Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Opravy a servis, údržba, rekonstrukce
| | |-+  Může být zámek vchodových dveří pod napětím?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Může být zámek vchodových dveří pod napětím?  (Přečteno 23937 krát)
Lammmik
« kdy: 22.11.2009, 19:47 »

Na hlavní zámek vchodových dveří přiložím (zkoušečku) doutnavku a ona blikne,
na 1s se rozsvítí!
Co to je?
Proč to je, co s tím?
Je to panelákový byt po kompl. rekonstrukci s el. revizí.
Přišel jsem na to tak náhodou.
Blikala mi bodovka v chodbě, dal jsem novou halogenku a OK, ale nějak jsem prostě měl doutnavku sebou, tak jsem jí příložil na kostru světla a blik!
Tak jsem pak poklikal pár kovových věcí okolo včetně toho dveřního zámku.



#105#
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav 3
« Odpověď #1 kdy: 22.11.2009, 22:19 »

Vysvětlení může být různé, záleží také na typu zkoušečky-fázovky.

Pokud se jedná o obyčejnou zkoušečku s doutnavkou, tak bych krátké bliknutí přisuzoval nejspíš statice (může způsobovat materiál oblečení, bot, podlahy...) Nebo by to mohl způsobovat kapacitní přenos při souběhu síťových vedení a vedení dom. telefonů a elektromagnetu dveří.  Doutnavková zkoušečka může zkušenému elektrikáři všelicos prozradit, její použití laiky je problematické.

Pokud máte fázovku elektronickou, tj. s LED diodou a baterií, tak ta svítí mnohdy i při pouhém uchopení do ruky nebo při přemostění hrotu a zadního dotyku rukou, protože elektronický obvod příliš zesiluje i nežádoucí vf signály, které jsou v dnešní době všudypřítomné.  Tato zkoušečka je celkem k ničemu.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Oliver Mička
*
Offline Offline



Automatizácia


« Odpověď #2 kdy: 22.11.2009, 22:32 »

Vysvětlení může být různé, záleží také na typu zkoušečky-fázovky.

Pokud se jedná o obyčejnou zkoušečku s doutnavkou, tak bych krátké bliknutí přisuzoval nejspíš statice (může způsobovat materiál oblečení, bot, podlahy...) Nebo by to mohl způsobovat kapacitní přenos při souběhu síťových vedení a vedení dom. telefonů a elektromagnetu dveří.  Doutnavková zkoušečka může zkušenému elektrikáři všelicos prozradit, její použití laiky je problematické.

Pokud máte fázovku elektronickou, tj. s LED diodou a baterií, tak ta svítí mnohdy i při pouhém uchopení do ruky nebo při přemostění hrotu a zadního dotyku rukou, protože elektronický obvod příliš zesiluje i nežádoucí vf signály, které jsou v dnešní době všudypřítomné.  Tato zkoušečka je celkem k ničemu.


Taku elektronickú mam aj ja doma je to sranda ked je len tak položená na skriny a sem tam sa rozsviety a zhasne, neviem si to vysvetlit nijak inak len ako že tu su nejake vf signály, to asi tím že bývam pod vysielačmi  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

- Projektovanie a programovanie PLC (Rockwell,Siemens,atd).
- Meniče a pohony.
- RaM.
- Elektroinštalá cie do 1000V.
JardaN
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 22.11.2009, 22:59 »

Dobrý večer,
ano použil jsem klasickou s doutnavkou za 100,- Kč, - šroubovák s doutnavkou :-) No statika mě napadla, ale zkoušel jsem to u souseda a tomu to "nebliká" .... spíš jsem měl starost (mám děti) aby někdo nedostal nějakým zbloudělým ránu. Mám zvolit nějaký razantní krok, nebo to nechat být??
Samozřejmě děkuji za předchozí reakce

Vysvětlení může být různé, záleží také na typu zkoušečky-fázovky.

Pokud se jedná o obyčejnou zkoušečku s doutnavkou, tak bych krátké bliknutí přisuzoval nejspíš statice (může způsobovat materiál oblečení, bot, podlahy...) Nebo by to mohl způsobovat kapacitní přenos při souběhu síťových vedení a vedení dom. telefonů a elektromagnetu dveří.  Doutnavková zkoušečka může zkušenému elektrikáři všelicos prozradit, její použití laiky je problematické.

Pokud máte fázovku elektronickou, tj. s LED diodou a baterií, tak ta svítí mnohdy i při pouhém uchopení do ruky nebo při přemostění hrotu a zadního dotyku rukou, protože elektronický obvod příliš zesiluje i nežádoucí vf signály, které jsou v dnešní době všudypřítomné.  Tato zkoušečka je celkem k ničemu.


Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #4 kdy: 22.11.2009, 23:24 »

Neřešte to, je to v pořádku.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Lammmik
« Odpověď #5 kdy: 23.11.2009, 08:41 »

Děkuji, nebudu.

Ještě drobnost, asi jsem si místními diskuzemi přidělal zbytečné starosti, ale jak je to s uzemněním akrylátové vany? Vodovovních bateriií? Ve stoupačce vede místní zemnící drát ale mými stoupačkami "pouze" prochází, takže soudím, že při rekonstrukci k němu nikdo nic nepřipojil  Mrknutí díky

Neřešte to, je to v pořádku.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #6 kdy: 23.11.2009, 08:53 »

A proč byste uzemňoval akrylátovou vanu? Myslíte, že akrylát patří mezi vodivé hmoty?
Mluvíte o rekonstrukci, tak předpokládám, že rozvody vody máte již v PVC. Pak není co připojit. Nepřipojují se ani kovové dveřní zárubně, jsouli izolovaně uložené, tzn. osazené v materiálu, který není schopný zavést na ně žádný cizí potenciál ( YTONG, CIHLA....) Jiné by to bylo v osazení do sádrokartonové ho rastru!
Když to vezmu kolem a kolem, tak ve vaší koupelně asi nemáte co pospojovat. Jedině tak podlahové el. topení nebo vedení teplovodního topení.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Lammmik
« Odpověď #7 kdy: 23.11.2009, 09:01 »

Máte pravdu, úplný laik nejsem, ale jen mě to zajímalo, akrylátová vana má například kovové nohy...  Šok
Jinak PVC vzhledem k rekonstrukci mám. Je to panelový byt a futra jsou nová, kovová, ale v YTONGU jak píšete. Podlahové topení - klasická 150W rohož tam také je, termostat je mimo koupelnu a pak tuším, dle obrázku že takové to opletení je zapojeno na PEN svorku regulátoru. Ale asi plácám nesmysli, nerad bych se vás dotknul, jako odborníka. Reagoval jsem spíš na úvod své diskuze že mi fázovka problikne na futru hlavních dveří atd. a tím jsem začal pobíhat po bytě a koukat jak to udělali, koukat podrobně a také mě právě zaujal ten zemnící drát který vede celými stoupačkami v domu a u mě ve stoupačkách se prostě jen klimbá.... :-)
Díky a ...

A proč byste uzemňoval akrylátovou vanu? Myslíte, že akrylát patří mezi vodivé hmoty?
Mluvíte o rekonstrukci, tak předpokládám, že rozvody vody máte již v PVC. Pak není co připojit. Nepřipojují se ani kovové dveřní zárubně, jsouli izolovaně uložené, tzn. osazené v materiálu, který není schopný zavést na ně žádný cizí potenciál ( YTONG, CIHLA....) Jiné by to bylo v osazení do sádrokartonové ho rastru!
Když to vezmu kolem a kolem, tak ve vaší koupelně asi nemáte co pospojovat. Jedině tak podlahové el. topení nebo vedení teplovodního topení.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Bernard
*
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 23.11.2009, 09:06 »

. Podle ĆSN 33 2000-7-701 ed. 2 platné od října 2007 čl. 701.415.2: Změna: Místní doplňující pospojování se musí v souladu s požadavky 415.2 spojit s ochranným vodičem všechny nechráněné vodivé části a všechny neživé vodivé části upevněných zařízení uvnitř místnosti s koupací vanou a/nebo sprchou.

příkladem cizích vodivých částí jsou:
-  kovové vodovodní potrubí a kovové potrubí odpadů;
-  kovové části vytápění a kovové části klimatizačního zařízení;
-  kovové části plynovodu;
-  přístupné kovové stavební prvky.

Toto jsou podstatné části čl. 701.415.2.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lammmik
« Odpověď #9 kdy: 23.11.2009, 09:21 »

,
tzn. že mám vše v pořádku, protože jak výše uvedeno rozvody vody jsou PVC, plynové ani jiné trubky v koupelně nemám, a podlahové topení je pod podlahou a pak není kovové. Mezi přístupné kokové stavební prvky se řadí například ty dřevní zárubně?

. Podle ĆSN 33 2000-7-701 ed. 2 platné od října 2007 čl. 701.415.2: Změna: Místní doplňující pospojování se musí v souladu s požadavky 415.2 spojit s ochranným vodičem všechny nechráněné vodivé části a všechny neživé vodivé části upevněných zařízení uvnitř místnosti s koupací vanou a/nebo sprchou.

příkladem cizích vodivých částí jsou:
-  kovové vodovodní potrubí a kovové potrubí odpadů;
-  kovové části vytápění a kovové části klimatizačního zařízení;
-  kovové části plynovodu;
-  přístupné kovové stavební prvky.

Toto jsou podstatné části čl. 701.415.2.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #10 kdy: 23.11.2009, 09:29 »

Mezi přístupné kokové stavební prvky se řadí například ty dřevní zárubně?
Pokud nejsou dál spojeny s uzemněnou vodivou částí (armatura betonu, rám sádrokartonu),  tak ne.

Bezpečnost v koupelně je zajištěna použitím proudového chrániče, popřípadě bezpečným malým napětím u osvětlení. Chránič musí být i v obvodu podlahového topení. Opletení topného kabelu bych nepřipojoval na PEN (to by vám padal chránič) ale na PE.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #11 kdy: 23.11.2009, 09:48 »

 Mrknutí Milá přesmyčka od pana Lammmika. DŘEVNÍ = DVEŘNÍ  
Taky se mi to stává a čím dál, tím víc.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Lammmik
« Odpověď #12 kdy: 23.11.2009, 09:55 »

Omlouvám se za překlep, opletení je na PE svorce. NO ale FI určitě na podlahovce není! Je pouze na koupelnových zásuvkách! Mám na něj ještě tedy pověsit topnou rohož a světlo? Světlo mám v zóně 2 tuším a IP 44.

Pokud nejsou dál spojeny s uzemněnou vodivou částí (armatura betonu, rám sádrokartonu),  tak ne.

Bezpečnost v koupelně je zajištěna použitím proudového chrániče, popřípadě bezpečným malým napětím u osvětlení. Chránič musí být i v obvodu podlahového topení. Opletení topného kabelu bych nepřipojoval na PEN (to by vám padal chránič) ale na PE.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lammmik
« Odpověď #13 kdy: 23.11.2009, 09:56 »

 Škleb máte pravdu, toho jsem si v tom pracovním nasazení ani nevšiml...


Mrknutí Milá přesmyčka od pana Lammmika. DŘEVNÍ = DVEŘNÍ  
Taky se mi to stává a čím dál, tím víc.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #14 kdy: 23.11.2009, 15:58 »

Mám bundu, krásnou, modrou, teploučko je v ní i když venku mrzne. Ale někdy, když ji svlékám, jakoby něco zapraskalo, když jsem to zkoušel ve tmě, viděl jsem i namodralý záblesk. Tak jsem vzal doutnavkovou zkoušečku, dotkl se zipu a ona blikla.
Možná by pomohlo bundu nebo alespoň ten zip nějak uzemnit, ale je to šíleně nepraktické a ve městě téměř nemožné. Nebo by pomohlo ten zip spojit s páskem od hodinem, připojit na to mobil, klíče,...?

Sorry, dnes není Apríl...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Lammmik
« Odpověď #15 kdy: 23.11.2009, 16:06 »


jestli Vaše bajka ze mě měla udělat ňoumu nebo totálního laika, tak se to nepovedlo, poměrně mě pobavila a zároveň vyřešila můj pidi problém či dotaz. Děkuji a .... P.S. na zimu je lepší bunda s PVC zipem, méně se zadrhává a nepřimrzne na rozdíl od klasického kovového


Mám bundu, krásnou, modrou, teploučko je v ní i když venku mrzne. Ale někdy, když ji svlékám, jakoby něco zapraskalo, když jsem to zkoušel ve tmě, viděl jsem i namodralý záblesk. Tak jsem vzal doutnavkovou zkoušečku, dotkl se zipu a ona blikla.
Možná by pomohlo bundu nebo alespoň ten zip nějak uzemnit, ale je to šíleně nepraktické a ve městě téměř nemožné. Nebo by pomohlo ten zip spojit s páskem od hodinem, připojit na to mobil, klíče,...?

Sorry, dnes není Apríl...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Lukáš
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline


Dříve Zdravotnictví, teď IT


« Odpověď #16 kdy: 23.11.2009, 17:56 »

No já myslím, že kolega to vyřešil kulantně. Aby nedošlo k nepochopení, nechci z vás dělat blbce. Ale pokud máte nějaké znalosti, určitě víte, jak funguje doutnavka, co potřebuje na zapálení, atd. Pokud máte klasickou obrazovku, zkuste přejet fázovkou před ní. Taky budete řešit jestli není nebezpečná??? Jo elektronické fázovky jsou svinstvo, svítí pořád. Kdybyste bydlel v Plzni, rád vám předvedu svítící úsporku aniž tam bude něco připojeno. Nebo radši klasickou žárovku? Aj to jde. Stejně tak bych vám rád půjšil Vmetr s velmivysokým vstupním odporem. Těch pár set V na pracovním stole budete řešit jak? Nebo ty kV na klice od dveří?
Libovolný měřák, v rukou člověka, co neví, co měří je na kočku. Třeba měřidlo se vstupním odporem 10Gohm/V naměřím na jakémkoliv přístroji tř II síťové napětí, s měřidlem 1kohm/V vpodstatě NULA. Obě hodnoty jsou správně. Pokud nevíte proč, nechejte to na elektrikáři. Pokud víte a trváte na dotazu, tak ......
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #17 kdy: 23.11.2009, 17:58 »

. . .  ale FI určitě na podlahovce není!  . . . Mám na něj ještě tedy pověsit topnou rohož . . . ?
33 2000-7-753/2003 (nevím, zda platí) pravi:
čl. 753.413.1 Jako ochranného prvku se užije chrániče se jmenovitým vybavovacím proudem <30mA
čl. 753.413.2 to dokonce nařizuje, i když by šlo o zařízení třídy ochrany II
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Proč mi domovní telefon Tesla Stropkov zvoní tak slabě?
 Je potřeba k videotelefonu i koaxiální kabel, a jestli ano tak pokaždé?
 Za co vyměnit domovní sadu telefonů URMET?
 Jak zapojit domácí telefon Czechphone aby zvonil?
 Jak zapojit domácí telefon Tesla - DT 36 v paneláku?
 Zvolil jsem správný průřez 4x2x0,75 pro domovní telefony?
 Jak zapojit domácí telefon Tesla Stropkov DT85?
 Je možné zapojit dva stejné videotelefony paralelně?
 Jde táhnout vedle sebe kabel nn a kabel audio?
 Jaký typ domácího telefonu je kompatibilní s Tesla 4FP 1102621?
 Proč je domovní telefon hluchý?
 Jak zapojit nový typ dom. telefonu při výměně za starý aparát?
 Jak správně spojit telefonní kabely v bytě?
 Dvě tlačítka pro jeden zvonek se zapojují paralelně?
 Jak má být správně zapojena koncovka pevné linky?
 Kde sehnat kombinaci domofonu s komunikatorem?
 Nepozná niekto tento typ, alebo výrobcu telefonu?
 Co obnáší zřízení telefonní přípojky?
 Není vhodnější řešit zvonky, odečty vody, plynu u vícepodlažního domu sběrnicí?
 Jakým novým domácím telefonem nahradit ten starý?
 Jaký navrhujete použit domovní telefon pro 6 účastníků/bytových jednotek?
 Jak zapojit domácí telefon Legrand?
 Jak odstranit brum z dveřního domovního telefonu?
 Jak zapojit domovni telefon 4 FP 210?
 Jakého zvolit výrobce domovních videotelefonů?
 Poradíte jaký dom. telefon s jedním tlačítkem a dvěma telefony?
 Jak zapojit starší domácí telefon Tesla 4 FP 110 26?
 Mohu bezpečně odstřihnout panelákové telefonní vedení?
 Proč nezvoní domácí telefon?
 Lze připojit k domovnímu telefonu Tesla DT 85 ještě jeden zvonek a jak?
 Jaký systém používáte pro digitální domovní telefony?
 Jaké zvolit vedení k elektrickému vrátnému?
 Ktory domovy videotelefon funguje aj ako hodiny?
 S čím ovládať audio v rámčeku?
 Proč nefunguje domovní telefon u sousedů ve vyšších patrech?
 Jaký doporučíte videotelefon pro RD?
 O jakou může jít chybu při zvonění přes Czechphone když zvoní náhodně po bytech?
 Jaký kabel natáhnout k brance a do dvou bytů pro budoucí osazení zvonků?
 Stačí mi pro zapojení domovního zvonku tři vodiče?
 Dá sa nahradiť telefón Tesla 4FP 110 37 "analogoný za nový Hands free?
 Lze připojit magnetický zvonek k telefonu Urmet 1133 ?
 Kde se bere na domovním zvonku napětí 6V když není tlačítko stisknuté?
 V čem může být problém, když nefunguje mikrofon domácího telefonu?
 Proč vrčí trafo před vypínačem na zvonkovém okruhu?
 Podle kterých kritérií volit systém pro videotelefony v panelovém domě?
 Prodává se domovní telefon s externí kamerou?
 Proč videozvonek Secutek reaguje asi na hluk z ulice?
 Jak eliminovat špatně položené sluchátko domovního telefonu?
 Podle jakých kritérií vybírat vybavení pro domovní komunikaci?
 Jak zapojit zvonek u Urmet 1151?
 Kde je vhodnější umístění domácího telefonu, u dveří nebo v obýváku?
 Čím nahradit domácí systém telefonu Tesla 4FP 111 38/S1?
 Existuje na trhu bezdrátový zvonek do lišty DIN?
 Nevíte o videotelefonu ke kterému lze připojit i obyčejný zvonek?
 Jak spojit videotelefon a bezdrátový zvonek?
 Lze delit FTP kabel u branky pro pripojeni elmag. zamku a kamery videotelefonu?
 Lze na tyto drátky zapojit bytový zvonek na patře?
 Poradíte mi bezdrátový domovní zvonek s dlouhým dosahem?
 Kam po omítkách umístit dodatečně trafo pro zvonek?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.05 sekund, 22 dotazů.