Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast řešení teoretických úvah
| | |-+  Jak je to s odběrem žárovek 12V a 230V?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak je to s odběrem žárovek 12V a 230V?  (Přečteno 21160 krát)
Jirka Š.
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #18 kdy: 26.05.2009, 17:18 »

Nemůže to být i tím, že do kompletních svítidel se prostě přibalí ty nejšitovější možné žárovky za co nejméně peněz?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vladimír Šťavík
*
Offline Offline



« Odpověď #19 kdy: 26.05.2009, 17:31 »

Ohledně přibalených žárovek ke svítidlum jsem v marketu slyšel následující vysvětlení:

Kupujete si svítidlo ke kterému je zdarma přibalena žárovka na vyzkoušení svítidla. Proto se na žárovku nevztahuje žádná záruka. Pak je možné přibalit jakýkoliv typ, ktérý alespoň chvíli svítí. Potom si koupíte pořádnou značkovou žárovku, která stojí někdy i více než vlastní svítidlo.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #20 kdy: 26.05.2009, 18:00 »

V katalogu jsem viděl že udávají cca 50 hodin životnost klasickým "halogen. žárovkám" třeba 12V/35W.....když si někdo stěžuje, tak mu ofotím katalog že tam píší životnost 50 hodin a každý sice se diví ale přestane "otravovat".....i když vydrží v praxi více.....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Zdenek Jakubcik 1
*
Offline Offline



WWW
« Odpověď #21 kdy: 26.05.2009, 18:02 »

To: Fuk   Palec vzhůru

Když už jsme u těch teplot, tak vyšší teplota dělá sice vyšší účinnost, ale i zkracuje životnost (ovšem když srovnáváme srovnatelné, např. stejné baňky 230 V 35W a 50 W).  Kdykoliv jsem někam instaloval 50 W, tak investor za pár dní volal, že to shořelo a vyřešily to vždycky žárovky 35 W. Zajímavé je, že kdykoliv koupím svítidlo v balení i se žárovkou, tak je tam vždycky 50 W. A pak následuje brzká výměna  Jsem v rozpacích

Jaké máte napětí na žárovkách při provozu?
Z výše popsaného vyplývá, že hal. žárovky jsou citlivé na přehřívání a s tím souvisí, (vyzkoušeno osobně) že byť sebemenší přepětí bývá pro halogenky smrtelné. Žárovky jsou konstrukčně přizpůsobeny napětí 230V. Zkuste si změřit, kde dnes 230V najdete. Já mám doma 241V. U 12V světelných zdrojů je problém tkzv. měkký tranformátor. Při zatížení na 100% je na sek. straně cca 11,5V. Při menším zatížení letí napětí nahoru. Naprázdno lze naměřit i 14,5V.
Většina výrobců solidních traf dnes dělá trafa hodně tvrdá, doporučuje je zatěžovat na 100% a zpravidla je vinutí realizováno 230V/11,5V. Lehké podpětí není na závadu, snad kromě poklesu světelného toku. Stmívání v rozsahu 50-100% není u seriozních výrobců problém. Já mám doma osobně žárovky Osram Decostar Titan 12V 50W a mám je v provozu 10let. Z 8 praskla jediná! Provozní napětí mám11,8V.
Dalším možným zdrojem jsou elektronické transformátory . Napětí jsem neměřil, protože nemám osciloskop. Měření běžným měřákem je při frekvenci cca 40kHz problém. U ele. traf mám zkušenost, že jejich životnost je tak 5let. Dalším problém u ele. traf je to, že při tak vysoké frekvenci vznikají velké úbytky na vedení. U drátových systémů, kde jako vodič slouží pochromovaná kulatina je téměř nelze použít. Co spojka, byť pevně dotažená, to úbytek 0,5V






Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #22 kdy: 26.05.2009, 18:23 »

Ohledně přibalených žárovek ke svítidlum jsem v marketu slyšel následující vysvětlení:

Kupujete si svítidlo ke kterému je zdarma přibalena žárovka na vyzkoušení svítidla. Proto se na žárovku nevztahuje žádná záruka. Pak je možné přibalit jakýkoliv typ, ktérý alespoň chvíli svítí. Potom si koupíte pořádnou značkovou žárovku, která stojí někdy i více než vlastní svítidlo.

Ke svítidlům se vždy přibalují zkušební žárovky, které se nedají použít pro běžný, dlouhotrvající provoz. To je stará věc o které běžný spotřebitel nemá ani potuchy. Např. k halogenovým svítidlům 150-500W kupuji vždy rovnou kvalitní žárovky a pak je na hodně dlouho vystaráno. Jen se musí dát pozor na to, aby byla žárovka v opravu vodorovné poloze, jinak je její životnost opět podstatně zkrácena.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Zdenek Jakubcik 1
*
Offline Offline



WWW
« Odpověď #23 kdy: 26.05.2009, 18:32 »

To Horský:
Některým světelným zdrojům je to jedno. Mají libovolnou provozní polohu. Výrobci jako Philips, nebo Osram to na svých produktech uvádějí.
Běžná střední doba životnosti u těchto sv. zdrojů je 3-4000 hodin.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #24 kdy: 26.05.2009, 18:40 »

To Horský:
Některým světelným zdrojům je to jedno. Mají libovolnou provozní polohu. Výrobci jako Philips, nebo Osram to na svých produktech uvádějí.
Běžná střední doba životnosti u těchto sv. zdrojů je 3-4000 hodin.

Kéž by to byla pravda. Zrovna Philips žárovky v nakřivo namontovaných halogenech jsem před nedávnem řešil a nebylo jich zrovna málo. Vlákno vyloženě steklo k jedné straně.
Ono psáno může být co chce, praxe je pak ale jiná.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #25 kdy: 26.05.2009, 19:32 »

Ke svítidlům se vždy přibalují zkušební žárovky, které se nedají použít pro běžný, dlouhotrvající provoz. To je stará věc o které běžný spotřebitel nemá ani potuchy. Např. k halogenovým svítidlům 150-500W kupuji vždy rovnou kvalitní žárovky a pak je na hodně dlouho vystaráno. Jen se musí dát pozor na to, aby byla žárovka v opravu vodorovné poloze, jinak je její životnost opět podstatně zkrácena.

Pro vás stará věc a pro mě úplně nová  Smích Ovšem v návodu o tom není ani zmínka a tak si nemyslím, že by to bylo až tak samozřejmé. Normálně se předpokládá, že výrobek vydrží určitou dobu a pro žárovku bych očekával aspoň 1000 hodin, ať je přibalená nebo zvlášť koupená.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #26 kdy: 26.05.2009, 20:04 »

Bohužel to tak není. Taky jsem tomu nechtěl věřit a hádal jsem se, že je to blbost. Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #27 kdy: 26.05.2009, 20:31 »

Pro Vás stará věc a pro mě úplně nová  Smích Ovšem v návodu o tom není ani zmínka a tak si nemyslím, že by to bylo až tak samozřejmé. Normálně se předpokládá,  že výrobek vydrží určitou dobu a pro žárovku bych očekával aspoň 1000 hodin, ať je přibalená nebo zvlášť koupená.

Je určitě na místě při koupi se podívat, co je to za žárovku. Výrobce, katalogové číslo...

Nedávno jsem si kupoval svítidlo do koupelny (nevěřil bych, jaký je to problém sehnat pěkné s krytím IP44) a byly u toho přibalené žárovky Osram Halopin, v originálním obalu označeném jako "OEM use only" čili určené jako vybavení kompletního svítidla. Katalogové číslo (Part No.) na tom byl uvedený identický,  jako je v katalogu u samostatně prodávaných žárovek.
To je myslím ten (asi vzácný) případ, kdy jsou přibalené kvalitní žárovky. (Taky to nebylo laciné.)

Pokud tam je přibaleného cosi nepříliš identifikovate lného, co se svým původem příliš nechlubí,  bez originálního obalu, tak to budou přesně ty žárovky na jedno použití. Dokonce bych se nedivil, kdyby za tím byla nejen snaha ušetřit za každou cenu. Ono totiž svítidlo, když se předvádí s přežhavenou žárovkou (s krátkou životností),  vypadá jako že dává úžasnou spoustu světla  Smutek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #28 kdy: 26.05.2009, 20:40 »

Pro vás stará věc a pro mě úplně nová  Smích Ovšem v návodu o tom není ani zmínka a tak si nemyslím, že by to bylo až tak samozřejmé.

Nedávno jsem si pořizoval pro sebe nějaká svítidla a je to přesně tak, jak uvádí kol. Horský.
Dokonce na papírku v krabici bylo uvedno něco v tom smyslu, že "svítidlo je vybaveno světelnými zdroji, které jsou určeny pouze pro odzkoušení...."
A prodovač se mě následně i ptal, jestli si chci rovnou koupit i žárovky, určené pro skutečné použití.

Ale když je to na výrobku uvedeno, pak není co řešit a nač si stěžovat.  Nerozhodný
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Jirka Š.
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #29 kdy: 27.05.2009, 10:26 »

...ono totiž svítidlo, když se předvádí s přežhavenou žárovkou (s krátkou životností),  vypadá jako že dává úžasnou spoustu světla...
Bingo  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 [2] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.046 sekund, 22 dotazů.