Můsí řešit projekt menšího hromosvodu (RD) projektant "ČSN EN 62305" ?

<< < (2/4) > >>

Radek Červený:
Vzhledem k tomu, s čím se setkávám v praxi a jaké jsou zažité návyky, tak to zbytečné není, osobně to považuji za nutnost.

Podívejme se na to jinak. Hromosvod by měl chránit nejenom váš majetek ( dům, jeho vybavení ) ale i zdraví Vaše a Vaší rodiny. Vyčísleno v hodnotě účetní majetek v řádu miliónů korun, o ceně zdraví diskutovat nelze. Při správně navrženém hromosvodu je pravděpodobná funkčnost této ochrany. Za tento návrh zaplatíte na rodinný domek řádově pár tisíc korun. Zdá se vám to zbytečné, drahé, nebo snad nelogické?

A to ten projekt zaplatíte pouze jednou, takovou pojistku domu platíte rok co rok. Není to také přehnané?   

Jan Franěk:
Jednoduše musí. Po návštěvě nějakého kvalitního školení, pochopíte, že tato problematika je sice jednoduchá, ale cesta k výsledku je poměrně trnitá. Existuje mnoho proměnných a "různých drobností",  které není záhodno opomenout. Osobně jsem po návštěvě druhého školení této problematiky, "objevil"  o:-) další námět na to, co se ještě doučit, abych mohl správně revidovat, montovat a později snad i projektovat tuto ochranu.  Neustále narážím na nové a nové věci.

Proto bez řádného pochopení této ochrany nelze správně navrhnout řešení, ale to pak u případného soudu nebude nikoho zajímat ani omlouvat.

Kamil Zouhar:
Pokud se vám jedná o nutnost výpočtu analýzy rizik a zřízení ochrany před bleskem, tak Vyhláška 268/2009 § 36 píše toto:

§ 36
Ochrana před bleskem
(1) Ochrana před bleskem se musí zřizovat na stavbách a zařízeních tam, kde by blesk mohl způsobit

a) ohrožení života nebo zdraví osob, zejména ve stavbě pro bydlení,  stavbě s vnitřním shromažďovacím prostorem, stavbě pro obchod, zdravotnictví a školství, stavbě ubytovacích zařízení nebo stavbě pro větší počet zvířat,

b) poruchu s rozsáhlými důsledky na veřejných službách, zejména v elektrárně, plynárně, vodárně, budově pro spojová zařízení a nádraží,

c) výbuch zejména ve výrobně a skladu výbušných a hořlavých hmot, kapalin a plynů,

d) škody na kulturním dědictví, popřípadě jiných hodnotách, zejména v obrazárně, knihovně, archivu, muzeu, budově, která je kulturní památkou,

e) přenesení požáru stavby na sousední stavby, které podle písmen a) až d) musí být před bleskem chráněny,

f) ohrožení stavby, u které je zvýšené nebezpečí zásahu bleskem v důsledku jejího umístění na návrší nebo vyčnívá-li nad okolí, zejména u továrního komína, věže, rozhledny a vysílací věže.

(2) Pro stavby uvedené v odstavci 1 musí být proveden výpočet řízení rizika podle normových hodnot k výběru nejvhodnějších ochranných opatření stavby.

(3) Pro uzemnění systému ochrany před bleskem se u staveb zřizuje přednostně základový zemnič.

Pavel Horský:
To Zouhar: když to zkrátíme, tak přijde hromosvod na vše mimo stanu v obýváku  (dance)

Jen nevím proč píšete: pokud se vám jedná o nutnost výpočtu rizik.......
Já měl za to, že analíza rizik se musí dělat vždy. Bez toho nejste schopný zařadit objekt správně do LPL. Zařadíte-li objekt do nějaké třídy jen dle Vašeho pocitu, pak se v případné soudní při nemáte o co opřít a jste nahraný jak Baťa s dřevákama.

Jiří Buben:
Vše bylo řečeno. Pouze dodám odpověď. MUSÍ.

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana

[*] Předchozí strana