Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast řešení teoretických úvah
| | |-+  Je možné jednopólový vypínač zapojit jako vypínač číslo 6?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Je možné jednopólový vypínač zapojit jako vypínač číslo 6?  (Přečteno 28376 krát)
Andrej111
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 12.08.2009, 17:30 »

Nie som elektrikár silnoprúdových zariadení ale istého času sme mali prax na takejto dielni, kde som videl zaujímavú vec. Bolo tam tablo, na ktorom boli inštalačné krabice, svietidlá a vypínače. Vtedy sme skúšali zapájať rôzne, napr. vypínač číslo 6 a pod. Ja už si presne nespomínam, aký tam bol vypínač, ale vyplýva mi z toho, že napr. z jednopólového vypínača môžem spraviť zapojenie vypínača č.7, 6 a pod. Prepájali sme to cez krabice.

Je to naozaj možné alebo je to hlúposť? Vtedy som sa tomu vôbec nevenoval, no teraz ma to zaujíma.

Otázka teda znie: je možné použiť jednopólový vypínač napr. na zapojenie vypínača č.6?

#112#
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #1 kdy: 13.08.2009, 09:13 »

Nelze, vypínač č.1 je "hloupý",  má jen jeden kontakt se dvěmi svorkami, takže jenom spíná, ale nepřepíná.
Možná si to pletete s opačným řešením, kdy se dá č.6 zapojit jako č.1. Pokud přivedete k takovému vypínači navíc příslušný vodič, můžete odstranit poblikávání nežárovkových zdrojů, viz příspěvky kolegy Hasaly.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #2 kdy: 13.08.2009, 10:08 »

Laicky jak píše kolega Doležal lze udělat z vyššího čísla nižší,naopak nelze !
Z č. 7 uděláte jak č. 6, tak i č.1.....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Andrej111
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 13.08.2009, 12:25 »

Laicky jak píše kolega Doležal lze udělat z vyššího čísla nižší,naopak nelze !
Z č. 7 uděláte jak č. 6, tak i č.1.....

Áno! Napadlo ma to až neskôr, že by sa to dalo riešiť takto Úsměv. Ďakujem za odpoved aj vám aj pánovi Doležalovi.

Ešte mám ale jednu otázku. Kedysi som potreboval kúpiť vypínač č. 6, a predavačka mi povedala, že majú iba na zvonček. Ale že by to bolo treba nejako prepojiť, inak by to zhorelo. Viete aj o tomto niečo?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vladimír Radimák
*
Offline Offline


Člověk se nikdy nepřestává vzdělávat.


« Odpověď #4 kdy: 13.08.2009, 12:44 »

Laicky jak píše kolega Doležal lze udělat z vyššího čísla nižší,naopak nelze !
Z č. 7 uděláte jak č. 6, tak i č.1.....

A ukážete mi jak udělat ze sedmičky vyp.č.5?  Smích  Ne dělám si srandu. angel

Je to tak jak je psáno...z vyp.č.7 lze udělat č.6 i č.1
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #5 kdy: 13.08.2009, 13:15 »

to Andrej111,  12:25
Tomu obchodu s takovými "odborníky" se vyhýbejte. Samozřejmě nelze,
leda by tím "přepojením" myslela impulsní relé, ovládané tlačítky.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Andrej111
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 13.08.2009, 15:29 »

to Andrej111,  12:25
Tomu obchodu s takovými "odborníky" se vyhýbejte. Samozřejmě nelze,
leda by tím "přepojením" myslela impulsní relé, ovládané tlačítky.

:)Áno, to určite budem. O takej možnosti, ako mi tam povedali, som ešte nepočul Úsměv.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radomir Kubíček
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 14.08.2009, 16:56 »

Na učilišti jsme dostali požadavek zapojit pomocí 3 obyčejných tlačítek zapojit 3 žárovky. prvním tlačítkem se má rozsvítit  jedna žárovka, druhým tlačítkem druhá žárovka a třetím tlačítkem  všechny tři žárovky. Teď můžete přemýšlet o zapojeních a není k tomu třeba žádných 6, nebo 7.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Kamil Táborský
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



Elektrikář pro silnoproud do 1000V,§6


« Odpověď #8 kdy: 14.08.2009, 17:54 »

Na učilišti jsme dostali požadavek zapojit pomocí 3 obyčejných tlačítek zapojit 3 žárovky. prvním tlačítkem se má rozsvítit  jedna žárovka, druhým tlačítkem druhá žárovka a třetím tlačítkem  všechny tři žárovky. Teď můžete přemýšlet o zapojeních a není k tomu třeba žádných 6, nebo 7.


Pane uciteli JÁ VÍM......

Použiji 3 světla a 3 jednopolové vypínače.
Proklemuji výstupní svorky prvního a druhého vypínače a výstupní svorky druhého a třetího vypínače.  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #9 kdy: 14.08.2009, 19:23 »

Na učilišti jsme dostali požadavek zapojit pomocí 3 obyčejných tlačítek zapojit 3 žárovky. prvním tlačítkem se má rozsvítit  jedna žárovka, druhým tlačítkem druhá žárovka a třetím tlačítkem  všechny tři žárovky. Teď můžete přemýšlet o zapojeních a není k tomu třeba žádných 6, nebo 7.

V tom bude nějaká finta. Standardním způsobem tohoto nelze docílit. Problém je v tom třetím tlačítku (vypínači) - jak docílit toho, aby všechny žárovky svítily současně ?
Pokud budou všechny žárovky propojené, budou potom vždy svítit současně ...
Šlo by to udělat s pomocí relé, minimálně se dvěma spínacími kontakty.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #10 kdy: 14.08.2009, 20:04 »

Pane Táborský, já zase nevím. Vy vlastně propojíte všechny výstupy ze všech spínačů. A co dál ?  Nerozhodný
Jistá možnost při jištění pískovými, trubičkovými pojistkami (aby diody neshořely, nebo je předimenzovat) by byla nasadit na přívodní vedení diodový můstek a vypínače se žárovkami mezi sebou patřičně propojit s použitím diod ve funkci výhybek. Ale stejně budete muset příslušnou žárovku či žárovky  zhasnout tím spínačem, kterým jste ji rozsvítil.

Jinak je možné, že jste myslel podobně jak asi pan Kubíček, že žárovky se mají ovládat takto:
1. žárovka bez podmínky
2. žárovku lze rozsvítit jen když 1. svítí
3. žárovku lze rozsvítit jen když 2. svítí, a tím pádem i 1.
To ovšem s principem spínačů č.6 a 7 nemá nic společného

P.S Hrabal: Přesně takto jsem myslel, ale to původní nám vysvětlí jen pan Kubíček
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Aleš Hrabal
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 14.08.2009, 21:56 »

No napadá mne jediná věc,zapojit všechny tři tlačítka do série a za každým tlačítkem udělat odbočení k žárovce. Úsměv   Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radomir Kubíček
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 15.08.2009, 11:17 »

Pro rozsvícení všech žárovek je zapojení do série s tlačítkem mezi žárovkama. Svícení jedné žárovky je překlenutí tlačítkem 2 ks žárovek z jedné strany, svícení druhé žárovky  překlenutí  2 ks žárovek tlačítkem z druhé strany. Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #13 kdy: 15.08.2009, 11:47 »

Šéma je šéma. Nebylo by ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Kamil Táborský
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



Elektrikář pro silnoproud do 1000V,§6


« Odpověď #14 kdy: 15.08.2009, 12:40 »

Na učilišti jsme dostali požadavek zapojit pomocí 3 obyčejných tlačítek zapojit 3 žárovky. prvním tlačítkem se má rozsvítit  jedna žárovka, druhým tlačítkem druhá žárovka a třetím tlačítkem  všechny tři žárovky. Teď můžete přemýšlet o zapojeních a není k tomu třeba žádných 6, nebo 7.


Moje reakce na tuhle otázku je tato:


Použiji 3 světla a 3 jednopolové vypínače.
Proklemuji výstupní svorky prvního a druhého vypínače a výstupní svorky druhého a třetího vypínače.  Mrknutí

Pan Kubíček nepsal,že se má jedním tlačítkem zapnout a druhým vypnout,ale VYP a ZAP tím stejným tlačítkem. Reagoval jsem na jeho položenou otázku a napsal jsem správnou odpověd. To je vše,nic víc a nic mín.
Na učnáku se zkoušejí různé zapojení jen pro přemýšlení a fantazií.
Tohle zapojení však nemá v praxi své uplatnění.


Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Kamil Táborský
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



Elektrikář pro silnoproud do 1000V,§6


« Odpověď #15 kdy: 15.08.2009, 14:53 »

Ted si kreslím to co jsem psal.....je to nesmysl,spletl jsem se.
 To by svítili všechny žárovky     Jsem v rozpacích     Fackovaci
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Kafka
*
Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 16.08.2009, 13:16 »

Odborná diskuse:Co je to "tlačítko" a co je to"spinač(vypinač)"!!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
IM
« Odpověď #17 kdy: 16.08.2009, 15:56 »

Na učilišti jsme dostali požadavek zapojit pomocí 3 obyčejných tlačítek zapojit 3 žárovky. prvním tlačítkem se má rozsvítit  jedna žárovka, druhým tlačítkem druhá žárovka a třetím tlačítkem  všechny tři žárovky.
A jak to souvisí s otázkou v tématu??
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.045 sekund, 23 dotazů.