Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast definic pojmů
| | |-+  Proč dojde po přerušení N vodiče k přepětí v obvodech?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Proč dojde po přerušení N vodiče k přepětí v obvodech?  (Přečteno 39186 krát)
Petr E.Liska
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #18 kdy: 03.10.2009, 17:57 »

Vaše snaha použít jako PE uzemnění na radiátor spolu s chráničem může ve vašem případě sice znamenat zvýšení bezpečnosti osob, což je jistě velice užitečné, ale nepomůže vám ochránit před poškozením přístroje.
Tak to taky bylo myšleno, trochu zvýšit bezpečnost.
Pro ochranu přístrojů chci zkusit udělat ten omezovač napětí.

Kde jste naměřil (spočítal) hodnotu 1,5 Ohmu, na přívodu do bytu? Ona to není hodnota zas až tak malá a nemusí znamenat, že PEN je v pořádku. Záleží jak vypadají rozvody sítě v domě a v obci, jak daleko je distribuční transformátor, jak je dimenzovaný. Vnitřní odpor sítě se v městské zástavbě na úrovni bytové rozvodnice pohybuje většinou maximálně kolem 0,5 Ohmu, což je třikrát méně, než jste vypočítal. Pokud jste měřil v některé zásuvce v bytě, může být výsledek ovlivněn stavem vnitřních rozvodů.
Hodnota je měřena v poslední zásuvce u mne v pokoji. Co jsem vysledoval, tak je to čtvrtá zásuvka na daném vedení (z celkem šesti). Dvoudrát hliník, jištěno bakelitovými jističi 10A, a je na nich V v kroužku (odhaduju typ IJV?)
Zkusím podotahovat spoje (aspoň ty, o kterých vím a jsou přístupné),  a změřit znovu...

Máte přívod do bytu jednofázový nebo třífázový? V případě 3F přívodu se dá dobře zkontrolovat stav PEN tím, že se změří napětí ve všech třech fázích proti N (PEN) a pokud je v jedné fázi napětí vyšší, mělo by být v jiné nebo v obou zbývajících menší, což potom znamená, že střední vodič (N nebo PEN) plave, tj. že je někde přechodový odpor.
Jednofázový přívod, jištěno 25A.
3 fáze jsou pokud vím v rozvaděči na chodbě, ale ten se mi rozdělávat nechce. Mimo jiné mám před elektřinou zdravý respekt.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav 3
« Odpověď #19 kdy: 03.10.2009, 23:29 »

...měřím U(naprázdno),  U(zatížené) a zatěžovací proud. Impedance sítě by pak měla být deltaU/I.

váš postup je správný a chyba by měla být skutečně dána jen vlastnostmi použitého přístroje.

Hodnota je měřena v poslední zásuvce u mne v pokoji. Co jsem vysledoval, tak je to čtvrtá zásuvka na daném vedení (z celkem šesti). Dvoudrát hliník, jištěno bakelitovými jističi 10A, a je na nich V v kroužku (odhaduju typ IJV?

Zkuste najít první zásuvku na vedení, bývá to obvykle ta v předsíni pod PL-kou s jističi a změřte vnitřní odpor sítě tam - tím by se měly eliminovat případné přechodové jevy v dalších zásuvkách, případně by nebylo od věci podotahovat šrouby na jističích a nulovém můstku v PL-ce a v dané zásuvce.

Jističe jsou IJV s charakteristik ou pro vedení - tj. rychlé, proto označení IJV a V v kroužku.

Ještě nám sem napište jaké mezní hodnoty napětí jste naměřil, především ty hodnoty, kdy vám spotřebiče nepracují korektně díky podpětí nebo se poškodí přepětím.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr E.Liska
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #20 kdy: 05.10.2009, 18:09 »

Zkuste najít první zásuvku na vedení, bývá to obvykle ta v předsíni pod PL-kou s jističi a změřte vnitřní odpor sítě tam - tím by se měly eliminovat případné přechodové jevy v dalších zásuvkách, případně by nebylo od věci podotahovat šrouby na jističích a nulovém můstku v PL-ce a v dané zásuvce.
První zásuvka je opravdu pod rozvodnicí, ale na druhé straně zdi, v koupelně...
Jinak naměřené hodnoty impedance jsou: 0,46Ohmu v první a 0,98Ohmu ve čtvrté zásuvce - měřeno po dotažení, některé spoje to potřebovaly.
Dále jsem změřil napětí mezi PEN a "lokální zemí" (radiátorem),  a více než 6,4V jsem zatížením nevytvořil. Bez zatížení tam bylo po dobu měření asi 60-70mVac.

Ještě nám sem napište jaké mezní hodnoty napětí jste naměřil, především ty hodnoty, kdy vám spotřebiče nepracují korektně díky podpětí nebo se poškodí přepětím.
Spotřebiče zatím pracují korektně, na zdrojích je většinou psáno povolené napětí 100-240Vac (bez přepínání). (Ten dotaz jsem pokládal hlavně kůli tomu, abych si nechal potvrdit/odsouhlasit další možnosti ochrany..)
Skutečně naměřené nejvyšší napětí je 247Vac.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Karel.P
« Odpověď #21 kdy: 05.10.2009, 20:19 »

Stalo se mně něco podobného,v třífázovém světelném obvodu(TN-C) se odpojil ochranný vodič a žárovky se krásně rozsvítily,byl to docela zajímavej světelnej efekt.:-)Proud se uzavíral mezi jednotlivýma fázema právě přes žárovky.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav 3
« Odpověď #22 kdy: 07.10.2009, 06:24 »

První zásuvka je opravdu pod rozvodnicí, ale na druhé straně zdi, v koupelně...
Jinak naměřené hodnoty impedance jsou: 0,46Ohmu v první a 0,98Ohmu ve čtvrté zásuvce - měřeno po dotažení, některé spoje to potřebovaly.
Dále jsem změřil napětí mezi PEN a "lokální zemí" (radiátorem),  a více než 6,4V jsem zatížením nevytvořil. Bez zatížení tam bylo po dobu měření asi 60-70mVac.
Spotřebiče zatím pracují korektně, na zdrojích je většinou psáno povolené napětí 100-240Vac (bez přepínání). (Ten dotaz jsem pokládal hlavně kůli tomu, abych si nechal potvrdit/odsouhlasit další možnosti ochrany..)
Skutečně naměřené nejvyšší napětí je 247Vac.


Šroubovák pomohl, přesně jak jsem napsal a vnitřní odpor sítě 0,46 Ohmu na vstupu do bytu nebo na první zásuvce je také obvyklá hodnota. Co dodat, snad jen to, že přístroj se štítkovou hodnotou napětí 100 až 240V~ by měl bez potíží pracovat v rozsahu 90 až 264V~ (-10%,  +10%),  což ve Vašem případě není překročeno.

Stalo se mně něco podobného,v třífázovém světelném obvodu(TN-C) se odpojil ochranný vodič a žárovky se krásně rozsvítily,byl to docela zajímavej světelnej efekt.:-)Proud se uzavíral mezi jednotlivýma fázema právě přes žárovky.

Použijete-li ve všech třech fázích žárovky stejného příkonu, budou v případě odpojení vodiče N svítit stále stejně, což lze provést jako laboratorní pokus a důkaz, že ve vyvážené 3F síti neteče vodičem N žádný proud. V normální instalaci je to  nepoužitelné a nebezpečné pro spotřebiče a při síti TN-C samozřejmě hrozí navíc úraz elektrickým proudem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Kalvar
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #23 kdy: 24.04.2018, 07:09 »

Vaše otázka mi připadá lehce zmatená, ale pokusím se to vysvětlit.

Pokud se přeruší vodič N (tzv. střední),  napětí se na něj dostává z jiné fáze přes připojené spotřebiče. Především pokud je celková zátěž výrazně nesymetrická, posune se potenciál odpojeného středního vodiče obvykle do blízkosti potenciálu nejvíce zatížené fáze. Tak můžete mít potom v jednofázových zásuvkách (250 V, 16 A ~) přibližně 400 V (sdružené napětí soustavy). Vždy záleží na konkrétní situaci, celá věc je složitější, jde o tzv. fázorové výpočty. V extrémních případech se může dokonce vyskytnou i napětí větší než 400 V - např. pokud dojde v zátěži k rezonanci.


Tomuto vysvětlení nerozumím. Situaci chápu tak, že se v rozvaděči zapomene dotáhnout N drát a na spotřebič (zásuvku) jde pouze připojený fázový vodič a PE. Napětí pak mezi fází a N vodičem není přece žádné - "bo" N vodič je přerušený.
Chtělo by to připojit vysvětlující nákres. mohu vás o něj poprosit? Díky
PS:Jsem zde nový, daný problém aktuálně řeším, ale nechci zakládat nové téma, proto se vracím do starší diskuze.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #24 kdy: 24.04.2018, 08:40 »

L1 z trafa - spotřebič č1- uzel bez upadnuťého N - spořebič č.2 - L2 z trafa.
Pokud bude sp.1 např.rychlovar ka a č.2 TV, dojde k rozdělení napětí např.40V/ 360V a TV odejde.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #25 kdy: 24.04.2018, 08:52 »

Tomuto vysvětlení nerozumím. Situaci chápu tak, že se v rozvaděči zapomene dotáhnout N drát a na spotřebič (zásuvku) jde pouze připojený fázový vodič a PE. Napětí pak mezi fází a N vodičem není přece žádné - "bo" N vodič je přerušený.
Chtělo by to připojit vysvětlující nákres. mohu vás o něj poprosit? Díky
PS:Jsem zde nový, daný problém aktuálně řeším, ale nechci zakládat nové téma, proto se vracím do starší diskuze.

Problém nastane pouze v případě, že přerušíte N u třífázové nerovnoměrně zatížené soustavy.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
MrPeter
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #26 kdy: 24.04.2018, 08:58 »

Zde příklad v síti TN-C (podobné to bude při přerušení N v stíti TN-S). Pokud je druhý spotřebič v řadě např. televize (malý odběr) a třetí spotřebič např. rychlovarná konvice (velký odběr) nastane na spotřebičích nerovnoměrný úbytek napětí. A protože jsou oba spotřebiče zapojeny v sérii (mezi L2 a L3) rozdělí se těch 400 V podle odporů zátěží - konvice nebude topit a televize "shoří". Jako "bonus" bude na "kostře" nějaké napětí, které může být životu nebezpečné.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Kalvar
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #27 kdy: 24.04.2018, 12:04 »





Já přece nemůžu naměřit žádné napětí na spotřebiči, když mám přerušený obvod. Napětí na spotřebiči je, ale nemá uzavřenou smyčku - proud neprotéká... stále nerozumím...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #28 kdy: 24.04.2018, 12:34 »

... když mám přerušený obvod..
Vy jste vynalezl filtr, který nepustí proud z fáze L2 (skrz červeně namalované jednofázové spotřebiče) do L3?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Pavel Kalvar
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #29 kdy: 24.04.2018, 12:37 »

Vy jste vynalezl filtr, který nepustí proud z fáze L2 (skrz červeně namalované jednofázové spotřebiče) do L3?
Teď mi to docvaklo, děkuji všem zúčastněným.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #30 kdy: 24.04.2018, 12:44 »

Zkusíme to trochu jinak:
Představte si 2 baterie, každá na 12V při sériovém zapojení tedy 24V. A vezmeme 2 spotřebiče na 12V, pro zjednodušení žárovky z auta. A zapojíme to podle obrázku.
Budou svítit obě žárovky, na obou bude 12V.
Když se přeruší vodič N1, zhasne žárovka Sp1
Když se přeruší vodič N2, zhasne žárovka Sp2

Ale co když se přeruší "společný" vodič N?
Oba spotřebiče (žárovky) budou v sérii připojeny na 24V
Pokud budou obě žárovky stejné, rozdělí se napětí a budou svítit. ale když Bude dejme tomu jedna 45W z hlavního reflektoru, a druhá 5W z koncového světla, rozdělí se napětí přibližně podle odporu žárovek, tedy na té silnější bude minimální úbytek napětí, a na té slabší by bylo téměř celé napětí 24V (pokud by to vydržela)

A u 3f sítě je to podobné.


* ukázka.jpg (24.73 KB, 594x392 - prohlédnuto 365 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Stran: 1 [2] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Mají mít ovládací obvody oba pracovní vodiče červené?
 Jaká je velikost proudu pracovním vodičem ?
 Je sběrnice N živá část?
 Je přerušení vodiče N za chráničem nebezpečné ?
 Co je vodič L a N?
 Lze si vypůjčit místo vadného N vodiče jiný N z jiného spotřebiče?
 Proč nelze spojit vodič PE a N?
 Proč vypínat současně i "N" vodič?
 Je zakázáno používat písmeno "N" ke značení jiného než středního vodiče?
 Jak rozpoznám fázi od nuláku ?
 Proč musí být střední vodič opatřen přístrojem pro odpojení?
 Slouží N vodič připojený do elektroměru jen pro funkci elektroměru?
 Kdy je nutné odpínat N v 1f nebo 3f instalaci?
 Je umístění svorkovnice PE a N v rozvaděči libovolné?
 Uzemnit či neuzemnit modrý drát, který je navíc?
 Jakou barvu má mít vodič N pro připojení elektroměru?
 Lze v soustavě TN-S použít separátní střední vodič?
 Čo vše môže povolený N vodič vo svorke v rozvádzači spôsobiť?
 Jaký má smysl toto zapojení N a PE?
 Jak může být zařízení připojené bez středního vodiče?
 Jak musí být označen střední (nulový) vodič na strojích?
 Vadí, že žlutozelené vodiče jsou na jedné liště s modrými?
 Je nutné odpojovat vodič N u každého obvodu v prostoru s BE2?
 Lze v rozvodnici prodloužit přívodní vodič PE nebo N?
 Aky pouzit prierez N vodica na prepatovu ochranu?
 Jak funguje N vodič v kolejové dopravě?
 Je možné, aby špatně dotažený nulový vodič odpálil indukční plotýnku?
 Bylo kdysi možné použít kovovou konstrukci pro N (PEN) ?
 O jaký článek se opřít v případě nerozlišených nulových vodičů ?
 Jak idetifikovat nulový vodič od konkrétního okruhu v rozvaděči bez demontáže?
 Je toto zapojení N svorkovnice na kostru rozvaděče správné řešení?
 Je možné použít PE a N ze zásuvky na světlo?
 Co si myslíte o jističi na N vodiči?
 Jak velké je riziko úrazu pokud spínací zásuvka odpojuje N vodič?
 Jak jednoduše zjistit spojení PE a N v instalaci?
 Použili byste společný N pro 3 nesdružené fázové odběry?
 Jaký máte výklad k požadavku ČSN EN 60204-1 ed3 na svorku nulového vodiče?
 Jak mohu redukovat průřez N vodiče v 3f rozvaděči strojního zařízení?
 Jak to, že PE + N není to samé jako dva PEN vodiče?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.07 sekund, 23 dotazů.