Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Opravy a servis, údržba, rekonstrukce
| | |-+  Proč zapnutí proudového chrániče způsobí vypadení jističe?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Proč zapnutí proudového chrániče způsobí vypadení jističe?  (Přečteno 19310 krát)
Tomáš Kratochvíl
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 18.06.2009, 19:53 »

Proudový chránič 25A vyhazuje po zapnutí jističe od garáže 3x20A uvnitř domu, až mi to vyhodí přímo jističe v hlavním rozvaděči venku.

Podrobné informace:  
V garáži v podružném rozvaděči je celkem 7jističů, 3x20A- jako hlavní vypínač v garáži, 3x16A na stavební zásuvku 400V,
3x10B na světla a 2x16B -  
jeden slouží na zásuvky a druhý na pohon garážových vrat.
Kabely na elektroinstala ci jsou pro jističe 10B  ..... CYKYL 1,5mm ,  pro jističe 16B ... CYKYL 2,5mm,  pro pracovní zásuvku 400V- 3x16B je použitý kulatý kabel 5x2,5mm a kabel mezi garáží a rodinným dome je 5x6mm.

Zapojení v rozvodové skříni v garáži je následující, fáze přívodního kabelu L1, L2,L3 jsou vedeny do jističe 3x20A z vrchu, odspodu jsou vedeny fáze do měděné  podlouhlé svorkovnice ....
odtud jsou dále vedeny do všech jističů jednotlivě a zapojeny do horní části jističe (vstupu). Ze spodních částí jističů vedou jednotlivé fáze do zásuvek, světel atd. ...
Přívodní vodič N je zapojen do další měděné podlouhlé svorkovnice,
kde jsou jednotlive N od kabelů ze světel,
zásuvek atd.
Ochranný vodič zeleno/žlutý je přiveden do poslední měděné podlouhlé svorkovnice,
kde je zapojeny zelenožluté kabely od zásuvek apod.


Jak odstranit tento problém, dokoupit proudový chránič  i do garáže a podle schématu náležitě zapojit, nebo  v domovním rozvaděči odmontovat ten vodič N, který vede z proudového chrániče  do jističe "Garáž" v domovním rozvaděči?
Nebo nějakým jiným způsobem?

 

#117#
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Otakar Dosbaba
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 19.06.2009, 11:03 »


Zapojení v rozvodové skříni v garáži je následující, fáze přívodního kabelu L1, L2,L3 jsou vedeny do jističe 3*20A z vrchu, odspodu jsou vedeny fáze do měděné  podlouhlé svorkovnice ....

Asi bude dobré blíže definovat, co je to ta "podlouhlá svorkovnice".

Ale pokud je pro vás všechno "podlouhlá svorkovnice",  pak rychle ruce ruce od rozvaděče pryč a volejte odborníka!  Mrknutí
Z dotazu je patrné, že jím nejste, proto tuto práci ve vlastním zájmu přenechte profesionálovi .
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #2 kdy: 19.06.2009, 11:08 »

Nebo nějakým jiným způsobem.
Ano. Sežeňte si elektrikáře. Dokáže rychle identifikovat zdroj potíží. Chránič vás pouze chrání před nebezpečím úrazu od vadné části elektroinstala ce.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Otakar Dosbaba
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 19.06.2009, 11:36 »

A co toto?

Potřeboval bych radu jak odstranit tento problém, zda-li dokoupit proudový chránič  i do garáže a podle schématu náležitě zapojit, nebo  v domovním rozvaděči odmontovat ten vodič N, který vede z proudového chrániče  do jističe "Garáž" v domovním rozvaděči.

 Šok   Fackovaci   Úsměv

Nebo že by byl v garáži na vstupu rozvaděče čtyřpólový jistič? ... ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #4 kdy: 19.06.2009, 12:12 »

Samostatný proudový chránič do rozvodnice v garáži by určitě nebyl od věci, ale současný problém se tím asi nevyřeší.

Zřejmě je někde v instalaci zkrat, pravěpodobně mezi L a PE, když to vypíná i chránič.

Pro odborníka, vybaveného potřebnými přístroji (nejlépe revizní technik) by to neměl být problém.

Jako laik můžete zkusit vypnout všechny jističe v rozvodnici v garáži, a zkusit zapnout jistič v RD.
Pokud to půjde, můžete zkusit postupně zapínat jednotlivé jističe v rozvodnici v garáži, tím by jste měl najít najít vadný okruh.
Pokud nepůjde zapnout jistič v RD ani při vypnutých jističích v garáži, bude zřejmě problém na přívodním kabelu mezi rozvodnicemi.
Pokud najdete vadný okruh, zapněte všechno ostatní, kromě okruhu, který to vyhazuje, zkontrolujte, co všechno nejde a na tom hledejte nějakou zjevnou závadu - typicky třeba poškozená šňůra u spotřebiče.
Pokud jsou v zásuvkách nějaké spotřebiče, odpojte a zkuste to zapnout bez spotřebičů. Pokud touto vylučovací metodou na nic nepřijdete, bude zřejmě nějaký problém v instalaci - třeba poškozený (navrtaný) kabel ve zdi. Pokud je kabel poškozený, nemusí se to vždy projevit ihned, ale třeba až po nějaké době. Zkuste si vzpomenout, jestli se v poslední době něco nevrtalo do zdi ... Mrknutí

To je asi tak všechno, co jako laik můžete udělat sám. Dále je to skutečně úkol pro odborníka.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Tomáš Kratochvíl
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 19.06.2009, 16:58 »

Díky za vaše rady Úsměv,

 panu Dosbabovi....m ěděnou svorkovnici  sem myslel meděný trn, kde jsou přivedené fáze L1, L2,L3 od přivodního kabelu a poté jsou zde připojeny L na jednotlivé vstupy jističů.....

ještě jedna nejasnost kvůli špatné formulaci, s tím proudovým chráničem a jeho N....zapomněl jsem uvést že od rozvodné skříně v RD je vedený kabel ke garáži načež v poslední místnosti nejblíž garáži je velká krabice ,  kde jsou v klasické 5-ti uhlenikové svorkovnici spojene jednotlive fáze ,  N a PE.

pan Hasala......ka bely nejsou 100% poškozené pač se nevrtalo a hlavně jsou vedený v husích krkách.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Otakar Dosbaba
*
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 19.06.2009, 17:25 »

No jo, ale to jsme se o moc dál nepohnuli. Měděný trn je zas co?
Svorkovnice, kam jsou připojeny modré nulové a nebo zelenožluté ochranné vodiče se nazývají můstky a nebo sběrnice a jsou logicky z jednoho vodivého kusu. Napadlo mě tedy, zda fázové vodiče L1,2,3 nejsou náhodou  spojeny dohromady též v podobném můstku ajoooo namísto elektricky oddělených třech svorkovnic.

A dále: od chrániče v rozvaděči RD by měl vést pětižilový kabel, jehož vodiče již nesmí být nikde vzájemně spojeny. Čili, fázové vodiče musí být v garážovém rozvaděči ukončeny na svokách hlavního vypínače, jističe, chrániče a nebo odpovídající trojici svorek, vodič N na sběrnici N a vodič PE na sběrnici PE. Nikde nic vzájemně nespojovat! Jelikož píšete, že vylítává i hlavní jistič, pak to takovéto pitomosti nasvědčuje.

Toto je třeba v první řadě ohlídat. Jenže jestli neznáte ani tyto banality a pouštíte se v klidu do elektroinstala ce, pak je to opravdu hazard těžkého kalibru!

Mimochodem, jak zde uvedl kolega Hasala, vhodnější by opravdu bylo proudový chránič přesunout do rozvodnice v garáži a naopak sem přesunout hlavní jistič.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 19.06.2009, 17:35 »

Jestli náhodou vodič N na propojovacím hřebenu není spojen s fázovým vodičem na konci lišty u chrániče. Lišta musí končit před svorkou N na chrániči.  Nebo lišta uříznuta pilkou na železo a spojena otřepy na koncích lišty.  zle
Každopádně je to práce pro odborníka- proměří, prohlédne a je-li zdatný i opraví.  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #8 kdy: 19.06.2009, 17:42 »

"Měděný trn" bude zřejmě propojovací lišta na jističe ...

Že jsou vodiče v trubkách, to ještě nemusí nutně znamenat, že nemohou být nějakým způsobem poškozené ...

Pokud to už dříve normálně fungovalo a od té doby nedošlo nějakému zásahu do instalace, potom zřejmě nebude chyba v zapojení.

Zkuste tu "vylučovací metodu",  co jsem popsal výše, napište výsledek, pak můžeme něco vymýšlet ...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Tomáš Kratochvíl
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 19.06.2009, 21:56 »

Velice vám děkuji pánové za vaše rady.....přípa d vyřešen, po delším zkoumání jsem si všimnul že fázové vodiče L1 a L2 v jednotlivých můstcích se dotýkají o kus měděného otřepku....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #10 kdy: 19.06.2009, 22:06 »

Velice vám děkuji pánové za vaše rady.....přípa d vyřešen, po delším zkoumání jsem si všimnul že fázové vodiče L1 a L2 v jednotlivých můstcích se dotýkají o kus měděného otřepku....
hmm... zřejmě profesionálně vyrobený rozvaděč  zle
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Tomáš Kratochvíl
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 19.06.2009, 22:23 »

chybička se vloudila...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Postačí výměna jističe při jeho častém vyhazování na stejně velký ale nový?
 Proč mi vyhazuje mikrovlnka jistič?
 Proč mi nejde vrátit jistič do původní polohy?
 Proč mi při zkratu vypadává jistič i u elektroměru?
 Je dobrou investicí pro druhý byt instalace nového obvodu?
 Proč je hodnota jisticu v bytě vyšší než v hlavním rozvaděči?
 Proč nám stále vypadává hlavní jistič paneláku?
 Po vyhození jističe nefunguje v koupelně infrazářič a světlo nad umyvadlem.
 Jaký potřebuju jistič v rozvaděči pro CO s odběrem 22A?
 Jak předejít vybavování hlavního jističe po výpadku napájení?
 Proč mi při obnově dodávky elektřiny vypínají jističe?
 Jak vyřešit, aby nevypínal hlavní jistič po každém zapnutí hl. vypínače?
 Proč jistič vypne, když začne pračka ohřívat vodu?
 Není jistič 25A za hlavním 10A špatná volba elektrikářem?
 Proč u rodinného domu vybavuje nepravidelně hlavní jistič?
 Proč se mi přepálila pojistka v HDS?
 Proč mi vypadává hlavní jistič, když podružné jističe drží?
 Jak zabránit tomu, aby trouba vyhazovala hlavní jistič bytu?
 Proč se mi jedna ze tří keramických pojistech občas přepálí?
 Nejde mi natáhnout jistič, je vadný?
 Proč mi u nové instalace při prasknutí žárovky vypadne hlavní jistič?
 Vypadl hlavní jistič, po nahození jde jen část sporáku. Co s tím?
 Mohu sám provést výměnu keramické pojistky v panelákovém bytě?
 Proč mi při pouhém zapojení PC ve stanby režimu vybavuje jistič?
 Prečo vyhadzuje svetelný okruh istič po prvom občas aj po druhom nahodení?
 Samovolne vypina a zapina elekrika v byte, istice nevyhodi, Kde môže byť chyba?
 Proč vyhazuje jistič a po nahození není v okruhu napětí?
 Proč vybaví jistič jednoho okruhu na jedné zásuvce a na ostatních ne?
 Proč neustále vypadává hlavní jistič a přes to svítí některé obvody?
 Prečo stále vypína istič pri pripojení akéhokoľvek spotrebiča?
 Proč mi vysavač 1500W shazuje 6A jistič?
 Co vše může způsobovat vybavování chrániče?
 Může být nepravidelná funkce vypínací spouště způsobená její závadou?
 Ako postupovať keď zváračka BEZ PP124.21 vyhadzuje istič?
 Proč vypadává jistič při zapnutí mikrovlnky?
 Proč vypadává hlavní jistič ,když pracovníci čez odpojí celou ulici?
 Proč spotřebič vyhazuje 3 jističe najednou?
 Prečo domáce kino občas vyhodí istič?
 Proč po 2 letech po montáži svítidla vyhazují jističe?
 Co může způsobit náhodné vybavení hlavního jističe ?
 Vydrží jistič standardního panelákového bytu ještě varnou desku navíc?
 Proč vypadává jistič a pojistka světla?
 Proč jistič 10A při přepnutí na zapnuto nezapne, ale vypne i přívodní fázi?
 Proč mi nová mikrovlnka vyhazuje jistič 16A?
 Proč mi neustále vypadává hlavní jistič?
 Může být elektrická trouba vadná když vyhazuje hlavní jistič?
 Proč se po výměně elektroměru vypíná hlavní jistič občas sám?
 Jak rozjet wapku 6 7,4kW 14,5A na 25A jističi typu myslim B nebo C?
 Proč dochází k výpadku hlavního jističe v rozvaděči RD?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.031 sekund, 22 dotazů.