Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Mám pripojiť na SHP aj sadrokartonovu konštrukciu?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Mám pripojiť na SHP aj sadrokartonovu konštrukciu?  (Přečteno 22973 krát)
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #18 kdy: 02.10.2009, 19:01 »

Mimochodem jak jsem se díval, konstrukce pod sádrokartonem /pozinkované profily/ nejsou testovány pro přizemění ....Tudíž podle výkladu práva, jeho spojení a případný úraz nemá žádný vliv zda je pospojováno nebo ne !!.......Profily by museli projít státní zkušebnou a muselo by to být napsáno v návodě....!

Můžete prosím zveřejnit zdroj této informace ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #19 kdy: 02.10.2009, 20:30 »

Opravdu SDK montážníci nespojují VODIVĚ svoje profily. Používají kleště na prolisování profilů ,  nebo ČERNÉ šrouby, což se za vodivé spojení považovat nedá. Spoje dělají jen na začátku, u zárubní, koncích stěny a ohraničení průlezů - otatní volně - dilatace.
Takže milí pospojovači vezměte drát a pospojujte všechny profily.   Pláč Pláč
Nebo kacířská myšlenka: nechat pod SDK natáhnout vodivou folii na straně do koupelny, spojit prokazatelně vodivě všechny profily a tu pak jednoduše spojit do EP.  Škleb
Jen naokraj: dá se profil SDK a připevňovací šrouby považovat za volně přístupné?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #20 kdy: 02.10.2009, 20:34 »

TO Hejčl :
Šedivá je teorie, ale zelený je strom života.
To jsou neopodstatněné teorie. Jak už jsem uváděl zde : http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,13628.msg94234.html#msg94234 s vodivým spojením SDK konstrukcí opravu není problém.  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #21 kdy: 03.10.2009, 08:04 »

TO:Kamil Novák
Není nikde zmínka v návodě na montáž profilů o pospojování...
Ptal jsem se soudního znalce oboru elektro a ten mě potvrdil že je to tak....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #22 kdy: 03.10.2009, 10:04 »

To Kamil Novák :
Opravdu považujete pospojení černýmí šrouby jaké používají na SDK v koupelně za dobré?
Kdysi dávno nás v učili: na pospojení jen a pouze šrouby povrchově upravené galvanováním / zinkování, kadmiování/.  podivej
Řezané nebo stříhané konce profilů jsou v době montáže sice dobře vodivé, ale vlivem vlhkosti a následné koroze můžete to považovat po několika letech za vodivé?
Ano je to tak: Šedivá je teorie, ale zelený je strom života.
Jsem praktik, nikoliv teoretik.
Teorie nechme teoretikům a dívejme se na problém prakticky.  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #23 kdy: 03.10.2009, 11:01 »

Není nikde zmínka v návodě na montáž profilů o pospojování...
Ptal jsem se soudního znalce oboru elektro a ten mě potvrdil že je to tak....
Promiňte, ale to je hodně slabý argument.
Je snad v návodu na montáž potrubí (např.pro teplovodní topení nebo rozvody plynu, VZT ...) někde výslovně uvedeno jestli se smí/nesmí/musí pospojit ?
Uváděl jste, že jste se díval a proto můj dotaz na zdroj.
Nebylo by možné zjistit, o co se opírá tvrzenní onoho znalce ? Lze jej něčím podložit nebo jde pouze o názor ?  ??

To Kamil Novák :
Opravdu považujete pospojení černýmí šrouby jaké používají na SDK v koupelně za dobré?
Kdysi dávno nás v učili: na pospojení jen a pouze šrouby povrchově upravené galvanováním / zinkování, kadmiování/.  podivej
Na základě několika desítek měření, provedených na takto spojených
(o pospojování ve smyslu norem bych neuvažoval) konstrukcích jednoznačně ano.  podivej


Řezané nebo stříhané konce profilů jsou v době montáže sice dobře vodivé, ale vlivem vlhkosti a následné koroze můžete to považovat po několika letech za vodivé?
Měření byla prováděna samozř. těsně po montáži. Co se bude s konstrukcemi dít za několik let je těžké předjímat.  Nerozhodný


Aby bylo jasno - já jsem snad nikdy netvrdil, že by spojení konstrukce SDK s ochranným vodičem bylo nutné !  pozor
Ale vzhledem k tomu, že v těchto konstrukcích jsou vedena různá el. vedení (a to někdy dost nešetrným způsobem) a že je mnohdy možný přímý kontakt s těmito konstrukcemi (např.přes již zmiňovaná pouzdra zasouvacích dveří),  tak jsem přesvědčen, že spojení je vhodné.

Nic to nestojí, rozhodně se tím nic nepokazí a jestliže to může být možná někdy k užitku, tak proč ne ?   Kroutím očima
 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #24 kdy: 03.10.2009, 12:17 »

TO:Kamil Novák
jak píšete u potrubí...posp ojení..tam existuje svorka daná normou....
U SDK nic takového neexistuje !!Muselo by tam být místo spojení podle ČSN.
V návodě  není ani slovo o pospojení..tud íž pokud nebude spojeno a nebo bude je vše správně..
Netvrdím že spojit je špatně ale jak u montáže tak u revize se dívám na návod..!!Nebo ČSN..
Něco podobného je u zárubní, železných oken a pod...žádný s těchto uvedených prvků nemá místo ,  kde by se mělo dát pospojit podle ČSN...naopak železná vana, pospojení potrubí, pospojení baterie je /jsou k tomu místa a nebo svorky/ podle ČSN...nějak vrtat, dávat šrouby,samořezky a podobné
místa pospojení je lidově řečeno k ničemu !Je to jak říkáme DODO /dodělej doma/ a to do profi montáže nepatří!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #25 kdy: 03.10.2009, 13:05 »

Měření byla prováděna samozř. těsně po montáži. Co se bude s konstrukcemi dít za několik let je těžké předjímat. 
A o tom to je.  angel
Chtělo by to změnit normu ve smyslu spojit vodivě a prokazatelně profily SDK či nikoliv?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Stran: 1 [2] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.052 sekund, 23 dotazů.