Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Jakou zvolit ochranu IP ve vinném sklepě?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jakou zvolit ochranu IP ve vinném sklepě?  (Přečteno 7780 krát)
Petr Grmela
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 20.07.2009, 14:06 »

Rekonstruuji vinný sklep, který jsem zdědil.
Stávající elektroinstala ce je v havarijním stavu, pochází někdy ze 70.let minulého století.
Dívím se, že to ještě někoho nepřipravilo o život.
Sklep je kvelbený pálenou cihlou, je zde velká vzdušná vlhkost - cca 80-95% podle počasí, orosené kvelbení celoročně.
Rozhodl jsem se pro kompletní generálku elektrické instalace.
Předesílám že nejsem žádný laik, ani kutil.
Elektrikářem jsem se vyučil, nicméně již několik let pracuji jako autoelektrikář - takže se silnoproudem již nemám mnoho společného.
Chtěl bych místo klasických žárovek použít osvětlení zářivkové, dále kryté zásuvky a vypínače.
Nejsem si jist, jestli pro tyto podmínky bude dostačující ochranná norma IP44 a zda-li jsou vůbec zářivky s touto normou k dostání.
Popř. co by jste mi poradili?


#112#
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Ladislav Koštejn
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 20.07.2009, 14:50 »

Jen tak v rychlosti: Krytí min IP 54 ,  použít proudový chránič a pokud možno "tmelit" vstupy a vývody.
Z vlastní zkušenost ve sklepě: nadproudová ochrana(německá) pro vodárnu 2,3 A IP 54  namontována cca před 12 lety vypnul jsem z důvodu údržby, chci zapnout nešlo- rozdělal a hřídelka a unašecí kolík úplně uhnilé.
Náš sklep asi stejně vlhký jako váš.
Více poradí kolegové.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

L. Koštejn R-EZ-E2/A + §10
Petr Grmela
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 20.07.2009, 15:02 »

Jen tak v rychlosti: Krytí min IP 54 ,  použít proudový chránič a pokud možno "tmelit" vstupy a vývody.
Z vlastní zkušenost ve sklepě: nadproudová ochrana(německá) pro vodárnu 2,3 A IP 54  namontována cca před 12 lety vypnul jsem z důvodu údržby, chci zapnout nešlo- rozdělal a hřídelka a unašecí kolík úplně uhnilé.
Náš sklep asi stejně vlhký jako váš.
Více poradí kolegové.

Děkuji za nějaké rady, s tím tmelením...nev ím. Osobně s ním mám špatné zkušenosti z oblasti autoelektriky. Kondenzát se vytváří i v uzavřených kabelových vedeních. A když nemůže ven...bývá z toho problém. Např. zásuvka na tažných zařízeních. Když ji utěsníte např. silikonem, za rok je po ní. Ale pokud při montáži uděláte v nejspodnějším místě obalu zásuvky dírku o prům. max. 2mm....vlhkost může ven a po otevření zásuvky po roce v ní bude max. prach, nebo pavučinka.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štrubl Radek
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 21.07.2009, 19:35 »

Navrhoval bych krytí IP 54 Elektrických vedení a spotřebičů ve sklepě.Nebál bych se krabic Obo Bettrman a spoje zaléval zalévací hmotou.Nejprve vše řádně prověřit proměřením izolačního odporu a imperance vypínací smyčky.Navrhov al bych jako doplňkovou ochranu proudový chránič s vypínacím proudem 0,03 A.Dále nezapomenout na ochranu pospojováním.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #4 kdy: 21.07.2009, 20:15 »

Ve vinném sklípku mám IP 99 -nebezpečí draka.. Škleb
Ne jak píší kolegové IP 54 minimálně...vl hkost jak mám zkušenosti ode mne tak ta proleze i
do krabic tzv.ACIDUR i když jsou dobře utaženy vývodky....a svítidla také....není to hned ale za pár let když otevřete krabici tak vše jemně zkorodované... .doporučuji ze zkušennosti krabice a svítidla i vypínače a zásuvky na tzv. klip z umělé hmoty bez šroubů!!
I mosazný šroub je za pár let jak kousek stébla.....o kadmiovaných ani nemluvím..!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #5 kdy: 21.07.2009, 22:43 »

S instalací ve vinných sklepech mám už určité zkušenosti, vzhledem k mému bydlišti ... Mrknutí
Co se týká svítidel, na IP až tak moc nezáleží. Funguje to spíše opačně - čím vyšší krytí, tím větší problémy, protože svítidlo je "vodotěsné" nejen zvenku dovnitř, ale i opačným směrem. Problémy nebývají ani tak s přímým vnikáním vody, ale spíše s kondenzátem. Toto ostatně platí i pro jiné části instalace.  
Svítidlo by mělo být plastové, bez jakýchkoliv vnějších kovových částí (šrouby). Pro sklepy se nám asi nejvíce osvědčily plastové svítidla (tř. II)100W se skleněným krytem (sklo se sundává jen pootočením),  s porcelánovou objímkou. Krytí je obvykle pouze IP44, ale jak jsem psal, není to v tomto případě až tak podstatné. Dost velkou roli hraje to, že žárovka (klasická) vnitřní prostor svítidla "vytopí",  čímž se kondenzát ve svítidle odpaří.
Vcelku dobré zkušenosti (pro časté používání) mám i se zářivkami, při zachování výše jmenovaného. Dnes už je většina průmyslových "vodotěsných" zářivek v krytí IP65 a výběr je docela široký.
Co se týká krabic, ačkoliv to bude pro někoho nepochopitelné, nejvíce se osvědčily bezšroubové krabice, s fóliovými průchodkami.
Zalévání spojů nemá žádný zvláštní význam, spíše to komplikuje případné opravy.
Instalace by měla být co nejjednodušší, svítidla je vhodnější "smyčkovat" než používat odbočné krabice. Spínací prvky je vhodnější umístit mimo prostor.
Co se týká zásuvek, pokud to není vyloženě nutné, je vhodnější je také umístit mimo prostor a raději to řešit prodlužovací šňůrou.
Pokud jsou v prostoru nějaké "stálé" spotřebiče, je vhodnější je připojit raději pevně přes krabici (bezšroubovou) než přes zásuvku.
Ale nelze doporučit nechávat v prostoru jakékoliv spotřebiče, vše velmi rychle "odejde" ...

S připojením přes proudový chránič 0,03A nebývají problémy.
Ochranné pospojení - je vhodnější řešit to tak, aby nebylo CO pospojovat ... Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.039 sekund, 23 dotazů.