Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Ověření elektroinstalace, spotřebičů, nářadí
| | |-+  Stačí mi k zásuvkám 1,5mm nebo 2,5 měd?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Stačí mi k zásuvkám 1,5mm nebo 2,5 měd?  (Přečteno 28513 krát)
Anonymous User
« kdy: 08.01.2006, 11:54 »

V nově rekonstruované m dřevěném podkroví bych chtěl mít 3 zásuvky.
Ke každé by šel samostatný kabel a proto se chci zeptat jesti tam stačí 3x1,5mm měděný kabel a nebo jestli tam musí být 2,5mm??
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
« Odpověď #1 kdy: 08.01.2006, 12:59 »

Určitě bych doporučoval použít kabel CYKY (kulatý) 3Cx 2,5. Kabel CYKY bych použil kvůli mechanické odolnosti i kvůli lepší požární odolnosti. Průřez 2,5 mm2 bych použil kvůli mešímu úbytku napětí, možnosti odjištění na 16A a menšímu oteplení při zatížení.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #2 kdy: 08.01.2006, 13:17 »

Neudal jste uložení a proto jsem vydedukoval, že půjdete z nějaké rozvodnice z přízemí v trubkách ve zdi. Výpočet dokonce neuvažuje se společnou trasou (vliv okolních kabelů) a přesto 1,5 nevyhoví



* anonym.jpg (58.44 KB, 744x339 - prohlédnuto 1260 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Jaroslav Hasala
« Odpověď #3 kdy: 08.01.2006, 13:36 »

Doplňuji - předpokládám styk s hořlavou částí budovy (dřevěné podkroví).

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #4 kdy: 08.01.2006, 13:43 »

Nenechte se zmást zatižitelností kabelu 16,5A a jističem 16A. Jištění nevyhoví v oblasti přetížení, např. 22A jistič vypne až za 1,3 až 2,1 hodin (odečteno z vypínací charakteristik y jističe LSN)

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Anonymous User
« Odpověď #5 kdy: 08.01.2006, 14:13 »

a nevyhovel by CYKY 3Cx1,5 pro jistic 10A/B a osazeni zasuvkami do max 10A kdyz bude kazda zasuvka na samostatnem okruhu max zatizeni obvodu 2200W?Co napriklad kdyz mam ve stavajicim objektu vytazenou na pudu zasuvku pro TV anteny a je to tazene 3Cx1,5mm.Jakym max proudem to mohu zatizit.Vedeno samostatnymi CYA 1,5mm v trubce 16mm.Kdyz budu chtit tento okruh rozsirit tak budu muset vymenit cely okruh az k rozvadeci i kdyz tam bude max zarizeni s odberem do 1000W a nebude to primotop.Zkust e to dat do sichru zda to vyjde s tim 10A jisticem pripadne s nejakym jinym.Pro tak male odbery prece neni nutne tahat 2,5mm.Jine by asi bylo kdyby ten kabel byl pod omitkou tam by asi problem s tou 1,5mm nebyl.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #6 kdy: 08.01.2006, 16:14 »

Poslední váš návrh "elektricky" vyhoví (jednožil nebo kabel Cu 1,5mm a jistič 10A). Ale jsme zas u otázky, můj dům, můj hrad. Případně jiný uživatel instalace by mohl být uveden někdy v omyl o připojení watáže na 16A zásuvku. Ono se nic nestane, jistič vypne, ale může být zklamán tím, že si chtěl připojit nějaký ten větší přímotop.

Pokud nějaká změna (bohužel nemám) neopravila čl.4.7.5. tab.6 ČSN 332130, tak tato tabulka uvádí, že na zásuvkové obvody se dá použít Cu 1,5mm jen v případě kabelů a jednožilových v omítce (ale pozor, ne každý jednožilový lze přímo do omítky uložit). Čl.4.7.2. sice dává nějaké úlevy, ale jednožilové vodiče 1,5mm musí být na podpěrách ,  od sebe méně než 1m. Zda uložení v trubce nahrazuje podpěry není mi známo, protože takovéto problémy se běžně neřeší (dotazy na normotvůrce)

Závěr:

1. Dejte kabel CYKY 3Cx2,5 a máte vystaráno navždy (i s jističem  16A)

2. Dejte CYKY 3Cx1,5 s nepříjemností dle prvního odstavce

3. Dejte jednožil 2,5mm do trubky a platí totéž co 1.

4. Pokud vám to někdo z RT potvrdí, pak i jednožil 1,5mm
   s nepříjemností dle prvního odstavce

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Anonymous User
« Odpověď #7 kdy: 08.01.2006, 16:26 »

diky za odpoved.Bohuze l stavajici rozvod CYA 1,5 je na pude instalovan a je potreba dany okruh rozsirit o zasuvku do ktere bude napojen 1PC a 2 AP pokud budu hodne prehanet tak tam urcite nikdo neda UPS 1kW takze by nemusela byt nutna uprava stavajiciho rozvodu.A do skrine se nad zasuvky musi napsat ze max prikon do 2200W.To by mohlo vyhovet i pri nasledne vychozi revizi.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #8 kdy: 08.01.2006, 17:35 »

TO: Doležal

Jak jste to myslel s tou charakteristik ou jističů LSN. Snad nepoužíváte jističe podle starých norem - charakteristik a U a L?

 

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #9 kdy: 08.01.2006, 17:57 »

Charakteristik ou jsem nemyslel kód (B,C,D ani U,L),  ale grafický průběh charakteristik y t = fce(I),  v našem případě pro 16A/B. On to má takhle pojmenováno i OEZ ( odkaz na "charakteristiky" vás posílá do grafu)

V SICHRu se pohodlně jede po křivce a informační okno udává pro určitý proud určitý čas.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #10 kdy: 08.01.2006, 17:59 »

Přesnější by bylo vypínací charakteristik a

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #11 kdy: 08.01.2006, 20:01 »

Při vší ústě k vám pane Doležal, tento příspěvek nezkousnu!Myslíte to pro nové jističe vážně?

Cituji: 

"Nenechte se zmást zatižitelnosti kabelu 16,5A a jističem 16A. Jištění nevyhoví v oblasti přetížení, např. 22A jistič vypne až za 1,3 až 2,1 hodin (odečteno z vypínací charakteristik y jističe LSN)"

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #12 kdy: 08.01.2006, 20:12 »

Abych vám řekl pravdu, vůbec jsem o tom nepřemýšlel, jen jsem to ze SICHRu otrocky přepsal. Ale je to nějak moc. Přibaluji obrázek, možná najdete chybu.



* belan.jpg (93.75 KB, 735x456 - prohlédnuto 990 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #13 kdy: 08.01.2006, 20:52 »

Mám sice starou ČSN ale ta praví, že 120% In se musí vypnout do 2 hodin. 22A je 137% ze 16A. Když těchto 137% podělím 120% dostanu 115%. Je to tak "kulatá" hodnota, že mě napadá, jestli těch 15% (kulatých) není nějaká započítaná výrobní či cejchovací tolerance, nebo start ze studeného stavu, koeficient stárnutí či bezpečnostní koeficient. To by nám měl sdělit výrobce.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #14 kdy: 08.01.2006, 21:25 »

Takže pane Doležal,

 

upřímně děkuji za tento příspěvek a omlouvám se vám za mou zatvrzelost.

 

Donutilo mne to k podrobnému prozkoumání charakteristik všeobecně uváděných a porovnání  s údaji v normě ČSN EN 60898. Z charakteristik je zřejmé, že jističe běžně vypínají u přetížení 1,5 In do 5 minut. A to je můj kámen úrazu.

 

Hodnota přetížení okolo smluvní hodnoty 1,45 In, kdy jistič musí vypnou do 1 hodiny, je velice zrádná. Když jste uvedl hodnotu  22A, automaticky bez uvažování můj instinkt říkal "to je nesmysl 1,3 až 2,1 hod."!

 

Máte naprostou pravdu (vlastně program Sichr který taky používán) a tak ještě jednou moje upřímné díky! 


Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #15 kdy: 08.01.2006, 21:39 »

Netřeba se omlouvat. Je dobře, že se tyto technické věci všelijak filtrují, připomínkují a diskutují. Třeba tento "náš" případ upozorní jiné na to, že nelze z údajů výrobce kabelů vzít zatižitelnost a jistit jej jističem jen o málo nižším jmenovitém proudu.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
vašek
« Odpověď #16 kdy: 07.02.2006, 23:57 »

Našel jsem si program Sichr a ten říká že kabel
CYKY 3x1,5 můžete použít pokud nebude uložen
v trupce ve zdi nebo v izolační stěně

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
aligator (SR)
« Odpověď #17 kdy: 09.02.2006, 12:24 »

viesco ja osobne by som 1,5 nedaval pretoze treba rozmyslat aj do duducna ale predpis hovori 2,5 tak 2,5 Úsměv

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.061 sekund, 23 dotazů.