Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Elektromateriál - diskuse o materiálech a jejich použití
| | |-+  Který vodič je L1, L2, L3 když mám dva černé a jeden hnědý?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 3 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Který vodič je L1, L2, L3 když mám dva černé a jeden hnědý?  (Přečteno 55065 krát)
Vít Krajčovič
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 06.06.2010, 16:54 »


Mám zásuvku na 400V a jsou v ní dva černé a jeden hnědý vodič uprostřed a N.
Který je L1, L2, L3?


#105#
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Stránský 111
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 06.06.2010, 19:12 »

Na toto téma se zde už hodněkrát diskutovalo, takže prohledejte starší diskuse! Potom, když tam máte L1,L2,L3 tak tam snimi  bude buď zeleno/žlutý vodič PEN nebo bude 5 vodičové provedení L1,L2,L3,N,PE co se týká pořadí já zapojuji L1 - černý,L2- hnědý, L3 šedý ve vašem případě opět černý!! Pokud to dáte jinak principielně se nic nestane, pouze se vám bude točivý stroj točit obráceně a budete muset dvě fáze mezi sebou prohodit. Samozřejmě vodiče PE a N popřípadě PEN neopouští svoje svorky!! A nezapomínejte na bezpečnost, pokud jde o nějakou úpravu se kterou si nejste jistý pracujete s elektrickým zařízením na 400V ty spolehlivě zabijí!! Určitě znáte nějakého elektrikáře, který vám to bezpečně rozchodí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lukáš Malík
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline


Montáže a opravy elektro do 1000V, §8


« Odpověď #2 kdy: 06.06.2010, 19:15 »

Pořadí fází určíte vadaskou, pokud máte v zásuvce 4 vodiče, máte soustavu TN-C, takže PE, nikoli PEN. Pokud jste laik, vyhledejte nejlépe elektrikáře Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Domovní a bytové elektroinstala ce.
Realizace datových sítí, rozvodů TV a DT,
specializace na STA stanice, TV a SAT rozvody bytových a rodinných domů
TV a SAT technika - prodej, servis
Daniel Reiský
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 06.06.2010, 19:43 »

Pořadí běžnou vadaskou neurčíte a protože jste laik, tak vám i ta vadaska může ublížit. Standarní zavedené pořadí je
L1 - hnědá
L2 - černá
L3 - šedá
N - modrá
PE - zeleno/žlutá

ve starších instalacích mohou být kombinace výše uvedených barev, třeba Vaše zmiňovaná 1 x hnědá, 2 x černá, ale čtvrtý vodič musí mít izolaci zelenožlutou, který se připojuje na svorku PEN !!

Pozvěte si elektrikáře !!

TO Malík: TN-C - zeleno/žlutý vodič je PEN, TN-S - zeleno/žlutý vodič je PE, jen pro doplnění jak správně uvedl pan Stránský.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #4 kdy: 06.06.2010, 20:08 »

Pořadí fází určíte vadaskou, pokud máte v zásuvce 4 vodiče, máte soustavu TN-C, takže PE, nikoli PEN. Pokud jste laik, vyhledejte nejlépe elektrikáře Mrknutí
OU!  Škleb Škleb Škleb
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Rudolf Šála
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 06.06.2010, 20:51 »

Jak již bylo zmíněno dá se to zjistit vadaskou, bývá to napsané na jednotlivých svorkách pod krytem tedy jestli se vám vše dobře točí tak se z toho dá vycházet. Předpokládám že černý jsou L1 a L3 pak si stačí izolačkou označit L1 Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin H.
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 06.06.2010, 21:11 »

L1, L2, L3 je len vec označenia, všetky sú rovnocenné. Z praktického hľadiska pri 3-fázovej zásuvke keď fázy zapojíte v akomkoľvek poradí, sú len dva možné výsledky: pravotočivý (správny) alebo ľavotočivý smer otáčania. Ak náhodou zapojíte ten nesprávny smer, stačí navzájom vymeniť ľubovoľné dve fázy.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Daniel Reiský
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 06.06.2010, 21:29 »

Jak již bylo zmíněno dá se to zjistit vadaskou, bývá to napsané na jednotlivých svorkách pod krytem tedy jestli se vám vše dobře točí tak se z toho dá vycházet. Předpokládám že černý jsou L1 a L3 pak si stačí izolačkou označit L1 Mrknutí

Rád se přiučím, jak se obyčejnou vadaskou dá zjistiti sled fází? Ještě lepší je radit laikovi, aby rozebíral kryt sloužící jako ochrana proti nebezpečnému dotyku a dívat se, jak je tam napsáno, že černá je taková fáze, hnědá taková a další černá onaká. Nakonec vůbec nejlepší je označovat si izolačkou L1, nejlépe při zapnutém jističi.  Pláč podivej

U nových kvalitních nejmenovaných průmyslových zásuvek a zástrček na 400V, které mají zacvakávací svorky je dokonce pořadí fází a dalších vodičů barevně označeno jak uvedeno výše přímo na těle svorky, resp. jejího plastového prodloužení. To už se nemůže splést ani diletant. Bývají made in germáni a pod.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Šedivý
*
Offline Offline




« Odpověď #8 kdy: 06.06.2010, 21:37 »

Pozor na požadavek dodavatele, který stanovuje pro ovládací obvod stykačů blokujících HDO první, respektive stejnou fázi, která je zapojena do přijímače. Jak jsem byl nedávno poučen, u PRE je to jedno, HDO rozpojuje kontakty do polohy 0. Tudíž nemůže dojít ke zkratu po vracející se fázi přes cívku.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rudolf Šála
*
Offline Offline




« Odpověď #9 kdy: 06.06.2010, 22:10 »

Daniel Reiský: Ale já jsem neříkal nic o tom že by to mělo být zaplý... jen se snažim odpovědět cestou nejmenšího odporu pro laika aby nemusel nic měřit.

Označení izolačkou bylo samozřejmě za vypnutého stavu a jen v případě že by to bylo nutné třeba při výměně.

Jestli máte na mysly starou vadusku (nebo nevim kterou vlastníte) tak to nevim co vše umí a neumí ale nový zkoušečky uměj sled fází  podivej Tak si zkuste přečíst přibalené informace  Škleb
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rudolf Šála
*
Offline Offline




« Odpověď #10 kdy: 06.06.2010, 22:19 »

Martin Šedivý: O tom jsem nedávno taky slyšel. Nicméně nevim co to má společného s 3f. zásuvkou? Že jsem takovej hnidopich  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radek Kroutil
*
Offline Offline



OSVČ, Štěchovice Praha-západ


WWW
« Odpověď #11 kdy: 06.06.2010, 22:27 »

Nicméně nevim co to má společného s 3f. zásuvkou?
Že se tazatel nepochlubil na co to potřebuje...
K těm Vadaskám. Mění se pouze obaly. Měl jsem v Kolbence ještě tu kulatou, bakelitovou, pak šedivou a teď červenou a všechny umějí to samý... Teda pokud myslíte vadasku s cívkou a ne s Ledkama
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Rev.tech. E2/A, elektroinstala ce, hromosvody, práce pomocí horolezecké techniky, pravidelné kontroly Přenosných hasících přístrojů dle MV ČR č.246/2001Sb.
tel: 603234575
Email: elkr@elkr.cz
www.elkr.cz
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 06.06.2010, 22:34 »

L1 L2 L3 je v normální běžné instalaci pouze smluvené označení a každá z fází může být označena kteroukoliv možností, žádná není první druhá nebo třetí. Rovněž tak fáze můžete značit A B C, X Y Z (stará označení) nebo 100 101 102 (nebo libovolná jiná kombinace) a žádný rozdíl pro elektriku v tom nebude kromě toho že to nebude odpovídat smluvenému způsobu označování popsaném v normě. Koukat na označení svorkách přístrojů kvůli zjištění fáze L1 a pod je už úplná blbost.

Předpokládám že pokud tazatel hledá fázi L1, měl by zavolat elektrikáře, protože zjevně neví co dělá.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Daniel Reiský
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 06.06.2010, 22:39 »


Označení izolačkou bylo samozřejmě za vypnutého stavu a jen v případě že by to bylo nutné třeba při výměně.

Jestli máte na mysly starou vadusku (nebo nevim kterou vlastníte) tak to nevim co vše umí a neumí ale nový zkoušečky uměj sled fází  podivej Tak si zkuste přečíst přibalené informace  Škleb

K mojí 20 let staré vadasce od Metry jsem návod už dlouho neviděl, ale přesto jsem přesvědčen, že umí pořád to stejné, jako na začátku a sled fází to určitě není. Když mluvíme o laicích, jen ztěží lze předpokládat, že vlastní něco více, než doutnavkovou zkoušečku z Baumaxu a tomu by měla být uzpůsobena odpověď. Těžko si dovodí z takovéto odpovědi, jak to má přesně udělat. Profík se na takovou otázku zcela jistě ptát nebude, ne?  zle
Aby si laik cestou nejmenšího odporu neustlal do hrobu  Jsem v rozpacích

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #14 kdy: 06.06.2010, 22:46 »

Bavíme se o zásuvce? Nemám jí po ruce, ale není to na ní napsané? Pokud se síť točí správným směrem, je fáze L1 na zdířce označené "L1". Tečka.
Docela by mě zajímalo, proč to tazatel potřebuje vědět.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Pavel Stránský 111
*
Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 06.06.2010, 22:52 »

Bavíme se o zásuvce? Nemám jí po ruce, ale není to na ní napsané? Pokud se síť točí správným směrem, je fáze L1 na zdířce označené "L1". Tečka.
Docela by mě zajímalo, proč to tazatel potřebuje vědět.
Souhlas spíš mě přijde, že nás zkouší a dělal něco s měřením! Jinak co se týká funkčnosti zařízení v jeho domovní instalaci mu to může být naprosto jedno!! Jak už jsem před tím zmiňoval, když se pila nebo míchačka budou točit obráceně, tak to ve vidlici nebo v zasuvce při vypnutém jističi přehodí a je to. Nic nebude měřit vadaskou a laborovat se sledem fází to mu je k ničemu!!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rudolf Šála
*
Offline Offline




« Odpověď #16 kdy: 06.06.2010, 23:01 »

Jako sám jsem tu svoji potvoru k určení sledu fází nepoužil, ma ji asi rok ale četl jsem to v tom prospektu u toho že to umí. Ptal jsem se na i chlapů v práci a říkaly že jednou to svítí a pak zas nevítí na další fázy, nevim ještě jsem to nezkoušel. Každopádně vim že s tim konrolujou sled fází  Úsměv

Jinak otázka zněla jak zjistit která fáze je která tak odpovídám jak bez ohledu jestli ten človíček na to má vercajk proto že mi to spíš příjde že ho to zajímá než že si s tim chce něco dělat, o tom neni ostatně ani zmínky v jeho dotazu...  angel
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Stránský 111
*
Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 06.06.2010, 23:07 »

Vadasku používám minimálně, ale SN3 a SN4 umí s jistotou tohle.
Zkoušečka SN-4
je určená k dvojpólovému měření velikosti jednosměrného a střídavého napětí od 110 do 400V s frekvencí 0 - 60 Hz
k určení fázového vodiče
k určení pořadí fází trojfázové soustavy s nulovým vodičem
určení polarity stejnosměrného napětí.
 
viz.návod
Zjišťování pořadí fází
Pořadí fází se zjišťuje pomocí doutnavky a obvodu složeného z odporů a kondenzátorů,
který vytváří napětí proti nulovému vodiči v závislosti na směru otáčení fází. Ruka
se dotýká kovového výlisku na zadní straně zkoušečky. Přiložením pevného hrotu
na předbíhající fázi a pohyblivého hrotu na následující fázi se doutnavka rozsvítí.
Při obráceném pořadí fází doutnavka nesvítí (LED diody svítí).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 3 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.063 sekund, 22 dotazů.