Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast řešení teoretických úvah
| | |-+  Jaká byla logika ve správné poloze kolébky vypínačů?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] 3 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jaká byla logika ve správné poloze kolébky vypínačů?  (Přečteno 57121 krát)
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #18 kdy: 16.06.2005, 11:56 »

Chci rozsvítit světlo, které je většinou u stropu, tak překlopím páčku ke stropu. Platí samozřejmě pro obyčejné vypínače a lustráky.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Dušan Pavlovič
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #19 kdy: 16.06.2005, 16:54 »

Vzdyt ve vyhl.50 a uz v par.5 se pise,ze se lustrove vypinace a vypinace ve stenach maji montovat tak,ze v poloze nahore jsou zapnute.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stanislav Pavézka
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #20 kdy: 16.06.2005, 19:10 »

Kolébkové spínače a ovladače se osazují ták,aby do polohy "zapnuto" bylo nutno stlačit kolébku nahoře.Páčkové spínače se osazují tak,aby se zapínaly pohybem páčky nahoru.Toto ustanovení se netýká střídavých a křížových přepínačů.Viz doporučená ČSN 33 2130 čl. 2.2.5 ,  odst.2.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Josef Hubáček
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #21 kdy: 17.06.2005, 13:08 »

Ptal jsem se jednoho známého, který se zabývá ergonomií? na důvod polohy vypínačů. Nebyl to prosím pan Svěrák z Básníků, který se zabýval pouze uložením věcí na stole. Od známého se mi dostalo následujícího vysvětlení:
Při vchodu do tmavé místnosti hledám vypínač ve směru zezdola nahoru. Narazím-li na vypínač, pokračuje ruka v pohybu směrem nahoru a sepne vypínač. Při odchodu z osvětlené místnosti vypínač vidím, napřáhnu ruku na vypínač a nechám ji spadnout po vypínači směrem dolů. Dojde k jeho vypnutí. Tolik odborníci. Nevím, zda u prvních vypínačů byli i tito vědci, ale vysvětlení se mi zdá logické.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Otakar Dosbaba
*
Offline Offline




« Odpověď #22 kdy: 17.06.2005, 13:44 »

Také může být poloha páčky/kolébky odvozena od klidové polohy dole ve smyslu klid=0=zem. Co se týká spínačů osvětlení domácích instalací, nepoužívaly se nejdříve vypínače páčkové a otočné? Kolébky přišli až později, pokud se mýlím, tak mě někdo z dříve narozených opravte. :-))

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Selezan
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #23 kdy: 17.06.2005, 20:37 »

Tlačidový vypínač je riešený tak, že vypnuť je stlačiť a tak dostať tlačidlo dole - a tak u páčky vypnúť stlačím tiež dole.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
F. Kuda
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #24 kdy: 17.06.2005, 21:39 »

Diskuze o tomto tematu je trochu zbytečná - jiný kraj, jiný mrav, ja byl jednou u člověka, co chtěl preklápět doleva a doprava a nedokázal jsem mu to zakázat. Snad vás moc nenaštvu, ale u vypinačů s otočnou páčkou v dom. instalacích (pamatuji tu dobu, jiné snad ani nebyly) někteří elektrikáři dbali aby svislá poloha byla zapnuto, ležatá vypnuto, ale s ostatními se o tom nehádali. Přeji dobrý večer a nějaký lepší thema.
K.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miloslav Janoušek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #25 kdy: 17.06.2005, 22:38 »

Žádná diskuse není zbytečná. Když se mi nějaká diskuse nelíbí, tak na ni nereaguji a nebo ji vůbec nečtu.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
« Odpověď #26 kdy: 18.06.2005, 09:47 »

Tak jak jsem psal, poloha spínačů je zřejmě odvozená od jiných prvků, např. jističů - viděl snad někdo z vás jistič, který by spínal směrem dolů?

To Kuda:
Poloha otočných spínačů má také svoji logiku. Patrné je to u schémat. Pokud je spínač otočen kolmo k vedení, tvoří jakoby překážku - nepropouští, v zapnutém stavu jakoby propojuje oba konce vedení. Stejná orientace otočných ventilů (90°) se používá i u různých vedení - vodovodu, plynu atd. Pokud je ovládací páčka rovnoběžně s trubkou, ventil propouští.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miloslav Janoušek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #27 kdy: 18.06.2005, 13:39 »

Viděl jsem jističe zapínané směrem dolu. Bylo to v jednom bývalém státě CCCP. Když jsme přišli jednu sobotu do práce /místní měli zrovna nějaký svátek/,  potřebovali jsme "elektriku". Na provizorním rozvaděči byly jističe páčkou nahoru, elektrika nešla, všude tma. Nikoho to hned nenapadlo. Až měřením napětí jsem zjistil, že jističe byly vlastně vypnuté, stačilo sepnout páčky dolů a bylo světlo. Je to asi tři roky.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
« Odpověď #28 kdy: 18.06.2005, 15:51 »

Pravda, v Rusku je všechno možný...  :-)

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Barta
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #29 kdy: 19.06.2005, 23:11 »

Součásti přístrojů - Konstrukce mechanických částí el. přístrojů pro 2.ročník SPŠ elektrotechnic kých  str.209
 ....Z hlediska bezpečnosti se požaduje, aby k zapnutí el. obvodu bylo zapotřebí vykonat pohyb, který je spojen s větší spotřebou síly......

Již jsem opravdu pár let ze školy (něco přes 30),  ale tohle si stále pamatuji i když přesnou citaci jsem si musel vyhledat

s pozdravem   barmil

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdeněk Schneider
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #30 kdy: 20.06.2005, 19:30 »

No byl jsem minulý týden v Německu, Rakousku a ve Švýcarsku, spal jsem po hotelích a všude to měli zapojené jinak, takže každý hotel, jiná norma. I ve stejné zemi.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Josef Šustek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #31 kdy: 24.07.2005, 11:52 »

Můj švagr v paneláku přehazoval všechny vypínače opačně, protože mu vadila ta zaprášená ploška, která je u vypnutého vypínače vidět.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Špelec
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #32 kdy: 24.07.2005, 12:09 »

Zabít hned, dřív než zabije druhého! Pokud jsem někdy obhajoval rady laikům, tak odvolávám vše! Pokud laik bude upřednostňovat před předepsaným konkrétním technickým řešením své vlastní designové úpravy, pak se takový jedinec musí izolovat! Tímto způsobem jsem viděl v obchodě vybírat různé zboží. Také na tomto lidském idiotismu je založeno kde, co.   Svobodná volba laika se totiž často rovná "ruské ruletě",  někdy se trefi a někdy ne. Noviny pak stejně uveřejní, že vlivem závady na elektrickém zařízení.... Co na tom, že si to často hovádko zaviní samo!

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jura Krikl
*
Offline Offline



Brno


« Odpověď #33 kdy: 30.07.2005, 04:53 »

Po přečtení teto diskuse jsem se ujistil, že "západ" též není bez chyb. DFržel bych se zavadených pravidel. Copak musíme mít všechny zasady špatné?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Nic není nemožné, jen je to otázka peněz:-)
Martin Novak
« Odpověď #34 kdy: 20.09.2005, 15:23 »

Ve svých začátcích jsem nevědomky provedl zapojení jak u Němců. Kolega mě na to při návštěvě upozornil i s tím, že věděl jak to Němci mají. Bádali jsem tehdy proč, přece Němci nejsou hloupí a mají pro všechno důvod:) Kolega vtipálek přišel na zcela neelektrikářsk é vysvětlení, se kterým jsem se na dlouhá léta spokojil.
Většina vypínačů je častěji nezapnutá a usedlý prach se líp utírá.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Nalezinek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #35 kdy: 21.09.2005, 15:10 »

To Libor Cr.
U zásuvek to bohužel není také nařízeno.Mohu dát u TN-C fázi klidně do prava,ale musím to dodržet v celé budově.Stejně jako barevné značení vodičů-jestli seženu vodiče třeba fialové s tečkama tak je tam mohu dát a dodržel jsem normu.
Ale co etika?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 [2] 3 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.052 sekund, 22 dotazů.