Proč dojde po přerušení N vodiče k přepětí v obvodech?

(1/7) > >>

pavel Burda 133:
Proč dojde po přerušení N vodiče k přepětí v elektrických obvodech a dojde ke zničení přístrojů. V síti se objeví na PE napětí. Tento problém se mi nestal poprvé. Je to jen u sítí TN-C-S?




#117#


                                              
                                                  

Jan Kelbich:
Vaše otázka mi připadá lehce zmatená, ale pokusím se to vysvětlit.

Pokud se přeruší vodič N (tzv. střední),  napětí se na něj dostává z jiné fáze přes připojené spotřebiče. Především pokud je celková zátěž výrazně nesymetrická, posune se potenciál odpojeného středního vodiče obvykle do blízkosti potenciálu nejvíce zatížené fáze. Tak můžete mít potom v jednofázových zásuvkách (250 V, 16 A ~) přibližně 400 V (sdružené napětí soustavy). Vždy záleží na konkrétní situaci, celá věc je složitější, jde o tzv. fázorové výpočty. V extrémních případech se může dokonce vyskytnou i napětí větší než 400 V - např. pokud dojde v zátěži k rezonanci.
Napětí pak může poškodit 1f přístroje na 230 V, jelikož na takovéto přepětí nejsou konstruovány.

Trochu nechápu, jak jste se v otázce dostal od N k PE (ochranný vodič). Pokud odpojíte skutečně jen N, na PE se napětí nedostane. Na PE se může dostat napětí, pokud odpojíte N i PE před bodem rozdělění (a necháte je navzájem spojené) - bude tam zavlečeno právě z N (cestou L-spotřebič-N-bod rodělení-PE). To je také dobrý důvod, proč bod rozddělení přizemňovat.
Pokud odpojíte v síti TN-C vodič PEN, dostane se stejným způsoben napětí i na něj a z něj se pak přenese na ochranné svorky a neživé části spotřebičů.

Pokud by se napětí vyskytlo na odpojeném PE, pak to signalizuje nějaký vadný, nebo špatně zapojený spotřebič (např. PE místo N). Pokud je v obvodu chránič, měl by v takovém případě vybavit, aniž byste cokoliv odpojoval. Ostatně od toho tam je.

váš problém se tedy týká sítí TN-C, TN-S, i TN-C-S, popř. dalších sítí se středním vodičem.

Radek Kroutil:
Mě se to stalo již taky a je to jednoduché.
Dám příklad ze své praxe  :-[
Ve zdroji technologie jsou např. tři zdroje PELV 230V/48V zapojené do hvězdy. Ze středu je vyveden N, tudíž jsou napájeny 230V. Pokud ale přeruším tento vodič, dostane se na zdroje napětí 400V a vždy dva shoří. Ty s nejmenším odporem.
Elektronika je rychlejší než jistič.... :'(
A v principu je takto zapojen každý rozvaděč

Petr E.Liska:
Když už se tu probírá tohle téma, tak bych se přidal...
Šlo by udělat ochranu před zničením spotřebičů ve stylu něco jako omezovač napětí?
Klasické přepěťové ochrany se mi na to zdají příliš slabé a vyrábět něco silnějsího... no asi by to šlo, ale nevím, jestli to má cenu

Nebo by bylo jednodušší při poruše zkratovat všechny 3 fáze mezi sebou ať předřazené jištění "nahlásí" chybu?

Zjištění téhle poruchy by šlo udělat třeba měřit rozdíl napětí mezi umělým středem a Nkem...
(uvažuju domovní rozvod, max 3x25A)
PS: jsem bastlíř no...  ::)

Hugo K.:
Určitě by to udělat šlo.S elektronickým vypínáním by to bylo i dostatečně rychlé.Divil bych se ,kdyby v časopisech typu AR už něco nevyšlo.
Ale k čemu vám to bude ?
Pokud se nebude jednat o plastovou škatuli s pár šroubkama ,s označením CE,projektant to prostě nezakreslí.Fir ma vyrábějící CErozvodnice vám to neosadí.Revizá k nevydá kladné stanovisko.
Pokud si to osadíte sám a jednoho dne se někdo pomocí Vaší elektroinstala ce rozhodne spáchat sebevraždu,koledujete si  o průšvih.

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana