Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Jak signalizovat osvětlení na WC?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 3 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak signalizovat osvětlení na WC?  (Přečteno 32878 krát)
Jan Máchal
Zaměstnanec - servisní technik
*
Offline Offline



Zkoušky, revize, návrhy a montáže EZ, JM kraj


« kdy: 08.12.2004, 22:22 »

<p>Sousedka si stěžuje, že často nechává rozsvíceno na WC, když místnost opustí. Poprosila mne, zda bych jí nenamontoval nějaký vypínač s kontrolkou, která svítí při zapnutém světle na WC. S lehkou myslí jsem přislíbil a teď si nějak nevím rady, rád bych jí vyhověl. Krabice pod vypínač je mělká, proto je možné jen provedení Classik a není do ní přiveden vodič N, tudíž s doutnavkou to asi nepůjde. Poradí mi někdo nějaké vhodné řešení?</p>
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Věda je vždy mnohoznačná -
Nepoučen událostmi ráje, Issac Newton s jabkama si hraje!
Georgis Fasulis
*
Offline Offline



Nepij, nekuř, cvič a zakrátko budeš zase chlapík.


« Odpověď #1 kdy: 09.12.2004, 17:09 »

Nutno přivést nulák k vypínači. Druhá možnost je provrtat zeď a na druhou stranu zdi záchodu paralelně k žárovce připojit nějákou krabičku se signálkou. Jinou možnost nevidím. :-)

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

G.F
Martin Šedivý
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 09.12.2004, 18:41 »

Nebo osadit tlčítko a SMR modul od ELKO-EP a nastavit čas automatického vypnutí...... Moduly jsou i v bezpotenciálov ém provedení-nepotřebují nulu.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Marek Monček
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 09.12.2004, 19:58 »

Ja uz leta pouzivam reseni s odporem 10ohm / 2 waty, k nemu paralelne LED diodu se seriovym odporem cca 50 ohm a diodou KY v plastu na 220 V. Tato kombinace je v serii se zarovkou primo ve vypinaci a LED je videt pres otvor v spodni casti kolebky vypinace s vlepenym plexisklem. Funguje mi to tak k plne spokojenosti uz cca 15 let.

Reseni s modulem SMR nebo privadenim nulaku jsou sice "cista" po strance odborne i prislusnych CSN, ale nac si doma na WC komplikovat zivot? Nekdy je nejlepsi reseni to nejprimitivnej si...

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Máchal
Zaměstnanec - servisní technik
*
Offline Offline



Zkoušky, revize, návrhy a montáže EZ, JM kraj


« Odpověď #4 kdy: 09.12.2004, 21:03 »

Pane Monček,
Vaše rada mne zaujala, avšak nemohl by jste mi poslat nějaké schéma? Nevím jestli jsem popis dobře pochopil.Můj e-mail je      minstrel.john@seznam.cz
Děkuji

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Věda je vždy mnohoznačná -
Nepoučen událostmi ráje, Issac Newton s jabkama si hraje!
Jaroslav Ferst
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 09.12.2004, 22:05 »

Jde to i neelektricky - před lety jsem někde viděl provrtané dveře s vlepenou skleněnou tyčkou. Asi to bylo nejjednodušší, protože vypínač byl na WC zevnitř, ostatně jako ve většině bytových jader.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
« Odpověď #6 kdy: 10.12.2004, 09:49 »

Řešil jsem něco podobného, vypínač byl bez N vodiče, nakonec jsem to udělal takto : Protože světlo bylo na stěně za dveřmi, provrtal jsem stěnu pod světlem a na druhou stranu stěny (na chodbě) jsem zapojil nějakou signálku, myslím že to byla HIS, paraleně se světlem. V dané situaci to bylo asi nejjednodušší a "nejčistější" řešení.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Karel Kosina
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 10.12.2004, 13:25 »

Uvádím jako zajímavé řešení,viděl jsem vypínač s kontrolkou (USA) a tento signalizoval zapnutý i vypnutý stav světla i bez přivedeného N vodiče.Tajemst ví spočívalo v malém trafu vinutém na kruhovém ferit.jádru.Pr imár tvořilo asi 20 závitů Cu 1,5m-sekundár nevím.Primár byl v tomto jedním koncem připojen v sérii s kontaktem vypínače jehož druhý kontakt byla odvodní svorka ke světlu,druhý konec primáru byl připojen přes malou automatickou pojistku 2A na přívodní svorku F.Tato svorka byla přes odpor propojena s jedním vývodem sekundáru ke kterému byla dále připojena usměrňovací dioda,z této na dvojbarevnou trojúhelníkovo u led diodu zabudovanou v rámečku vypínače.Její vývod pro červenou barvu byl připojen na druhý vývod sekundáru,vývod pro zelenou barvu na odvodní svorku ke světlu.Takže zelená –světlo vypnuto,červená –světlo zapnuto. Jediný údaj co byl na něm uveden: FEK co.pat. USA 100-120V 2A max.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miloslav Janoušek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 10.12.2004, 18:44 »

Před dvaceti lety jsem si také dělal kontrolky do některých vypínačů a to tak,že jsem používal 6 voltové žárovky zapojené do série s vypínačem,pro 60W na 0,3A,pro 100W 0,5A.Bylo to v době,kdy LED stála 70,-Kčs.Používám to dodnes,jedinou nevýhodou je,že se žárovička jednou za čas povolí od rázů vznikajících při zapínání a vypínání.Dnes bych  preferoval zapojení s LED a sériovým odporem.To jsou pořád amatérská řešení,nevyrábí někdo již hotový výrobek?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Škach
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 10.12.2004, 19:29 »

Tento problém jsem již v minulosti řešil a na několika místech již několik let funguje k plné spokojenosti. Použil jsem LED diodu a několik součástek. Vše se spolehlivě vejde do krabičky k vypínači. Jestli máte zájem, mohu poslat schema.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Máchal
Zaměstnanec - servisní technik
*
Offline Offline



Zkoušky, revize, návrhy a montáže EZ, JM kraj


« Odpověď #10 kdy: 10.12.2004, 21:02 »

Opravdu bych měl zájem o schéma zapojení s LED. Můj e-mail je minstrel.john@seznam.cz
Předem díky

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Věda je vždy mnohoznačná -
Nepoučen událostmi ráje, Issac Newton s jabkama si hraje!
Slávek Spring
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 12.12.2004, 17:28 »

Nabízené zaslaní schématu by asi zajímalo více zúčastněných a tak by možná bylo dobré jeho uveřejnění zde.Jinak si nejsem zcela jist,zda všechny zde uvedené popisy řeší téma otázky,kontrolku zapnutého stavu světla bez přivedeného N vodiče.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Roman Šulc
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #12 kdy: 12.12.2004, 19:32 »

Nejlacinější řešení by bylo vylepení upozorňující tabulky na dveře zevnitř WC,kdysi visely plakáty  "Nesvítíš někde zbytečně?" všude možně.Nevím sice věk sousedky ,  ale mohla by kontrolku přehlédnout a nebo ji nevidět ale na plakát by jistě reagovala.Když to tak čtu,je zajímavé kolik odborníků se zabývá banálním problémem (no nazval bych to i jinak).Krásná diskuse se rozvířila i kolem zapojení sporáku :-).

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miloslav Janoušek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 12.12.2004, 21:00 »

Proč?Je třeba řešit malé problémy,aby potom nevznikly velké.Ze zkušenosti mohu říci,že jakmile si člověk zvykne na nějakou kontrolku,tak ji po čase ignoruje a svítí se pořád.Dobré by bylo PIR čidlo,ale to by se člověk musel neustále vrtět.Jinak  zde jsou všechny diskuse krásné.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
« Odpověď #14 kdy: 13.12.2004, 10:01 »

Samozřejmě by asi nejjednoudšší naučit se zhasínat, když někdo "přehlédne" rozsvícené světlo, potom určitě neuvidí ani kontrolku. Sám to doma nemám jinak, děti i manželka pravidelně rozsvěcují celý dům, já za nimi zhasínám, snažím se je na upozoňovat, (řvu jak Tarzan),  ale moc velký efekt to zatím nemá. Asi zkusím zavést fyzické tresty.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Škach
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 13.12.2004, 14:36 »

Pro případné další zájemce: schémátka jsou tady
Je jasné, že se jedná o amatérské řešení a mnozí asi budou mít výhrady.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Roman Šulc
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #16 kdy: 13.12.2004, 15:46 »

Možná by se také ujalo nějaké schéma spojení pohybového a zvukového čidla.Obě dvě veličiny se na WC vyskytují a myslím si že pro domácí kutily to není problém.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miloslav Janoušek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 13.12.2004, 16:10 »

Dobré téma.Každá diskuse končí diskusí o výsledku snažení na oné zmiňované místnosti.Pane Hasalo,s tím svícením v domě asi nebudete sám.Také u nás svítí většinou více oken,než je přítomných v domě.Na jednu místnost  připadá méně než jeden člověk.Kolikrá t je lepší svitit,než pořád blikat.Zpět k tématu.Jako elektrikář si to pro sebe udělám,ale na kšeft si myslím,že je to prodělečné a nebo drahé.Chce to na tištěný spoj,ten přizpůsobit vypínači.Styl vrabčí hnízdo se mi nelíbí,ale je rychlejší.
Pánové projektanti,nenašli jste v nějakém katalogu již hotový výrobek za přijatelnou cenu?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 3 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.061 sekund, 23 dotazů.