Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Připojení do energetické sítě nn (nízkého napětí
| | |-+  Jak zajistit správné pořadí fází?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak zajistit správné pořadí fází?  (Přečteno 27518 krát)
dfdf
« kdy: 13.06.2006, 16:49 »

<p>V obci se buduje nová kanalizace a u každého domku bude čerpadlo na 400V. Požadují po nás přivést kabelem 5Cx2.5 elektriku do místa čerpadla, s proudovách chráničem 4pólovým 25A 0.03mA, jističem 3x10A a správným pořadím fází. Všechno je jednoduché a jasné, až na to poslední - jak se zajistí "správné pořadí fází"? Chránič nabízejí případně namontovat přímo do jejich skříně u čerpadla. Čerpadlo má skutečný odběr 3.5A. Takže stačí přivést ten kabel a připojit ho v domě jako odbočku k nějaké nejbližší 400V zásuvce. Jenže vedení v domě je 50 let staré a nejsou tam barevné vodiče. mohu tedy předpokládat, že ten elektrikář, který bude zapojovat kanalizační čerpadlo (součást dodávky celé kanalizace) a bude také  dělat revizní zprávu k tomu zapojení, také zkontroluje pořadí fází nějakým přístrojem a pokud to bude naopak, tak nás upozorní? Protože případně spravit to pořadí přehozením dvou vodičů je snadné, ale nevím, jestli mi to někdo zkontroluje, nebo i dá revizní zprávu ve stylu "my jsme tu naši část zapojili správně, pokud to vy to nemáte někde špatně".</p>
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdeněk Houf
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 13.06.2006, 17:46 »

Myslím, že nejlepší způsob jak zkontrolovat pořadí fází, je zakoupit zkoušečku SN-3 a postupovat podle návodu k použití.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Ryšavý
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 13.06.2006, 18:22 »

Pokud máte nachystat pouze kabel (ne zásuvku),  tak sled fází neřešte, sled fází by si snad měl po sobě zkontrolovat montér, který to zapojoval, a taky by měl provést zkoušku chodu zařízení (když se to bude točit obráceně tak si ty dva fousy přehodí)

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Smysl pro humor - znak ducha bystrého
.45 ACP; 7,62x39; 7,62x54R; 9x19; 12/70
Jaroslav Hasala
« Odpověď #3 kdy: 13.06.2006, 19:23 »

Osobně bych se také se sledem fází nezabýval, každá normální montážní firma si ověří funkčnost instalovaného zařízení a pokud nebude sled fází správný, jistě nebude problém někde to přehodit.


 

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #4 kdy: 13.06.2006, 22:17 »

TO: A.K. > Dovolím si reagovat na něco mnohem důležitějšího z vašeho dotazu než je sled fází. Cituli: "Takže stačí přivést ten kabel a připojit ho v domě jako odbočku k nějaké nejbližší 400V zásuvce. Jenže vedení v domě je 50 let staré a nejsou tam barevné vodiče." A v tom vidím největší zádrhel, protože takhle jednodušt jak to píšete to není zrovna moc správně. V rozvodnici domu (asi to je deska?) by se měl přidat onen proudový chránič, za něj jistič 3/B/10A a to celé vyvést kabelem CYKY 5Cx2,5 mm do místa črpadla. Dovolím si rovněž zapochybovat o smysluplnosti proudového chrániče umístěného v rozvaděči čerpadla. Výhoda chrániče tak bude využita pouze pro nedlouhý propojovací kablík k čerpadlu.


 Kdybych na takovouto instalaci měl vystavit kladnou revizi rozhodně bych požadoval provedení jak jsem uvedl výše. Předřazený proudový chránič (když uř ho budete stejně kupovat) lze využít i pro další jiné samostatně jištěné obvody, třeba zásuvky 230V a 400V, používané vanku mimo dům. Zvýšíte si tak valstní bezpečnost za jedny peníze. O tom, že byste na to měl mít projekt a že by to měl montovat oprávněný elektrotechnik se ani nezmiňuji, protože dodržování platných předpisů se dnes moc nenosí.  Takže sled fází je jak píší kolegové výše opravdu až to poslední.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno


« Odpověď #5 kdy: 14.06.2006, 01:35 »

OK, oni zásuvku skutečně nechtějí, jen přívod. Budou tam někde u toho čerpadla mít vlastní krabici s DIN lištou, takže tam právě čistě technicky mohou dát i ten chránič.

To, co psal pan Karvánek, chápu. Napsal jsem to zjednodušeně - zasahovat do hlavní rozvodnice ale nehodlám, už proto, že je tam i elektroměr. Muselo by se to řešit v koordinaci s někým, kdo "obsluhuje" ty pečetě na elektroměru a asi by to nebylo úplně levné. Kolik se za to ve skutečnosti platí, netuším, možná to nakonec přecijen takto pořádně i uděláme. Uvidíme... ;-)

Uvažujeme spíše o tom dát podružnou rozvodnici někam do sklepa blízko té hlavní (sice je to debilní, ale tu starou hlavní prostě nechceme z fin. důvodů nyní celou předělávat),  tam dát chránič a za něj jističe a vyvést od tama 5žilový kabel - jeden na tu kanalizaci, druhý na tu 400V zásuvku (která je ve sklepě). Proudový chránič na zahradní zásuvky jsem s vaší pomocí již řešil před 2 týdny a je nainstalovaný v podružné rozvodnici na opačné straně domu - nevím, zda mít dva samostatné 4pólové 30mA chrániče nejsou třeba vyhozené peníze, ale prostě to tak bude jednodušší z hlediska ostatního zapojení. Spíše mi vrtá hlavou, jestli místo požadovaného 25A/0.03A je korektní i zapojení chrániče 32A (rezerva pro současný provoz kanalizace i zásuvky 400V-25A).

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
« Odpověď #6 kdy: 14.06.2006, 06:33 »

Pokud je mi známo, jmenovité proudy pro proudové chrániče jsou buď 25A nebo 40A. Jmenovitý proud chrániče je max. přípustný proud, který může chráničem procházet, schopnost přenést více proudu, než je v reálu požadováno, určitě není vůbec na závadu. Rozdíl v ceně není nijak zásadní, u některých prodejců jsou dokonce chrániče stejných výrobců 40A levnější než 25A


Vámi navrhované řešení s druhou rozvodnicí není vůbec špatné, z provozních i praktických důvodů bude jistě vhodnější druhý proudový chránič. Časem bude možné nezávisle na na ostatním předělat i elektroměrovou rozvodnici.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 15.06.2006, 10:36 »

Doplňující otázka na pana Hasalu:
- běžný jistič má podle charakteristik y výrobce vypnout při přetížení za "nějakou dobu". Při proudu o 40% vyšším než je jmenovitý musí vypnout do jedné hodiny. To znamená, že jistič 25A může desítky minut vydržet proud kolem 30A! Počítá s touto "rezervou" chránič, nebo je to špatně za jističem 25A mít chránič 25A/30mA?
Osobně doporučuji 40A, ale spousta lidí se diví proč.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #8 kdy: 15.06.2006, 12:02 »

To Schwarz:

Už to tady někde v diskusi bylo. Výrobci o tomto problému přece musí vědět. Třeba OEZ praví, že přiřazení jmenovitých proudů je do 1:1. Samozřejmě vyšší proud chrániče není na závadu. Jen je třeba hlídat výslednou zkratovou odolnost sestavy oproti reálu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Stanislav Pavézka
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 16.06.2006, 15:45 »

Vážený pane A.K.,
nevím,kde v sobě berete odvahu vzít si na svá bedra zakázku,která jak je již patrno z vašich dotazů ,je zcela nad vaše vědomosti a schopnosti.
Obdivuji  ty ,co vám při tom sekundují.Jak se říká vzhůru do bezvědomí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

« Odpověď #10 kdy: 17.06.2006, 00:38 »

Pane Pavézko, připojení kanalizačního čepadla je skoro nejjednodušší věc, kterou jsem kdy chtěl udělat. Máte-li z diskuze jiný dojem, tak je mi líto. Než jsem začal o čemkoliv přemýšlet, nastudoval jsem si asi 5 knížek o elektroinstala ci v bytové výstavbě. Baví mě to a je to levnější, než platit kompletní instalaci nějaké firmě. Bohužel některé triviality na úrovni základní školy, jako zapojování schodišťových vypínačů, tam vždycky popisují úplně do mrtě jak pro imbecily, ale o 3fázových zapojeních ani slovo. Ostatní mi zde "sekundují",  protože znají ono "neporadíte vy, poradí jiní". A já to chci dělat sám, protože jinak by to šel dělat můj otec - a ten si dodnes spojuje prodlužovací kabely na sekačku omotáním vodičů a zalepením izolepou, má dvouvodičové prodlužovačky a čerpadlo na studni zapojuje do zásuvky v obýváku, neboť venkovní zásuvka je na obvodu s proudovým chráničem, který kvůli tomu čerpadlu neustále vybavuje a to on přece nechce...

Navíc samozřejmě stále uvažuju s tím, že to zapojení jen celé připravím a pak zavolám profíka, aby to oživil.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stanislav Pavézka
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 17.06.2006, 11:04 »

Pane A.K.,

velmi často se setkávám s tím,že si někdo ,dělá tak jako vy elektroinstala ce sám,také to podle toho vždy vypadá.

Připojení čističky v takovém rozsahu ,jak zde popisujete, není práce vůbec pro kutila vašeho typu,nýbrž pro autorizovanou firmu a to se vším všudy.

Já osobně,bych vám na vaše "dílko" nikdy platnou RZ nedal a opbdivuji ty,co to za směšný peníz provádí.Zaráží mě však přístup těch,co zde na váš dotaz reagují radou. Inu po nás potopa.

Vaše tvrzení ,že "neporadíte vy ,poradí jiní" ,je docela mimo. Nad tím,co si provádíte doma,by se měl už zamyslet především zákonodárce a nejen v novele k rozšíření působností  pravidelných revizí,jak je vidět,je už nejvyšší čas a ač jsem téměř vždy proti,když se jedná o rozšíření zásahu státu do svobod občana na základě nejen vašeho dotazu jsem už všema deseti pro.

 Vážený pane, pokud někdo vydá knihu o provádění jakýchkoliv instalací, tak především snad se záměrem o informování především široké odborné veřejnosti.Jis tě víte,když sbíráte informace o našem oboru,že elektrická zařízení jsou zařízení vyhrazená a že je může někdo vyrábět,dodávat a montovat jen při splnění daných podmínek. Ty však vy nesplňujete.

Chtěl bych sdělit jen toto,pokud si doma cokoliv provádíte sám,nikdo vám v tom nebrání,ohrožujete především sebe a vaši rodinu.Pokud však, vaše "činnost" přesahuje váš dům,zadejte to prosím odborné firmě(každý den se na hlavní stránce zobrazuje jedna) a to bez ohledu, zda jste či nejste i v našem oboru obzvlášť zručný a sečtělý. V opačném případě ,jde již o obecné ohrožení a to mějte především na paměti.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Lukš
*
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 17.06.2006, 18:01 »

Pane Pavézko, s vyjímkou zmínky o autorizaci ( jistě jste měl na mysli oprávnění) s vámi souhlasím v plném rozsahu. Již mnohokrát jsem viděl zedníka, který když uviděl elektrikáře který natáhnul kabel a připojil zásuvku, tak prohlásil, že i on umí dělat elektriku, protože něco tak jednoduchého přece zvládne každý.
Pan A.K. by si měl uvědomit, že přečtením odborné knížky nezíská odborné vzdělání v dostatečném rozsahu. Navíc je zapotřebí i odborná praxe. Dokladem je dotaz na zajištění správného pořadí fází.
Je to stejné, jako dotaz, jak uvařit sváteční oběd, když umím jen čaj a chleba s máslem.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

« Odpověď #13 kdy: 17.06.2006, 18:28 »

Pánové elektrikáři, zbytečně zde víříte vodu. Všichni víme, že je riskantní dělat něco neodborně, ale stejně tak všichni (kromě vás?) víme, že to tak dělá každý - aspoň tady na vesnici rozhodně lidi nevolají elektrikáře ani při zásadnějších věcech. A já - a to prosím zdůrazňuji - jen mám přivést kabel 5Cx2.5 s jištěním na 3xB10 na vnější stěnu domu. Vše ostatní udělá odborná firma. Chápu, že někomu to ani tak nestačí, ale holt to je život.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Sedlmajer
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #14 kdy: 18.06.2006, 00:06 »

Pane Pavézka,
panu A.K. by stačilo jenom barevně označit staré vodiče, ostatní zná nebo vyčet z knížek .. :grin:

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Aktuální slova (1)

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.062 sekund, 24 dotazů.