Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast řešení teoretických úvah
| | |-+  Jaký je princip funkce přístroje z filmu Postřižiny?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jaký je princip funkce přístroje z filmu Postřižiny?  (Přečteno 13415 krát)
Mirek Karel
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 22.05.2009, 15:17 »

Dostal se mi na stůl starý lékařský přístroj Sanator kufr,
kde je sada léčivých lamp a dvě sondy.
Tento přístroj se objevil mimo jiné ve známém českém filmu Postřižiny.
Jelikož mám rád i staré krásné věci, pokouším se uvést přístroj do provozu.
Zatím tápu nad jeho principem.
Bakelitové sondy jsou zalité parafínem, tak jsem je trochu nahřál.
Vosk vytekl a uvnitř se nachází malá tyčka ve svitku, připomínající svitkový kondenzátor.
Jinak elektrická část kufru při připojení bručí, nic nehoří a zdá se, že je jen problém v těch sondách. Nechci zatěžovat tento web otázkami tohoto typu, ale přeci jenom to zkouším ...



l

#117#

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Matuška
Neprůstřelná revizní zpráva - nejlepší OOP revizního technika!
*
Offline Offline



Zaměstnanec - konstruktér el. , RT EZ E2A


« Odpověď #1 kdy: 22.05.2009, 19:01 »

Je tam nějaký slabý  vn výboj. Ve filmu bylo vidět korónu. Koróna je obvykle vidět jen v šeru anebo ve tmě. Přístroj jsem viděl v Dalešicích v pivovaru, kde se film točil. Bohužel byl zavřený, tak nebylo vidět dovnitř. Ale bude tam rozptylový vn transformátor nebo násobič napětí. Ten vosk do těch sond  asi patřil.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 23.05.2009, 22:26 »

Už je to pěkných pár let, kdy jsem viděl něco podobného, nevím, jestli to je přesně stejné jako to, co bylo ve filmu.
Fungovalo to, ale prorážel se tam kondenzátor a dalo to docela práci ho nahradit, byly na něm špičky hodně přes 1kV.
Tam byl přerušovač jako v ss zvonku (tzv. Wagnerovo kladívko) a přes kontakt byl seriově zapojený zmíněný kondenzátor a jedna cívka transformátoru, druhé vinutí transformátoru bylo připojeno na "sondy",  tedy v principu něco jako zmenšený Teslův transformátor.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #3 kdy: 23.05.2009, 23:28 »

Přístroje na stejném principu se používají i dnes v lékařské kosmetice. A používají je věhlasné kosmetické salóny.
Vyrábce je firma Sorisa, k nahlédnutí ZDE (na obrázku vlevo za přístrojem jsou obrysy skleněných baněk).
Na jejich praktické účinky mám svůj názor  palec.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Martin Novák
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 24.05.2009, 12:44 »

Obratte se na Torma z webu www.eleferno.c z. Nejspise jde o klasicky "violet wand" s jiskrivkou a Teslovym trafem, kdysi hojne uzivany na elektroterapeu ticke ucely (byt s pochybnou ucinnosti). Myslim, ze ten chlap jich uz par v rukou mel a dovede poradit jednak s funkcii a jednak s restaurovanim pristroje... (neleknout se, ta parta se venuje dosti uchylnym sex. praktikam...)...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
líza
« Odpověď #5 kdy: 25.05.2009, 12:32 »

Ta věc, která hraje v Postřižinách je violet wand, tedy jiskrové diatermické zařízení. V podstatě Teslův transformátor, buzený u starších přístrojů jiskřištěm, u nových MOSFET spínači nebo všemožnými multivibrátory . Jako jiskřiště se používalo buď samotné Wagnerovo kladívko, nebo u lepších přístrojů různá precizní jiskřiště, dokonce i s chladícími disky. Princip funkce je vybuzení vn vf výboje v laděném Teslově transformátoru a jeho přenos přes skleněnou trubici (fakticky doutnavku) do tkáně. Proud neproniká do hloubky, ale vysokofrekvenč ně prohřívá její horní vrstvy. Souběžně vzniká ozón, který má tkáň desinfikovat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Líza
« Odpověď #6 kdy: 25.05.2009, 12:42 »

Sondy.... Tady se moc nechytám, jak to má vypadat. Teslovo trafo je většinou masivní rukojeť z izolantu, uvnitř je koaxiální trafo. primár je silnějším drátem a má kolem dvou stovek závitů, sekundár je vinutý velejemným drátem a převod jde do tisíců. Studený konec sekundáru je přizemněný, na horkém konci je kovová objímka pro jiskřivku.   Ty tyčky ve svitku mi připomínají spíš nějaké kapacitní elektrody pro zvášení účinnosti. Mrkněte se na obrázky na Elefernu, třeba něco napoví: http://eleferno.cz/index.php?option=com_rsgallery2&Itemid=162&gid=77


(Zde někdo nečetl pravidla! To musí někdo opravit a opozdí to zveřejnění!) všechny na tomto webu. Dostal se mi na stůl starý lékařský přístroj Sanator kufr ,kde je sada léčivých lamp a dvě sondy. Tento přístroj se objevil mimo jiné ve známém českém filmu Postřižiny. Jelikož mám rád i staré krásné věci, pokouším se uvést přístroj do provozu. Zatím tápu nad jeho principem. Bakelitové sondy jsou zalité parafínem, tak jsem je trochu nahřál. Vosk vytekl a uvnitř se nachází malá tyčka ve svitku, připomínající svitkový kondenzátor. Jinak elektrická část kufru při připojení bručí, nic nehoří a zdá se, že je jen problém v těch sondách. Nechci zatěžovat tento web otázkami tohoto typu, ale přeci jenom to zkouším a děkuji za případné rady.
Mirek Karel

#117#


Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Mirek Karel
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 27.05.2009, 11:53 »

Děkuji Všem za rady a porady.Thorma už jsem kontaktoval tak uvidím.Že je to teslův transformátor jsem si myslel rovněž.Ale když jsem sondu rozpitval,tedy vylil ohřátý vosk,zbyla jen tyčka,na které je ve voskovém papíře společně s alobalem cca 10 závitů a dva měděné pásky na konci a na začátku ,které jsou spojeny s přívodem,nic víc.Tak jsem z toho zatím jelen.
Karel
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.032 sekund, 22 dotazů.