Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Ověření elektroinstalace, spotřebičů, nářadí
| | |-+  Mohu použít k vypínači barvy žil modrá-hnědá?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 3 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Mohu použít k vypínači barvy žil modrá-hnědá?  (Přečteno 56187 krát)
pavel
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 15.09.2006, 11:54 »

<p>Objednal jsem kabel CYKYLO 2x1,5A pro kabeláž k vypínači, velkoobchod zaslal CYKYLO-O2x1,5 s tím, že se kabel s označením A už nevyrábí což jak jsem zjistil je pravda ale na trhu přestal tudíš existovat kabel v barevném značení černá-hnědá a nově je modrá-hnědá. Modrou ale nemohu zapojit přeci jako fázový vodič?Budu muset tedy použít vícežilový kabel - což je zbytečně drahé a navíc ho nepotřebuji.</p>
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #1 kdy: 15.09.2006, 12:12 »

Modrou můžete zapojit jako fázový vodič, ale musíte ho přeznačit. Nevím kolik toho kabelu potřebujete. Cenový rozdíl kabelu O2x1,5 a kabelu O3x1,5 není tak velký. Já osobně používám řadu let jen kabel 3Ax1,5 (O3x1,5)a kolikrát se to vyplatilo.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Jaroslav Hasala
« Odpověď #2 kdy: 15.09.2006, 16:09 »

Přátelé, nová doba přichází!


Evropa kabel A nezná, nebude se přizpůsobovat Evropa nám, ale my Evropě...


Na modrou barvu u fázových vodičů si zřejmě budeme muset zvyknout, ačkoliv je to proti všemu, co jsme se doposud učili


 

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
« Odpověď #3 kdy: 15.09.2006, 16:15 »

Dlužno dodat, že většina výrobců kabely a vodiče typu A stále vyrábí, vodiče CYKYLO 2Ax 1,5 se ještě sehnat dají.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #4 kdy: 15.09.2006, 17:47 »

Ano, bohužel můžete. My jsme totiž na rozdíl třeba od Německa atp.,  před těmi víc jak 20 lety přijali nové barevné značení podle evropské normalizace zcela důsledně. Oni celá léta aby ušetřili využívali i modrý vodič jako fázový až se to po tolika létech dostalo do nové evropské normy a přizpůsobovat se musíme my. Ať žije sjednocená Evropa, pod vůčím praporem našich bratrů Němců a Francouzů  . 

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vasil Ceral
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 15.09.2006, 20:03 »

Po přeznačení je možno.Ale takovýchto lahůdek nás bude čekat více až se vše z globalizuje.Va sil.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #6 kdy: 15.09.2006, 21:02 »

Bohužel možno i bez přeznačení a to je ten průšvih .
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Otakar Dosbaba
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 15.09.2006, 22:29 »

Sorry, že se zase připomínám, ale nedá mi to. U nás se s Evropou a bratry sjednocovat modrou fází NEMUSÍME! Nikdo nám nemůže zakazovat dokonalejší systém značení, který se navíc ani "nebije" se značením EU. Musíme ale táhnout za jeden provaz a ty chybějící kabely neustále a nekompromisně požadovat, aby se kabelovnám je vyplatilo vyrábět a obchodníkům prodávat!!

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #8 kdy: 16.09.2006, 11:58 »

TO: Dosbaba >  Ano použití správných barev (stejně jako třeba umístění fáze v zásuvce) bude vizitka každého elektrikáře. Mám jen obavu, že se to stejně nepodaří dlouhodobě udržet. U nás je přece zvykem diskutovat o každém prdu, nenechat si poradit a nectít stará dobrá pravidla, ulehčit si práci jak to jen jde a zastánce nepsaných řemeslných pravidel odkazovat do temných míst s poukazem, "že normy to nevyžadují a i kdyby tak jsou přece nezávazné". Korunu tomu nasadí investor, který skutečnou technickou  kvalitu ani nevyžaduje. Kvůli několika ušetřeným korunám akceptuje "cokoli co funguje, hlavně když to má líbivý dizajn"
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Ladislav Kácha
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 22.09.2006, 15:49 »

souhlasím s názorem pana Pavla Horského ! rozhodně se vyplatí investlovat a koupit cykylo 3Ax1,5. samozřejmě můžeme ušetřit tím že dáme dvoužílový kabel ale cena průměrně 7,40 kč bez daně za metr cykyla 3Cx1,5  (což je stará cena ta nová je o dost vyšší tak kolem 15 korun) ale i přez vyšší cenu se to pokud vezmeme v úvahu že příštích řekněme 15 let nebudeme kabel měnit je investice zanedbatelná ....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik, Projekty, IT technik
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #10 kdy: 23.09.2006, 06:17 »

Protože se zdá, že některým lidem stále není jasné, jaké vodiče vlastně budou v kabelech po přechodu na evropské standardy, uvádím to, co si pamatuji z jiných zemí (Německo, Rakousko).
V podstatě budou jen dva druhy kabelů - s ochranným vodičem (typ "J") a bez ochranného vodiče (typ "O")
Modrý vodič je součástí kabelu vždy.
Dvoužilové kabely budou pouze v provedení "O",  tedy hnědý a modrý vodič.
Třížilové kabely budou buď v provedení "J" to odpovídá v tomto případě našemu značení "C",  tedy hnědý, modrý a zeleno/žlutý vodič nebo v provedení "O",  to bude hnědý, černý a modrý vodič.
Čtyřžilové kabely budou v provedení "J" tedy hnědý, černý, modrý a zeleno/žlutý vodič nebo "O",  tedy hnědý, černý, šedý a modrý vodič.
Pětižilové kabely budou jen v provedení "J",  tedy tak jak už je běžné, tedy hnědý, černý, šedý, modrý a zeleno/žlutý vodič.
V podstatě budou zrušeny dřívější kategorie značení A a B, našemu značení C bude odpovídat "J",  kategorii D bude odpovídat "O".
Tak jak jsem psal, uvádím své zkušenosti z jiných zemí, pokud máte někdo jiné informace, doplňte mě.
Toto značení podle mě nic pozitivního nepřináší, náš systém je určitě přehlednější. Uvedu konkrétní příklad : Jednoduchý stroj s jedním motorem 400V, ovládaný vypínačem, bude připojen čtyřvodičovou šňůrou "J". Šňůra bude ukončena pětipólovou vidlicí. Modrý vodič nebude připojen na kontakt "N" ale na L3, kontakt N bude nezapojený.
Připadá vám to v pořádku?
Závěrem nutno říci, že tento problém si můžeme vyřešit sami a to tlakem na obchodníky. Pokud bude zájem o kabely s naším uspořádáním vodičů, tak se určitě nepřestanou vyrábět, pro výrobce to až takový problém není. A naše uspořádání se s evropským standardem úplně nevylučuje.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #11 kdy: 23.09.2006, 09:01 »

Smutné na tom je to, že výrobci stáčejí kabely z barevných žil, které mají k dispozici ve všech barvách. Je to jen problém nasadit na kabelovou linku dva bubny s černou a hnědou žílou a vyrobit 2A.  Škleb
Já si myslím, že to dáno neochotou velkého výrobce, aby si nepřidával administrativn í práci. Dovedu si představit, že mají pevně naprogramovaný SW  na kódy EN, který sleduje výrobu, skladové a odbytové hospodářství. Viděl bych výrobu těch našich starých "zlatých" kabelů spíše u nějaké menší kabelovny. 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #12 kdy: 23.09.2006, 09:40 »

Také stále nemohu zkousnout modrý vodič, použitý jako fáze. Při pohledu na pojistkovou skříň, a pojistku na modrém vodiči, mi nabíhá husí kůže.  ??

Myslím si, že menší zlo je použít fázový vodič jako střední, tj. přeznačit na koncích tento vodič na modro.

Jinak jsem zásadně zastáncem řešení, provádět přeznačování jen výjimečně, v případech, kde již není jiná možnost, tj. u stávající instalace. Při nové montáži zásadně používat kabely s potřebným označením, a raději s jedním vodičem navíc.  Jsem v rozpacích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Finist
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 24.09.2006, 00:32 »

Asi vám teď budu trochu oponovat, ale mám na nové značení jiný názor.
Pan Hasala píše, že nové značení je proti všemu, co nás doposud učili. Dodnes si vzpomínám, jak jsem čerstvě po vyučení otevřel odbočnou krabici, v ní byl věneček se svorkovnicemi s Č, M a ŽZ dráty. Potřeboval jsem připojit ještě jedno světlo na schodišti, a abych na to viděl, tak pod napětím. Když jsem připojoval „nulák“,  který se přece jmenuje podle svého napětí (a jiný M při tom musel odpojit),  strašně jsem se divil, když vyletěl čert. Po chvilce přemýšlení mi došlo, že ten čert tam leze přes vlákna ostatních žárovek. :-)
On ten modrý nulák, jak nás učili, nulák až tak není. Označování vodiče, který má nulové napětí, modrou barvou je technicky nesprávné a zavádějící. Dalších příkladů je mnoho: u dvoužilové vidlice spotřebičů tř. II může být M fáze, už musíme dělat výjimky z pravidla o nulovém vodiči v modré barvě. A co dodnes používané rozdvojky s přehozením fáze? A co vidlice unischuko, budeme nutit výrobce dodávat jiné barevné značení pro český trh než pro Německý? U vypínačů to také není jednoznačné. Vypínač č. 1 má v zapnutém stavu oba póly na potenciálu fáze, ale ve vypnutém je jeden pól na potenciálu nulového vodiče. V podstatě by měl být vypnutý vypínač zapojen Č a M vodičem :-)
A kolik již vzniklo úrazů el. proudem, kdy laik pracoval s modrým vodičem, protože je to přece „nulák“,  a připojil ho např. na kostru, atd.? Jsem jednoznačně pro to, aby se jednou na školách učilo, že vodiče se dělí na ochranné (žz) a pracovní (č,h,m,š,..) a že pracovní vodiče mají potenciál dle aktuálního stavu zařízení.
A ještě druhý pohled na věc: pořád nám leží na skladě různé A,B,C,D kabely různých počtů žil, protože jsem neměl čas proměřovat pravítkem, kolik kterého kabelu se na dané akci přesně spotřebuje a různě se převáží mezi stavbami, komu se zrovna tento hodí. Nové značení jednoznačně zjednodušuje projekci (hlavně výkaz výměr),  nákup, skladování a distribuci mezi zakázky.
Dle mého názoru nové značení zjednodušuje a urychluje práci a zvyšuje v určitých pohledech bezpečnost. Ale čas ukáže  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Janča
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 24.09.2006, 09:28 »

To: Finist
Máte pravdu, že se již dlouhou dobu zachází se světlomodrým nulákem tak, že skutečně není jistota, že má nulový potenciál. Ale proč tomu tak je ? Protože množství projektantů i elektrikářů okoukalo zapojení rozvodných závodů - ovládání nulou a používá je běžně tam, kde to není nutné a kde to navíc zakazují normy. Navíc teď mi přibyla možnost použít modrého vodiče na ostrou fázi. Tak to mi opravdu zůstává rozum stát. Platí tedy normy na barevné značení nebo ne ?  Vždyť pokud se nemýlím je světle modrý vodič deklarován jako pracovně uzemněný střední vodič.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Otakar Dosbaba
*
Offline Offline




« Odpověď #15 kdy: 25.09.2006, 17:12 »

Děkuji Finistovi za opačný úhel pohledu, ale také musím dost tvrdě oponovat! Pokud znám alespoň základní fyzikální zákony a tím pádem vím, že el. proud teče pouze uzavřeným obvodem, musím mít vždy na paměti, že na vodiči N se po odpojení může klidně napětí vyskytnout. To, že někdo dostane bombu od modrého drátu, je hlavně důsledkem nepozornosti a doufám že ne neznalosti - laici ji mohou "koupit" i nespočetně jinými způsoby, takže na to bych se neodvolával. Takže i to se noví elektrikáři snadno naučí, stejně jako výjimku při spínání HDO a nemusí se to vykupovat naprosto nepřehledným, nově zavedeným značením. Je mnohem více důvodů zachovat modrý vodič výhradně pro připojení k potenciálu a sběrnicím N. Na fáze snad dostatečně vyhovuje Č, H, Š, tak proč to ještě zamotávat různě použitelným modrým drátem? Co se týká výuky, tak rozdělení na ochranný zž a pracovní č,h,š,m je přeci v pořádku a pochybuji, že by někdo nazýval modrý N jinak, než jako pracovní.
Předměty tř.II: Tady nevím, proč se nepoužívá kombinace č,h - mělo by to větší logiku, zrovna tak, jako ztrácí smysl modré označení u provedení Shuko. Ale to se dostávám docela jinam, přičemž je jasně vidět důsledek dalšího, nepřímo převzatého nedostatku měně dokonalejšího systému. Snad jedině zde vidím přínos v legalizaci modré pro fázi, tedy na poli pohyblivých jednofázových přívodů. Ale v pevné instalaci? ... grrrr!
Ad výrobci, projekce a montéři: Jistěže to je ulehčení. Ale to bychom za chvíli mohli dojít ke značení zž a černá - to je také ochranný nebo pracovní vodič, dál ať si to každý montér přebere, jak chce obdobně, jako tu a tam modrou fázi, jinak okolo normálně "nulák". Takže pak by to bylo jednoduché: černá vždy může "kopat",  zž nesmí a chudinky projektanti by mohli konečně, nebržděni pracným a zdlouhavým výpisováním několika málo písmenek navíc, vesele a rychle tvořit. Rovněž skladníci by zajisté zvýšili svůj výkon minimálně na dvojnásobek... kéž by toto byly ty hlavní problémy při výstavbě. Myslím, že ani uvedené zjednodušení O-J za ten bordel zkrátka nestojí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #16 kdy: 25.09.2006, 20:16 »

Nemohu odolat, abych se nerozdělil o mou ironickou úvahu, k současné situaci používání modrého vodiče.  Kroutím očima

Je to vlastně taková "super barva" pro vodič! Pokud budu uvažovat na základě všech platných mezinárodních předpisů a národních výjimek, tak:

1) Modrý vodič se dá použít jako vodič PEN!
2) Modrý vodič se dá použít jako fázový vodič!
3) Modrý vodič se dá použít jako vodič N!

No má některý jiný vodič tolik předností!

 Hněv Hněv Hněv

P. S. Teď už čekám, až některého výrobce napadne, vyrábět "super kabely" jenom s modrými a zlelenožlutými vodiči, a bude argumentovat, že je to legální, a že šikovný elektrikář si poradí!  Kroutím očima ?? Pláč

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #17 kdy: 25.09.2006, 20:32 »

Ano, modro-modrý kabel, to je první krok správným směrem! Konečně i laici budou nuceni pozvat odborníka vybaveného potřebnými zkoušečkami.  Škleb
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Stran: [1] 2 3 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Poradíte mi jak přivést do vypinače proud bez sekaní do zdi?
 Poraďte mi prosím s montaží spínače?
 Je nejake pravidlo pro bezny pokojovy vypinac ve ktere poloze ma byt zapnut?
 Jak zapojit ctyri vypinace do schodistoveho zapojeni?
 Jak udělat ze schodistových vypínačů tlačítka?
 Jak zapojím schodišťový vypinač z pěti míst?
 Jak mám zapojit 3-4 vypínače na jedno světlo?
 Jak zapojit tento šňůrový vypínač?
 Co s vodiči PE a N ve vypínači?
 Pokud existuje schodistový dvojvypínač, kolik mezi ním vést vodičů?
 Proč mi při zapojení dvou vypínačů č.6 vypadává chránič?
 Ako zapojiť vypínače 5 a 6 do funkčného celku?
 Zvládnu vyměnit vypínače sama?
 Kde se bere napětí na vypnutém schodišťovém vypínači?
 Jak zapojit 2 střídavé vypínače?
 Lze zapojit schdišťový spínač jako stmívač?
 Jak správně umístit vypínací a zapínací tlačítko?
 Proč je napětí 100 V mezi kontakty schodišťového a křížového vypínače ?
 Co mě to koplo?
 Jak propojit tři vypínače pro ovládání jednoho světla?
 Jak zapojit spinače s orent.doutnavkou aby neproblikávaly při užití úsporek?
 Setkali jste se u rodiného domu se stop tlačítkem i pro zásuvkové obvody?
 Jak jsou zapojeny spínače v bezpečnostní liště rolovacích garážových vrat?
 Jak napojit nový vypínač v místnosti?
 Kolik kabelů cyky 3x1,5 je možné spojit pod vypínačem?
 Poradíte mi s kombinací dvojspínače ř. 5 a 6?
 Kde hledat chybu v zapojení dvou obvodů pomocí schodišťových spínačů?
 Bude mi stačit pro přesun vypínače CYKYlo A 3x1,5mm?
 Jak zapojit schodišťové vypínače na jedno světlo?
 Jaké volit bezdrátové ovládání světel s rychlými přechody mezi stavy (VYP/ZAP)?
 Jak nahradit klasický vypínač bezdrátovým?
 Jak zapojit křížový vypínač mezi schodišťové?
 Ako zapojit vo vypinaci radenia 6+6 vodic CYKY 3x1.5?
 Jak zapojit šňůrový vypínač na kabel s třemi vodiči?
 Do jaké výšky osadit vypínače u postele?
 Proč občas nezafungují schodišťáky?
 Poradíte mi kam na vypínač č.7 připojit signalizační led diodu?
 Je možné umiestniť 5 káblov pod vypínač?
 Existuje jiná kontrola rosvícení na WC než doutnavkou ve vypínači?
 Moze prudovy chranic nahradit vypinac?
 Jak zapojit dvojitý vypínač pro dvě samostatná světla?
 Jaké použít kabely pro zapojení stropního světla a vypínače s rezervou ...?
 Akým káblom pripojiť svetelný spínač SOU-3, keď chcem spínať slaboprúdový obvod?
 Ako spojiť prepinač 5A a 6?
 Jak argumentovat u nesprávně instalovaných vypínačů?
 Jak zapojit vypínače s orientačními doutnavkami?
 Jaký je rozdíl ve vypínači mezi černým a hnědým vodičem?
 Jak zapojit vypínač světla s třemi vodiči?
 Jak zapojit spínače řazení 6?
 Lze mít ve vypínači 6+6 vodiče různých rozvaděčů?
 Jak připojím ventilátor na dva nezávislé vypínače?
 Jak zapojit střídavý přepínač s orientační a signalizační funkcí?
 Kde mám chybu v zapojení sériového spínače č.5.?
 Jak sestrojit lampičku s časovým vypínáním?
 Jaké barvy vodičů mohu použít pro zapojení schodistového vypínače?
 Nakreslíte mi prosím schéma řazení vypínačů 6+5B+5B+6 pro tři žárovky?
 Jak zapojit paralelně dva vypínače čerpadla?
 Proč funguje vypínač pouze při sepnutí jiného?
 Jde přehodit orientační kontrolku na vypínači firmy Schneider?
 Jaké je správné zapojení schodištáku se 2 přepínači a 2 světly?
 Jak přepojit 6+6 dvojitý schodišťový vypínač na stmívač DR2-SD?
 Mohou být v krabici dráty Al a Cu spojené čokoládou?
 Jak zapojit bezdrátový vestavěný spínač?
 Ako zapojit 5b+5B+6 vypinace?
 Jak zapojit dvě IR čidla a vypínač pro trvalé sepnutí?
 Složitější zapojení vypínačů?
 Proč jsou u vypínače č.6 tři vodiče?
 Je toto zapojení osvětlení s lustrovými vypínači správné?
 Lze ovládat světla ze 3 míst vypínačem s dvojpáčkou?
 Dá sa vypínač radenie 1s zapojiť aj bez prítomnosti vodiča N?
 Jak zapojit přepínače 5b (6+6) pro dvě vzdálenější světla?
 Jak lze přepnout dva světelné okruhy jedním pohybem, jedním tlačítkem?
 Jak zapojit vypínače na prodlužku, kde vypínač bude o dva metry dál?
 Které dva vypínače s doutnavkou mohou signalizovat i provoz spotřebiče?
 Lze dva spínače řazení 2 zapojit jako schodišťové vypínače?
 Může mít odečet elektroměru vliv na polohu klapky osvětlení?
 Jak lze bezdrátově sjednotit 2x vypínače?
 Jak mam rozdelit svetlo, ktere je spolecne zapojene s ventilatorem na wc?
 Existuje kombinace vypínače 6+6 a 6?
 Je možné, že by vypnutý vypínač vypnutý nebyl?
 Proč jsem ve vypínači naměřil 140V?
 Je možné zapojit vypínač schodišťového osvětlení modrým vodičem?
 Jak demontovat vypínač ABB Swing?
 Jak zapojit stropní ventilátor se světlem do dvojvypínače?
 Proč mám na vypínači dva vodiče L?
 Může se dát u zapojení vypínače na modrý vodič fáze?
 Jak se nastavuje na dotykovém vypínači stav po opětovném obnovení napájení?
 Použili ste niekto 230V/AC vypínače pre osvetlenie 48V/DC?
 Lze zapojit orientační doutnavku na signalizační zapnutého stavu?
 Může vypínač rozpojovat nulový vodič?
 Jak zapojit vypínač v kovové zárubni?
 Jak vyřadit jeden vypínač z provozu?
 Jak nahradit jeden z vypínačů č.6 bezdrátovým prvkem?
 Proč elektrikáři používají vypínač řazení č. 1 místo č. 2?
 Je možné vypínač 5b použiť ako 6 a 1?
 Ako správne prepojiť PEN vodič vo viac rámikovej zásuvke?
 Lze jeden schodišťový vypínač nahradit bezdrátovým?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.054 sekund, 23 dotazů.