektrotechnic ký slovník,
heslo 195-04-03, Laik, ordinary person,  osoba, která není ani znalá ani poučená
§4 - Osoba poučená
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Aleš Dobrovolný
zaměstnanec - projektant, ve volném čase ... V současné době JE Dukovany
*
Offline Offline




« Odpověď #35 kdy: 01.07.2010, 12:41 »

Ještě se doplním v rodinném domku (nebo bytu) obývaném rodinou elektrotechnik ů (všichni paragraf >=5) musí být elektroinstala ce respektovat fakt, že je přístupná laické obsluze. Což je snad naprosto jasné, neboť doma se nikdo nebude prokazatelně proškolovat a poučovat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na twitter.com jako alesd -  můžete mě sledovat... .
Stran: 1 [2] 3 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.079 sekund, 22 dotazů.