Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast řešení teoretických úvah
| | |-+  Jak vypočítat impedanci smyčky pro návrh kabelového vedení?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak vypočítat impedanci smyčky pro návrh kabelového vedení?  (Přečteno 36197 krát)
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #18 kdy: 06.10.2009, 22:25 »

Děkuji za vaše upřesnění. Z něj vyplývá, že se nacházíte úplně mimo realitu.
Zmotal jste normy závazné dle NV (4-41, 43) a normy nezávazné (5) spolu se zákonem o spotřebičích (22/78). Myslím, že mohu konstatovat, že o elektrice nevíte vůbec nic, především, co se týče legislativy.
Ani z jednoho nevyplývá požadavek, který uvádíte.
Máte-li něco proti institutu revizního technika (elektro),  budete muset napadnout vyhlášku
č. 50/78 Sb. Ne, že bych nebyl pro její zrušení, ale pořád platí a funguje celkem dobře.

PS: Můžete mi dešifrovat zkratku EMC? To mi nedělejte, málem jsem se musel převlíknout! Úsměv))
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #19 kdy: 07.10.2009, 07:18 »

Pane Dobiáš, uznávám, že Vaše myšlenky jsou logické a mohlo by se najít zrnko pravdy. Pouze ale při budování nových instalací. Píšete, že jste byl RT. To jste nikdy nebyl v provozu na revizi starších objektů? Připadnete mi jako auditor ISO. Papíry jsou vytištěny, seřazeny a vyplněny, ale ta praxe je úplně jinde.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #20 kdy: 07.10.2009, 08:58 »

TO:Dobiáš Miroslav
To co píšete se velmi krásně čte...
Ale praxe je hodně někde bokem teorie....Poku d chodím po podnicích včetně
nemocnic, tak sehnat projekt a výchozí revizi na budovy postavené např. v roce 1999 od základů nové, je sci fi. Ne tak pro údržbu těch podniků, aby dělali kontroly,měření a opravy podle projektu..!
O starších budovách ani nemluvím..
Vyhláška je, ale žádný to nedodržuje.... aby projekt a vých revize se uchovaly po dobu co stojí onen objekt..!
Stačí jednou nějaká privatizace, výměna techniků a není nic!Natož tak když se tento kolotoč udělá 3x po sobě během 10 let!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Dobiáš Miroslav
« Odpověď #21 kdy: 07.10.2009, 20:28 »

pro pana Svejkovského:
tedy pane Svejkovsky, měl jsem o vás lepší mínění, jen se dobře podívejte do zák. 22/97Sb. v pozdějších novelizacích, podívejte se také do příslušných NV-co se považuje za elektrické zařízení, vezměte to zeširoka, tzn. včetně strojů, zařízení tř."B" a podmínek EMC (elektromagneti cké kompatibility),  zde je jednou z kategorií přepětí i atmosférické, tedy hromosvody, velmi důležité je i uzemnování a vyvedení ekvipotenciáln í přípojnice,atd. - normy jsou nezávazné, bezpečnost závazná, že je nejlépe prokazovat bezpečnost normou je jasné, jinak je to v elektrotechnic e na nobelovku.

něco pro pány Rozmahela a Šohajdu
právě, že vím jak praxe vypadá - proto jsem toho nechal, nejsem totiž ochoten krýt Vámi uvedený stav jakými si revizemi, které bezpečnost vysledovat nemohou (tedy bez zakreslení a výpočtu),  zároveň jsem ale i zanechal činnosti projekční, protože zadavatelé většinou nebyli schopni ani rámcově formulovat své požadavky, natož dodat odpovědné vstupní informace, byl z toho zpravidla pořádný "guláš" ,  následná montáž, kterou jsem většinou dozoroval, pak byla samá změna, spousta práce navíc, někdy i hádky ap. (chtít sepsat obchodní smlouvu se zadáním a s následným ustanovením o finančním vyrovnání, to se rovnalo téměř sebevraždě) ,  při tom postupy jsou v zákonech jednoznačně dané. No a jak vypadala fakturace?? - předpokládám, že se nic nezměnilo, alespoň tak uvažuji dle Vašich, ale i jiných textů.
To, že je elektrotechnik a v takovémto chaosu je polítováníhodn é, ale odpovědným je jednoznačně stát, protože svými kontrolními mechanismy nic neovlivňuje, ba naopak udržováním vyhl.č.50 v působnosti, jen chaos podporuje.  Pokud stát nezajistí dodržování platné legislativy (důslednou kontrolou),  těžko se bude hledat východisko. Potom ale nemůžeme nic prohlašovat o bezpečnosti elektrických zařízení. Je to jenom placebo.
Audity nedělám, je to něco podobného, jako revize. Točí se v tom jenom více peněz, ale nakonec je to jenom zase popsaný papír. Nic to neřeší. Někde na internetu jsou o tom docela trefné články. Bohužel již nevím kde.
Navíc auditorským firmám o nic nejde, jsou to jenom poradní firmy - tzn. nemají žádné možnosti sankcí, nemají tedy statut státního orgánu, vše by se dalo řešit odpovědným přístupem při nasmlouvání kontraktu, prohlášením o shodě atd. (samozřejmě za podstatně méně peněz)
A nyní jednu otázku " KAM SI MYSLÍTE, ŽE TO DOJDE ?"
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #22 kdy: 07.10.2009, 21:09 »

vše by se dalo řešit odpovědným přístupem při nasmlouvání kontraktu, prohlášením o shodě atd. (samozřejmě za podstatně méně peněz)
A nyní jednu otázku " KAM SI MYSLÍTE, ŽE TO DOJDE ?"

Jo prohlášením o shodě toho vyřešíte, podle mě je zrovna tenhle papír to nejhorší co nás v elektrotechnic e potkalo za posledních pár let. Zkuste mě ukázat na člověka co ví jak má prohlášení o shodě vypadat, co vlastně má znamenat a k čemu se firma jeho vydáním zavazuje. Představte si že zrovna tohle je oblast kterou kontroluje stát a funguje naprosto papírově a k ničemu.
Že je v legislativě pěkný bo.del  to máte pravdu ale zavádění dalších papírů a kontrola státních úředníků stav jen zhorší. Zrušení revizních techniků nic nevyřeší, naopak odstraní poslední důvod proč práci udělat alespoň trochu slušně protože firma může narazit na RT co má ještě trochu svědomí a profesní cti. Peníze za revizi jsou naprosto nepatrným zlomkem ceny většiny staveb tak netvrďte že se tím ušetří.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #23 kdy: 07.10.2009, 21:41 »

pro pana Svejkovského:
tedy pane Svejkovsky, měl jsem o vás lepší mínění, jen se dobře podívejte do zák. 22/97Sb. v pozdějších novelizacích, podívejte se také do příslušných NV-co se považuje za elektrické zařízení, vezměte to zeširoka, tzn. včetně strojů, zařízení tř."B" a podmínek EMC (elektromagneti cké kompatibility)
Protože mám zákon 22/97 celkem nastudovaný, tak vím, že se týká pouze výrobků. Což elektroinstala ce rozhodně není.  Nařízení vlády znám samozřejmě také, a tudíž vím, co je a co není vyhrazené technické zařízení.

Pojem "stroj" už několik let neznám, znám pouze strojní zařízení. To jen tak pro pořádek. Zmotal jste hrušky s buldozerama.

Co je zařízení třídy "B" nevím (béčko kvalita značky China Export?). Možná jste měl na mysli zařízení v prostorách s vlivem BE3N2. To se ale neznačí "B" ale "Ex".

Vaší oblíbenou elektromagneti ckou kompatibilitu řeší novela NV 616/2006 a nemá vůbec nic společného (ani nikdy neměla) s prací revizního technika ani s bezpečností elektrického zařízení požadované nařízením vlády č. 17/2003 Sb. A hlavně nepatří do norem řady "A"  (schválně, uhádnete o čem píšu?).

Vaší hloupou invektivu proti revizákům možná chápu (překvapuje mě, že jste byl sám RT). Znám pár RT, kteří za pár šupů napíšou papír. Elektrikářům občas leží v žaludku. Ale znám dost kolegů, kteří jsou opravdu tou poslední instatncí, která zabrání trestuhodnému šlendriánu a ohrožení lidského zdraví a životů (těmi elektrozedníky nebo pracovitými kutily). Věřte mi, je to moje vlastní zkušenost.

Moje rada na závěr, a je mi celkem jedno, jak k ní přistoupíte:
Lépe si nastudujte legislativu a hlavně nevymýšlejte další lejstra!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
IM
« Odpověď #24 kdy: 08.10.2009, 08:23 »

... - normy jsou nezávazné...
Normy nejsou obecně závazné, tj. z jazykového hlediska trochu jiný význam než slovo nezávazné. Nikde není uvedeno, že jsou normy nezávazné.
Jinak je zajímavé, kam může dospět diskuze o impedanci smyčky.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #25 kdy: 08.10.2009, 14:47 »

Nezávazné nebo nejsou obecně závazné. Já v tom žádný rozdíl nenacházím. Kroutím očima

http://domino.cni.cz/NP/NotesPortalCNI.nsf/key/informace~zavaznost_csn?Open

PS: Omlouvám se, je to opravdu mimo dotaz a téma diskuze. Jsem v rozpacích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Dobiáš Miroslav
« Odpověď #26 kdy: 08.10.2009, 20:18 »

Souhlasím téma této diskuse je překročeno. Zkusme to tedy v novém tématu.  (snad se mně to podaří správně zadat)
pro pana Svejkovského: je vidět, že se názvosloví již změnilo, princip ale je jistě stejný již více jak 10 roků, vše sleduji již jen okrajově, v novém tématu se pokusím být přesnější, nechtěl bych ale, aby to vedlo k "bravurním právnickým výkonům",  přeci jenom by to měla být diskuse pro všechny
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #27 kdy: 08.10.2009, 21:43 »

Souhlas, prosím  moderátory o zámek. Vytvořte nové vlákno.  Připravíme si svoje know & how a jdem do toho. Souhlas?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Stran: 1 [2] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Vyhodnotil som nameranú hodnotu impedancie poruchovej slučky správne ?
 Ako upravujete nameranú impedanciu?
 Je ochrana proti úrazu el. proudu při 2 ohmech IS v pořádku?
 Co je to impedanční smyčka?
 Jakým způsobem změřit izolaci a impedanci v bytové rozvodnici?
 Jak ověřit naměřenou impedanční smyčku dle ČSN 34 1010?
 Da sa odhaliť zle dotiahnutý spoj meraním impedancie vypínacej slučky?
  Jak kompenzovat tento zvýšený odpor vedení?
 Jak mám správně vyhodnotit naměř. hodnoty impedanční smyčky ve staré instalaci?
 Jaké zvolit opatření při nevyhovující impedanci poruchové smyčky?
 Je naměřená impedance 1,48 ohm pro kabel CYKY5x4 / 150m vyhovující?
 Je možné naměřit impedanční smyčku o hodnotě 74,8 Ohm?
 Co je impedance smyčky?
 Mohu měřit impedanci ochranné smyčky pomocí Eurotest 61557 za chráničem?
 Číslicové měření impedance, kapacity a indukčnosti
 Musí být vždy dodržena impedance, když mám na vývodu chránič 30mA?
 Jak správně počítat zda je impedance vyhovující u jističe v čase vypnutí do 5s.?
 Ako zahrniem do výpočtu impedančnej slučky dlžku kábla?
 Jak změřím REVITESTERem 100 impedanci smyčky?
 Jaká může bý udávaná frekvenční závislost impedance koaxiálního kabelu?
 Ako mám chápať meranie netočivej zložky impedancie vedenia?
 Automatické odpojení v síti TN – impedance smyčky
 Čím měříte velmi malé impedance smyček?
 Má vliv UPSka na impedanci zásuvky 230V?
 Jak hodnotit měření v revizní zprávě, když má PE <500Mohm?
 Jak měříte impedanci smyčky světelného obvodu, při pravidelné revizi?
 Má význam udávat impedanci pro laiky?
 Jak měříte impedanci smyčky u motorového pohonu?
 Jakým způsobem musí být provedeno měření impedance zemní smyčky u zařízení napájeného ze sítě (spoje
 Jakou podmínku musí u sítí TN splňovat impedance smyčky za respektování bezpečnostního součinitele?
 Víte, oč jde při měření impedance smyčky?
 Co s obvodem, kde nevyhovuje změřená impedance?
 Jak zlepšit stav impedance?
 Jaký je v praxi rozdíl mezi impedancí sítě a smyčky?
 Jak řešíte silné rušení při měření impedance v průmyslových prostedích?
 Jak řešit 1,45ohmů v HDS?
 Jak si mám vysvětlit podivnou hodnotu impedance smyčky?
 Jaká max. impedance poruch. smyčky může být v obvodu 117V AC-jistič K2A?
 Jak měřit impedanci v síti IT?
 Jak ověřit impedanční smyčku u objektu bez elektroměru?
 S jakými vzdálenostmi mezi přepěťovkami se v praxi setkáváte vy?
 Jak postupovat při výpočtu impedance?
 Jak snížit velkou impedanci smyčky?
 Jakou hodnotu ukáže měřící přístroj, když se spojí vývody zemničů?
 Jak řešíte vysokou impedanci na vstupu objektu?
 Jak změřit impedanci ochranné smyčky Zs "bez vybavení chrániče" s PU195?
 Měříte impedanční smyčku, nebo jen přechodový odpor?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.053 sekund, 23 dotazů.