Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Proč mám na vstupu do rozvaděče vypínač a nikoliv jistič?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] 3 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Proč mám na vstupu do rozvaděče vypínač a nikoliv jistič?  (Přečteno 40235 krát)
František Šohajda
*
Online Online


RT E2-A


« Odpověď #18 kdy: 25.09.2009, 18:45 »

TO:Martinnr
Nikdo vás bombardovat nebude.....jis tič jako vypinač vypne při poruše a to je moc dobře..ne??
jinak jistič  použijete jako vypinač na odpojení....má te dva v jednom... Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #19 kdy: 25.09.2009, 20:33 »

Přidám jednu vlastní zkušenost. Dal jsem do rozvaděče hlavní vypínač Moeller 40/3. Po čase zákazník volal, že nejde nahodit hlavní vypínač. Ukázalo se, že vypínač nahodit šel, jenom jedna subtilnější zaměstnankyně prostě neměla sílu ho nahodit. Skutečnost je taková, že člověk opravdu musí vynaložit extrémní sílu na nahození. Kdybych tam dal místo něj jistič, na 100 % by dodnes nikdo nevolal.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lubomír Jindra
Revizní technik E2B
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #20 kdy: 25.09.2009, 21:01 »

Celkově bych nic nenamítal, jen mě vždycky pobaví nekonečná fantazie pánů projektantů při vymýšlení značek. Například zde proudové chrániče FI1 a FI2 se spouští s "teplotním účinkem"... no bude to asi nějaká "horká" novinka  Zlej
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize elektrických zařízení
Liberecký kraj
www.i-revize.cz
jindra@i-revize.cz
Miloslav Zubal
*
Offline Offline



« Odpověď #21 kdy: 26.09.2009, 10:56 »

Celkově bych nic nenamítal, jen mě vždycky pobaví nekonečná fantazie pánů projektantů při vymýšlení značek. Například zde proudové chrániče FI1 a FI2 se spouští s "teplotním účinkem"... no bude to asi nějaká "horká" novinka  Zlej

možná je navržen chránič Moeller typu PHF, který má integrovanou tepelnou ochranu kontaktů proti přetížení Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lubomír Jindra
Revizní technik E2B
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #22 kdy: 26.09.2009, 20:15 »

možná je navržen chránič Moeller typu PHF, který má integrovanou tepelnou ochranu kontaktů proti přetížení Úsměv

Věříte svému tvrzení?  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize elektrických zařízení
Liberecký kraj
www.i-revize.cz
jindra@i-revize.cz
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #23 kdy: 26.09.2009, 23:46 »

Ako tomu mam rozumieť presne, to si mam dať Rozvadeč  vyrobiť,
Přesně tak, to je dle současně platných předpisů jediná správná cesta.  podivej

Ale veď bežne čo ja viem sa montujú rozvodnice priamo u ivestora. Elektrikar nakúpi podla projektu potrebné príslušenstvo aj skrinku osadí v dome pozapaja urobí komplet rozvod ...
Přesně tak, to je dnes naprosto běžný, ale CHYBNÝ způsob "výroby" rozvaděčů.  palec


... na koniec príde Rev. Technik urobiť revíziu.
Toto je poměrně rozšířený omyl !
rozvaděč je VÝROBEK a tudíž jediný,kdo má oprávnění jej hodnotit je jeho VÝROBCE, nikoli RT.  nenene
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Martinnr
« Odpověď #24 kdy: 27.09.2009, 10:12 »

Zaujímavé že v tomto smere sa to robí už dlho a legislatíva nič. O koľko sa asi predraží Domová rozvodnica keď ju musí výrobiť opravnená firma?
Ono to bude asi o ekonomike, ekonomické je si ho nechať spraviť u elektrikára a potom revíznu správu. Každý keď stavia dom snaží sa ušetriť, kde
sa dá. V žiadnom prípade si nemyslím  že vyhotoviť rozvádzač u firmy  je zlé riešenie, ale myslím že veľmi nákladné. Viete mi odporučiť neakú firmu na slovensku ktorá mi ho vyrobí za rozumnú cenu, aj keď to bude asi u každého individuálne. Ďakujem
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #25 kdy: 27.09.2009, 10:45 »

Zaujímavé že v tomto smere sa to robí už dlho a legislatíva nič.
Ale leislativa je v tomto směru jasná. Jen nějak nefunguje její důsledné vymáhání a tak rozvaděče bastlí kde kdo. A podle toho taky mnohdy vypadají.  zle


O koľko sa asi predraží Domová rozvodnica keď ju musí výrobiť opravnená firma?
To, že je dodavatelem oprávněný výrobce nemusí nutně znamenat, se že na rozvaděči musí "vykrvácet".
Jednak firma, která se výrobou rozvaděčů zabývá, nakupuje zpravidla za jiné ceny než místní Ferda mravenec a pak na finálním výrobku se provádí pouze kusová zkouška, což je záležitost okamžiku.


Ono to bude asi o ekonomike, ekonomické je si ho nechať spraviť u elektrikára a potom revíznu správu. Každý keď stavia dom snaží sa ušetriť, kde sa dá.
Ekonomickým se toto řešení může zdát na první pohled.
Jestliže by se RT-dobrodruh nějak pokoušel lagalizovat stav, kdy výrobek je uveden na trh v rozporu s platnými zákony, pak by se minimálně pro něj mohlo stát toto řešení dost neekonomické.  placu
 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Miroslav Zuna
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #26 kdy: 27.09.2009, 23:09 »

Z důvodu selektivity bych nejistil roznaděč jističem char.B protože při jakémkoliv zkratu mi vypadne i ten hl.jistič.Prov ozovatel pak bude nucen po tmě hledat kde je.Používat jistič jako hlavní vypínač rozvaděče je vhodné u trafostanice a agregátu.U domovních rozvodnic a stavebních rozvaděčů dávám jako hlavní vypínač proudiövý chránič.Se selektivitou je obvyklý problém díky ČEZ Distribuce,kteří trvají na char.B.před elektroměrem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lubomír Jindra
Revizní technik E2B
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #27 kdy: 28.09.2009, 07:56 »

Z důvodu selektivity bych nejistil roznaděč jističem char.B protože při jakémkoliv zkratu mi vypadne i ten hl.jistič.Prov ozovatel pak bude nucen po tmě hledat kde je.Používat jistič jako hlavní vypínač rozvaděče je vhodné u trafostanice a agregátu.U domovních rozvodnic a stavebních rozvaděčů dávám jako hlavní vypínač proudiövý chránič.Se selektivitou je obvyklý problém díky ČEZ Distribuce,kteří trvají na char.B.před elektroměrem.

Záleží jaké jištění jistí přívodní vedení, pokud je <= 40A/B tak vypadne tak jako tak přívod.

S tím ČEZem to není až tak černé, lze se domluvit. Zrovna minulý týden jsem měřil v malém domečku u hlavní ulice, kde vycházely zkratové proudy až 680A zle,  takže do závěru RZ a uživateli vysvětlím, vhodnost výměny hlavního jističe před el.měr. za char. C ať si s tím dojde na ČEZ a myslím že má dobrou šanci uspět.  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize elektrických zařízení
Liberecký kraj
www.i-revize.cz
jindra@i-revize.cz
IM
« Odpověď #28 kdy: 28.09.2009, 09:08 »

Zrovna minulý týden jsem měřil v malém domečku u hlavní ulice, kde vycházely zkratové proudy až 680A ..
...a to je moc nebo málo?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lubomír Jindra
Revizní technik E2B
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #29 kdy: 28.09.2009, 12:24 »

...a to je moc nebo málo?

Dost na to, aby jedna žárovka způsobila globální tmu   Smutek
Proč se ptáte? Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize elektrických zařízení
Liberecký kraj
www.i-revize.cz
jindra@i-revize.cz
František Šohajda
*
Online Online


RT E2-A


« Odpověď #30 kdy: 28.09.2009, 13:57 »

Místo B jističe ,když dáte C tak vypínání při třeba spálení žárovky neodstraníte.. .
musíte dát mezi jističe tlumivku /pokud to nebude dělat vlastní instalace/.....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
IM
« Odpověď #31 kdy: 28.09.2009, 15:00 »

Ptal jsem se proto, že se mi ta hodnota nejeví nijak přehnaně vysoká a zřejmě nebyla naměřena přímo na vývodu pro žárovku.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Ižák Ctibor
*
Offline Offline




« Odpověď #32 kdy: 28.09.2009, 15:58 »

to Martinnr:

Chcete radu, ale neposloucháte ji. Kolega Beláň vám již jasně napsal, jak je to s výrobou rozvaděče. Rozvaděč je výrobek, má mít dokumentaci a štítek, vyrábí ho firma, která má k této činnosti oprávnění a typový kus má testovaný ve státní zkušebně.
Celkom dobre tej Vašej odpovedi nerozumiem. To znamená, že ak spravím inštaláciu ,  kúpim plastový ističový rozvadzač s DIN lištami, mám to dať výrobcovi rozvadzačov,aby mi tam na tie lišty dal ističe, aby som ju mohol použiť?Samotná dokumentácia je predsa zahrnutá v projekte (schéma rozvadzača s popisom.) alebo to nestačí?
Aký štítok máte na mysli pre plastovú ističovú skrinku napríklad v byte, kde sú 2až3 zásuvkové a 1až2 svetelné obvody? Vopred vás prosím o prepáčenie ak som svoju otázku špatne formuloval ,  nechcel by som nikoho uraziť.
 Pláč
 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Najkrajší pocit je hrejivý pocit pri srdci z dobre vykonanej práce.
Lubomír Jindra
Revizní technik E2B
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #33 kdy: 28.09.2009, 16:28 »

Místo B jističe ,když dáte C tak vypínání při třeba spálení žárovky neodstraníte.. .
musíte dát mezi jističe tlumivku /pokud to nebude dělat vlastní instalace/.....
To je rozdíl mezi prostou teorií z grafu vypínacích charakteristik a praxí.  Mrknutí Dobré je to ještě zkombinovat s osazením jističe pro svět.ob. cca 4A který většinou bohatě stačí. Opět, dle teorie z grafu by to nemělo mít vliv, ale v praxi to funguje celkem dobře  Úsměv

Ptal jsem se proto, že se mi ta hodnota nejeví nijak přehnaně vysoká a zřejmě nebyla naměřena přímo na vývodu pro žárovku.
Lampičky se dají připojit i do zásuvek. Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize elektrických zařízení
Liberecký kraj
www.i-revize.cz
jindra@i-revize.cz
IM
« Odpověď #34 kdy: 28.09.2009, 18:03 »

To znamená, že ak spravím inštaláciu ,  kúpim plastový ističový rozvadzač s DIN lištami, mám to dať výrobcovi rozvadzačov,aby mi tam na tie lišty dal ističe, aby som ju mohol použiť?Samotná dokumentácia je predsa zahrnutá v projekte (schéma rozvadzača s popisom.) alebo to nestačí?
Aký štítok máte na mysli pre plastovú ističovú skrinku napríklad v byte, kde sú 2až3 zásuvkové a 1až2 svetelné obvody? Vopred vás prosím o prepáčenie ak som svoju otázku špatne formuloval ,  nechcel by som nikoho uraziť.
Postup je jednoduchý. Nemusíte nic kupovat, výrobci rozvaděčů předáte schéma, příp. projekt a necháte vyrobit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Valter Mayer
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #35 kdy: 28.09.2009, 18:58 »

Postup je jednoduchý. Nemusíte nic kupovat, výrobci rozvaděčů předáte schéma, příp. projekt a necháte vyrobit.

Ak zoberieme extrémny prípad rozvádzača "napríklad v byte, kde sú 2až3 zásuvkové a 1až2 svetelné obvody" tak si "výrobca" rozvádzača za "nacvaknutie" 3-6 prístrojov* na DIN lištu, osadenie hrebeňa a pripevnenie štítku naúčtuje (len za cenu práce) viac ako projektant za projekt.

Zaostalosť Slovenska v zavádzaní "technických a legislatívnych výdobytkov" "západnej civilizácie" má občas aj svoje výhody. Páni elektrikári z česka si občas neuvedomia "krajové" rozdiely a v dobrej viere sa snažia doporučiť správny postup, ktorý zatiaľ naštastie na SK nie je potrebný.

* O tom čo, a za akú cenu, sa radšej rozpisovať nebudem.

Necem do toho rýpať, ale "výrobu" rozvádzačov do 63A uvedeným spôsobom považujem za (min. legislatívnu) zvrhlosť.

BTW:
Ako budete v budúcnosti riešiť akúkoľvek reklamáciu "výrobku"?
Vymontujete, zabalíte do krabice a pošlete rekomando výrobcovi?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 [2] 3 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.049 sekund, 22 dotazů.