Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast definic pojmů
| | |-+  Kdo může podat závazné vysvětlení nejasného nebo dvojznačného textu v normě?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 2 3 [4] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Kdo může podat závazné vysvětlení nejasného nebo dvojznačného textu v normě?  (Přečteno 59958 krát)
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #54 kdy: 05.12.2009, 12:48 »

Pokud se na českých normách podílejí překladatelé takové úrovně, jako zde popisujete, tak to by mnohé věci vysvětlovalo.
Já ale doufám, že tomu tak není, a že to překládá člověk, který tu odbornou terminologii umí jakž takž dobře.
Znovu opakuji, přihlaste se do některé TNK a seznamte se s přítomnými "amatéry",  kteří mj. ty texty po překladatelích revidují. Pak něco vykládejte.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Miroslav Macek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #55 kdy: 05.12.2009, 12:52 »

Znovu opakuji, přihlaste se do některé TNK a seznamte se s přítomnými "amatéry",  kteří mj. ty texty po překladatelích revidují. Pak něco vykládejte.

Také jsem o tom přemýšlel, ale myslím si, že to nemá žádný smysl.
O jednoho amatéra v komisi více nebo méně nemůže na výsledku příliš změnit.
Asi by se na tom mělo podílet raději méně lidí, ale hlavně profesionálů.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #56 kdy: 05.12.2009, 13:19 »

TO:FUK
Já rozumím co chcete říci...ale dobročinnost je velmi chválihodná činnost ,  u všech ji ctím a smekám!
Ale u vytváření norem mě nějak nebere....nejs em slepý abych neviděl, že se do norem dostávají odstavce šité na určité firmy- a to podle mne není dobročinnost! Škleb
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #57 kdy: 05.12.2009, 13:28 »

Také jsem o tom přemýšlel, ale myslím si, že to nemá žádný smysl.
O jednoho amatéra v komisi více nebo méně nemůže na výsledku příliš změnit.
Asi by se na tom mělo podílet raději méně lidí,  ale hlavně profesionálů.

Pak, jako amatér, nemáte příliš právo kritizovat.

Aby mi bylo správně rozuměno - jsem dalek tvrzení,  že naše normy jsou bůhvíjak dokonalé. Jsou jenom tak dokonalé,  kolik peněz jsme za ně schopni dát a kolik další práce dobrovolníků jsme schopni opatřit.
Když přesvědčíte zodpovědné orgány, aby na tvorbu norem daly tolik peněz, jako má třeba DIN (s asi 8x větším trhem odběratelů a taky daňových poplatníků),  tak se jistě dočkáme lepších.
Na to, jak málo peněz na to ÚNMZ má,  bych řekl, že jsou ještě zlaté.

TO:FUK
nejsem slepý abych neviděl, že se do norem dostávají odstavce šité na určité firmy- a to podle mne není dobročinnost! Škleb
Tak nemlčte, neadresně nemlžte, buďte konkrétní a připomínkujte!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Miroslav Macek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #58 kdy: 05.12.2009, 14:36 »

Pak, jako amatér, nemáte příliš právo kritizovat.
...
Tak nemlčte, neadresně nemlžte, buďte konkrétní a připomínkujte!
...

Já normy nekritizuji jako amatér, který se na nich podílel.
Já je kritizuji jako zákazník, který si je koupil a má je jako profesionál používat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #59 kdy: 05.12.2009, 14:37 »

Stát se členem Technické normalizační komise je jednoduché.

Stačí se přihlásit. (Jeden dopis)
Chodit na schůzky v Praze na Biskupský dvůr. (To je horší)
Ale také sledovat to, co se děje. (To už začíná zavazovat)
Zdarma. (Aha)

Tak o možnosti stát se členem TNK vím ale o tom co psal p.Hájek nevím.

Citace: Jan Hájek 
Tvůrci, respektive, ti co vytvářejí český překlad a připomínkují návrhy jsou natolik flexibilní, že v podstatě komukoliv kdo projeví zájem zasílají podklady k připomínkování, teda pokud o to někdo požádá.

Neustále se zde vede spor o to že komu se normy nelíbí tak se má zdarma zapojit a neremcat, jak je těžká práce lidí co je zadarmo tvoří a chyby a rozpory v nich nejsou a tudíž není potřeba nikdo kdo by je vysvětlil.....
Takže zapojit se do tvorby norem předpokládá znalosti které má málokdo v této republice a tím pádem není možné aby se každý zapojil,  tvorba je financována i když špatně a ne výhradně z daní takže si ji platí každý z nás, výklad není schopen dát nikdo a elektrikář který musí kromě studia také pracovat je zodpovědný za to že neudělá takovou chybu kterou mu pak v případě soudu po ročním přezkoumávání soudních znalců napaří jako vinu. Pánové já bych to tu zavřel protože to nikam nevede. Jedni nekriticky hájí tvůrce norem a podnikatelskou sféru, haní při tom normální zaměstnance a ty kteří si dovolí říct že se jim zdá něco špatně, druzí naprosto stejně nekritickým způsobem hájí druhou stranu ale odpověď na otázku není.
Takže podle toho co jsem se zatím dočetl si odpovím sám:

Vysvětlení nejasného nebo dvojznačného textu v normě, může podat dnes prakticky kdokoliv ale nemá žádnou váhu protože v případě problému dochází k novému přezkoumání v průběhu soudu a výklad může být jiný? Zodpovědnost za výsledek práce má elektrikář který ji provedl s nejnižším stupněm vzdělání a nejmenším množstvím času na studium a rozhodnutí co je správně.

Nemohu si pomoct ale tohle mě vyplynulo z přečtení této diskuze.  Smutek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
SMILEK
« Odpověď #60 kdy: 05.12.2009, 15:06 »

... a elektrikář který musí kromě studia také pracovat je zodpovědný za to že neudělá takovou chybu kterou mu pak v případě soudu po ročním přezkoumávání soudních znalců napaří jako vinu.
... Zodpovědnost za výsledek práce má elektrikář který ji provedl s nejnižším stupněm vzdělání a nejmenším množstvím času na studium a rozhodnutí co je správně.
Nemohu si pomoct ale tohle mě vyplynulo z přečtení této diskuze.  Smutek
Jestli to lze interpretovat i takto, pak je něco opravdu zatraceně špatně  Smutek.
Nás ve škole vždycky učili ( Smích),  že:

- řádně vzdělaný (a stále se vzdělávající) projektant vyprojektuje dílo v souladu s normou, (nebo lepší) a zodpovídá za to ...
- firma projekt připomínkuje (z hlediska realizovatelno sti),  poučí své lidi a rozdělí jim konkrétní úkoly (a zodpovídá za to  podivej),
- pracovník natáhne vedení,  zásuvky,... (a zodpovídá obvykle za to, že sedí barva drátů  Škleb),
- revizák provede předepsanou kontrolu (a zodpovídá za to).
Pokud to tak v praxi není (a jistě to tak mnohdy není),  pak je problém nutno hledat jinde.  zle

Mimochodem, praxe není tak špatná,  jak se obáváte. Když spadne most, nejdou obvykle sedět dělníci. Vybuchne-li plynový kotel, také se podělí zodpovědnost mezi zúčastněné. Pokud je v praxi odsouzen elektrikář,  pak obvykle proto, že (jako obvykle v tomto řemesle) dělá něco nadivoko bez projektu, revize,....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #61 kdy: 05.12.2009, 15:23 »

Jedni nekriticky hájí tvůrce norem a podnikatelskou sféru, haní při tom normální zaměstnance a ty kteří si dovolí říct že se jim zdá něco špatně

Ač jsem nebyl jmenován, cítím se tím být míněn.

Že se tu zastávám tvůrců norem - no když se jim tu jen všeobecně spílá,  tak cítím potřebu se jich trochu zastat, protože trochu vidím i na druhou stranu barikády. Jestli myslíte, že se dobereme lepších výsledků,  když budu, stejně jako někteří,  lát nad absolutním šlendriánem, nepoužitelností zlobovaných norem převzatých odkudsi shůry a navíc ještě předražených... Není mým zvykem táhnout s davem.

...podnikatels kou sféru...? Tím myslíte to, že jsem panu Šohajdovi doporučil, ať namísto nekonkrétních postesků na zlobované normy udělá něco konkrétního?

...hani při tom normální zaměstnance... viz předchozí věta.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #62 kdy: 05.12.2009, 15:23 »


Pokud to tak v praxi není (a jistě to tak mnohdy není),  pak je problém nutno hledat jinde.  zle


Ne v praxi to tak není a je tu opravdu problém jinde. Za celý letošní rok jsem neviděl jediný projekt podle kterého by se elektrikář mohl řídit tak aby zařízení bylo alespoň funkční, připomínkování firmou jde mimo mě takže o žádném nevím nebo nebylo, pracovníci určitě musí dělat víc než jen tahat dráty podle barvy (kdopa by to zapojil aby to fungovalo) a většinou to musí na místě doslova vymyslet a pak v lepším případě překreslit do plánů pro pana projektanta který to někdy dokreslí, revize jsem viděl dobré i ty tzv.od stolu ale těch bylo víc.

Ale hezky se to četlo jak jste to napsal  Mrknutí,  třeba se jednoho dne takové akce dožiju.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #63 kdy: 05.12.2009, 15:39 »

TO:Pavel Smílek
Jak se říká více očí vice vidí....projek tant-montér-revizák zjistí více nesrovnalostí jako kdyby to byl
jak se říká 1 ve 3...Už stav, kdy je montér zároveň revizák na jednom a tom samém díle bývá nešťastné řešení....poku d znám situace, kdy jsou tito lidé různí, tak většinou bývá instalace na velmi vysoké úrovni.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #64 kdy: 05.12.2009, 15:42 »

Ač jsem nebyl jmenován, cítím se tím být míněn.

Že se tu zastávám tvůrců norem - no když se jim tu jen všeobecně spílá, tak cítím potřebu se jich trochu zastat, protože trochu vidím i na druhou stranu barikády. Jestli myslíte, že se dobereme lepších výsledků, když budu, stejně jako někteří, lát nad absolutním šlendriánem, nepoužitelnost í zlobovaných norem převzatých odkudsi shůry a navíc ještě předražených.. . Není mým zvykem táhnout s davem.

...podnikatels kou sféru...? Tím myslíte to, že jsem panu Šohajdovi doporučil, ať namísto nekonkrétních postesků udělá něco konkrétního?

...hani při tom normální zaměstnance... viz předchozí věta.

No určitě to nebylo myšleno přímo konkrétně na vás a vlastně na nikoho osobně. Prostě jsem si vybral poštu, přečetl několik celých diskuzí na podobné téma a tento pocit, naprosto neadresný, ve mě vznikl. Také bych nerad aby to z mé strany vyznělo tak že normy jsou nepoužitelné, to v žádném případě, ale chyby a nejasnosti v nich jsou a někdo by je měl uvádět na pravou míru a určitě by na ně měl mít právo poukázat každý komu se to nezdá. Lobing je dnes ve všech sférách a nepochybuji že se dostává i do normalizace ale netroufnu si tvrdit že je to vždy škodlivé. Nejlepší učební materiály a osvětu v oboru jsem viděl od firem Generi a Dehn a pokud budou lobovat a zároveň tvořit a školit tak to považuji za prospěšné, ještě jsem neviděl že by norma nařizovala výrobek konkrétní firmy. No a k těm podnikatelům, mnozí si zde stěžují na zaměstnance že se nechovají jako podnikatelé, nejsou samostatní, iniciativní a nevzdělávají se po večerech. Na druhou stranu si zase stěžují že pokud takového najdou tak jim po čase iniciativně odborně vyroste a uteče. Když se to tak vezme tak vlastně podnikají určitým způsobem všichni, jeden prodává svou práci a říká se mu zaměstnanec, druhý prodává práci zaměstnanců a říká se mu zaměstnavatel no a k tomu se prodává i zboží a vědomosti.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
jen tak na okraj
« Odpověď #65 kdy: 05.12.2009, 15:47 »

O jednoho amatéra v komisi více nebo méně nemůže na výsledku příliš změnit.
Asi by se na tom mělo podílet raději méně lidí, ale hlavně profesionálů.

Původ slova amatér je v latinském amare - milovat. Ona taky práce jednoho zaníceného opravdového amatéra je kolikrát lepší než práce deseti otrávených profesionálů.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #66 kdy: 05.12.2009, 15:53 »

Původ slova amatér je v latinském amare - milovat. Ona taky práce jednoho zaníceného opravdového amatéra je kolikrát lepší než práce deseti otrávených profesionálů.
Snížit počet profesionálů z deseti na jednoho a motivovat ho vzniklou úsporou tak aby se stal nadšeným jako ten zanícený amatér.   Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #67 kdy: 05.12.2009, 15:56 »

Nikdy by mne nenapadlo, že se tato diskuze rozvine do takových rozměrů. Šok

Na položenou otázku, tak, jak je uvedena v záhlaví, se podle mne nabízí pouze jediná odpověď, která v mé praxi funguje spolehlivě.
Závazné stanovisko k nejasnému nebo dvojznačnému textu může podat každý, kdo poctivě studuje normy a své znalosti a vědomosti si ověří v praxi, a hlavně umí logicky myslet. Úsměv

PS: Platí všeobecné pravidlo, že platný je logický nebo logičtější význam textu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #68 kdy: 05.12.2009, 18:07 »

Snížit počet profesionálů z deseti na jednoho a motivovat ho vzniklou úsporou tak aby se stal nadšeným jako ten zanícený amatér.   Smích
funny

Závazné stanovisko k nejasnému nebo dvojznačnému textu může podat každý, kdo poctivě studuje normy a své znalosti a vědomosti si ověří v praxi, a hlavně umí logicky myslet. Úsměv
PS: Platí všeobecné pravidlo, že platný je logický nebo logičtější význam textu.
Palec vzhůru
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #69 kdy: 05.12.2009, 18:16 »

Přátelé, děkuji a omlouvám se, pokud jsem někoho nakrkl tímto tématem, ale v této zdánlivě nikde nekončící diskusi vidíme tu absurditu a současně ty, kteří něco chtějí něco změnit.

Být soudcem mezi různými zájmy znamená znát přání, potřeby, stanoviska, možnosti všech účastníků sporu. Možná budou tyto řádky užitečné těm, které v budoucnu nazveme autoritou v elektrotechnic e. Těm, kteří se za autoritu označují dnes, významně mlčí a tváří se, že chápou, tyto řádky mohou připadat zbytečné.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Stran: 1 2 3 [4] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Opravdu neexistují jednoznačné odpovědi?
 Proc neustale na neodb. serverech, tv neustali mluvi o tom jak zkrat způsobil?
 Co znamená pojem kompenzace?
 Jsou zásufky nová terminologie nebo neznalost mateřského jazyka?
 What is better tittle HROMOSVOD or BLESKOSVOD?
 Existuje kategorie Revizní měřidlo ?
 Co je to značení PEM, PEL?
 Co znamená termín "Nucené rozpojení ovladače"?
 Jak definovat výraz "výzbrojní jednotka"?
 Preklad výrazu - Elektrická zařízení
 Jak je definován veřejně přístupný prostor?
 Jak se mění názvosloví ochrany před dotykem v ČSN 33 2000 4-41 ed.2?
 Už jste někdo slyšel o výrazu elektroinstalační oblouk?
 Víte co znamená "closed position" u spínacího přístroje?
 Jaký je princip směrových členů ochran?
 Co přesně znamená pojem "vyrovnávání potenciálu"?
 Co je správný výraz, pospojení nebo pospojování
 Víte, že u Microsoftu neví co je samec a samička?
 Co se rozumí pojmem dvoutarifní spotřebič?
 Co je to PID regulace teploty?
 Jaký je rozdíl mezi rozvaděčem a rozvodnicí?
 Používáte výraz: "odpadní teplo" v souvislosti s klasickými žárovkami?
 Víte co znamená termín UTILITY SCALE?
 Neznáte vhodný překlad pro termín "stepped sinewave"?
 Jak se vám líbí příčina "elektřina z padlých drátů zabila kobylu a dvě krávy"?
 Na jaké adrese naleznu váš slovníček odborných výrazů?
 Policejní mluvčí nemá ponětí co znamená termín "výboj" ...
 Co myslíte, mohou nůžky řezat?
 Čo je to dle normy elektrické svietidlo?
 Co znamená termín "dvojitý napájecí systém" u nouzového osvětlení?
 Je správně napínač nebo napínáč?
 Opravdu mohou nůžky řezat?
 Jaký je rozdíl mezi jištěním a ochranou?
 Co znamená být pod padesátkou?
 Čo je to elektrické napätie?
 Existuje seznam elektrotechnických zkratek?
 Co je to svorec?
 Co vše je slaboproud?
 Kdo ví, co to byl maximální vypínač a co jej dnes nahrazuje? A nevíte o nějakém?
 Víte co je to hromadič síly?
 Inteligentní byty jsou terminologicky technický nesmysl!
 Který zápis je správný? 3x230/400 nebo 3x400/230?
 A co když bude někdo potřebovat přívod s 230/400V místo avízovaných 220/380V?
 Kompatibilní nebo kompaktibilní?
 Pod proudem nebo pod napětím?
 Co je to elektrika?
 Máte jasno v definicích oprávnění autorizovaných osob?
 Aký je preklad a význam anglických termínov pri transformátore?
 Co je to " ohřevná zásuvka" ?
 Rozvaděče už nejsou výrobky?
 Je vám bližší svorka nebo svornice?
 Ako sa definuje spoľahlivý kontakt?
 Jak vzniklo slovo ŠALINA?
 Jak se definuje stejnosměrný silový obvod?
 Neznáte někdo původ (a důvod) anglického názvu "3way switch"?
 Kdo z vás se někde učil Millmanův teorém?
 Zopakujeme si svůj ČEŠTIN?
 Kdo určuje kdo odborník je a kdo není?
 Co znamená výraz "mobilní zařízení určené pro venkovní použití"?
 VTZ: Provokativní otázky (1.)
 Můžete upřesnit pojmy (původní výrobce a hlavně výrobce rozvaděče)?
 Je to rozvaděč? nebo sada jističů pod krytem?
 Je elektrický stroj elektrický předmět?
 Co znamená označení harmonizovaný kabel?
 Co vše se považuje za vyhrazené druhy požárně bezpečnostních zařízení?
 Znáte všechny důležité definice požární bezpečnosti?
 Je správně HOP nebo i MET ?
 Co vše může být výraz fíčko?
 Jaký je rozdíl mezi bleskojistkou, omezovačem a svodičem přepětí?
 Jak jste na tom ted s morseovkou? Určitě ji budeme potřebovat!
 Termíny a definice u revizí elektrických spotřebičů
 Co je to stupačka?
 Jaký je rozdíl mezi označením produktu Constant current / Constant voltage ?
 Jak správně značit síť TN-C-S písmeny?
 Je rozdíl mezi chytrou elektroinstalací a domácí automatizací?
 Přepěťovka - svodič - omezovač?
 Jak byste opsali výraz konfekcionovatelný konektor?
 Které prvky odborného nářečí ti trhají uši?
 Myslíte, že by bylo zjednodušení čestiny pro techniky přínosem?
 Dvojitá zásuvka versus dvojnásobná zásuvka? Co je správně?
 Kdy se úsečník nazývá odpojovačem a kdy odpínačem?
 Vnímáte rozdíl mezi páskem a páskou?
 Proč je rozdíl mezi tipem a typem?
 Znáte heslo "Nejdříve ochraň a pak pracuj!"?
 Znáte spisovný ekvivalent slova "bastl"?
 Setkali jste se s výrazem "fáze táhne"?
 Hromosvod nebo bleskosvod, jak je to správně?
 #EH: Jak se v roce 1937 vysvětloval elektrický proud jako proud vody
 Je tu někdo, kdo nerozumí slovenčině v elektrotechnice?
 Jak byste vysvětlili funkci ionizátoru?
 Nevíte o nějakém seznamu zkratek elektrických hodnot?
 KROZ#7 Jaká je přesná definice rozvaděče?
 Jaké výrazy používáte ve spojení s výrazem DUPLEX?
 SLOVNÍK: Má znamenat montovat, instalovat současně i zapojovat, připojovat?
 Znáte elektroinstalační krabici, která nemá vůbec žádné krytí IP?
 Je možné užít název Zapojovací skříň namísto Rozvaděče?
 Co přesně je elektrické napětí a spojení se zemí v obvodu?
 Ako by ste voľne preložili slovo "bias" ?
 Aký je rozdiel medzi reostatom a potenciometrom?
 Kterým okamžikem se z elektromateriálu stává VTZ?
 Jak správně přeložit "Protokol o kusové zkoušce rozvaděče" dle EN60439-1 do AJ?
 Kdo z vás znal jednotku frigorie?
 Je motorový jistič totéž co motorový spouštěč?
 Přisuzujete správné terminologii význam nebo to není důležité?
 Jaký je rozdíl mezi overvoltage a transient surge?
 Jaký je rozdíl mezi elektrickým obvodem a elektrickým okruhem?
 Jaká je správná terminologie vícejádrového vodiče?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.064 sekund, 23 dotazů.