Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Používat hlavní ochrannou přípojnici v RD?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Používat hlavní ochrannou přípojnici v RD?  (Přečteno 25852 krát)
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« kdy: 13.06.2009, 10:25 »

Předpokládám, že se to tady probíralo už mockrát, ale nedá mě to. Poslední dobou jsem několikrát narazil s tím že jsem chtěl v RD provádět pospojování na hlavní ochrannou přípojnici (HOP). Tím stylem, že provedu základový zemnič, z něj vyvedu FeZn 10mm na svody hromosvodu a na hlavní ochrannou přípojnici. U toho teda montážníci vždy nadávají, ale dá se to udělat.
Z hlavní ochranné přípojnice potom připojuji jednotlivé části.

PE (PEN) vodič halvního rozvaděče (min. průřezem stejným jako napájení, ne menším než 6mm2),  dále pak vodiči 2,5-6mm ostatní věci v domě. (Potrubí vytápění, kovové zařizováky v koupelně,.......)
V případě rozsáhlejších objektů, dělám pomocné ochranné přípojnice ještě v podružných rozvaděčích odděleně od PE (PEN) v nich, s tím že opět propojím.

Narazil jsem na to, že:
1. projektanti toto vůbec nějaké pospojování nekreslí
2. když nakreslí, tak třeba z nebližší zásuvky připojí vanu CY6
3. když už to někdo nakreslí, přijde "firma",  a prohlásí kterej d.... to kresli, to by tady bylo na.... a vyškrkají z rozpočtu

Tímto jsem teď přišel o několik zakázek, proto se ptám, jak to má být správně podle vás?
Rozhodně nehodlám zákazníkům uhýbat a vnucovat se tím, že ořežu bezpečnost díla, ale spíš jestli to nedělám zbytečně komplikovaně a tím draze.  Díky za vaše názory.

#uft#
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #1 kdy: 14.06.2009, 17:38 »

Jak popisujete provedení vaší montáže, tak se dělá běžně.

"Projektanty",  kteří navrhují varianty 1) a 2) by bylo dobré vyměnit  Fackovaci

Se situací, kdy "firma",  zasahuje do projektu dle bodu 3) by bylo dobré seznámit příslušného projektanta a v každém případě "firmu" vyměnit.  Zlej

Ale hlavně - co v případech, které uvádíte dělá revizní technik ? Ten je přeci od toho, aby podobná zvěrstva odhalil !
 dabel
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 14.06.2009, 18:20 »

Ad 1 a 2. To nejsou moji projektanti, já tyto projekty v nabídkách rozporuji a doplňuji bokem mimo nabídkový rozpočet co by bylo třeba doplnit. V mých projektech je nakreslené to co popisuji jako naši montáž....

Ad3 pokud to takto končí utíkám a dále mě to nezajímá.....m aximálně pořeji uživateli hodně štěstí při provozu ... Smutek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #3 kdy: 14.06.2009, 18:26 »

...Tímto jsem teď přišel o několik zakázek, proto se ptám, jak to má být správně podle vás?
 

Takže podle mne (a předpokládám že také podle platných ČSN a selského rozumu  Mrknutí)
se spojí HOP s uzemněním, nejlépe přímo FeZn nebo rovnocenným vodičem CY-CYA. Dále se připojí HOP samostatnými izolovanými vodiči CY/CYA 10-16 mm2 všechny cizí vodivé části sítí vstupujících do objektu (plyn, voda, ....atd.),  dále se vyvedou samostatné vodiče k přepěťových ochranám a připojí se i ochranná přípojnice PE hlavního rozvaděče. Všechny vodiče musí být řádě označené a zaznamenané do schéma zapojení hlavního pospojování. podivej

Předpokládám, že ostatní rozvody nn jsou již v síti TN-C-S a proto nevidím důvod připojovat dalšími samostatnými vodiči jednotlivé neživé a vodivé části v objetu k hlavní ochranné přípojivi HOP.
Proč taky - co? Kroutím očima
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #4 kdy: 15.06.2009, 09:38 »

Já se přikláním k variantě kolegy Beláně, snad jen se nezmínil o napojení základového zemniče na hromosvodní svody, takže ještě ze základového zemniče FeZn do míst svodů k měřicím svorkám.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 15.06.2009, 14:05 »

To Karvánek:

Hromosvod jsem považoval za samozřejmost, tak jsem jej ani v dotaze neřešil.

Pokud tomu, ale rozumím dobře, tak třeba vana, i když bude kovová už se dále pospojit nemusí? Bez ohledu na to jestli je potrubí měď  nebo plast....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #6 kdy: 15.06.2009, 17:01 »

... z něj vyvedu FeZn 10mm na svody hromosvodu...
no mě se zdá, že jste ho zmínil, ale budiž i tak je to jasné a netřeba to rozpitvávat  Mrknutí

V původním dotazu řešíte hlavní domovní pospojení (předpokoádám že dle 411.3.1.2 Ochranné pospojování),  nikoli doplňující ochranné pospojování (dle 415.2 Doplňková ochrana: doplňující ochranné pospojování).
Takže já bych to v tomhle vláknu dále do sebe nemíchal. Ostatně norma ČSN 33 2000-4-41 ed.2  to řeší docela vyčerpávajícím způsobem i když dle mého osobního náhledu zanesla ed.2 do zažitých pojmů zbytečný chaos a člověk musí některé články nejen číst, ale snažit se je i pochopit v širších souvislostech.
Jinak Vámi popsaný způsob (v prvním příspěvku) mi přijde naprosto v pořádku, normální a obvyklý, ostatně i kolega Beláň uvádí v podstatě totéž a jak jinak i zmiňovaná ČSN.
P.S. nechápu proč by měl montážník nadávat na připojení HOP k základovému zemniči pomocý FeZn, svorkovnice HOP je na to stavěná. Místo nadávání by měl víc makat aby získal větší zručnost a příště mu to šlo lépe.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 15.06.2009, 20:04 »

Hlavně jim vadí ta 10. Pokud se jednalo jen o 8, tak problém nebyl....

PS. Jo v těch pojmech trošku plavu...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #8 kdy: 15.06.2009, 20:25 »

Hlavně jim vadí ta 10. Pokud se jednalo jen o 8, tak problém nebyl....


TO: Rotrekl

A proč  10 mm? Na základě jakého předpisu?   ??

Nevidím důvod, proč by nemohl být použitý ocelový (nejlépe nerez) vodič 8 mm. Kroutím očima
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #9 kdy: 15.06.2009, 21:13 »

Minimální rozměry zemničů podle ČSN EN 62305-3 Tabulka 7, Materiál tvary a minimální rozměry zemničů...Nebo v betonu už to není zemnič?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #10 kdy: 15.06.2009, 22:31 »

No, uzemňovací přívod dle ČSN 332000-5-54 / 542.3 dimenzuje se dle tab.544.41 (průřez 50mm2 odpovídá průměru 8mm)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #11 kdy: 15.06.2009, 22:51 »

FeZn 10mm ze základového zemniče k měřící svorce. FeZn 8 ze základového zemniče ke svorkovnici HOP.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #12 kdy: 15.06.2009, 22:57 »

No, uzemňovací přívod dle ČSN 332000-5-54 / 542.3 dimenzuje se dle tab.544.41 (průřez 50mm2 odpovídá průměru 8mm)

Ano, tak, tak.  Palec vzhůru

A to je ten nejhorší případ. Pro přívod chráněný proti mechanickému poškození a chráněný proti korozi (pozink a nerez) je dokonce min. průůůřez 10 mm2. podivej Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #13 kdy: 15.06.2009, 23:02 »

Pánové děkuji. Zase jsem o něco chytřejší.....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
ALCR
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #14 kdy: 15.06.2009, 23:36 »

Minimální rozměry zemničů podle ČSN EN 62305-3 Tabulka 7, Materiál tvary a minimální rozměry zemničů...Nebo v betonu už to není zemnič?
     Jedná se o přívod k zemniči a ne zemnič takže FeZn 50mm2 (průměr 8mm) stačí, ČSN EN 62305-3 tabulka 8, nebo dle ČSN 332000-5-54ed.2 jak psal pan Karvánek.
     A připojit do EPS drát FeZn průměr 10mm není vůbec problém jde jen o to správně si vyvést vývod z podlahy do místa naplánované EPS i pásek FeZn 30x4 lze s úspěchem připojit, když se správně z podlahy vyvede (odzkoušeno mnohokrát v praxi).

Takže podle mne (a předpokládám že také podle platných ČSN a selského rozumu  Mrknutí)
se spojí HOP s uzemněním, nejlépe přímo FeZn nebo rovnocenným vodičem CY-CYA. Dále se připojí HOP samostatnými izolovanými vodiči CY/CYA 10-16 mm2 všechny cizí vodivé části sítí vstupujících do objektu (plyn, voda, ....atd.),  dále se vyvedou samostatné vodiče k přepěťových ochranám a připojí se i ochranná přípojnice PE hlavního rozvaděče.
.............. .............. ..........
     Jen bych doplnil do hlavního pospojování zahrnout a připojit anténní stožár chráněný oddáleným či izolovaným jímačem, dále rozvody topení, klimatizace a jiné rozsáhlé kovové konstrukce v budově. A hlavně nezapomenout na kovové vložky komínů chráněné oddáleným či izolovaným jímačem, pokud by nebyli chráněny oddáleným či izolovaným jímačem museli by se vložky připojit přímo k zemniči vodičem o průřezu jako svody.
http://diskuse.elektrika.cz/index.php?topic=12790.msg88040#msg88040

Takže podle mne .............. ........Všechn y vodiče musí být řádě označené a zaznamenané do schéma zapojení hlavního pospojování. podivej
.............. .............. ..........
     JJ všechny vodiče pospojování na koncích popisovat, aby bylo zřejmé kam vedou (co pospojují) vetšina firem/elektrikářů na to pěkně ....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromechani k el. zařízení §6+8
Revizní technik el. zařízení a bleskosvodů E2/A
--------------------------------------------------
Navštivte klub České výrobky,  dě*kuji za upřednostňován í českých firem pří výběru a nákupu, podporujete tím české zaměstnance a českou ekonomiku a ve výsledku i sami sebe.
ALCR
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #15 kdy: 16.06.2009, 02:07 »

Ještě dva obrázky.


* P01.jpg (243.8 KB, 747x1744 - prohlédnuto 3110 krát.)

* P02.jpg (174.79 KB, 1270x1084 - prohlédnuto 8112 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromechani k el. zařízení §6+8
Revizní technik el. zařízení a bleskosvodů E2/A
--------------------------------------------------
Navštivte klub České výrobky,  dě*kuji za upřednostňován í českých firem pří výběru a nákupu, podporujete tím české zaměstnance a českou ekonomiku a ve výsledku i sami sebe.
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #16 kdy: 16.06.2009, 09:05 »

Myslím si, že v tomto případě je nutno rozlišit, zda se jedná o uzemnění el.instalace a nebo uzemnění hromosvodu, případně obojího. ČSN 33 2000-5-54ed.2 uvádí dle mne údaje zejména pro el.instalace, u hromosvodu odkazuje na soubor 62305.
5-54 rozlišuje zemnič a přívod, a je to jasné.
62305 mluví o pouze o zemničích a svodech. Dle mého soudu končí svod ve zkušební svorce nad zemí a dále jde do zemniče. Samozřejmě přes uzemňovací přívod, ale o tom tato norma nemluví. Chápu tedy tento přívod jako součást zemniče. Uzemňovací přívod je po stránce koroze nejvíce namáhaná část, protože zemniče uhnijí nejdříve při přechodu do země. Řekl bych, že je to tak, jak již uvedl Pavel Horský, do země FeZn10. Je taky možné, že je to chyba překladu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #17 kdy: 16.06.2009, 17:38 »

...Řekl bych, že je to tak, jak již uvedl Pavel Horský, do země FeZn10. Je taky možné, že je to chyba překladu.
TP: Rozmahel

Ohledně dimenze připojovacího vodiče od zkušební svorky svodu jímací soustavy LPS  k uzemňovací síti nemůžou být pochybnosti.  Plně souhlasím s Vámi a panem Horským, a považuji za naprosto logický požadavek ČSN EN 62305-3, používat předepsaný ocelový vodič o průměru 10 mm. Palec vzhůru

Připojení ale hlavní ochranné přípojnice, tzv, HOP, ke společné uzemňovací sítí se provádí podle ČSN 33 2000-5-54 ed. 2, a proto se zde požadavek na průměr připojovacího vodiče FeZn 10 mm nemusí (ale může  Mrknutí ) uplatňovat. podivej

"A vo tom to je" ajoooo
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.061 sekund, 23 dotazů.