Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Je takto zapojený bytový rozvaděč správně proveden?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 ... 5 6 7 [8] 9 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Je takto zapojený bytový rozvaděč správně proveden?  (Přečteno 92372 krát)
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #126 kdy: 11.04.2010, 10:27 »

Jak už jsem dříve psal v jiných diskuzích, nejde přeci o to, poskytovat někomu podrobný návod ve stylu "udělej si sám".
Jde spíše o to, poskytnout nějaké základní informace, poukázat na možné problémy, nabídnout jinou alternativu atd.
Konkrétně v této diskuzi jsem o tom psal v předchozích příspěvcích - centrální chránič, počet okruhů, nevhodné zapojení ...
Nevidím problém v tom někomu sdělit, že např. většina zásuvkových okruhů v bytu nebo RD musí být připojená přes proudový chránič, že jeden centrální chránič je může při nějaké banální poruše pěkně potrápit, že spotřebiče typu pračka, myčka, trouba by měly být připojené na samostatné okruhy atd.
Většina laiků nemá zájem na tom, dělat si úplně sami elektroinstala ci, pouze hledají nějaké základní informace. Nevidím důvod jim tyto informace odpírat.
Tak jak jsem psal dříve, odkazování na odborníky není samospasitelné . V elektrice to platí mnohem více než v jiných oborech.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
František Sichinger
*
Offline Offline



Jsou věci mezi fází a nulou


« Odpověď #127 kdy: 11.04.2010, 10:48 »

Mám lopatku uranu a ešůs. Jak to připojím k zásuvce?? Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromotáže, alarmy, kamery, ovládání GSM, servis plyn kotlů, MaR pro všechny typy vytápění, tepelná čerpadla, kompenzace jalového výkonu, převíjení elektromotorů, RT E2A
IM
« Odpověď #128 kdy: 11.04.2010, 11:38 »

Většina laiků nemá zájem na tom, dělat si úplně sami elektroinstala ci, pouze hledají nějaké základní informace. Nevidím důvod jim tyto informace odpírat.
Tak jak jsem psal dříve, odkazování na odborníky není samospasitelné . V elektrice to platí mnohem více než v jiných oborech.
váš názor, dá se říct, je opačný než v předchozím příspěvku #125. Pokud bych si měl vybrat, přiklonil bych se k názorům p. Červeného.
Předpokládám, že laici, kteří sem píší namají zájem být pouhými teoretiky elektroinstala cí, ale...
Domnívám se, že vlastník tohoto portálu má zájem na co největší návštěvnosti, nejen na odbornosti probíhající diskuze. Pak se musí obsah svým složením tak trochu podobat tel. programu. Jistě víte, které mají největší sledovanost.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #129 kdy: 11.04.2010, 11:57 »

váš názor, dá se říct, je opačný než v předchozím příspěvku #125.

Tomu moc nerozumím, objasněte mi to prosím ...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Jan Šalamon
*
Offline Offline



« Odpověď #130 kdy: 11.04.2010, 12:06 »

Konečně se k tomu někdo inteligentně vyjádřil - mám na mysli p. Hasalu. Nadto je asi  zřejmé, že komentářem v internetové diskuzi nikdo nepřebírá zodpovědnost za dílo tazatele.

souhlasím s Vámi, odpovědět někomu, ať si nastuduje nějakou (sice konkrétní) normu se mi opravdu jeví jako blábol - jak se můžeme přesvědčit i tady fungující odborníci,znalci se na pochopitelném  a jasném významu některých pasáží norem třeba vůbec ani sami mezi sebou neshodnou.A tak žádost o posouzení nějakého problému od lidí z praxe by měla také prakticky vyznít.Mě by se třeba líbilo, kdyby zde odpovídající odbornící odpovídali systémem u mě by to prošlo nebo neprošlo, já bych to udělal tak nebo tak . . . - když už se odpovědí angažují a chtějí odpovědět. DÍKY
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #131 kdy: 11.04.2010, 12:53 »

Ono je v elektrotechnic e spousta oblastí, kde není nějaké jedno správné řešení. Konkrétně u bytových rozvodnic je spousta možných řešení a většinou se nedá úplně jednoznačně říci - tohle je dobře, to je špatně ...

Když to vezmu konkrétně, ideální rozvodnice pro RD by podle mého soudu měla vypadat třeba takto :
Přívod připojený hlavní vypínač, odtud na proudové chrániče pro jednotlivé části instalace a na jističe zapojené mimo chrániče (EZS, elektrokotel, ovládání atd.)
Chrániče například tři - jeden pro kuchyňské spotřebiče, druhý pro "bytové" zásuvky (pokoje),  třetí pro ne až tak důležité okruhy (koupelna, pračka, garáž, venkovní zásuvky ...)
Rozvodnice musí být hlavně dost velká, tak aby bylo možné v případě potřeby něco doplnit (svodiče přepětí, napaječ pro domácí telefon atd.) Vodiče jednotlivých okruhů musí být popsané, nejlépe návlačkami na konci vodičů.

Jsou to celkem jednoduché věci, na které ani mezi odborníky není úplně jednotný názor. Co si z toho potom asi vezme laik ?
Většina laiků nemá ani ponětí o tom, že za své peníze mohou dostat i něco "navíc". Podle mých zkušeností, většina majitelů RD chce sice platit co nejméně, ale pokud se jim vysvětlí výhody "nadstandardníh o" řešení, nechají se většinou přesvědčit. 
 
Jsou určité věci, které by měli všichni zájemci o novou elektroinstala ci vědět. Například to, že pokud se použije jeden centrální chránič "na všechno" bude to sice o něco levnější a rozvaděč se bude jednodušeji zapojovat, ale při nějaké poruše budou úplně bez proudu.
 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
IM
« Odpověď #132 kdy: 11.04.2010, 15:24 »

Tomu moc nerozumím, objasněte mi to prosím ...
Podle p. Červeného by se zde neměly poskytovat rady laikům o zásazích do VEZ.
Podle vás ano, protože předpokládáte, že "nemají zájem si sami dělat elektroinstala ci",  což je omyl.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
IM
« Odpověď #133 kdy: 11.04.2010, 15:37 »

souhlasím s Vámi, odpovědět někomu, ať si nastuduje nějakou (sice konkrétní) normu se mi opravdu jeví jako blábol...
Tak s tím blábolem jste to trochu přehnal. ŽÁDNÉ "u mě by to neprošlo",  ale uvést čl. ČSN, kterému dané provedení odporuje (ČSN 33 1500).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #134 kdy: 11.04.2010, 17:47 »

Typický zlozvyk revizních techniků. A není od věci.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #135 kdy: 11.04.2010, 20:58 »

Tak se nám to téma o rozvaděči posunulo k jinému tématu. Stejně jako v mnoha jiných. A opět zde jsou dva tábory a jak jednou napsal kolega Karvánek- "Zakopány na svých pozicích" a nehodlají ustoupit.
Jde o to, do jaké míry umožnit laikům "nahlédnout  pod pokličku" elektrikářům. No, ta hranice je velmi tenká a hlavně může být u každého někde jinde. Někteří opravdu jen hledají informace proto, aby se nenechali napálit, nebo kvůli potřebě se správně rozhodnout o dalším postupu na některé stavbě.
Naopak spousta dotazů je evidentně směrována k potřebě kutilů, což valná část elektrikářů a přiznávám se, že mezi ně patřím i já, těžko nese.
Ale není to z finančních důvodů. Ani nevím, odkud tazatelé jsou. Ten, kdo si to chce udělat sám, si to stejně nějak nakonec udělá. Ať už mu poradíte cokoli. A to je ten důvod. Většinou se stává, že pokud nedostane tu odpověď, kterou čeká, tak jsme všichni špatní, bez ohledu na to, co je mu většinou doporučováno. Dalším důvodem je to, že laik nedokáže napsat všechny potřebné podrobnosti a tak i dobře míněná rada se může stát nebezpečnou chybou. Kdo si to vezme na svědomí? Já ne!  Logicky laik prostě nemůže vše domyslet do detailů. Ale od toho jsou přece odborníci, s letitými zkušenostmi. Tak proč jich nevyužít ne?

Je to samozřejmě jeden z názorů.

Ale stále zde budou ti, co to nepochopí, nebo nechtějí pochopit, a chtějí si to udělat sami, ať to stojí, co to stojí. Bez ohledu na možná rizika a atd. Už se nebudu donekonečna opakovat. Prostě někdo se chová odpovědně a jiný prostě žije v době před rokem 1989, kdy nás nouze naučila kutit. Bohužel je zde pár lidí, co pořád učí někoho, jak kutit, bez ohledu na bezpečnost. Tím nemyslím nikoho konkrétního, zde, ale třeba některé pořady v televizích a podobně.
Ale jsme o 20 let dále. Tedy někteří. Ostatním prostě popřeju štěstí a klidný spánek.


Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #136 kdy: 11.04.2010, 21:21 »

... předpokládáte, že "nemají zájem si sami dělat elektroinstala ci",  což je omyl.

No tak bezpochyby se najde pár "kutilů z přesvědčení",  kteří si opravdu chtějí udělat všechno sami. Nejčastěji proto, že mají nedobré zkušenosti s prací "taky odborníků". A přístup "vím, ale nepovím, najděte si odborníka" je v jejich přesvědčení ještě utvrdí. Tito lidé, pokud nenajdou informace zde, budou je hledat jinde. Tyto kutily určitě "nezachráníme" tím, že jim budeme odpírat jakékoliv informace.  

Tak jak jsem psal dříve, není účelem poskytovat podrobné návody, ale jen určité základní informace.
Také jde o to, zvýšit prestiž elektrikářů, protože naše práce není jen o tom, natáhnout nějaký kabel z bodu A do bodu B, jak si to spousta laiků představuje. Je to celý komplex různých vědomostí a zkušeností ze kterých jsme navíc pravidelně přezkušováni.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #137 kdy: 11.04.2010, 21:33 »

Podstatu problému střetu dvou koncepcí radit-neradit v těchto diskusích brilantně pojmenoval kolega Illek v jednom z předchozích příspěvků. Toť k diskusím.
Ke kutilům - nejsm zastáncem poskytovat odborné návody kutilům, protože ti, kteří chtějí kvalitní informace jistě si opatří solidní literaturu a nespolehnou se na neúplné informace bez záruky z jakési iánternetové diskuse, no a ti kteří hledají jednoduché řešení, pro ty budou i vstřícné rady mnohých přispívatelů příliš složité, takže si to strejně zbastlí více méně podle svého.
K liderm, "kteří se jen chtějí informovat",  aby je někdo neošidil - nejsem zastáncem poskytování odborných posudků práce jiných, na základě popisu či fotografie těmto lidem, protože posuzovat práci druhého člověka na základě neúplných informací je přinejmenším značně nesolidní. To, že může být některý investor s kvalitou práce najatého elektrikáře nespokojen je politováníhodn é, ale jde především o chybu systému, který není dobrý a umožňuje nekvalitní práci beztrestně předávat. Nikdo ze zde píšících řadových elektrikářů stávající systém změnit nemůže, je tedy pro nás výhodnější nesnažit se chyby systému "napravovat" ,  ale počkat až se situace vyhrotí tak, že bude systém ve stávající podobě neudržitelný a bude kompetentními změněn.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

JBubik
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #138 kdy: 11.04.2010, 22:35 »

dovolím si také přiložit polínko....... ..o ano, jak zde již napsal pan Franěk.....hra nice je tenká........

Domnívám se, že je třeba rozlišovat mezi tazateli - pokud někdo položí dotaz typu "ze stropu mi vedou tři dráty, každý má jinou barvu, co si s tím mám počít abych připojil lampu" je jistě nejlepší metodou tazatele přesvědčit, aby v zájmu svém a své rodiny ty dráty nechal být a šel se podívat po někom, kdo si ty barvy neplete. Stejně tak, pokud se někdo táže na způsob řemeslného provedení čehokoliv.  Pokud je ovšem dotaz na koncepční úrovni, je zřejmé, že tázající ví o čem mluví, že má o problému poměrně dobré znalosti a jen se chce o konkrétním řešení  poradit s PRAKTIKEM, pak zcela souhlasím s panem Hasalou. Koneckonců takový člověk vždy nemusí být úplný laik, což se tu už několkrát ukázalo, kdy tazatel byv zahnán do kouta sdělil, že je v elektrooboru vzdělán, má i platnou padesátku, jen prostě ten konkrétní obor už nějaký rok nedělá.......

Mimochodem - osobně znám člověka, který si poté, kdy si sám elektrifikoval RD ( Hněv) a přitom zjistil, že ho "elektrické kutění" baví, dodělal kvalifikaci a nyní pracuje léta jako elektrikář.... ...a moc ho to baví......a je dobrej..... Smích

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #139 kdy: 11.04.2010, 23:02 »

Ale kdo dokáže určit tu hranici? Poznáte podle dotazu, mimo jasných případů,  jestli je ten člověk poctivej, co to provede třeba i lépe, než odborník, nebo jen co nejlevněji a nejrychleji  a "za každou cenu"?
Také jsem viděl pár instalací,  co si někdo udělal a klidně bych ty lidi zaměstnal. Naopak jsem viděl i prasárny, ať už od firem, ale hlavně od laiků,  co si mysleli, že to nic není a "Tonda" u piva dal pár rad. To byly perličky a hlavně někdy i dost nebezpečné. Mnohdy třeba i fáze na kostře plecháče. Nebo loni v kuchyni fáze na kolíku zásuvek. Lednička byla "taneční",  ale naštěstí se nic nestalo. To všechno byli kutilové,  co si mysleli jak jsou dobří a vlastně ohrožovali svou rodinu, včetně malých dětí.

Podle letitých zkušeností,  je  poměr mezi dobře a špatně provedenou prací,  zcela jasně na straně špatných instalací. Proto budu stále na straně těch, co raději doporučí návštěvu odborníka, než riskovat zdraví rodin kutilů a svůj klidný spánek.

Neustále vidím problém i v tom, že se zde probírají pouze otřesné případy, ale pokud někdo narazí na kvalitní provedení a slušnopu práci, tak se o tom mlčí. Široká veřejnost pak nabývá dojmu, že není firma, co udělá svou práci kvalitně. Ale vždyť jich je mnoho. Sám znám určitě několik firem i OSVČ,  po kterých je "radost " dělat revizi, nebo s nimi spolupracovat i na nějaké zakázce.

Proto volám - Pojďme také chválit dobrou práci a ne jen nadávat na tu špatnou. Jinak si budou o elektrikářích všichni myslet, že neumějí dobře pracovat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #140 kdy: 11.04.2010, 23:47 »

Pokud je ovšem dotaz na koncepční úrovni, je zřejmé,  že tázající ví o čem mluví,  že má o problému poměrně dobré znalosti a jen se chce o konkrétním řešení  poradit s PRAKTIKEM,
Radit v takovém případě by bylo možné,  pokud by byla známá identita tazatele. Proč bychom se mezi kolegy neporadili, vzájemně se něco nepřiučili, ostatně v tom pro sebe spatřuji jediný smysl těchto diskusí.
Vědět, s kým hovořím na druhém konci drátu, to je ale pro mě klíčové,  jak v jednom z předchozích příspěvků napsal Honza Hájek, informace jsou také zboží a třeba mně osobně záleží na tom, komu a z jakých důvodů je poskytnu. (nemusí jít zrovna o peníze)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

rejpal2
« Odpověď #141 kdy: 13.04.2010, 16:44 »

... nespolehnou se na neúplné informace bez záruky z jakési iánternetové diskuse, ...

No taky závisí na tom, kdo radí. Pokud se třeba na nějakém technickém řešení shodnou pánové Doležal, Svejkovský, Horský, Beláň a Karvánek, tak bych to bral na 100 %.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Aleš Dobrovolný
zaměstnanec - projektant, ve volném čase ... V současné době JE Dukovany
*
Offline Offline




« Odpověď #142 kdy: 14.04.2010, 07:51 »

No taky závisí na tom, kdo radí. Pokud se třeba na nějakém technickém řešení shodnou pánové Doležal, Svejkovský, Horský, Beláň a Karvánek, tak bych to bral na 100 %.
¨
Při vší úctě ke jmenovaným pánům, byl bych v případě každého "vědeckého konsensu" více než ostražitý.

Smutných zkušeností s "vědeckým konsensem" je více nežli dost. (holokaust, globální oteplování, biopaliva a lezení na komíny elektráren bych jmenoval za všechny)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na twitter.com jako alesd -  můžete mě sledovat... .
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #143 kdy: 14.04.2010, 08:27 »

Teda pane Dobrovolný, to jste se dost rozmáchl, s tím srovnáním!

Panu rejpalovi2 děkujl za umístění do vybrané společnosti  Super!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Stran: 1 ... 5 6 7 [8] 9 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.053 sekund, 22 dotazů.