Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Připojení do energetické sítě nn (nízkého napětí
| | |-+  Jak argumentovat u ČEZu oprávněnou reklamaci?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak argumentovat u ČEZu oprávněnou reklamaci?  (Přečteno 27976 krát)
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #18 kdy: 19.08.2009, 15:54 »

je pravdou, že by ale mělo být upečeno či vytopeno za kratší čas. U těch buchet ale hrozí, že budou spáleny. Různé teploty za různý čas v tomto případě nejsou ekvivalentní, byť spotřebovaná práce by byla stejná.
Nemyslím, že by při teplejší troubě byla spotřebovaná energie stejná. Při teplejší troubě se buchta peče výrazně rychleji, než by odpovídalo nepřímé úměře k teplotě (příkonu),  takže při vyšší teplotě trouby bude spotřebovaná energie na upečení nižší (chemické procesy většinou probíhají 2x rychleji při zvýšení teploty o 10°C). Kromě toho ta trouba má určitě taky nějakou regulaci výkonu nebo teploty.

Já bych rozdělil spotřebiče do skupin
a) vyšší příkon se projeví vyšší spotřebou:
žárovky, vysavač, mixer, holicí strojek, elektronkové přijímače R+TV

b) vyšší příkon se neprojeví vyšší spotřebou (nebo bude spotřeba dokonce nižší):
topení, boiler, vodárna, sporák, trouba, rychlovarná konvice, fén, PC, moderní R+TV přijímače...

Pokud je ale napětí ještě stále v toleranci (což zdá se je),  tak se dá reklamovat pouze nebezpečný stav (nekvalitní PEN) ale nikoli spotřeba. Tu energii vám dodali a Vy jste ji spotřeboval.
Poslední zima byla na topení nákladnější... Nezačali jste taky po zateplení domu a výměně oken víc větrat? Krbová kamna jsou pěkná věc, ale potřebují vzduch - kde ho berou? Trvale otevřená ventilačka?
Jediné místo, kde se neužitečně spotřebovává el. energie, je ten vyhřátý spoj na PEN. Možná by vám mohli uznat (podle vzhledu toho spoje),  že se tam ztrácí např. průměrně 50W, což za rok dělá 438 kWh. Pokud je to venku (a tedy vám to nevytápí dům),  tak to je energie, kterou vám nedodali ale naměřili (pokud tedy je elměr připojen před tím bodem tj. mezi přívodem od ČEZu a tím spojem-nespojem).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #19 kdy: 19.08.2009, 19:47 »

Uvedl jsem obecný vzah mezi napětím a výkonem v jedné fázi.
Pokud se ale začneme zabývat celou instalací, tak inspirován kolegy Fukem a Syrovým, bych spotřebiče rozdělil s teplotní regulací a bez regulace.
Při určitém rozfázování spotřebiče bez regulace (klasika žárovky, stará žehlička, mixér, vysavače) si vezmou větší energii na konto zvýšeného napětí, spotřebiče s regulací (1f trouba, 1f boiler) se budou déle nahřívat díky nizkému napětí, takže možná spotřebují tolik energie jako při jmenovitém napětí, jestli ne více.
Opravdu záleží na tom, jak je to rozfázováno a jak se nám courá virtuální střed N.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
dolac
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #20 kdy: 19.08.2009, 21:29 »

Myslím, že je to zbytočná debata. Poškodený PEN vám spotrebu nezvýši. Ak bol vysoký prechodový odpor na PEN vodiči, vyššie napätie ste mohol mať iba na nezaťažených, resp. málo zaťažených fázach a naopak na tej ktorá bola viac zaťažená, ste mal nižšie napätie.

Skôr by som pochopil, že si sťažuje niekto na spotrebu, ak má veľmi nízke napätie v sieti. Stretol som sa s prípadmi, kedy mali odberatelia v dome dlhodobo 185 až 195V, a tam gazdina piekla koláč v trúbe aj trikrát dlhšie, akoby sa patrilo, čo je už naozaj neefektívne pečenie.       

To Fuk: Spotrebu na vyhriatom PEN mu nemôžu uznať, keďže to bolo pred meraním.     
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #21 kdy: 20.08.2009, 06:38 »

TO: dolac
Vidím že se mnou souhlasíte a já už to psal někde na začátku.. Mrknutí
Ze 100W žárovky neuděláte  200W... blboune
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Ladislav Koštejn
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #22 kdy: 20.08.2009, 07:56 »

To kolega Šohajda:
Rád bych se mýlil, doufám že, ten "blboun" nepatřil mě?
Já jsem netvrdil to že, ze 100 W žárovky udělám 200 W, jenom se zvedne příkon o 21 % při zvýšení napětí a psal jsem "čistě teoreticky"!!

TO: dolac
.. Mrknutí
Ze 100W žárovky neuděláte  200W... blboune
Přeji  L. Koštejn
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

L. Koštejn R-EZ-E2/A + §10
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #23 kdy: 20.08.2009, 08:04 »

TO:Ladislav Koštejn
To nepatřilo v žádném případě vám..!
Jen mě napadla myšlenka laicky vysvětlit...ji nak nic... na zdravi
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Ladislav Koštejn
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #24 kdy: 20.08.2009, 08:40 »

Stejně je to divné ten nárůst o 4 MWh?
Jestli dobře počítám, tak 4 : 365 dní = 10.95 kWh/den : 24hod. = 0,45 kWh/za hodinu!?
Nemohl si tazatel připojit průtokový ohřívař vody a zda by jeho spotřeba zavinila tento nárůst(nevím jaká je průměrná denní spotřeba PO),  nebo jaký spotřebič by mohl průměrně za hodinu celoročně odebírat 0,45 kWh - což je dost. Mrknutí
P.S. co takhle mrazák s velkým obsahem?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

L. Koštejn R-EZ-E2/A + §10
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #25 kdy: 20.08.2009, 08:48 »

TO: Ladislav Koštejn
Právě že se topení dalo na polovic a ještě se zvýšila spotřeba....
Pokud se nic nepřidávalo tak jen elektroměr měřil špatně ,  může být i termostat vadný,popř. únik někde ve vlhku i když vše je na moc kW nějak málo..jedině dát zkušební elektroměr za měřící od distributora.. ..
Právě pokud znám pracovníky distributora /EON/ tak sice hrají pro sebe ale jak dojdu na nějakou jejich vadu tak ihned dojedou a řeší, opraví a pod....
bezodkladně..!
Zase píši laicky, bez propočtů,vzorečků a pod. teorie z polovičního příkonu topení se neudělá spotřeba ještě vyšší  jak je instalovaná pouhým zvýšením napětí..../to bychom už měli perpetum mobile... Mrknutí.... Zlej/
Chyba bude někde jinde .....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Ladislav Koštejn
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #26 kdy: 20.08.2009, 09:03 »

Tak mrazák to není.
Jak jsem našel tak největší spotřeba je 1,36 kWh/24 hod.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

L. Koštejn R-EZ-E2/A + §10
Ladislav Koštejn
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #27 kdy: 20.08.2009, 09:33 »

To kolega Šohajda:
Také mě napadlo právě to, že snížil topení na polovinu. RD je poměrně dost složitá regulační soustava a teplotní poměry a prostupy mohl odebráním zdrojů vytápění + krb (odtah jak uvedl kolega Fuk) "rozházet" tak že spotřeba naopak zvýšila.
Nechci zacházet do teorie regulace, ale tak nějak matně si z průmky (měření a automatizace) pamatuji, že někdy více znamená méně(úspora) a naopak, zákon o zachování energie samozřejmě platí, ale spotřebu ovlivňuje spousta faktorů.
To zvýšení napětí asi tak dramaticky spotřebu nenavýší v tom s Vámi souhlasím a nejspíš máte pravdu: chyba je v měření spotřeby. Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

L. Koštejn R-EZ-E2/A + §10
Lubomír Jindra
Revizní technik E2B
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #28 kdy: 20.08.2009, 18:10 »

Jde o to, že potenciál nulového vodiče se hýbe a to vždy směrem k více zatížené fázi. Takže pokud je například trouba jednofázová a je v daný okamžik největší zátěží, poklesne na ní napětí (a na osatních fázích stoupne) a méně/déle/s větší spotřebou peče.

Pokud je zvýšená spotřeba způsobená pouze tímto jevem, bylo by nyní hóóóódně obtížné smysluplně to spočítat a jakkoli dokazovat.

V každém případě, chce to sledovat spotřebu v příštím zůčtovacím období a pokud dojde k jejímu opětovnému snížení, mohl by to snad již být zajímavý důkaz. Ale i tak pochybuji o úspěšnosti reklamace...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize elektrických zařízení
Liberecký kraj
www.i-revize.cz
jindra@i-revize.cz
Václav 3
« Odpověď #29 kdy: 21.08.2009, 06:08 »


Obávám se, že se dá vyžadovat pouze oprava částečně upáleného přívodu PEN. Závada je před měřením, tudíž naměřená energie by měla být ta skutečně odebraná, protože elměr je principielně wattmetr a tudíž reaguje i na změny napětí v jednotlivých fázích. Navíc při vyváženém třífázovém odběru vodič PEN žádný proud nevede a ještě by měl být přizemněn, což by mělo částečně závadu eliminovat - jinak vada velice závažná, doporučuji pro vlastní bezpečí urychleně vyžadovat opravu

Akumulační kamna, pokud jsou v pořádku, představují také vyvážený odběr (topná tělesa všech třech fází mají stejný příkon) takže problém nevyvážení při zapnutí nízkého tarifu může způsobovat jedině boiler, který bývá téměř výhradně jednofázový a mívá i dost velký příkon (kolem 2 kW).

Navýšení odběru o 3  až 4 tis. kW ročně, když se navíc předpokládají úspory díky snížení počtu el. kamen je docela rána a takhle na dálku je hledání příčin docela těžká věc, ale napadají mě tři různé roviny možného hledání:

1) Vadný elměr, případně namontovaný nový elměr a vadný byl ten předešlý.
2) Pokud je měření umístěno v plotě, mohl by být vadný kabel mezi měřením a domem a dochází k úniku proudu do země.
3) Nekrade vám elektriku soused ? Zažil jsem u dvojdomku, v paneláku ale také u zemědělské usedlosti z motorové zásuvky na hospodářském stavení.



Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Mivečekkk
« Odpověď #30 kdy: 23.08.2009, 21:05 »

Vada elektroměru připadá asi nejvíce pravděpodobná. Poškozený kabel v zemi by se asi velice rychle projevil (v tomto deštivém počasí asi určitě).  Ale stále se mi honí hlavou, jak vadný by ten "mechanický" elektroměr mohl být, aby natočil víc? Jedině zkusit fázi po fázi s nějakou třeba 1kW zátěží.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š.
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #31 kdy: 24.08.2009, 10:32 »

Moje zkušenost z akumulačními kamny je trochu rozporuplná (tradiční český výrobek). Původně byly navrženy na akumulaci tepla do cihel a jeho postupné vypouštění ventilátorem v podobě teplého vzduchu. Já je provozoval v místnosti s velmi vysokým stropem a ne moc těsnými okny. Výsledek byl ten, že vzduch se vyfoukal ven, kamna vystydla a byla mi zima. V době, kdy se změnil způsob používání nízkého tarifu (místo tvrdého zapínání od 22 do 6:00 průběžné zapínání i během dne) jsem ventilátor úplně vypnul, prostorový termostat vyřadil z činnosti a kamna začal používat jako obyčejný radiátor (ta česká hřála dost). Teplotu kamen jsem nastavoval místním termostatem v kamnech ručně dle teploty venku (takový ruční ekvitermní regulátor Super!). A bylo mi akorát.
Resumé: zrovna u akumulačních kamen nemusí jejich redukce na polovinu znamenat nutně úsporu. Může to být i naopak. Záleží na poměrech ve vytápěném prostoru - těsnost oken, větrání, výška stropu, tepelná izolace stěn, poměr sálavé složky + teploty vzduchu....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #32 kdy: 24.08.2009, 12:27 »

Resumé: zrovna u akumulačních kamen nemusí jejich redukce na polovinu znamenat nutně úsporu. Může to být i naopak. Záleží na poměrech ve vytápěném prostoru - těsnost oken, větrání, výška stropu, tepelná izolace stěn, poměr sálavé složky + teploty vzduchu....

Jenom doplním, také vlhkost vzduchu
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Stran: 1 [2] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Existuje pokuta za neobnoveni dodavek elektriny?
 Jak odstranit u elektrocentrály kolisani napěti?
 Co mi mohou v síti způsobit nekompenzovaná svítidla?
 Jak odstrannit podpětí při spuštění čerpadla, trouby a konvice?
 Co dělat při trvale zvyšeném napětí v siti nn?
 Jak elimnovat proudoudové nárazy při sepnutí čerpadla vodárny?
 Prečo je v zásuvke znížené napätie cca 200V?
 Co moze byt pricinou takeho rozptylu napatia?
 Chcete mít informace o vypínání elektřiny vašeho bytu ?
 Co mi způsobuje vyšší napatie v instalaci RD?
 Jak se projeví 230V +10% na domácích spotřebičích ?
 Odpovídá distributor el. energie za způsobené škody?
 Může poškodit pokles napětí výpočetní techniku?
 Jak vyřešit kolísání napětí v zásuvkách - měřeno 220 - 260V ?
 Ćo znamená "zodpovednosť za odchýlky" pri dodávke elektriny do domácnosti?
 Lze reklamovat u dodavatele energie plošný pokles napětí v síti nn?
 Od ČEZ a dalších velkých hráčů odcházejí desetitisíce lidí. Ne všichni ale zaplatí méně
 Proč mám v 1 fázi 305voltů v 2 fázi 345voltů a v3 fázi 150voltů ?
 Jak vysvětlit dětem proč při bouřkách vypíná elektrika?
 Co se děje s el. energií v síti, kdyz Dlouhé stráně nefungují?
 Proč nepravidelně kolísá jedna fáze?
 Má dodavatel elektřiny odpovědnost výpadku za elektroměrem?
 Jak ochránit spotřebiče před poškozením nekvalitou veřejné elektrické sítě?
 Co může být příčinou tekoucích 8A ve vodiči PE?
 Jak merit kvalitu dodavane elektriny?
 Jak řešit s ČEZem, když je napětí na horní hranici 10% tolerance?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.055 sekund, 23 dotazů.