Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast řešení teoretických úvah
| | |-+  Može byť stožiarový bleskozvod alternatívou ochrany RD pred bleskom?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] 3 4 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Može byť stožiarový bleskozvod alternatívou ochrany RD pred bleskom?  (Přečteno 65272 krát)
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #18 kdy: 20.11.2009, 09:20 »

Výpočet výšky stožiaru by sa asi zmenil  smerom dolu, ak by sme uvažovali stožiarovú ochranu pred bleskom u dvoch vedla seba stojacích RD. Predpokladajme, že oba RD domy majú rovnaké rozmery a sú vzdialené 20 m ( typická šírka pozemku ).
Vznikla by tu vzájomná ochrana pred bleskom. Bolo by to asi aj lacnejšie a tiež spravodlivejšie riešenie.
Zkuste si namalovat, jak chcete dostat všechny rohy baráků blíž než 13 m od nejbližšího stožáru.

Pane kolego naše výpočty jsou totožně špatné. Jen každý s jiným výsledkem.

Vámi vypočtená hodnota se totiž chová velmi podobně. Pro výpočet valivé koule jste použil sice korektní vstupní hodnoty, přesně vypočtené vzdálenosti do rohů budovy, nicméně se koulí dotýkáte právě zmíněných rohů budovy. Pro "ochranu" budovy je třeba připočíst "rezervu" aby se valivá koule nedotýkala přímo chráněného objektu. Jinak děláte úplně stejně z rohů budovy jímače...

Ještě musím zkorigovat tuto Vaši představu.
Norma říká "uvnitř ochranného prostoru" a neříká,  jestli si máte přidat rezervu 1 mikron nebo 1 metr. Norma jen stanovuje hranici, od které je ochrana dostatečná pro potlačení rizika na společensky přijatelnou úroveň.
Závislost pravděpodobnosti zásahu bleskem na poloze uvnitř/vně ochranného prostoru není skoková funkce dobře_chráněno/vůbec_nechráněno,  ale má průběh, který jsem se pokusil od ruky nakreslit na přiloženém obrázku. Proto výpočtem poloměru valivé koule "bez rezervy" nezpůsobíte to, že by se roh budovy stal jímačem, ale to, že se roh budovy dostane právě na hranici minimální požadované ochrany.
Máte ale bezpochyby pravdu v tom, že výpočet s přidanou rezervou kvalitě ochrany jen přispěje.


* OCHRANA.jpg (79.86 KB, 969x568 - prohlédnuto 498 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Jan Štěpán
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #19 kdy: 20.11.2009, 09:44 »

Výpočet výšky stožiaru by sa asi zmenil  smerom dolu, ak by sme uvažovali stožiarovú ochranu pred bleskom u dvoch vedla seba stojacích RD. Predpokladajme, že oba RD domy majú rovnaké rozmery a sú vzdialené 20 m ( typická šírka pozemku ).
Vznikla by tu vzájomná ochrana pred bleskom. Bolo by to asi aj lacnejšie a tiež spravodlivejši e riešenie.
stožár by byl ještě vyžší. cca 38m pro valivou kouli v LPSIII. Pro II již nemá 1 stožárem řešení.

Ještě musím zkorigovat tuto Vaši představu.
Norma říká "uvnitř ochranného prostoru" a neříká, jestli si máte přidat rezervu 1 mikron nebo 1 metr. Norma jen stanovuje hranici, od které je ochrana dostatečná pro potlačení rizika na společensky přijatelnou úroveň.
Už vidím montéra jak přeměřuje vaše mikrony. Začínám mít dojem že jste odborník, rozhodně uvažujete správně, ale někdy trošku teoreticky. Těch 20cm je tak akorát, aby to v praxi klaplo.
Pro mne uzavřené téma, svůj názor jsem vyslovil.
Možná by nejlepší byla zlatá střední cesta: 2 jímače tak ,  aby ochranný úhel průvěsu koule pokryl strany objektu...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

ELprojekt.cz s.r.o. projektování a realizace elektrických zařízení.
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #20 kdy: 20.11.2009, 10:09 »

Začínám mít dojem že jste odborník, rozhodně uvažujete správně, ale někdy trošku teoreticky. Těch 20cm je tak akorát, aby to v praxi klaplo.

Ono neškodí mít nějaké teoretické základy. A souhlas, na stavbě kde centimetr není žádná míra je 20 cm bezpečnostní rezerva na místě.

Možná by nejlepší byla zlatá střední cesta: 2 jímače tak ,  aby ochranný úhel průvěsu koule pokryl strany objektu...
Ano, dva cca 12-metrové stožáry a pak je chráněná i 2m vysoká anténa postavená kdekoli na spojnici mezi stožáry.

Celé je to drahá opičárna, klasický hromosvod je nenápadnější a přijde myslím laciněji.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
IM
« Odpověď #21 kdy: 20.11.2009, 10:18 »

Celé je to drahá opičárna, klasický hromosvod je nenápadnější a přijde myslím laciněji.
Palec vzhůru
A někdy se dá blbost poznat i bez velkých výpočtů.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Štěpán
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #22 kdy: 20.11.2009, 10:38 »

Celé je to drahá opičárna, klasický hromosvod je nenápadnější a přijde myslím laciněji.
spolehlivě. (pokud nebudou stožár/y bokem, nebo výroba samo-domo)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

ELprojekt.cz s.r.o. projektování a realizace elektrických zařízení.
Josef Dolejšek
*
Offline Offline



Důchodce, ale stále ještě příležitostný projektant


« Odpověď #23 kdy: 20.11.2009, 11:48 »

P.S. pro kol. Dolejška: aby se schoval celý dům, musíte počítat s nejvzdálenější m rohem domu, který je 13 m od stožáru.
Samozřejmě máte pravdu, já jsem jen v rychlosti reagoval na předchozí příspěvek, který říkal, že stačí 11 m stožár.

P.S. Kupodivu i tak vysoké hromosvodové stožáry (např. 21,5 m) se vyrábějí. Jsou teleskopické a dodává je firma, kterou tu nebudu jmenovat, ale kope za ní Jan Hájek.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Patuc
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #24 kdy: 20.11.2009, 13:38 »

Ano, dva cca 12-metrové stožáry a pak je chráněná i 2m vysoká anténa postavená kdekoli na spojnici mezi stožáry.
Toto je uvažované vtedy, ak sa má chrániť RD dom ako samostatne stojaci. RD má ale susedný RD, tak tá strana od suseda sa nebude chrániť. Bude ju chrániť sused ak si postaví taký istý stožiar u seba alebo jeho doterajšia ochrana.  Možno bude stačiť potom aj  jeden 12 m stožiar a u suseda druhý 12 m. Zopakujem, že širka pozemku je 20 m.
  
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Macek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #25 kdy: 20.11.2009, 13:41 »

Na této diskusi není ani tak moc zajímavé, zda má být stožár vysoký 18.44m nebo 19.58m, jako spíše to, že metoda válené koule a metoda ochranného úhlu dávají v tomto případě dost odlišné výsledky.
Nedávno jsem zde na to poukázal na jíném příkladě (plochá střecha s vystupujícími objekty),  kde jsou rozdíly diametrální, ale byl jsem poučen, že chyba je ve mně. Nedivil bych se, kdyby nedokonalost normy hájil nějaký politik, eurokomisař, nebo snad nositel titulu MBA, ale u zde přítomných odborníků mne takováto ignorace překvapuje.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #26 kdy: 20.11.2009, 19:52 »

Na této diskusi není ani tak moc zajímavé, zda má být stožár vysoký 18.44m nebo 19.58m, jako spíše to, že metoda válené koule a metoda ochranného úhlu dávají v tomto případě dost odlišné výsledky.

Ne, v tomto zde konkrétně řešeném případě tak odlišné výsledky ty dvě metody nedávají. Správně aplikovaná metoda ochranného úhlu předepisuje pro ochranu celého objektu stožár 18m, metoda valivé koule 19,5m.

Nedávno jsem zde na to poukázal na jíném příkladě (plochá střecha s vystupujícími objekty),  kde jsou rozdíly diametrální, ale byl jsem poučen, že chyba je ve mně. Nedivil bych se, kdyby nedokonalost normy hájil nějaký politik, eurokomisař, nebo snad nositel titulu MBA, ale u zde přítomných odborníků mne takováto ignorace překvapuje.

Ano, metoda ochranného úhlu je velmi nedokonalá, má svá omezení a nedokonalost normy by se zmenšila, kdyby tato metoda byla v příští edici normy vypuštěna. To ale není to, co chcete slyšet, že? Vy byste rád zrušil metodu valivé koule, a vrátil metodiku ochrany před blesky o několik desetiletí zpátky. A když vám docházejí věcné argumenty, začnete používat argumenty jako je posledně citovaná Vaše věta.
O co vám vlastně jde? Kolega Hájek vám myslím nedávno podrobně vypsal, co máte udělat, pokud vám jde o zdokonalení normy. Už jste se do toho pustil?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Jan Štěpán
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #27 kdy: 20.11.2009, 21:38 »

Na této diskusi není ani tak moc zajímavé, zda má být stožár vysoký 18.44m nebo 19.58m, jako spíše to, že metoda válené koule a metoda ochranného úhlu dávají v tomto případě dost odlišné výsledky.
Nedávno jsem zde na to poukázal na jíném příkladě (plochá střecha s vystupujícími objekty),  kde jsou rozdíly diametrální, ale byl jsem poučen, že chyba je ve mně. Nedivil bych se, kdyby nedokonalost normy hájil nějaký politik, eurokomisař, nebo snad nositel titulu MBA, ale u zde přítomných odborníků mne takováto ignorace překvapuje.

Pane kolego. Metoda ochranného úhlu je starší a ne vždy použitelná.  Nejsem si jistý, kde jsou vámi zmiňované obrovské rozdíly. Pokud narážíte na mnou předložených 11m, proti 19m pana Fuka, pak mícháte hrušky s jablky, protože pan Fuk uvažoval stožár - zem, kdežto já jsem uvažoval stožár - střecha.
ignorace nás tu překvapuje všechny...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

ELprojekt.cz s.r.o. projektování a realizace elektrických zařízení.
Miroslav Macek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #28 kdy: 20.11.2009, 22:00 »

Ne, v tomto zde konkrétně řešeném případě tak odlišné výsledky ty dvě metody nedávají. Správně aplikovaná metoda ochranného úhlu předepisuje pro ochranu celého objektu stožár 18m, metoda valivé koule 19,5m.

Ano, metoda ochranného úhlu je velmi nedokonalá, má svá omezení a nedokonalost normy by se zmenšila, kdyby tato metoda byla v příští edici normy vypuštěna. To ale není to, co chcete slyšet, že? Vy byste rád zrušil metodu valivé koule, a vrátil metodiku ochrany před blesky o několik desetiletí zpátky. A když vám docházejí věcné argumenty, začnete používat argumenty jako je posledně citovaná Vaše věta.
O co vám vlastně jde? Kolega Hájek vám myslím nedávno podrobně vypsal, co máte udělat, pokud vám jde o zdokonalení normy. Už jste se do toho pustil?

Vychází-li pro jednu metodu výpočtu výška stožáru cca 19,5m a pro druhou cca 17,5m (vrcholový úhel je podle mne 51 stupňů) pak to znamená diferenci mezi těmito výškami zhruba 2m, a to si myslím, že je pro dům výšky 7m rozhodně rozdíl, který nelze bagatelizovat.
Hlavní nedostatek ovšem vidím v tomto případě zejména v tom, že výpočet jednodušší metodou dává výsledek méně přísný, než výpočet složitější metodou. Mělo by to být přesně naopak, jinak lidé, používající jednodušší metodu vlastně této metodě nemohou věřit.

Vaše tvrzení, že metoda ochranného úhlu je velmi nedokonalá, zatímco metoda valící se koule dokonalá je, opravdu nesdílím. Nevím, kde jste k tomu přišel, v normě nic takového uvedeno není. Asi vycházíte z premisy, že vše nové je automaticky lepší než staré. Já takovéto revoluční poučky bezmyšlenkovit ě nepřebírám - řídím se raději heslem: důvěřuj, ale prověřuj.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Štěpán
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #29 kdy: 20.11.2009, 22:10 »

Vaše tvrzení, že metoda ochranného úhlu je velmi nedokonalá, zatímco metoda valící se koule dokonalá je, opravdu nesdílím. Nevím, kde jste k tomu přišel, v normě nic takového uvedeno není. Asi vycházíte z premisy, že vše nové je automaticky lepší než staré. Já takovéto revoluční poučky bezmyšlenkovit ě nepřebírám - řídím se raději heslem: důvěřuj, ale prověřuj.

Nepíše se náhodou v normě, že se při výpočtu má preferovat metoda valící se koule?
Pane kolego obávám se, že napadáte člověka, kterého znalosti daleko převyšují i vaše nejodvážnější představy.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

ELprojekt.cz s.r.o. projektování a realizace elektrických zařízení.
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #30 kdy: 21.11.2009, 01:44 »

Hlavní nedostatek ovšem vidím v tomto případě zejména v tom, že výpočet jednodušší metodou dává výsledek méně přísný, než výpočet složitější metodou. Mělo by to být přesně naopak, jinak lidé, používající jednodušší metodu vlastně této metodě nemohou věřit.

vám je těžké se zavděčit. V tomto konkrétním případě se vám nelíbí, že zde je metoda ochranného úhlu méně přísná, a u těch Vašich předmětů na ploché střeše se vám naopak nelíbí, že je pro takový případ přísnější. Budete se asi muset rozhodnout, co vlastně chcete - jinak to vypadá, že všude jen hledáte klacek do ruky.

Vaše tvrzení, že metoda ochranného úhlu je velmi nedokonalá, zatímco metoda valící se koule dokonalá je, opravdu nesdílím.
Myslím, že jsem vám nedal souhlas k tomu, abyste záměrně zcela překrucoval moje výroky.
Můžete mi laskavě ukázat, kde jsem něco takového tvrdil?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Jan Hájek
*
Offline Offline



Prostě .... HÁJEK!


WWW
« Odpověď #31 kdy: 21.11.2009, 09:47 »

Metoda ochranného úhlu je  metoda zjednodušující a vzhledem k tomu, že odvození velikostí ochranného úhlu je bráno od metody valivé koule, měla by přesnější výsledky dávat metoda valivé koule.

Tedy pokud neuznáváte valivou kouli, proč akceptujete ochranný úhel od ní odvozený?

Asi byste si měl celou problematiku již konečně ujasnit a konečně dodržovat alespoň nějakou technickou linii, toto neustálé otáčení o 180° bych ponechal politikům.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Hájek +420 737 246 347  jan.hajek@dehn.cz  honza@elektrika.cz
KníŠka 2.0 a SW na ČSN EN 62305-2 ZDARMA!
www.kniska.eu
Pokud váš problém souvisí s mým příjmem, rád ho pomůžu vyřešit!
Miroslav Macek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #32 kdy: 21.11.2009, 12:06 »

V tomto konkrétním případě vychází rozdíl mezi oběma metodami cca 10% (vztaženo k výšce stožáru),  přičemž přísnější výsledky dává metoda valivé koule.

Budeme-li zjišťovat nutný počet jímačů čtvercové sítě, ochraňující vystupující předměty na rozlehlé střeše (výška jímačů 5m, výška vystupujících předmětů cca 1m),  pak nám pro metodu valivé koule vyjde požadovaná rozteč jímačů cca 26m, zatímco při použití metody vrcholového úhlu cca 15,5m. Jinými slovy, nutný počet jímačů pro metodu ochranného úhlu na jednotku ploché střechy bude o cca 80% vyšší než pro metodu valící se koule.

Výsledky obou metod jsou tedy zcela vzájemně nepředvídateln é a navíc se mohou opravdu diametrálně lišit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #33 kdy: 21.11.2009, 12:48 »

Výsledky obou metod jsou tedy zcela vzájemně nepředvídateln é a navíc se mohou opravdu diametrálně lišit.

Jestli to nebude tím že se obě metody snaží předvídat poněkud nepředvídateln é chování blesku. Myslím že se tady snažíte řešit nesmysl protože všechno je to jen model daný větší mírou pozorováním a počítá s jistou chybou. Mě se nová norma na ochranu před bleskem a nově i přepětím také zrovna nezamlouvá ale poukazovat na rozdíl pár procent u dvou různých metod je opravdu nesmysl.

Já osobně bych si představoval normu takovou která by dávala možnost jistého řešení jednoznačného a řešitelného na místě bez složitých výpočtů a ne jen s 3D modelem v počítači se spoustou výpočtů s nepřesnými čísly. To by bylo bráno za základ i když samozřejmě posunutý na stranu bezpečnosti a tím předimenzovaný . Počítání může zůstat ale jen pro případ kdy to investor chce a je ochoten zaplatit a tím třeba ušetřit na materiálu u větších objektů. 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #34 kdy: 21.11.2009, 13:06 »

Výsledky obou metod jsou tedy zcela vzájemně nepředvídateln é a navíc se mohou opravdu diametrálně lišit.

Udělal byste tedy užitečnou věc, kdybyste podrobněji rozpracoval definici případů, ve kterých nelze zjednodušenou metodu (tj. ochranného úhlu) použít.

Jestli to nebude tím že se obě metody snaží předvídat poněkud nepředvídateln é chování blesku. Myslím že se tady snažíte řešit nesmysl protože všechno je to jen model daný větší mírou pozorováním a počítá s jistou chybou. Mě se nová norma na ochranu před bleskem a nově i přepětím také zrovna nezamlouvá ale poukazovat na rozdíl pár procent u dvou různých metod je opravdu nesmysl.
Palec vzhůru

Já osobně bych si představoval normu takovou která by dávala možnost jistého řešení jednoznačného a řešitelného na místě bez složitých výpočtů a ne jen s 3D modelem v počítači se spoustou výpočtů s nepřesnými čísly.

Právě proto tam ta metoda ochranného úhlu pro jednoduché případy zůstala, ne?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #35 kdy: 21.11.2009, 13:14 »

Právě proto tam ta metoda ochranného úhlu pro jednoduché případy zůstala, ne?

To ano ale je trochu "zpřesněná" což v praxi když stojíte na střeše občas nepomůže  Škleb. Z osobní zkušenosti vím že pokud má hromosvodář něco počítat tak to dopadne špatně, né že by počítat neuměl ale on nechce. Zvláštní je že se nechce počítat ani projektantům u prkna nebo monitoru, tam bych to nepředpokládal  Šok. Myslím že je jediné štěstí že tohle všechno blesk nečte jinak by už opravdu nevěděl kam sebou praštit  Smích.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 [2] 3 4 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 42) Jakým hromosvodem se opatřují sklady výbušnin I. kategorie?
 Musí být hromosvod připojen k balkónům?
 15) Lze spojit uzemnění hromosvodu a silového zařízení?
 17) Na jaké uzemnění se připojuje hromosvod v elektrických stanicích?
 6) Spojují se uzemnění hromosvodu a silového zařízení?
 7) Kdy se nemusí spojovat uzemnění hromosvodu a silového zařízení?
 Jakou barvu použít na nové Cu přípojnice v rozvaděči?
 Je pravda, že se Cu na hromosvody nehodí nebo jsou i nepřípustné?
 Hromosvod AL
 Hromosvod Al
 Ako vypočítať a koľko by mala byť celkova hodnota bleskozvodu?
 Podle jaké ČSN revidovat hromosvod v 8/2007 ?
 Mám chtít nový hromosvod dle staré nebo nové normy?
 Jak udělat snadno hromosvod?
 Anténí stožárek a určení ochranného pásma hromosvodu ...
 Jaký typ hromosvodu použít pro plechovou střechu?
 Čo je najlepšie pri zemnení bleskozvodu? Zemniaca tyč, pásovina alebo drôt?
 Spojit kovovou konstrukci stropu se svodem hromosvodu?
 Co se svody hromosvodu uchycenými na okapové rouře?
 Povedá sa hromozvod, nie je vhodnajsi bleskozvod?
 Jaká je vzdálenost dle ČSN mezi podpěrami u hromosvodu na ploché střeše?
 Jaké má být správné provedení pro celoplechovou střechu?
 Lze spojovat drát AlMgSI svorkami FeZn?
 Jak daleko musí být umístěn bazén od hromosvodu?
 Jaký proud svodem hromosvodu je ještě normální?
 Prečo sa nič nestalo a bles neuderil?
 Jak vyřešit prostup koaxiálu plechovou krytinou a dodržet dostat. vzdálenost?
 Je normální hromosvod skrytý v zateplení budovy?
 Patri bleskozvod pod alebo nad zateplení?
 Existují svody hromosvodu v barvě omítky?
 Zrevidovali byjste tento svod hromosvodu?
 Co udělat proto aby nebyl u RD hromosvod?
 Viete mi prosím poradiť najvhodnejšie upevnenie podpier na plechovú strechu?
 Jak by jste postupovali při revizi hromosvodů v blízkosti sloupů VO?
 Je nutné propojit hromosvod a hlavní ochranné pospojování?
 Jaký je časový odstup mezi revizemi hromosvodů?
 Kde podle vás je hranice mezi opravou a rekonstrukcí hromosvodu?
 Skončí současně s ČSN 34 1390 i termín hromosvod?
 Který předpis určuje kde musí být provedena hromosvodní ochrana?
 Jak má vypadat hromosvod na střeše tvaru jehlanu?
 Musí být následující objekt vybaven LPS?
 Kde se dají koupit manžety proti stékaní vody?
 Kdy se musí chránit střešníky procházející půdním prostorem před bleskem?
 Jak řešit hromosvod na ploché střeše s níže položeným balkonem?
 Může se zemní jímací soustava bleskosvodu spojovat s místním uzemněním?
 Je vyhotovenie tohoto bleskozvodu (hromosvodu) vo dreve v súlade s normami?
 Jak správně provést uzemnění hromosvodu?
 Jaká barva se používá na skorodované části hromosvodu?
 Poradíte nejvhodnější podpěry hromosvodu na hořlavé podklady?
 Kde se mohu naučit montáž hromosvodů?
 Je možné u novostavby zkombinovat měděné okapy a FeZn hromosvodem?
 Používá se hřebenová soustava i bez tyčových či jiných jímačů?
 Je za níže uvedených podmínek bezpečné připojit bleskosvod na HOP?
 Jak udělat hromosvod, když není kam zatlouci zemnicí tyče?
 Znáte normu, která popisuje jímač v ochranném úhlu antény?
 Jaké argumenty použít k přesvědčení zbudování hromosvodu?
 Kdo má kontrolovat platnost revize hromosvodu?
 Aká je najvhodnejšia trasa pre bleskozvod?
 OBO: Katalog systémů ochrany před transientními jevy TBS
 Jak spojit přerušený svod hromosvodu za ochranným úhelníkem?
 Ako najrozumnejšie urobiť bleskozvod v prípade kovodielně?
 Tipnete si podle kteých norem byl proveden hromosvod na Rudém náměstí v Moskvě?
 Môžem požadovať doplnenie SPD do projektu bleskozvodu?
 Záznam netcastu HROMOSVODY #1 Historie
 DEHN: Nové komponenty pro stavbu hromosvodů
 Nebudu potřebovat u rekonstrukce hromosvodu více svodů, než původní dva?
 Ako riešiť bleskozvod pre šikmú strechu s nízkym sklonom?
 DEHN: Požadavky na hromosvodní součásti
 CHOMUTOV: Otevřeno staronové hromosvodní centrum v LUMA Plus
 Využíváte také sortimentu Kovoblesk Opava?
 Jak se vám líbí tento bleskohromosvod?
 Wolfgang Marks o značce PROEPSTER
 Speciální hromosvod na hotelu GRANDEZZA v Brně
 Jak koresponduje s normou výraz "odhad a pravděpodobně"?
 Co všechno se měří při revizi hromosvodu?
 Metoda ochranného úhlu
 Musí být připojeny všechny balkony k hromosvodu?
 Jaký použít držák hromosvodu na hřeben střechy Röben?
 Ověřili jste jak funguje technická podpora značky TREMIS?
 Řešíte u hromosvodní soustavy použití materiálů s ohledem na výskyt holubů?
 Jak vyřešit hromosvod na plechové střeše s vyhříváním okapů?
 Jak nedělat instalaci kolem hromosvodu?
 Je dokumentováno také nějaké selhání konvenčního hromosvodu?
 Neporučíme bleskům, dešti?! (1.)
 Jsou hromosvody na telefonních sloupech dostatečné?
 Potrebujem izolovaný hromozvod?
 Proč se dnes nedávají na střechy hromosvody?
 Hromosvod a stavby s nebezpečnými prostory
 Elektrotechnická nostalgie s Jindřichem Nezvalem #8
 Nemusia sa v Maďarsku budovať u novostavieb RD hromozvody?
 Kdo je podle vás vynálezce s hromosvodu velkým "H"? Diviš nebo Franklin?
 Není samotná instalace hromosvodu, největším projevem nedůvěry v Boha?
 Máte zkušenosti s projektováním dvouúrovňového hromosvodu?
 Jak volit hromosvod na objektu mezi jinými domy a špatnými hromosvody?
 Víte, jak správně instalovat hromosvod na strom?
 Jak měl být proveden hromosvod na panelovém domě?
 S Janem Hájkem a Lukášem Rotreklem o chybách při instalaci hromosvodů
 S Janem Hájkem a Lukášem Rotreklem o chybách při instalaci hromosvodů 2
 Jak udělat hromosvod na kovové hale?
 S kolika druhy kovů se lze setkat na 25 cm2 hromosvodu?
 Mám právo na opravu, úpravu nebo rozšíření hromosvodu?
 Nemá být na skladech výbušnin oddálený hromosvod?
 DEHN: Hromosvod na kovové střešní krytině
 Chtěli byste být hromosvodářem v Riu?
 Je montáž svodu hromosvodu do ekopanelu stejná jako do polystyrenu?
 Ako overiť že vodič je pripojený na hromozvod?
 Co by měl obsahovat návrh pro realizaci hromosvodu RD?
 Je hromosvod na pasivním domě s lehkou ocelovou konstrukcí reálný?
 Podle jakých kritérií se navrhují hromosvody na objektech s plochými střechami?
 Máte svůj katalog hromosvodních součástí DEHN 2015/16?
 Máte svůj katalog hromosvodních součástí DEHN 2015/16?
 Myslíte, že je na WC pro autobusáky nutný hromosvod?
 Jak uzemnit kostelní věž?
 Mohu pripojit slnečné kolektory na bleskozvod?
 "Vnitřní hromosvody", jejich návrh, možné provedení a účinnost
 Jak instalovat hromosvod na lezeckou stěnu?
 Jak řešit doplnění hromosvodu na panelovém domě?
 Brněnský REMET chrání izolovaný vodič HVI
 Katalog Novinky DEHN 2016
 Jak se cítí hromosvodář na konci svodu?
 Jsou nějaké námitky proti zřízení hromosvodu "po staru"?
 Jak řešit podpěry vedení pro hromosvod pro hřebenáče 275x120mm?
 DEHN: Katalog hromosvodních součástí 2018
 Jak se dělají hromosvody na střechách s vegetací?
 Znáte odborníka na zhotovení posudku k hromosvodu na Ústecku?
 DEHN: Chyby a časté nepravdy o hromosvodech
 Opravdu Evropská unie nařídí povinně hromosvody?
 Jak vidíte problematiku připojení anténních stožárku na hromosvodovou soustavu?
 Je potrebné riešiť bleskozvod pre kemping?
 Hromosvod nebo bleskosvod, jak je to správně?
 PODCAST: V čem jsou přednášky v klubu ILPC jedinečné?
 Jak řešíte hromosvod nad bazénem na střeše RD?
 Jak identifikovat slepé rameno hromosvodu?
 Kdo, jak a za kolik provede dodatečnou instalaci hromosvodu?
 Má smysl připojit zemní kabel k hromosvodu?
 Johann Pröpster oslavil 40 let výroby hromosvodního materiálu
 Jak řešit hromosvod se stromy na střeše?
 Mohu připojit systém proti pádu ze střechy k hromosvodu?
 Může pod bazénem vést zemnící pásek hromosvodu?
 Podle jakého vzorce vybíráte jednotlivé komponenty hromosvodu?
 eDEHN: Základní principy hromosvodu
 Jak odstranit korozi na hromosvodu?
 Už víme, jak si DEHN hlídá kvalitu svorek MV!
 Pomůcky OBO pro projektování a základní znalosti
 Katalog DT TECHNIC součásti hromosvodů 2021
 Centrum hromosvodářů v Chomutově slouží už deset let!
 Jak rozpoznat neoznačený hromosvodářský materiál V2A/V4A?
 Je materiál J.Pröpster na hromosvod v pořádku?
 Kterou hromosvodní svorku byste vyhodnotili coby top?
 Vzpomínka na hromosvody
 Jak vážný problém je přerušený svod hromosvodu?
 Jak nejlépe postupovat při (re)konstrukci LPS staršího rodinného domu?
 Milan Kaucký o jedné revizi hromosvodu od stolu ...
 V jaké poloze doporučujete instalovat hromosvodní svorky?
 Jak návrhovat izolované jímací soustavy na různé typy objektů?
 Jak vyřešit nový komín vzduchotechniky se stávajícím hromosvodem?
 Kdo je odborníkem na hromosvody? Jak ho poznáme?
 Je provedení hromosvodu s využitím atiky bezpečné?
 Jak se obecně u neizolovaných hromosvodů řeší hliníkový hřebenový pás?
 Lze hromosvod vést po fasádním žebříku?
 Jaký hromosvod byste volili na venkovní sklad siláže s FVE?
 Je v pořádku, že projektant namaloval umístění jímací tyče hromosvodu na komín?
 Jak asi vypadá vzorová projektová dokumentace hromosvodu a uzemnění?
 Může vedoucí elektrotechnik VIZUÁLNĚ KONTROLOVAT hromosvody?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.052 sekund, 22 dotazů.