Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Jakou zvolit hodnotu pojistek pro přepěťové ochrany?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 2 3 [4] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jakou zvolit hodnotu pojistek pro přepěťové ochrany?  (Přečteno 45528 krát)
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #54 kdy: 05.04.2010, 13:46 »

Takže jako v příloze?
Ano, takto zapojené ty pojistky preferuji.

Ale v každém případě a to i v případě rekonstrukce je bezpodmínečně nutné přepěťovou ochranu tř.I umístit do přípojkové skříně. Resp. to vše dané normou ČSN EN 62305-x odst. ten a ten... ,  najdu takový odstavec, bod v této normě? A tato norma nebo jiná nepřipouští dát přepěťovou ochranu tř. I uvnitř např. bytového domu např. do elektroměrovéh o rozvaděče, nebo do jiné skříně-rozvaděče uvnitř budovy ...
Slova jako bezpodmínečně nutné nebo nepřipouští jsou příliš silná. Řešíme tu, jak to má být správně. Místní podmínky, zejm. při rekonstrukci, někdy neumožňují udělat to ideálně, ale je dobře vědět co způsobíte tím, že to uděláte o něco neideálněji. Technické řešení je často kompromis mezi protichůdnými požadavky.

V kníšce jsem se dočetl např. toto Svodiče bleskových proudů nasazujeme vždy na přechod mezi zónou LPZ 0 a LPZ 1 (resp. 0 až LPZ 2). Takže jak chápu mohu to umístit do zóny LPZ2?
Co chcete umístit do LPZ2?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Martin.Mlkar
« Odpověď #55 kdy: 05.04.2010, 13:56 »

Ano, takto zapojené ty pojistky preferuji.
Proč?

Co chcete umístit do LPZ2?
No umístit tam přepěťovou ochranu tř. I - píšou to takhle v kníšce....  Kroutím očima . Nebo aspoň tu větičku co jsem sem napsal....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #56 kdy: 05.04.2010, 14:49 »

No umístit tam přepěťovou ochranu tř. I - píšou to takhle v kníšce....  Kroutím očima . Nebo aspoň tu větičku co jsem sem napsal....
Tak si tu větičku přečtěte znovu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Martin.Mlkar
« Odpověď #57 kdy: 05.04.2010, 20:33 »

Přečteno 4x.
Pokud je objekt chráněn před přímým úderem blesku, chápu tím, že je zřízen hromosvod, tak po-té řeším přepěťovou ochranu tak jak napsal pan Fuk. Tedy mezi LPZ0B a LPZ1? Tedy mezi přípojkovou skříní a prostorem za obvodovými zdi. Chápu to dobře?

Ještě jedna doplňující co kdybych dal přepěťovou ochranu tř.I do přípojkové skříně a tř. II do prvního elektroměrovéh o rozvaděče? Bylo by to špatně? Přepětí se podle mě může dostat ke koncovému spotřebiče pouze po přívodním kabelu. Nebo ještě jinudy  Kroutím očima ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin.Mlkar
« Odpověď #58 kdy: 07.04.2010, 13:02 »

Dnes jsem mluvil s revizním technikem elektro. Ten mě sdělil, že pokud bych chtěl někdy instalovat pojistky 125A do podružného rozvaděče pro přep. ochranu, tak na to revizi nevystaví.
Prý proto, že:
1. bytové rozvaděče jsou pouze pro přístroje do 63A (což je např. u malých rozvodnic u HAGERA pravda)
2. Nechápe proč tam chci dávat pojistku 125A když mám předjištění B25A/3f, že není dodržena selektivita.
3. Pojistky za hlavní vypínač v bytovém rozvaděči - že si z něj dělám snad srandu, a že jestli nevím co je selektivita jištění tak......
Na první a třetí bod jsem nenacházel žádnou odpověď a na druhý jsem odpověděl že DEHN to takhle doporučuje. Tak jak  z toho ven? Jiný revizní technik nebo ....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #59 kdy: 07.04.2010, 13:58 »

To je míněno max. síla pojistek do 125A.....tam kde jsou např. 250A....pojist ky
To by jste musel mít i přívody vodičů na takovou dimenzi...
ne za každou cenu je rvát do bytového rozvaděče....k de je jištění 25A /16A/
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Josef Dolejšek
*
Offline Offline



Důchodce, ale stále ještě příležitostný projektant


« Odpověď #60 kdy: 07.04.2010, 16:06 »

1. bytové rozvaděče jsou pouze pro přístroje do 63A (což je např. u malých rozvodnic u HAGERA pravda)
2. Nechápe proč tam chci dávat pojistku 125A když mám předjištění B25A/3f, že není dodržena selektivita.
3. Pojistky za hlavní vypínač v bytovém rozvaděči - že si z něj dělám snad srandu, a že jestli nevím co je selektivita jištění tak......
ad 1) tak tam dejte pojistku 63A
ad2) a 3) pojistka před přepěťovou ochranou je tam proti zničení té přepěťovky (a také pro odpojení přepěťovky při měření),  nemá nic společného s normálním jištěním el. instalace a tedy nemá cenu ji posuzovat z hlediska selektivity.

To by jste musel mít i přívody vodičů na takovou dimenzi...
přepěťová ochrana funguje v časech dlouhých řádově mikrosekundy. Za tu dobu se přívodní vodiče k ní nestačí ohřát na nebezpečnou teplotu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin.Mlkar
« Odpověď #61 kdy: 07.04.2010, 19:25 »

ad 1) tak tam dejte pojistku 63A
Zatím diskuse dospěla k závěru, že instalovat 125A (aspoň podle DEHN).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #62 kdy: 07.04.2010, 21:14 »

Dnes jsem mluvil s revizním technikem elektro. Ten mě sdělil, že pokud bych chtěl někdy instalovat pojistky 125A do podružného rozvaděče pro přep. ochranu, tak na to revizi nevystaví.
Prý proto, že:
1. bytové rozvaděče jsou pouze pro přístroje do 63A (což je např. u malých rozvodnic u HAGERA pravda)
2. Nechápe proč tam chci dávat pojistku 125A když mám předjištění B25A/3f, že není dodržena selektivita.
3. Pojistky za hlavní vypínač v bytovém rozvaděči - že si z něj dělám snad srandu, a že jestli nevím co je selektivita jištění tak......
Na první a třetí bod jsem nenacházel žádnou odpověď a na druhý jsem odpověděl že DEHN to takhle doporučuje. Tak jak  z toho ven? Jiný revizní technik nebo ....

Nelamte si s tím hlavu, ten RT je velký šprýmař a normálně si z vás střílí,  protože :

1) jenovitý proud, udávaný na štítcích rozváděčů (a je jedno jestli bytových nebo jiných) vůbec neznamená,  že by v nich nemohly být instalovány přístroje vyšších hodnot. Když by např. v tom 63A rozvaděči byl chránič 80A, tak by to podle něj bylo špatně?  ajoooo

2) případné předjištění SPD nemá nic společného se selektivitou jištění přívodu a vývodů

3) pojistky jsou svého druhu jistící prvek jako každý jiný a naprosto běžně se jich používá za jističi

4) RT nemá co vystavovat nebo nevystavovat revizi na rozvaděč. To mu nepřísluší. A to ani v případě,  že by byl jeho výrobcem. To se dělalo naposledy před 13 lety. Co bejvalo, to bejvalo.....  podivej

Sečteno a podtrženo - je to veselá kopa a to co vám vyprávěl nemohl myslet vážně.  Nerozhodný
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Martin.Mlkar
« Odpověď #63 kdy: 07.04.2010, 21:55 »

Tak já už nevím. Já si myslím, že by to mohl rozlousknout natvrdo pan Hájek za DEHN. Páč co výrobce to názor...   Hněv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 2 3 [4] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Co je to za typ pojistek NV?
 Existuje tavna pojistka s kapalnym hasivem?
 Kde je lepší použít pojistky a kde jistič?
 Co si představit pod značkou BUSSMANN?
 Co znamená pojem pojistky slabé vazby?
 Jaké průřezy mají vlákna v pojistkách?
 Preco musi byt v elektromerovom rozvadzaci istic a nie poistka?
 Je možné v pojistkovém soklu E33 použít pojistkovou vložku pro E27?
 Sú lepšie poistky alebo istič?
 Jak vyměnit pojistkový spodek s ulomeným praporcem v HDS?
 Věříte víc jističi nebo pojistce?
 Ako fungujú polovodičové poistky?
 Kolik ampér vydrží trubičková pojistka 8A 250V připojená na 12V?
 Víte o náhradě pojistky tenkým spojem na PCB (/DPS)?
 Kolik by měl seriózní výrobce přepěťových ochran věnovat místa v katalogu svých produktů?
 Podzimní kvíz pro odlehčení - k čemu slouží 3ks pojistek E27?
 Setkali jste se s trubičkovými pojistkami vadnými z výroby?
 Co dělat když nefunguje starý závitový jistič? Nahradit pojistkovou patronou?
 Už jste zažili požár vlivem špatného předjištění na vlastní kůži?
 Jaká platí pravidla pro společné osazení pojistek a plynoměru?
 Kdy musí být ve spotřebiči pojistka a kdy ne?
 Dává se vždycky pojistka do držáku se stejnou velikostí pojistkového spodku?
 Ochrana proti přetížení
 Jak vypočítat trubičkovou pojistku v daném obvodu?
 OEZ roadshow16: Lištové pojistkové přístroje Varius
 Jakým principem se určí největší hodnota pojistky?
 Kde sehnat trubičkové pojistky 5x20mm na 12VDC, popř. jiný typ?
 Jak se označovaly jističe které se šroubovaly do pojistkových spodků?
 Jakou hodnotu by měla mít pojisková vložka E27 aby vypadla při 15V/16A?
 maxGUARD - inovativní elektronická pojistka
 K čemu slouží/sloužily tyto válcové pojistky?
 Řešíte nějakým způsobem nesourodé pojistky v HDS ?
 Z jakého období mohou být tyto pojistky a hlavní vypínač?
 #EH: Víte, jak vznikla pojistka?
 Jak a čím jsme jistili v roce 1970?
 Umíte objasnit charakteristiku vypínací doby jističe a pojistky vůči proudu?
 Soustružníkova pojistka.
 Jak se určí velikost trubičkové pojistky k síťovému transformátoru?
 Lze někde sehnat sklíčka do pojistkových hlavic E33?
 Jakou rychlost znamená "D" na staré skleněné trubičkové pojistce 5x20?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.056 sekund, 23 dotazů.