Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast řešení teoretických úvah
| | |-+  Jak je zajištěná ochrana před nebezpečným dotykem u měřících transformátorů napětí?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak je zajištěná ochrana před nebezpečným dotykem u měřících transformátorů napětí?  (Přečteno 5571 krát)
Josef Dvořák
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 11.04.2006, 17:33 »

Chtěl bych využít tohoto serveru a zjistit váš názor na problematiku jištění měřících transformátorů napětí.


Konkrétně, u zapojení v R22kV si zákazník u zapojení nepřál jištění sekundárního vinutí MTN (pro obchodní měření) síť TT, (Převod"22000/√3//100/√3/100/3" )


Tedy není zajištěná žádná ochrana před nebezpečným dotykem!?!

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Hynek Bureš
OSVČ
*
Offline Offline



projektant elektro nn, vn, slaboproudy


WWW
« Odpověď #1 kdy: 11.04.2006, 18:10 »

Podobný případ jsem řešil, byl rozdílný v tom, že se nejednalo o MTN, ale přímo o nejištěné odbočky z nn hlavního jističe 400A do vzdálené skříně měření, protože z připojovacích pomínek přímo vyplývá zákaz tyto jistit. V obou případech je nutno se zabývat i účinky případného přetížení a zkratu na měřicím vedení. Ve vašem případě bych se zaměřil na impedanci sek. vinutí MTN, zda vůbec na konci poruchové smyčky má šanci vzniknout napětí vyšší než bezpečné, případně s ohledem na zákaz jištění měřicího obvodu pouze snímat proud průvlekovým proudovým trafem (aby se nenarušila ani celistvost měřicích vodičů) a  řešit vypnutím silového obvodu (tj. zde vyrážecí cívkou odpínače vn). V praxi jsem však toto řešení nikde neviděl. Podobně u měřicího obvodu napětí nn je potřeba hlídat proudové zatížení měřicích vodičů a v případě nadproudu nebo zkratu vypnout hlavní jistič externí spouští. Ten projekt byl ke stavebku a dosude nebyl realizován, jen jsem naznačil princip řešení. Neznám však konkrétní přístroj, který by toto uměl resp. byl k tomu určen.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jednoduchá zadání mívají často komplikovaná řešení. Jednoduchá se zdají být jen proto, že komplikace si žádný zadavatel nechce připustit. Řečeno česky: vyřeš to jednoduše norma nenorma, hlavně ať je to skoro zadarmo.
Josef Dvořák
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 11.04.2006, 20:24 »

Děkuji za odpověď,ale toto řšení by bylo horší jak odjistit sekundární obvod, kdy podle vás při nadproudu (poruše) bych vypnul i silový obvod, tedy přerušil dodávku el. energie. Při dotaze mě šlo hlavně jak se k problému nechránění postavit z hlediska revize.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Fuksa
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 11.04.2006, 23:21 »

To: Dvořák
Z vašeho dotazu vyplývá, že vám jde pouze o ochranu před nebezpečným dotykovým napětím. Nepíšete, zda živých či neživých částí.
Živé části - izolací, krytím.
Neživé - elektrickým oddělením.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Hynek Bureš
OSVČ
*
Offline Offline



projektant elektro nn, vn, slaboproudy


WWW
« Odpověď #4 kdy: 11.04.2006, 23:50 »

Zrovinka jsem chtěl napsat něco obdobného, a sice že zřejmě neživé měřicí obvody nelze chránit před nebezpečným dotykem samočinným odpojením od zdroje (leda by se výše popsaným principem vypnul celý silový obvod vn). Myslím, že ochranu elekltrickým oddělením nelze aplikovat, protože jeden pól sekundárních vinutí MTN se vždy uzemňuje. MTN jsou umístěna v prostoru instalace nad 1000V AC a tudíž je dovolené dotykové napětí v el. stanici bez přístupu laické obsluhy 150V (tab. 41NM změna 1 ČSN 33 2000-4-41),  čili 100V<150V. Při vyvedení z prostoru stanice je jedna z možností dle 413.2 ochranu použitím třídy ochrany II nebo s rovnocennou izolací... ovšem znamenalo by to, že i elektroměry by musely být v třídě izolace II. Dále jak jsem se dříve zmínil o omezeném výkonu MTN, je napětí na výstupu natolik měkké, že při poruchovém spojení s neživou částí dojde k jeho omezení na bezpečnou hodnotu (myslím že je to princip ochrany omezením ustáleného proudu a náboje). Jenže MTN v takovém případě zřejmě shoří, pokud nedisponuje vnitřní tepelnou ochranou. Tak která varianta je potom ta správná?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jednoduchá zadání mívají často komplikovaná řešení. Jednoduchá se zdají být jen proto, že komplikace si žádný zadavatel nechce připustit. Řečeno česky: vyřeš to jednoduše norma nenorma, hlavně ať je to skoro zadarmo.
Josef Dvořák
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 14.04.2006, 13:12 »

Vidíte tab. 41NM, máte pravdu.... základní norma (je třeba si normy stále opakovat).
S problémem jsem se dostal až k ing.Jonášovi (E.ON ČR, obor měření a řízení odečů),  ted mi radil stejně + přidal info o připravované PNE řešící problém jištění MTN pro odečty (zakazuje jistit).

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.047 sekund, 23 dotazů.