Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Ověření elektroinstalace, spotřebičů, nářadí
| | |-+  Jakou zvolit sondu pro měření podlah a stěn?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jakou zvolit sondu pro měření podlah a stěn?  (Přečteno 9433 krát)
Tomáš Žabka
*
Offline Offline




WWW
« kdy: 24.06.2020, 09:19 »

Dostal jsem se do situace kdy budu rozšiřovat svoje vybaveni a narazil jsem na zajímavý problém. Konkrétně se jedná o sondu na měření podlah a stěn. Podle aktuální normy na revize by sonda měla být trojúhelníková s gumovými nožkami. viz přiložený obrázek. Nicméně firma METREL na prodává sondu(y),  která je jen trojúhelníková deska (potvrzeno u Micronix s.r.o.) rozdíl v ceně sond (gumové nožky vs jen deska(y)) je cca 400kč - 500kč. Mohl by mi někdo ze zkušenějších kolegů vysvětlit rozdíl u sond METREL a požadavku normy případně k čemu se používají sondy METREL.

Metrel se odkazuje na EN 60364-6 a EN 61340-5-1, naše ekvivalenty jsou 

ČSN 33 2000-6 ed. 2 - Elektrické instalace nízkého napětí – Část 6: Revize

ČSN EN 61340-5-1 ed. 3 - Elektrostatika – Část 5-1: Ochrana elektronických součástek před elektrostatick ými jevy – Obecné požadavky

Závěrem jen jakou sondu na podlahy a stěny používáte vy?


* norma 33 2000-6 ed.2.jpg (196.64 KB, 677x1055 - prohlédnuto 273 krát.)

* sonda 33 2000-6 obr 1.jpg (91.55 KB, 1265x551 - prohlédnuto 332 krát.)

* sonda 33 2000-6 obr 2.jpg (96.56 KB, 995x680 - prohlédnuto 286 krát.)

* sonda METREL.jpg (62.56 KB, 797x726 - prohlédnuto 263 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vše se dá nějak vyřešit, vždy jde jen o to najít optimální řešení daného problému.
Projektant a revizní technik E1A, E1B.
http://www.zabka-revize-projekce-elektro.cz/
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #1 kdy: 24.06.2020, 10:33 »

Řekl bych, že sonda bez nožiček odpovídá zkušební sondě 2 - má stejný povrch (625 cm2).

Volbu řeší čl. B.2 v posledním odstavci, proto bych volil spíše "gumičkovou" variantu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Zdeněk Friedrich
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 24.06.2020, 10:52 »

Asi bych volil taky z gumičkami (minimální rozdíl v ceně firma asi řešit nebude). Jelikož jsem to použil párkrát (serwerovny, ústředny),  půjčoval jsem si od kolegů, kteří se pohybují ve zdravotnictví. Hlavní je mít alespoň 75 kg, s čímž nemám problém - nad 1q je měření zcela dokonalé.  Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 24.06.2020, 11:17 »

Měřící metody a postupy jsou známe a probírány i tady
https://elektrika.cz/data/clanky/postupy-a-mereni-pri-revizich-ve-zdravotnickych-prostorech

Při občasném měření Ris podlah a stěn jsem používal Al desku 250x250x5 mm.
Trojnožka se zdá být elegantní a splňuje podmínky normy snímání ve třech bodech.
A vypadá to profesionálně. Poměr ceny "měřící sondy" k ceně revize je zanedbatelný.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Tomáš Žabka
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #4 kdy: 24.06.2020, 12:03 »

Díky za reakce, taky se mi víc libí ta stěma gumovýma nožičkama. Navíc tři body řeší i křivou podlahu Úsměv.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vše se dá nějak vyřešit, vždy jde jen o to najít optimální řešení daného problému.
Projektant a revizní technik E1A, E1B.
http://www.zabka-revize-projekce-elektro.cz/
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 24.06.2020, 14:27 »

V citácii normy čítam, že jedna i druhá sonda je jak pre podlahy, tak i pre steny

Pri tých fotkách nevidím ale nevidím celý ich popis, vidím len že prvé dva priamo stenu nespomínajú, a len tá tretia píše že "dva v jednom"

No ale to už záleží hlavne na vás že koľko dáte na to čo píše výrobca, a koľko na to čo píše norma..
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.04 sekund, 23 dotazů.