Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Ověření elektroinstalace, spotřebičů, nářadí
| | |-+  Proč je na nezapojeném ochraném vodiči malé napětí?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Proč je na nezapojeném ochraném vodiči malé napětí?  (Přečteno 11862 krát)
Crow G.
« kdy: 28.04.2010, 00:52 »

Potřebuji zavést elektřinu do zatím "neelektrifikov ané" místnosti (rozvody však jsou ve zdi) v klasickém venkovském domě, takže pouze s rozvody o vodičích L a PEN.
Zvolil jsem klasickou "3x prodlužku" a zapojil ji do věnečku z kterého je již dále zaveden proud do jedné zásuvky v sousední místnosti.
L vodič (H) s prodlužky jsem připojil k fázi na věnečku a N vodič (M) na PEN. Ochranný (ZŽ) jsem zatím nepřipojil (kontaktů se nedotýká, je izolován),  do zásuvky zatím připojuji pouze zařízení s vidlicí (bez uzemnění). K mému překvapení na kolíkách prodlužky i doutnavka slabě indikuje fázi.

Učiním správně, když PE ochranný vodič "zemák" z prodlužky připojím do věnečmu na PEN, kde je již N vodič z prodlužky?


#105#
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #1 kdy: 28.04.2010, 08:17 »

Na nezapojeném vodiči se indukuje nějaké napětí, není nic neobvyklého a není to ani znakem nějaké závady.
Je to celkem běžná věc, kterou vám potvrdí každý lehce zkušený elektrikář.
V uvedeném případě by měl být zeleno/žlutý vodič připojen na svorku PEN, potom by fázová zkoušečka už na Z/Ž vodiči neměla svítit.
Ovšem u starých instalací to může být všelijak, na barvy vodičů také není vždy spoleh, může nastat i dost nebezpečná situace (světelná krabice, vypínaný N, fáze přes spotřebič tř. I na kostře).
Každopádně je to práce pro zkušeného elektrikáře, což zřejmě nejste.
Připomínám to, co tady stále opakujeme, že práce na elektrických zařízeních mohou provádět pouze osoby s příslušným oprávněním.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Václav 3
« Odpověď #2 kdy: 28.04.2010, 09:52 »

Potřebuji zavést elektřinu do zatím "neelektrifikov ané" místnosti (rozvody však jsou ve zdi) v klasickém venkovském domě, takže pouze s rozvody o vodičích L a PEN.
Zvolil jsem klasickou "3x prodlužku" a zapojil ji do věnečku z kterého je již dále zaveden proud do jedné zásuvky v sousední místnosti.
L vodič (H) s prodlužky jsem připojil k fázi na věnečku a N vodič (M) na PEN. Ochranný (ZŽ) jsem zatím nepřipojil (kontaktů se nedotýká, je izolován),  do zásuvky zatím připojuji pouze zařízení s vidlicí (bez uzemnění).

Tímto způsobem to nemůžete za žádných okolností udělat! Toto zapojení je životu nebezpečné. Pozvěte elektrikáře a nechte připojit přívod do místnosti standardním způsobem. Protože máte jen dvojvodičový rozvod bude to stejně pouze provizorium do doby, než rozvody upravíte podle současných požadavků.

K mému překvapení na kolíkách prodlužky i doutnavka slabě indikuje fázi.

Vodiče vedoucí v kabelu vedle sebe tvoří kondenzátor a ten jak známo střídavý proud vede, což stačí k tomu, aby fázová zkoušečka, která má mizivou vlastní spotřebu,  na nezapojeném vodiči svítila. Odborník dokáže pomocí fázovky všelicos zjistit, ovšem vzhledem k určité nejednoznačnos ti výsledků dále provede další zkoušky a měření pomocí vadasky nebo revizních měřících přístrojů, což je ale již mimo možnosti laika.


Učiním správně, když PE ochranný vodič "zemák" z prodlužky připojím do věnečmu na PEN, kde je již N vodič z prodlužky?


To je správné řešení, ovšem jen tehdy, pokud se provede kontrola, že se skutečně jedná o PEN a proměří se vnitřní odpor sítě revizním přístrojem.

Moje závěrečná rada je stejná jako u kolegy Hasaly: pozvěte zkušeného elektrikáře, nejlépe rev. technika.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 28.04.2010, 10:14 »

...
To je správné řešení, ovšem jen tehdy, pokud se provede kontrola, že se skutečně jedná o PEN a proměří se vnitřní odpor sítě revizním přístrojem.

Je to sice lepší, než řešení popsané v úvodu tazatelem, ale slovo správné tu není na místě. I tak je to vysloveně provizorní bastl.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Crow G.
« Odpověď #4 kdy: 28.04.2010, 11:16 »

Děkuji za odpovědi.  Počítal jsem s tím, že mám pozvat odboríka. Což mám také v úmyslu, protože na rozvodech je vidět, že byly rozváděny amatérsky.

Dál mám ještě dotaz mimo téma:
Jak se zdá, za hlavním jsitičem je připjeno čerpadlo - darling na všechny fáse (L1,L2,L3,PEN),  fáse jsou pak rozbočeny do další pojistné skříně, kde jsou dále rozvedeny po domě. Je možné, že se při sepínání čerpadla mohou ničit přístroje připojené na jedntlivé fáse. Ani netuším, zda jsou všechny fáse L1-3 zatížené rovnoměrně (další důvod pozvání odborníka).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vyslouzil
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 28.04.2010, 12:11 »

Pokud je motor v pořádku, neměl by ohrožovat další spotřebiče. Síť je dost tvrdá, ale i tak vám pravděpodobně může při rozběhu způsobovat zakolísání napětí. To by ale nemělo spotřebičům vadit. Každopádně z je dobré motor vybavit motorovým spouštěčem. Ten sice nechrání ostatní spotřebiče, ale může vám při výpadku fáze zachránit ten motor.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.05 sekund, 23 dotazů.