Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast definic pojmů
| | |-+  Jaké spektrum záření vydává rtuťový výboj uvnitř výbojky?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jaké spektrum záření vydává rtuťový výboj uvnitř výbojky?  (Přečteno 40875 krát)
Hugo K.
*
Offline Offline



« kdy: 10.09.2009, 14:59 »

Uklízel jsem staré ledacosy a objevil jsem plánek na horské slunce. Vnitřek z výbojky 125W,(opatrně odstranit baňku) a v sérii žehlička. Původ - časopis Udělěj, urob si sám. Když jsem se zasnil nad zlatou dobou kutilství, vzpomněl jsem na hlášky o padajících mouchách, zežloutlých kytkách.
Chtěl bych se zeptat, jestli se někdo profesiálně nezabývá výbojkami?
Jaké spektrum světla to vydává?
Jestli by to nešlo použít na dezinfekci místo germicidového zářiče?
Díky

Při psaní textu dávejte prosím za každý konec věty (třeba za tečku, otazník či vykřičník) mezeru. Text je potom přehlednější a lépe se čte. Moderátoři se budou moct věnovat jiné důležitější práci a né opravám. Děkuji moderátor #116#
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav 3
« Odpověď #1 kdy: 10.09.2009, 23:28 »

Výbojky nebo zářivky bez vrstvy luminoforu nebo černé baňky se používají k desinfekci ve zdravotnictví a  farmaceutickém průmyslu. Zde se ovšem v době provozu nesmí nikdo vyskytovat v dosahu zářiče.

 Kdysi se používaly tyto výbojky (125W) také v horském slunci UVIR, kde předřadníkem byly dva keramické odpory mající funkci infrazářiče ( odtud asi návod na použití žehličkové plotýnky - což není nejlepší, výbojka potřebuje určitý pracovní proud, rozhodně bych pro tento účel použil standardní předřadník v podobě tlumivky a kompenzační kondenzátor 10 uF/400V ~).

 V dnešní době už se snad tímto způsobem nikdo nesnaží opálit, protože díky výskytu všech třech forem UV záření a roentgenova záření hrozí rakovina kůže.

Mimo desifekce lze toto zařízení použít na likvidaci plísní.

Pokud však nejste elektrotechnik, nedoporučuji tyto pokusy provádět, hrozí nebezpečí úrazu elektrickým proudem a také požár, protože odhalená baňka výbojky má velmi vysokou povrchovou teplotu - obdobně jako halogenové žárovky a neměla by být takto používána.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Hugo K.
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 11.09.2009, 09:47 »

Václav 3.
Díky za osvětu.Chci to zkusit na věci jako dezinfekce sklepa na uložení ovoce(vdechnutí dýmu po vysíření také není příjemné),nebo na černání rohu v koupelně.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #3 kdy: 11.09.2009, 17:21 »

Václav 3.
Díky za osvětu.Chci to zkusit na věci jako dezinfekce sklepa na uložení ovoce(vdechnutí dýmu po vysíření také není příjemné),nebo na černání rohu v koupelně.

Nedostatek vašeho nápadu tkví v tom, že tímto druhem záření nedesinfikujet e předměty (zdivo) ale ovzduší.  Smutek
Z toho vyplívá fakt, že nejlepšího účinku lze dosáhnout v nevětraném, pokud možno hermeticky uzavřeném prostoru.
Krátce a jasně - tento způsob je účiný do prvního otevření dveří a tudíž nemá trvalého účinku.   nenene
Nevím jaké účinky má UV-C záření (to emitují germicidní zdroje) na ovoce, ale takto exponovaná jablka bych asi jíst nechtěl.  zle
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Martin Novák
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 11.09.2009, 20:48 »

mel jsem zkusenost s generatorem ozonu tvorenym takovou UV vybojkou v komurce a ventilatorem. Vznikly ozon dovedl odstranit plisne az do 5 cm hloubky zdiva (do mistnosti se samozrejme lezlo az po vypnuti a vyvetrani...)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Hugo K.
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 11.09.2009, 21:35 »

to K.Novák
Sklepy se dezinfikují před uložením úrody.
Jablko ošetřené sírovým dýmem by vám nechutnalo. Škleb
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #6 kdy: 11.09.2009, 22:50 »

Jéé popište mi ještě někdo blíž jak to je s tím škodlivým zářením. Doma stále jedno takovéhle "domo robo" horské slunce máme. Né že by ho někdo posledních 15 roků použil, ale docela mě to zaujalo. To je to fakt tak škodlivý?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #7 kdy: 12.09.2009, 09:13 »

Jéé popište mi ještě někdo blíž jak to je s tím škodlivým zářením. Doma stále jedno takovéhle "domo robo" horské slunce máme. Né že by ho někdo posledních 15 roků použil, ale docela mě to zaujalo. To je to fakt tak škodlivý?

Jde o to kolik které složky UV zaření ten váš aparát vyzařuje.
Ohledně složek UV-A a UV-B ultrafialového záření toho dermatologové už navyprávěli dost.
UV-C záření hubí prakticky všechny živé organismy (viry, bakterie, kvasinky, řasy, parazity, plísně).  box
Proto se zdrojů tohoto (neviditelného) záření používá k již zmíněné desinfekci prostorů ve zdravotnictví nebo k desinfekci vody v jezircích a bazénech ...
O nebezpečnosti může svědčit např. upozornění u germicidních lamp ve stylu : "Působení tohoto záření způsobuje poškození zraku, pokožky a vypadávání vlasů".  bojim
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Jan Lukáš
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline


Dříve Zdravotnictví, teď IT


« Odpověď #8 kdy: 21.09.2009, 17:25 »

 léta jsem pracoval ve zdravotnictví, Germicidka je UV-C, ikdyž svítí i v A a B. Klasická výbojka z osvětlení bez luminiforu dává taktéž A,B,C, dezinfekci provede, aj předmětů. Spolehlivě to zabíjí všechno živé, rostliny, bakterie, lidi (s nadsázkou, nejdřív těžké popáleniny, vypadání vlasů, zánět spojivek až poškození zraku.....). Ano k tomuto účelu se to dá použít, jen kromě norem elektro je potřeba dodržet i normy hygienické, navíc pro zdravotnictví se uvádí doba použitelnosti trubice 3000hodin, pak se musí nahradit novou.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Ižák Ctibor
*
Offline Offline




« Odpověď #9 kdy: 22.09.2009, 16:32 »

Jéé popište mi ještě někdo blíž jak to je s tím škodlivým zářením. Doma stále jedno takovéhle "domo robo" horské slunce máme. Né že by ho někdo posledních 15 roků použil, ale docela mě to zaujalo. To je to fakt tak škodlivý?

V sedemdesiatych rokoch bol (aspoň u nás) módny hit opaľovať sa pri spomínanom horskom slnku. Asi 5sekund prvý deň a postupne každý deň o 1 sekundu viac z hruba týždeň . Ja som jeden večer zabudol na to ,že som nechal toto horské slnko zapnuté asi 1/2 hodinu. O dva až tri dni vykapali všetky kvety v miestnosti. Odvtedy sa opaľujeme len na slnku. Manželka horské slnko vyhodila s tým ,  že ešte raz a poletím aj ja. Tak že pozor na experimenty.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Najkrajší pocit je hrejivý pocit pri srdci z dobre vykonanej práce.
isa
« Odpověď #10 kdy: 26.10.2009, 11:32 »

,
chtěla bych odstranit z bytu plísně a bakterie pomocí horského sluníčka.
Bylo mi řečeno, že JEN STARŠÍ TYPY PŘÍSTROJŮ= TY KTERÉ MAJÍ VÝBOJKU jsou schopny plísně a bakterie odstranit a nová horská sluníčka již tuto schopnost mají jen minimálně. Je to pravda?
Nevím však JAKÝ PŘESNĚ PŘÍSTROJ(Výkon, firma, stáří výrobku) si mám koupit a JAK DLOUHO a JAKÝM ZPŮSOBEM tuto dezinfekci provést. Snažně prosím o pomoc. Děkuji.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Lysý
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 26.10.2009, 20:08 »

TO: isa, jestli máte v bytě plísně (na zdích),  zapomente na horská slunce. Efektivněji se mi jeví zvláštní nátěry pro tento účel.  (helpsmajl)Při větším rozsahu si objednejte specializovano u firmu. pozor Některé druhy plísní jsou velmi agresivní.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Tibor Szeles
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 26.10.2009, 20:29 »

Ja mám tiež doma  nejaké horské slnko staré cca 15 rokov. Ak dobre viem aj toto je dobré na dezinfekciu ale či ešte funguje.


* uvir.JPG (645.53 KB, 2576x1920 - prohlédnuto 1924 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

718/2002 z.z.  §22 elektrotechnik
STU FEI v Bratislave 1 ročník odbor:  elektrotechnik a
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #13 kdy: 26.10.2009, 21:01 »

Ja mám tiež doma  nejaké horské slnko staré cca 15 rokov. Ak dobre viem aj toto je dobré na dezinfekciu ale či ešte funguje.

Když k těm 15 letům ještě tak 10 přihodíte, tak to bude spíš odpovídat realitě.  Mrknutí
Jedná se o zářič UVIR řady II, používaný v 80. letech ve zdravotnictví. Uprostřed je skutečně UV zdroj (tzv. horské slunce),  po stranách pak dva IR zdroje.

Pro lokální hubení mikroorganismů by se to použít dalo, ale na něco většího asi těžko.  Jsem v rozpacích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Tibor Szeles
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 26.10.2009, 21:11 »

Když k těm 15 letům ještě tak 10 přihodíte, tak to bude spíš odpovídat realitě.  Mrknutí
Jedná se o zářič UVIR řady II, používaný v 80. letech ve zdravotnictví. Uprostřed je skutečně UV zdroj (tzv. horské slunce),  po stranách pak dva IR zdroje.

Pro lokální hubení mikroorganismů by se to použít dalo, ale na něco většího asi těžko.  Jsem v rozpacích

vďaka za upresnenie .  poklona  Hodil som to sem pre ukážku .
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

718/2002 z.z.  §22 elektrotechnik
STU FEI v Bratislave 1 ročník odbor:  elektrotechnik a
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #15 kdy: 26.10.2009, 22:25 »

Když k těm 15 letům ještě tak 10 přihodíte, tak to bude spíš odpovídat realitě.  Mrknutí
Přesné, já mám podobné ,  ale skládací, kdy víko slouží i jako podstavec. Chirana, model R02, obchodní název Sirius, staré cca 30 let.

P.S. po Novák: Ubrat by se asi něco dalo  Úsměv. Já to tipnul, protože jsem to koupil v polovině 80. let v bazaru v Žilině. Dík za to odrušení, zase jsem chytřejší.


* sirius.jpg (216.36 KB, 3072x2304 - prohlédnuto 2544 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #16 kdy: 26.10.2009, 23:06 »

Přesné, já mám podobné ,  ale skládací, kdy víko slouží i jako podstavec. Chirana, model R02, obchodní název Sirius, staré cca 30 let.

30 let ? Neuberete nějaký ten pátek? Jinak byste měl skoro prototyp.  Kroutím očima
Sirius byl poslední model Chirany a tudíž nástupce UVIRu.
Vnitřek je totožný, jen plastové šasi bylo nahrazeno plechovým s hliníkovým reflektorem.
BTW: zkratka RO2 znamená stupeň odrušení.  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
janci224
« Odpověď #17 kdy: 14.11.2009, 16:40 »

  aku vybojku tam mozem namontovat do tej chirany sirius r 02?neviem aky typ tam ide stara bola tesla nejaka Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.052 sekund, 22 dotazů.