Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Připojení do energetické sítě nn (nízkého napětí
| | |-+  Kdo je majitelem připojovací skríňky, případně přípojky?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Kdo je majitelem připojovací skríňky, případně přípojky?  (Přečteno 17886 krát)
MPK
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 04.09.2009, 21:19 »

Při výměně elektroměru, mi bylo sděleno, že pokud nevyměním elektroměrovou skřínku, budu odpojen od sítě. Následně jsem musel vyměnit i připojovací skřínku na své náklady (byli tam jističe) včetně svodu ze sloupu. Před výměnou skřínky tam byli původně dvě skřínky pro dvě odběrné místa, které byli napojeny na jeden svod ze sloupu.
Nová připojovací skřínka je na mé fasádě domu,je pro dvě odběrná místa, připojena siť opět jedním svodem.mohu žádat po majiteli druhé nemovitosti vrácení části nákladů, protože on si také zlepšil situaci, on měl tam taky jističe?Kto je teď majitelem přípojky, když jsem výměnu sám financoval?mohu případně žádat majitele druhé nemovitosti, aby si vytvořil svou připojku na fasadě své nemovitost? Sloup je v dosahu 5 metrů.

#117#
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miloslav Dunda
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 05.09.2009, 07:58 »

Přípojková skříň je neměřená část. Pokud její výměna je z popudu distributora neměl by jste nic platit. Pokud ji chcete vyměnit, že se vám nelíbí nebo z nějakého důvodu vám nevyhovuje výměnu platíte vy.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #2 kdy: 05.09.2009, 09:39 »

Zdá se ,  že máte trošku nejsnost v názvosloví, to se potom těžko můžeme shodnout, že všichni mluvíme o stejné věci. Takže: popisuji případ pro rodinný domek >
1. to co vede z drátů vrchního vedení na sloupu dolu (je to kabel) se jmenuje "přípojka" a je majitelem distributora, on jí spravuje na své náklady
2. tato přípojka je zakončena v "HDS" (hlavní domovní skříň) (někdo také říká "přípojková skříňka") ve které jsou tavné pojistky, ta je rovněž v majetku distributora. Většinou bává instalovaná přímo na sloupu, ale také často přímo na domě.
3. z HDS vede kabel do "elektroměrovéh o rozvaděče" tento kabel se jmenuje "hlavní domovní vedení" ,  tento kabel si již zřizuje a platí odběratel i když vzhledem k tomu, že se stále jedná o část před elektroměrem údržbu si provádí distributor stejně jako u bodů ad.1. a 2.
4. "elektroměrový rozvadč" je hotový výrobek s výrobním štítkem a prohlášením o shodě (nelze bastlit amatérsky),  ve kterém smí být umístěno pouze: hlavní jistič, elektroměr, jistič sazby, přijímač HDO. Tento si plně hradí odběratel na své náklady i když mu ho po úspěšné výchozí revizi distributor zaplombuje, zůstává v majetku odběratele, který si na své náklady musí i provádět jeho pravidelnou údržbu a revize. Elektroměrový rozvaděč může být v provedení pro jeden nebo i více elektroměrů. Umísťuje se na hranici pozemku nebo na vnějším plášti domu, tak, aby byl přístupný z veřejně přístupné komunikace.

Takže jestli jsem to správně pochopil, ptáte se na elektroměrový rozvaděč. Myslím, že je to věc dohody, pokud hodláte strpět elektroměrové místo i pro sousední dům na svém domě je to jen vaše věc, rovněž jak se dohodnete se sousedem na rozdělení nákladů za zřízení a pak pravidelnou údržbu zařízení.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Petr Mužík
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 05.09.2009, 20:04 »

http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,12496.msg85634.html#msg85634
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2A,E2B - Jihomoravský kraj - Břeclavsko
tel.: +420605/473004
email: petr.muzik@atlas.cz
MPK 1
« Odpověď #4 kdy: 05.09.2009, 21:02 »

Upravuji svůj dotaz, pro upřesnění názvů.
Při výměně elektroměru, mi bylo sděleno, že pokud nevyměním elektroměrový rozvaděč, budu odpojen od sítě. Následně jsem musel vyměnit i HDS na své náklady (byli tam jističe) včetně přípojky ze sloupu. Před výměnou HDS tam byli původně na mé fasádě dvě HDS pro dvě odběrné místa, které byli napojeny na jednu přípojku ze sloupu.
Nová HDS je na mé fasádě domu, je pro dvě odběrná místa, připojena energetická siť opět jedním kabelem - přípojkou. mohu žádat po majiteli druhé nemovitosti vrácení části nákladů, protože on si také zlepšil situaci, on měl tam taky jističe ve staré HDS ? Kto je teď majitelem přípojky, když jsem výměnu sám financoval, protože jsem musel to udělat z časových důvodů, byl konec listopadu? mohu případně žádat majitele druhé nemovitosti, aby si nechal vytvořil svou připojku  a HDS na fasadě své nemovitost? Sloup je v dosahu 5 metrů.
prosím znovu o odpověď
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #5 kdy: 05.09.2009, 22:13 »

Odpověď je stále stejná jako v mém předchozím příspěvku. Kdo je majitel čeho a kdo má co platit tam je také napsáno. Zdá se, že jste se nechal natlačit do nějakého nestandardního postupu. Jen mi nějak uniká proč. Připustil jste umístění HDS pro cizí objekt na svém domě, aniž jste se předem domluvil se sousedem, proč? Zaplatil jste za novou přípojku a HDS, (dokoce za 2 ks),  které jsou v majetku rozvodných závodů, komu jste to platil a na základě čeho?
Spousta lidí řeší své "trable" s elektrikou "po sousedsku" a na mnoha vsích si ještě stále udržují místní pracovníci energetiky své postavení polobohů a s chutí vysávají své neznalé ovečky a pěkně "po sousedsku" mají přísun melouchů.
Mě se zatím spíš vyplácí řešit profesní problémy pěkně "oficiální cestou" dle pravidel rozvodných závodů (energetický zákon, připojovací podmínky, platné normy).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #6 kdy: 06.09.2009, 13:13 »

Následně jsem musel vyměnit i HDS na své náklady (byli tam jističe) včetně přípojky ze sloupu.

Jen pro pořádek - v HDS byly opravdu jističe ?  Šok
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #7 kdy: 06.09.2009, 17:30 »

Jen pro pořádek - v HDS byly opravdu jističe ?  Šok

S tímto už jsem se několikrát setkal. Ve staré, litinové skříňce SIL 25A byly instalovány tři jednofázové jističe IJV 25A. Předpokládám, že šlo spíše o "tuning" než o sériovou výrobu, už vzhledem k velmi nízké zkratové odolnosti jističů IJV (1,5 kA).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 06.09.2009, 20:49 »

Ano, jističe jistou dobu opravdu montovali, tuším v roce 1964 ve VČ kraji. Asi nebylo nic jiného.  angel
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Jaromír Urbanec
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 07.09.2009, 22:48 »

Ano, jističe jistou dobu opravdu montovali, tuším v roce 1964 ve VČ kraji. Asi nebylo nic jiného.  angel
Jj ve východních Čechách ne vyjímečné řešení. Tři IJV 25A vedle sebe.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav 3
« Odpověď #10 kdy: 08.09.2009, 09:47 »

V určité oblasti na okraji Prahy jsem se několikrát setkal i s použitím třífázového provedení jističe, ale bylo použita verze ITM, tudíž pomalá charakteristik a, což je obvzláště nevhodné. Dnes jsou to ale velmi zřídkavé vyjímky, standardem je již mnoho let použití výkonových pojistek.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #11 kdy: 08.09.2009, 21:05 »

Přípojky se podle ČSN 33 3320 " Elektrické přípojky" zásadně ukončují pojistkovou skříní, tj. ukončují se pojistkami. podivej

Majitelem byl donedávna vždy distributor (ČEZ). Nyní je situace jiná a majitelem může být i investor (naprostý laik). Je to ale složité z hlediska údržby a pravidelných revizí. Nerozhodný


Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.055 sekund, 23 dotazů.