Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast řešení teoretických úvah
| | |-+  Uzel proti přepětí ne?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Uzel proti přepětí ne?  (Přečteno 6109 krát)
Majkl
« kdy: 24.08.2004, 09:45 »

Prominte, jsem amater. V diskuzi kolem uzlu na přívodní šňůře kdosi uváděl, že se nemá ta energie z blesku do objektu vůbec pouštět. Ale jak tedy na to? Predpokladam, ze hromosvody nestaci, jinak by asi byly zbytecne ty vselijake prepetove ochrany a jiskriste a podobne.
Konkretne: mám RD se sedlovou strechou s hliníkovou krytinou. Mám jeden stozar, který slouzi jako hromosvod - je asi 2 metry nad urovni hrebene strechy, vede az do zeme (je ze zeleza) a samozrejme je jeste opatren svodem, ktery vede taktez do zeme u rohu budovy. Na tomto stozaru mam pripevnene i anteny TV a mikrovlnneho spoje 2.4 GHz (nejsou vys, nez vrsek stozaru).
Jak se proti blesku v takovem pripade chranit? Vlnovou bleskojistku na 2.4 GHz? .. co dál? Co anténní kabel? (Elektricke rozvody jako takove jsou v dome stare, neni nikde ani proudovy jistic.. to jen na dokresleni situace.)

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Igor Nováček
*
Offline Offline



Prý vítězí zdravý rozum a pravda!


« Odpověď #1 kdy: 24.08.2004, 09:45 »

Tato problematika je elektrotechnik ům poměrně známá, těžko v této diskuzi vám někdo pár řádky dokáže objasnit problematiku, ke které je potřeba mnoha školení. Mohu doporučit obrátit se na jednoho výrobce (nejlépe renomovaného),  který doporučí řešení. V každém případě skutečnost, že je anténa níž než vršek stožáru vůbec nic nezaručuje. Jinak souhlasím, že energii např. 30kA bych tedy uvnitř budovy (při dobře provedené ochraně) také neočekával. Jenže veřejnost se mylně domnívá, že ochrana před přepětím je hromosvod a modul v zásuvce. Vše ostatní (kvalitní pospojování, uzemnění, kaskáda dalších stupňů, filtry, impedance) je buď pro některé zbytečné, nebo o tom vůbec neví. Tedy pokud chcete řešení pošlete nejméně kontakt....

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Bývalý projektant, dnes jen pomocná vědecká síla jednoho elektromontážn ího démona!
Mick
« Odpověď #2 kdy: 24.08.2004, 09:46 »

Samá voda, jste všichni vedle jako jedle. Samozřejmě píšete spoustu správných věcí, ale tady to bylo dost pravděpodobně jinak. Určitě se jednalo o PC se zdrojem ATX, tedy počítač se vypíná v podstatě do stejného stavu jako třeba TV, kterou zapínáme dálkovým ovládáním. Počítač, nebo skříň se zdrojem byla dodána ve druhém pololetí roku 2001 od firmy MOREX (možná ne přímo vám, ale vašemu dodavateli, či jeho distributorovi). V této době se dostalo na trh množství zdrojů od uvedeného dodavatel s výrobní vadou, jejíž důsledky odpovídají vašemu popisu. U mě to probíhalo tak, že se počítač sám zapnul (nebyla ani bouřka, ani to nebylo přednastaveno v biosu),  a začal smrdět. Stručnější bude, když popíšu, co přežilo - grafická karta a disketová mechanika. Perifériím připojeným k PC se nestalo nic, televize a věž připojená ke stejné rozdvojce v pohodě, počítač ve vedlejší místnosti a se stejným zdrojem!! (nevím jestli na stejném okruhu) taky v pohodě, aby udělal totéž v menším o tři týdny později - odešel zdroj a vzal s sebou "jen" harddisk (opět bez bouřky). Vše je umístěno v bytě v paneláku, kolem žádný kolosální odběry, který by při odpojení způsobovaly přepětí, žádný fabriky, nic.
Prevence - jak už tady někdo doporučoval - prodlužka s vypínačem a vypínat. Napícháte do toho pecku, monitor, modem (je-li externí),  bedničky, tiskárnu.... a odpojíte všechno jedním vypínačem. Jinak pro uklidnění - byl to ojedinělej renonc, nestává se to často - za patnáct let co dělám do počítačů sem se setkal s vadnou sérií zdrojů poprvé. Ale už sem taky dvakrát slyšel o tom, že se energetikům podařilo pustit do sítě pár kilovoltů, na vlastní oči jsem ale to neviděl.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiraska
« Odpověď #3 kdy: 24.08.2004, 09:54 »

V srpnu mi při bouřce "shořel" počítač. Byl zapojený v zásuvce, avšak vypnutý. Nepoužitelný je motherboard, disk (regenerace stála cca 12000Kč) i vypalovačka. Monitor a tiskárna ve stejné zásuvce naštěstí přežily (v momentu kdy létaly z počítače jiskry jsem je odpojil). Můj byt má přepěťovou ochranu 10kV, 1kA. Bydlím v 2.NP 5podlažního BD, kolaudace 11/2000.
Zajímalo by mne:
1. Můžete odhadnout co se přihodilo? Žádný jiný spotřebič (TV, věž) nebyl poškozen.
2. Jak mohu postupovat vůči pojišťovně (ČS),  která argumentuje pouze přepětím a ignoruje souvislost s bouřkou? Má snad uhodit do počítače v 2.NP?
3. Odkdy platí norma, která upravuje přepěťovou ochranu v bytě (údajně od 1999, alespoň jedna zásuvka v bytě nebo místnosti má být vybavena přepěťovou ochranu, v opačném případě má být nájemce na její nepřítomnost upozorněn)?
4. Co byste mi doporučili, aby se podobná situace neopakovala s novým počítačem (zásuvka s přepěťovou ochranou, UPS, přepěťová šňůra, ...)?

Pozn. pro redakci: proč jste ignorovali můj dotaz v rychlých vzkazech (nic neseriözních jsem nenapsal)?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Igor Nováček
*
Offline Offline



Prý vítězí zdravý rozum a pravda!


« Odpověď #4 kdy: 24.08.2004, 09:54 »

Omlouváme se. Zřejmě jsme byli všichni zaneprázdněni, což není nic neobvyklého.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Bývalý projektant, dnes jen pomocná vědecká síla jednoho elektromontážn ího démona!
Slávek Spring
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 24.08.2004, 09:55 »

S ohledem na délku projevu,kdy jste stačil odpojit monitor a tiskárnu se dá uvažovat i o jiné cestě ničícího napětí do vašeho PC.Co tak kabelové připojení Internetu,TV karta?
Povšiměte si článku "nulovani v telekomunikacn i siti" v diskusi "O pospojování a uzemnění."

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Aleš Jiráska?
« Odpověď #6 kdy: 24.08.2004, 09:55 »

Omlouvám se redakci.
Můj počítač není připojen ke kabelové televizi ani žádné jiné síti, ale samozřejmě o připojení uvažuji.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Noseeme
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 24.08.2004, 09:56 »

Ještě by bylo vhodné uvést, zda-li je u počítače modem a jestli byl v kritické době připojen k telefonní síti. Mě takhle přišel blesk z elektrické sítě a odešel
po drátech do telefonní ústředny i přesto, že byl počítač vypnutý gombíkem (mám AT zdroj) a externí modem odpojen od el. sítě úplně. Následky byly fatální......

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.038 sekund, 22 dotazů.