Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAKÉ DOKLADY? - živnosti, osvědčení, legislativa
| | |-+  Musí provozovatel el.zařízení odstraňovat závady z revizní zprávy?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 2 [3] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Musí provozovatel el.zařízení odstraňovat závady z revizní zprávy?  (Přečteno 33963 krát)
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #36 kdy: 07.03.2010, 11:48 »

Už jste zažil práci ve stressu? Nikdy se vám nestalo, že byste si sáhl na živou fázi?

Stress je občas moje druhé jméno.  Zlej
Samozřejmě že sáhl, ale nevzpomínám si, že bych někam bez dalšího sahal v dobré víře, že jsem si to přeci vypnul označeným jističem nebo vypínačem. Ani v případě, že jsem byl sám autorem nebo spoluautorem onoho "díla".
A to se nepovažuji za nějak přecitlivělého nebo bojácného.  bojim
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #37 kdy: 07.03.2010, 12:25 »

Odpověď F.Šohajdovi
Na el. stroji je revidována ćást el.instalace, která je součástí obvodů SELV, tedy ovládání stroje. Tlačítko je v krytí IP 44 v prostředí kde dochází k pravidelnému tlakovému mytí stroje. I když do obvodů SELV(12V) nateče voda, tak to není závada týkající se hlediska bezpečnosti. V budoucnu to může způsobit problém z hlediska provozu. Myslím že by to nemělo být v revizi uvedeno pod pojmem závada, ale jako zjištěný nedostatek nebo nedokonalost.

Závada je přeci cokoli, co neodpovídá normě nebo zákonu! Jistě, závady se pak dělí na ohrožující život nebo majetek a na závady neohrožující. Co je na tom složitého na pochopení?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #38 kdy: 07.03.2010, 12:31 »

Asi máme každý jiná písmenka na monitoru  Šok protože tento článek především říká, že než bude vystavena kladná revize "je schopno bezpečného provozu" elektrické zařízení musí odpovídat souboru norem 33 2000. Nevím k čemu bude investorovi nebo dodavateli RZ bez výše uvedeného závěru  Nerozhodný protože do takové výchozí revize samozřejmě můžete všechny závady klidně uvést.
ČSN 33 2000-1 ed.2
Jistě, že lze do výchozí revize napsat závady, ba je to dokonce nutné, protože pro RT, ktrý provádí revizi dodavatelsky není ani jiná možnost jak nespolupracují cí lemplózní zhotovitelské firmě ony závady dát na vědomí. Jestli se potom takto "zazaávadovanou" revizní zprávu, mnohdy s celkovým posudkem "není schopno..."  podaří podstrčit kolaudační komisi, nebo investorovi je věc marketingové dovednosti zhotovitele instalace.... a absence státního dozoru...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Martin Seidl 1
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #39 kdy: 07.03.2010, 12:34 »

To - ALCR

Určitě nenapíši výchozí revizi se závadami, udělám to tak jak píšete :

1. nenapíšete výchozí revizní zprávu a jen dáte objednateli ústně nebo na nějakém papíře seznam závad a pak čekáte s vystavením revizní zprávy a požadavkem na zaplacení své práce den, týden, měsíc, rok a v mnohých případech když zhotovitel/dodavatel a i investor odmítají závady odstranit čekáte až do smrti

Nevím proč bych měl hazardovat se svým  oprávněním, tak jak píše kolega Jindra výchozí revize musí být bez závad.
A pochybuji že mojí objednatelé revizí ( dodavatelé instalací ) by nechtěli odstranit závady dost rychle.

Mimochodem jsem otevřel časopis Elektro 3 ,  str. 19 ,  otázka č 6. ,kde se vyskytuje podobný problém o chybějícím štítku na rozvaděči, kde odpověď zní: " Chybí-li na rorozváděči štítek s těmito údaji, je to závada a podle našeho názoru nelze považovat elektrickou instalaci jako celek za bezpečnou, i když ostatní části instalace jsou bez závad." Ing Michal Kříž, iiSEL
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Montáž, opravy a revize elektroinstala
Montáž,  údržbu a servis telekomunikačn ích zařízení
Ucelená řešení od zpracování projektu, přes jeho realizaci až po následný servis
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #40 kdy: 07.03.2010, 12:59 »

Moc pěkná a ostrá diskuse  Škleb  .  Velmi podnětná pro všechny RT i další zůčastněné těchto revizí.

Osobně zastávám názor, že jsem povinnen napsat všechny závady do revizní zprávy. Pokud je to revizní zpráva výchozí, tak i tam. Jen v celkovém hodnocení bude neschopné bezpečného provozu, viz závady. A na investorech je pak to, jak to budou řešit. Pokud do nějakého domluveného termínu odstraní všechny závady, tak po kontrole, napíšu novou RZ a bez závad, s kladným hodnocením. Podle rozsahu a dalších nákladů okolo to dělávám od 0Kč ,  tam kde jsou to drobnosti a ověření s dopravou nezabere moc času, pokud je investor rozumný a má snahu to rozumně řešit.
Jde o to, že investor si u mne objednal posouzení stavu nějakého zařízení a  já mu ho dodám. Na to mám i smlouvu, kde stojí, že mám nárok na honorář, ať je výsledek jaký chce. To že "věnuji" někomu svůj čas navíc, v případě kontroly odstranění závad, berte jako bonus pro investora ode mne a pro mne to přinese, snad spokojeného zákazníka, ale hlavně klid ve spánku, že jsem pro to udělal maximum.
Kdysi jsem psal závady na papír a po jejich odstranění připravil revizní zprávu. Dnes vím, že si pak investor najde jiného RT a tem mu to často udělá za mne a já pak přicházím o honorář. Takto tomu předcházím a funguje to spolehlivě. I když vych.....  některých investorů nezná hranic. Ale to je na dlouhé a jiné diskuse.

Prostě papíry na vše. Podle zkušeností, vždy když vyjdete někomu vstříc a přimouříte oko, tak se vám to při prvním problému vrátí nejméně 100 krát obráceně. Do té doby budete za hrdinu, ale o to větším grázlem po té.  podivej
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Lubomír Jindra
Revizní technik E2B
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #41 kdy: 07.03.2010, 13:40 »

Jistě, že lze do výchozí revize napsat závady, ba je to dokonce nutné, protože pro RT, ktrý provádí revizi dodavatelsky není ani jiná možnost jak nespolupracují cí lemplózní zhotovitelské firmě ony závady dát na vědomí. Jestli se potom takto "zazaávadovanou" revizní zprávu, mnohdy s celkovým posudkem "není schopno..."  podaří podstrčit kolaudační komisi, nebo investorovi je věc marketingové dovednosti zhotovitele instalace.... a absence státního dozoru...
Osobně zastávám názor...
Palec vzhůru

Podle zkušeností, vždy když vyjdete někomu vstříc a přimouříte oko, tak se vám to při prvním problému vrátí nejméně 100 krát obráceně. Do té doby budete za hrdinu, ale o to větším grázlem po té.  podivej
Tak tak, základ je správně posoudit zákazníka a ne všechna práce elektro v tomto vesmíru mě proto zajímá  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize elektrických zařízení
Liberecký kraj
www.i-revize.cz
jindra@i-revize.cz
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #42 kdy: 07.03.2010, 14:03 »

Tak by mě zajímalo kde a jak je definováno co je "bezprostřední" ohrožení a co není?
Např:
Chybějící kryty na živých částech - pokud někdo potmě sáhne na vypinač bez krytu, nemůže to dobře dopadnout.
Svítidlo bez krytu na stropě - nad prostorem s nebezpečím požáru.
Provoz takových to zařízení je nebezpečný už jen tím, že jsou v provozu.
Dříve se u zjištěných závad udával termín odstranění. Dnes ne. Je to z toho důvodu, že kdyby v době k odstranění k něčemu došlo, je to na triko RT. Dnes vedoucího pracovníka výčtem závad informujete o tom, že jsou tam závady, které by měl odstranit a dále je to jeho boj. V případě problému, ale nemůže říci, že nevěděl, nemohl, nešlo, nechtěla  Smích... Závěr rev.zprávy ale MUSÍ JEDNOZNAČNĚ ŘÍCT, zda je či není Z HLEDISKA BEZPEČNOSTI zařízení schopno provozu. Pokud by tedy nebylo zařízení schopno z hlediska bezpečnosti dalšího provozu, jakožto závěr zprávy o revizi, tak potom není takové zařízení možno nadále provozvat. Kvůli chybějícímu popisu rozvaděče chtít vlastně odstavit provoz, je potom věc osobní odvahy.
Pracovník vyměňoval žárovku, ale vinou špatně nebo neúplně označených jistících prvků v nově instalovaném rozvaděči vypnul jiný obvod. Při vyndavání vadné žárovky mu tato praskla v ruce, dostal (slabou) elektrickou ránu, lekl se, spadl ze štaflí, zranil si krční páteř, do smrti invalida.
Je to jasně jeho chyba nebo chyba zaměstnavatele, protože nemůže spoléhat na vypnutí jističem, který by mohl být např. svařen, ale musí být vypnut přívod do rozvaděče. Takto by měl být dle mého soudu školen zaměstnavatele m.
Stran extremu:  Smích
Dáme do závad to, že nesvítí jedno světlo na WC, které nesvítí 20let a nikomu to nevadí. Na základě revize se vydá elektrikář vyměnit žárovku a spadne ze štaflí. Čí je to vina?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #43 kdy: 07.03.2010, 14:42 »

Citace
Dříve se u zjištěných závad udával termín odstranění.
...

Také jsem to dříve nepsal...ale loni na zkouškách mě to bylo inspektory  strikně vytýkáno že to musím psát, byla to jako moje závada v RZ, nad kterou jsme dikutovali.... od té doby to zase píši... podivej
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #44 kdy: 07.03.2010, 15:01 »

Také jsem to dříve nepsal...ale loni na zkouškách mě to bylo inspektory  strikně vytýkáno že to musím psát, byla to jako moje závada v RZ, nad kterou jsme dikutovali.... od té doby to zase píši... podivej

To jsou nějaké novoty ?    Šok
Nevzpomenete si, kde je uvedeno, že RT musí u závad navrhovat nějaké termíny k odstranění ?   podivej

Já byl shodou okolností vloni také "u zpovědi",  termíny již mnoho let nepíšu, tudíž jsem je neměl ani v ukázkové RZ a za ucho mne za to nikdo nevytahal.  Fackovaci nenene
Nerozumím.....  Nerozhodný
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #45 kdy: 07.03.2010, 15:21 »

TO:Kamil Novák
Také chodím pravidelně na různá školení elektro a tam je řečeno že se nemá psát...
Proto jsem se hodně divil proč se to má psát??
Jenže co bylo řečeno "vrchními" tak to dělám...ono to bylo trochu rozvedeno, aby měl provozovatel čas na odstranění a aby nebyli závady odstraňovány až měsíc před novou pravidelnou revizí, určit přiměřeně dobu
třeba na tabulku na rozvaděč 2 měsíce, a závažnější ihned protože majitel je laik a nemůže určit co je více a co méně důležité a pod...../tam mě to bylo v rychlosti vysvětleno/..
Protože  vím že to nikde není napsáno, napsat termín...
Nemám to zvukově uchováno,tak to nemůžu sem dát..
U zkoušek má vždy pravdu zkoušející...a když ji nemá-máte smůlu-příště.. Zlej
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Lubomír Jindra
Revizní technik E2B
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #46 kdy: 07.03.2010, 16:07 »

Kvůli chybějícímu popisu rozvaděče chtít vlastně odstavit provoz, je potom věc osobní odvahy.
Aby nedošlo k nedorozumění: Stále mám na mysli výchozí revize které obsahují závady a závěr je schopno bezpečného provozu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize elektrických zařízení
Liberecký kraj
www.i-revize.cz
jindra@i-revize.cz
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #47 kdy: 07.03.2010, 17:21 »

Ano, rozumím, ale ten závěr musí být doslovně: ...z hlediska bezpečnosti... je či není... a ne jinak. Nesmí být podmíněno odstraněním závad. Proto jsem dal velká písmena. Naše hledisko je z hlediska bezpečnosti. Viz. pozn. N čl.61.4.1. 33 2000-6. Je tam odkaz na 33 1500 6.1.2.
Tu formulaci ... z hlediska bezpečnosti... je nutno dodržet. Byl jsem několikrát upozorněn při kontrolách OIP.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Lubomír Jindra
Revizní technik E2B
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #48 kdy: 07.03.2010, 17:48 »

Např:
Kvůli chybějícímu popisu rozvaděče chtít vlastně odstavit provoz, je potom věc osobní odvahy.
Dáme do závad to, že nesvítí jedno světlo na WC, které nesvítí 20let a nikomu to nevadí. Na základě revize se vydá elektrikář vyměnit žárovku a spadne ze štaflí. Čí je to vina?
... takže nejde o odstavení, ale o uvedení do provozu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize elektrických zařízení
Liberecký kraj
www.i-revize.cz
jindra@i-revize.cz
Lubomír Jindra
Revizní technik E2B
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #49 kdy: 07.03.2010, 20:12 »

Hledal jsem informace a našel jsem mimo jiné tento článek od inženýra Michala Kříže
http://elektrika.cz/data/clanky/komentar-k-norme-pro-revize-csn-33-2000-6

Kde uvádí:

Je možné připustit závady u výchozí revize?

U výchozí revize je třeba, aby se zařízení uvádělo do provozu v podstatě bez závady.
Výjimečně se připouští odstranění drobných závad, které neohrožují bezpečnost, do určitého stanoveného termínu.


Tato definice se mi líbí. Úsměv
Díky všem z této diskuse  poklona přehodnocuji mírně  Mrknutí svůj názor.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize elektrických zařízení
Liberecký kraj
www.i-revize.cz
jindra@i-revize.cz
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #50 kdy: 08.03.2010, 08:45 »

S tím se dá jen souhlasit. Vyjádření ing.Kříže je v naší branži bráno jako nález Ústavního soudu. Bylo by vhodné to ale opřít o nějaký článek. Nabízí se druhý odstavec čl.61.4  33 2000-6:
Jakékoliv závady nebo opomenutí odhalené v průběhu revize prováděné práce se musí před tím, než dodavatel instalace prohlásí, že instalace odpovídá HD 60364, odstranit.
Pak následuje pozn.N ...z hlediska bezpečnosti...
Chápu to tak, že při výchozí revizi mohou být zjištěny závady, ale jejich odstranění musí být zajištěno podle závažnosti, před uvedením pod napětí, před předáním díla investorovi, ale ještě lépe, před zaplacením. Je to logické a jasné, nikdo si nekoupí boty, které mají odlepenou podrážku, i když v nich je možno chodit i tančit.  Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Stran: 1 2 [3] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Jak nejrychleji detekovat závadu na osvětlení?
 Netušíte, proč ty jističe padají?
 Mám se jako revizák pustit do odstraňování závad?
 Jak zjistit příčinu vybavování proudové ochrany?
 Smí revizní technik psát závadu do revizní zprávy?
 Ako oficiálne nazvať kontrola odstránených závad?
 Nesprávně provedená instalace před výbuchem
 Neoznačená zásuvka na rozvaděči stroje, která je pod napětím i při vypnutém hlavním vypínači
 Požár způsobila pravděpodobně závada na elektrospotřebiči.
 Znáte sborník závad pro revizní techniky?
 Proč má spotřebič 50% výkonu při plném napětí a správné impedanci vedení?
 Je rozvaděč bez štítku výrobce hrubá závada v el. instalaci?
 Môže elektroinštalácia ovplyvniť životnosť tlakovej expanzky kúrenia?
 Jakou napsat do RZ závadu při jištění 3f zásuvky 32A deonem 40A?
 Jak najit misto zkratu mezi jednou fazi a N na kabelu CYKY 5x2,5?
 Dle jaké normy se posuzuje závada zásuvky 230V?
 Jak řešíte standardní nedostatky elektroinstalace?
 Jak se zachovat když se setkáte se starým, již nevyhovujícím spotřebičem?
 Přidáte také svůj letní úlovek elektrotechnické prasárničky?
 Mohu poprosit o vyjadreni k zavadam na elektroinstalaci?
 Jak se vám zamlouvá takovéto odstranění revizní závady?
 Existuje nějaká databáze závad pro pravidelné revize?
 Je třeba informovat distributora při závadě v HDS zjištěné při revizi?
 Může vyhovět při revizi poškozená lišta na přívodu do bytového rozvaděče?
 Je demontáž FI ve stávajícím zařízení, je hrubá závada?
 Podělí se někdo o závadovník?
 V jakém dokumentu je vyžadováno třídění závad při revizích na C1, C2, C3 ?
 Nač pamatovat i při jednoduchých opravách elektrického zařízení?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.054 sekund, 22 dotazů.