Jak poznat vadný rozběhový kondenzátor?

(1/2) > >>

horakm3:
Mám problem s elektromotorem na 1F, po zapnuti se bud nerozjede nebo trochu sebou cukne a zacne se tocit na druhou stranu.
Myslim si, ze by to mohl byt kondenzator.
Jestli to je kondenzator, da se nejak zmerit jestli odesel skutecne on?




#uft#

Václav 3:
Změřit se dá vše, záleží jak jste vybaven, ovšem podle otázky předpokládám, že nic moc nemáte a že ani Vaše zkušenosti s elektrotechnik ou nebudou velké. Navštivte některého elektrikáře ve svém okolí a on vám jistě rád kondenzátor a celý motor přezkouší. Navíc, závada nemusí být jen v kondenzátoru (i když ta bývá nejčastější),  vadný může být také odstředivý kontakt, který u některých typů motorů kondenzátor po rozběhu odpojuje a samozřejmě také rozběhové vinutí.

Nakonec jedno upozornění: kondenzátor může zůstat delší dobu po odpojení zařízení od sítě nabitý a dát ránu!

Jiří Schwarz:
Jen pro "odborníky",  kteří respektují základní pravidla bezpečnosti!
Do série s kondenzátorem se zapojí žárovka na 230V (25W) a připojí do zásuvky
- pokud žárovka nesvítí, je kondenzátor vadný (přerušený)
- pokud žárovka svítí naplno, je kondenzátor vadný (proražený)
- pokud se jas žárovky mění, je kondenzátor také vadný
- žárovka musí svítit, ale jas je menší než při přímém připojení

A kdo má střídavý ampérmetr a nějaký zdroj malého napětí, může kondenzátor přpojit na zdroj přes ampérmetr.
Při napětí cca 3,16V platí, že 1mA odpovídí kapacitě 1 mikrofarad, tedy při proudu 8mA by to byla kapacita 8 mikrofaradů,...

Jak již napsal kolega - opatrně, před manipulací  kondenzátor vybít (před odpor!)...

Roman Marushack:
Jeden zákazník a známý v jedné osobě mi dal na analýzu příp. opravu otvírání brány s 1f motorem s kondenzátorem. Prý se to otvírá strašně pomalu což dříve nedělalo. Cílem bylo zjistit, zda-li je vadný kondenzátor, jednotka, nebo motor.

Po přečtení rad a tipů zde, jsem vyzkoušel žárovku do série. Nevím kolika W byla, ale je celkem malá. Problém je, že pokud k poklesu jasu došlo tak velmi nepatrně, možná vůbec. Na kondenzátoru jsem potom naměřil U asi 60V. Naměřil bych U když je kondenzátor proražený jak zde uvádíte? Jak velký pokles jasu je?

Dále jsem proměřil vinutí obyč multimetrem a naměřil něco okolo 1 Ohmu (proti všem 3 cívkám).
To je ale nicneříkající jak jsem se dočetl zde https://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,28438.0.html

Také by mohlo být špatné pomocné vinutí podle tohoto topicu.
- Pomocné vinutí je ta cívka na kterou je připojen kondenzátor?
- Pokud ano, je něčím specifická nebo mohi kondenzátzor připojit na kteroukoliv z nich?
- Pokud ne, jak ji poznám? (vodiče do motoru vedou z jednotky, takže nepoznám na který je veden kondenzátor

Z tohoto důvodu si nedovolím připojit to natvrdo bez jednotky abych zjistil jestli motor poběží.

Jiří_Hrubý:
Tak především kdyby byl vadný rozběhový kond, neotevírá se brána vůbec.
To, že se otevírá pomalu, může být problém v mechanice, resp. někde to dře nasucho, nebo napálený motor, což by se ale zase projevovalo jeho nadměrným oteplením a malým výkonem. Jen v obecné rovině řečeno.
Motor reverzuje, zaměřil bych se na reverzační relé, která bývají poměrně poddimenzována na jiskření od kondu, které musí snášet. Přechoďák může způsobit snížení výkonu.
Motor samostatný, bez řídící jednotky se chová jak? Proudy odpovídají výkonu?
Především musíte znát zapojení motoru a umět ho rozběhnout na ponku. Bez tohoto základu, je jistější, aby analýzu provedl známý co se v motorech orientuje.
Těžko tu někdo něco vyvěští, když ani neuvedete co je to za motor.

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana