Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Jak uzemnit plastovou vanu?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] 3 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak uzemnit plastovou vanu?  (Přečteno 40385 krát)
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #18 kdy: 20.02.2006, 20:57 »

TO: Moravec > myslíte, že "příklady táhnou" ?  Doufám, že laskaví čtenáři jsou jen laiky v oboru elektro, ale jnak jsou po duševní stránce zdrávi.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Petr Moravec
*
Offline Offline




« Odpověď #19 kdy: 20.02.2006, 21:16 »

Snad ano, vzpomněl jsem si na Hrušinského v obecné škole
:-).

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Moravec
*
Offline Offline




« Odpověď #20 kdy: 20.02.2006, 21:55 »

Pane Karvánku díky .
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Novák
*
Offline Offline




« Odpověď #21 kdy: 20.02.2006, 22:27 »

To Rotrekl: Ziju, dodrzuji normy a nespochybnuji je i kdyz mne zivot naucil ze normy jdou casto az nekolikanasobn e za ramec nutnosti. K elektrice mam respekt ale nedemonizuji ji protoze znam zakony fyziky. A tak nebudu nekomu kdo ma v baraku celoplastovy rozvod vody vnucovat uzemnovaci drat na baterii kvuli ochrannemu pospojovani a klidne se po takovou revizi podepisu...


To P. Moravec

Jasne, probirat to radsi nebudeme, nebo to jeste nekdo zacne zkouset a muj pud sebazachovy mi taky nedovoluje delat podobne pokusy na vlastnem tele. Mam ale par zazitku, ktere mi rikaji ze to s tym nebezpecim nebude zase tak zhavy...

Pred asi 20 lety, kdyz jeste nebyli rychlovarne konvice jsem v jedne firme zhabal tenkrat podle mne "zivotu nebezpecny" varic na kavu. Tvoril ho plastovy hrnicek o objemu asi 3dl postaveny na misce z kvetinace. Uvnitr v hrnicku byly dva plechy ve tvaru L prisroubovane cca 1cm od sebe. Na jeden sla samozrejme faze, na druhy nulak... K memu tehdejsimu prekvapeni to nevyhodilo pojistky ale cca za minutu a pul privedlo vodu k varu. Zvedavost mi tehdy nedala a chtel jsem vedet co by se stalo kdyby nekdo ponoril prst do vody. Neponoril jsem radsi prst ale merici hrot ampermetru pricemz druhy pol ampermetru sel na PEN. Dostkrat jsem musel jit s rozsahem dolu, nez se rucka pohla z mista. Proud byl nejakych 15mA - natvrdo proti PEN. Pak jsem se odvazil i prstem a nic - jen lehke brneni...

Pri 250V mi pro bezpecny proud do 10mA vychazi omezovaci odpor neco pres 25 kohm. Voda ma mernou vodivost v radu desitek az stovek kiloohmu na metr. To znamena ze metr vody v potrubi prurezu 1" ma odpor v radu stovek megaohmu... Vysledek si soudny clovek odvodi sam...

Jiste, sahnout na probijejici pracku nebo fen z vany je s pravdepodobnos ti blizkou jistote poukazka na krchov, pokud neni v instalaci proudovy chranic. Ale osobne si myslim, ze historky s vrazdicim fenem ve vane jsou spise z kategorie Hollywoodskych filmovych legend nezavislych na zakonech fyziky...

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #22 kdy: 21.02.2006, 00:14 »

TO: Novák > i můj příspěvek vychází též z osobní zkušenosti, ty rychlovarné přímotopné vařiče také znám, ale co víc před cca 15 lety se podařilo manželce zakoupit v prodejně s kojeneckýma potřebama na stejném principu pracující ohřívačku kojeneckých lahví. Zkušenost jsem s tím udělal úplně stejnou jako vy, pokud člověk za provozu skoušel rukou teplotu ohřívané lahve bylo od kouřící a zkondenzované páry cítit lehké mravenčení. Jinak si ale myslím, že je dobře že takovéto výrobky se už poslední dobou těžko shánějí  !
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jiří Fuksa
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #23 kdy: 21.02.2006, 00:26 »

To: Novák
Neodporujte si.
Pokud píšete, že voda má odpor řádově 100 kiloohmu na metr tj. 1 kiloohm na 1 cm, což je současně vzdálenost elektrod ve vašem vařiči vody, tak si myslím, že při fázovém napětí byste tu vodu rozhodně neuvařil za 1 a půl minuty.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
vladimir vaněk
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #24 kdy: 21.02.2006, 05:51 »

Sledoval jsem jednou jeden americký dokument, kde v plastové vaně testovali s figurínou, která měla odpor lidského těla a elektrody místo srdečního svalu se zapojeným měřením v mA. Do vany házeli různé zapnuté spotřebiče (fen, žehličku, rádio),  nejmenší proud v srdečním svalu byl 4mA. V koupelně májí být zásuvky přes proudový chránič.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant, RT, E1B, E1-C5
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #25 kdy: 21.02.2006, 07:57 »

To Vaněk: Pokud to nebyl překlep, tak by mě spíše zajímal maximální naměřený proud

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Pavel Rotrekl.
*
Offline Offline



« Odpověď #26 kdy: 21.02.2006, 08:07 »

Pořad se jmenuje Bořiči mýtů a běží na Discovery chanel, v současné době je již opakován. Tento díl byl již dávno, takže si nepamatuji naměřené proudy, ale pamatuji si, že byly vyhodnoceny jako spolehlivě smrtelné. U tohoto pořadu je bohužel zvykem, že jeho tvůrci se až nesmyslně snaží dodržet některé podmínky pokusu, jiné jim však zcela unikají. V tomto případě nevěnovali vodivosti vody a její tvrdosti pozornost, jakou by si tyto vlastnosti v pokusu zasloužily.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Moravec
*
Offline Offline




« Odpověď #27 kdy: 21.02.2006, 08:39 »

To Rotrekl
 Fyzika skutečně funguje a není třeba zpochybňovat její zákony.
Elektrický odpor vody je opravdu velmi vysoký (asi tak jak uvádí p. Novák).
Dokonce voda destilovaná se dá nazvat izolantem.
Její vodivost v podstatě vychází z obsahu solí, znečistění a nechci se vrhat do chemie.
Ovšem to nevyvrací ohřev vody v uváděných ohřívačích. (viz. 3f destilační přístroje)
Vy jste si neuvědomil že desky (elektrody) mají větší povrch než je 1'' uváděný p Novákem.
Odpor je přímo úměrný délce vodiče a nepřímo úměrný jeho průřezu.
A proto je vana tak nebezpečná jelikož průřezem je v podstatě celý povrch ponořené části těla.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Rotrekl.
*
Offline Offline



« Odpověď #28 kdy: 21.02.2006, 08:45 »

To: Petr Moravec
Teď nevím, jestli jste ten příspěvek chtěl skutečně adresovat mě.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Novák
*
Offline Offline




« Odpověď #29 kdy: 21.02.2006, 09:10 »

to all:

- uvedeny 1" byl pouzit az v zaveru kdyz jsem psal proc ani pri revizich netrvam na pospojeni vytokovych baterii na plastovych rozvodech vody a jeste se pod to klidne podepisu. Dneska, kdyz se voda vede v plasu v baraku i v zemnich rozvodech je proste blbost povazovat rozvod vody za uzemneny nebo uzemnitelny...

- elektrody na varici byli mozna bliz, mozna to bylo jen pul cm, je to skoro 20 let a prislusny "varic" davno odpociva v pokoji na dne skladky (archeologove se mozna za 200 let budou divit)  Mrknutí  Navic je to i zalezitosti rozmeru elektrod nejen vzdalenosti jak uz napsal p.Moravec

- Jak jsem hledal v historii diskuse, kdyzi se tu resil podobny problem s prutokovym ohrivacem vody typu "elektrody ve vode". Tam se taky nakonec ukazalo, ze tech par cm. vody v trubce izoluje dostatecne

- jo, Borice mytu znam ale bohuzel tento dil jsem nevidel. Podle mne ale u nebezpeci fenu ve vane velice zalezi na tom, zda je vana kovova, smaltovana nebo plastova a na konfiguraci pokusu. Kazdopadne, naprosty souhlas, na rozvody v koupelne patri chranic bezpodminecne. Daval jsem ho tam jeste v obdobi, kdy to norma nevyzadovala.. .

- preju hezky den panove, jdu hledat Borice mytu na DC++ a trochu u toho taky pracovat. Bernak ceka na penizky   Smutek :mad:

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Selezan
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #30 kdy: 21.02.2006, 09:16 »

V iných diskuziach sa už veľa napísalo ako riešiť prípady, keď je potrebné dorobiť 3žily pre TN-S, alebo pospájanie, ale keď je už všetko omietnuté a pod. Tak osobne ja to riešim ako vyššie uviedol p.Karvánek, k vani ho priviesť už aj keby len ako rezervu na iné časy. Obklady a dlaždice v budúcnosti keby to pospajanie aj bolo aktuálne, už nik nebude rozbíjať.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
« Odpověď #31 kdy: 21.02.2006, 09:59 »

To Novák :


Na popsanou "rychlovarnou konvici" jsem už také několikrát narazil, mezi montéry se tomu říkalo TURBO. Pro upřesnění doplním, že ty elektrody se vyráběly z příborových nožů s plastovým držadlem. Rychlost ohřevu závisela na vodivosti vody, když to šlo moc pomalu, elektrody se přihnuly k sobě, když už to vyhazovalo jistič, elektrody se odehly.


Kromě toho si také ještě vzpomínám na super mikrovlnku na ohřívání párků. Postup byl takovýto :


Na párku se okrojily konce, k nim se připlácly elektrody vyrobené z víček od piva. Jako kontaktní vazelína se použila hořčice. Na elektrody se připojilo napětí, buď přímo 230V nebo 400V nebo přes svářečku, podle párků. Ohřev trval tak 20 - 30 sec.  Kraje se musely odříznout.


Uvádím to jen jako důkaz vynalézavosti zdejších lidí, doufám, že to nikdo nezačne doma zkoušet

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
vladimir vaněk
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #32 kdy: 21.02.2006, 14:57 »

To Doležal:
Ano ten pořad na Discovery se jmenoval "Bořiči mýtů" a měl ověřit, zda člověk v napuštěné plastové vaně přežije pád připojeného spotřebiče v síti do vody.
Dle lékaře, proud 7mA a více spolehlivě zastaví srdeční sval. Při proudu 4mA přes tělo nastávají křeče, člověk se sám z vany nedostane. Vodivost vody lze ovlivnit pěnou do koupele - menší vodivost, nebo minerální sůl - větší vodivost. Nejúčinější byla žehlička, proud přes srdeční sval byl 25mA, nejlépe vyšel fen se zabudovanou ochranou proti pádu do vody - 0mA. Když do vody nasypali celý pytlík minerální soly, proud tělem byl okolo 1A.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant, RT, E1B, E1-C5
vladimir vaněk
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #33 kdy: 22.02.2006, 05:48 »

Když se vrátím k otázce, možná, že by stálo za úvahu u plastových van připojovat do systému PE kovový kroužek výpusti z vany, technicky zatím nevím jak. Kroužek by připojil vodu na PE. To jako opatření proti pádu dvouvodičově připojeného spotřebiče tř.II, kdy poruchový proud přes chránič s izolovanou vodou nemusí dosáhnout vybavovacích hodnot.Co vy na to?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant, RT, E1B, E1-C5
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #34 kdy: 22.02.2006, 07:06 »

Dík za informaci, pokud uhlídám reprízu, podívám se. Když ponecháme stranou vypnutí zkratem nebo chráničem, chci vidět, jak ta figurína ležela či seděla a čeho se dotýkala, když přes ní tekl 1A, byť byla obklopena solenou super vodivou vodou.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Pavel Rotrekl.
*
Offline Offline



« Odpověď #35 kdy: 22.02.2006, 07:31 »

Podle televizního programu bude tento díl opakován v úterý 28.2. v 19. hodin. Ale ne vždy se na to dá spolehnout, takže nejspolehlivěj ší bude dívat se každý den.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 [2] 3 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Nevíte jaké je ochrané pásmo pro bazény pod vedením nn?
 Mohu umístit reproduktor nad vanu?
 Kam umístit zásuvku pro holicí strojek, když není kam?
 Lze použít ve sprše infrazářič?
 Je v pořádku odpojené ochranné pospojování v koupeném bytě?
 Je opravdu nutné uzemnit vanu?
 Jak správně zabezpečit jezírko chráničem?
 Proč zabezpečovat jezírko chráničem? Není to zbytečné?
 Jaké je potřeba vedení pro přívod k bazénovému čerpadlu?
 Je zapotřebí fíčka pro přívod k nautile ve studni?
 Kam připojit přívod pro sprchový kout ?
 Jak odstranit napeti na vodovodni baterii ve sprse?
 Jaké je umisteni zasuvek pro susicku a pracku v koupelne?
 Jaký typ trafa použít pro LED u bazénu?
 Kam a jak umístit zásuvku v koupelně?
 Jaký mám použít ventilátor do dřevěného stropu v koupelně?
 Kde najít příčinu nepatrného probíjení bazénu?
 Mohou být svítidla 12V v koupelně včetně trafa?
 Co ještě může u bazénu způsobovat rozdíl napětí cca 2V?
 Jaké je umístění ventilátoru v koupelně přímo nad vanou?
 V akej vzdialenosti môžem osadiť vodovod od rozvadzača ?
 Za jakých podmínek lze umístit poj. skříň na záchodě v prostoru stoupaček?
 Proč nám probíjí akvarijní osvětlení?
 Mám pospojené baterie propojit s PEN v rozvaděči?
 Jsou bezpečnostní zóny v kuchyni stejně jako v koupelně?
 Lze umístit ventilátor ve sprše?
 Jaký mám použít stupeň krytí svítidla nad umyvadlem na WC?
 Može byť vodovodné potrubie v rozvádzači?
 Může být v koupelně vypínač pro světlo nad umyvadlem?
 Může být teplovodní topení v rozvodně nn?
 Jaká elektrická zařízení mohou být v bazénu ?
 Musí mít hydromasážní vana samostatný přívod a svůj proudový chránič?
 Bude u vaničky umístěné v prostoru bez spotřebičů třeba uzemnění?
 Nemusí být náhodou zárubně dveří koupelny také uzemněny?
 Je u bazénu nutná nad vypínačem a zásuvkou stříška?
 Lze nainstalovat osvětení na 230V do zahradního skleníku?
 Jaký zvolit zdroj pro 12V. osvětlení nad vanou?
 privátní bazén a elektrika?
 Jaký kabel zvolit pro napojení světlo v bazénu (průřez + typ)?
 Jak jistit světelný okruh pro nerezový bazén na zahradě?
 Jaké je bezpečné napětí v bazénu?
 Mohu se bezpečně koupat v bazénu s předřazeným proudovým chráničem 30mA?
 Máte někdo zkušenost s revizí spotřebičů používaných v akvaristice?
 Jaká je dle normy povolená vzdálenost spotřebiče na 230V od zastřešeného bazénu?
 Čím může vznikat jemné brnění při dotyku země při stání v bazénu?
 Kde umístit šachtu pro filtraci zahradního bazénu?
 Je bezpečné zapojit venkovní nafukovací vířivku bez proudového chrániče?
 Jak správně uložit zemnicí pásek u bazénu?
 Je nutný prúdový chránič na bazénové 12V LED svetlá?
 Smí být bazénová filtrace vedle bazénu v zemi?

Aktuální slova (1)

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.074 sekund, 23 dotazů.