Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Opravy a servis, údržba, rekonstrukce
| | |-+  Kdo mi vymění pojistkovou skříň?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Kdo mi vymění pojistkovou skříň?  (Přečteno 27482 krát)
Kamil Táborský
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



Elektrikář pro silnoproud do 1000V,§6


« Odpověď #18 kdy: 11.05.2009, 19:26 »

TO-Novák
Já o koze,vy o voze  Škleb
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Richard Pech
*
Offline Offline



Nejen elektrony je člověk živ


« Odpověď #19 kdy: 23.01.2021, 20:19 »

Nová odpověď po 12-ti letech - zároveň zakládám nové téma "Výměna pojistkové skříně"

Přípojková skříň je majetek DISTRIBUTORA, zákazník začíná vodiči z VÝSTUPNÍCH SVOREK POJISTEK.

TEDY, POJISTKOVOU SKŘÍŇ VYMĚŇUJÍ PRIMÁRNĚ TECHNICI DISTRIBUTORA.
Mají izolovanou montážní plošinu a dělají to zpravidla za provozu, tedy, nevypojují celou ulici. Pracují v režimu poruchové služby, prostě přijedou a udělají. ZÁKAZNÍK ZA TO NIC NEPLATÍ.
PLATÍ TO I PRO PŘÍPADY OPRAVY FASÁDY, TEDY ZATEPLENÍ A PODOBNĚ.

Stařičké přípojkové skříně na pojistkové patrony E27 jsou určeny pro pojistky maximálně 25A.  Ty jsou adekvátní nanejvýše pro chatu v chatové osadě,  a jistič před elektroměrem do 20A, a i to je na hraně.

Skříně s pojistkovými spodky E33 jsou vhodné do hodnoty pojistky až 63A. Vozím s sebou celou řadu pojistek a hlavně kontaktních spodků a málokdy se mi stane, abych našel všechny pojistky funkční a schopné bezpečného provozu, minimálně jedna je "opravená" Takže VŽDY dávám před elektroměr pojistku o DVĚ HODNOTY VYŠŠÍ,  aby se to nestávalo, spolu s kontaktním spodkem (samozřejmě,  s ohledem na dráty, kterými je elektroměr připojený).

Tedy, pro jistič před elektroměrem maximálně 40A není třeba vyměnit pojistkovou skříň. Má to totiž tu výhodu, že pojistky E33 si srdnatý a logicky uvažující odběratel dokáže vyměnit sám, ač by do té skříně správně neměl lézt, COŽ NIKDY NEOPOMENU ODBĚRATELI ZDŮRAZNIT. Ale vždy nabídnu odprodej tří patron vhodných pojistek "pro jistotu".
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Smluvní partner ČEZ - RT s přístupem do DIP ČEZ Distribuce
Revizní technik E2A
Revize a kontroly EPS a dalších elektrických požárně-bezpečnostních zařízení.
Instalace solárních sytémů a tepelných čerpadel.
Domovní přípojky, Měření a regulace, Vodárenství a Kanalizace
instalace, údržba a servis.
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #20 kdy: 23.01.2021, 21:10 »

Hm, takže když pracují v režimu poruchové služby, to mi přijedou vyměnit pojistkovku hned jak fasádníci postaví lešení?
To by byl heroický výkon.

Prodávat zákazníkům pojistky je možná dobrý kšeft, ale spíš jim máte dát číslo na zákaznickou linku.
Jako smluvní partner distributora si docela hrajete, až se bude válet odběratel pod štaflema a první co z něj vypadne bude, že dostal radu jak na to od odborníka, co dělá pro čez, bude to docela sranda.
Sice oceňuju snahu předejít použití drátěných pojistek, nicméně doba je taková, že se to snadno může obrátit proti vám.
Mimochodem na 25A pojistky funguje i dnes spousta RD i s HJ 24,7A.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #21 kdy: 23.01.2021, 21:49 »

Hm, takže když pracují v režimu poruchové služby, to mi přijedou vyměnit pojistkovku hned jak fasádníci postaví lešení?
To by byl heroický výkon.

Občas to funguje docela dobře. Jedna moje klientka řešila fasádu. Sama (bez mojí intervence) se domluvila s distributorem a ten jí vyměnil starou pojistkovku za novou. Jenom jsem pak musel honit plynaře, aby byla plynovka vedle ve stejném provedení a nevypadalo to hnusně. Stačí dobrá vůle.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #22 kdy: 23.01.2021, 21:58 »

Dá se leccos, ale tvrzení, že to udělá poruchovka, tedy že to bude prakticky hned, považuji za mystifikaci.
Už proto, že co vím, tak poruchová služba má jiný úkol, než měnit skříňky kvůli fasádě.

Nejrozumnější a mnohokrát vyzkoušené, je obrátit se tak 2 měsíce předem na zákaznickou linku a pak to proběhne tak nějak v poklidu a v režii distributora.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #23 kdy: 23.01.2021, 23:27 »


Mimochodem na 25A pojistky funguje i dnes spousta RD i s HJ 24,7A.



Hlavní jistič 24,7A je obvykle typu J1K50 s motorovou charakteristik ou, pokud jsou předřazené pojistky 25A musí být ve zpožděném provedení (označené razítkem se šnekem -  ulitou),  jinak budou reagovat rychleji než samotný jistič. Skříněk s pojistkami 25A E27 je na starších objektech hodně, protože ve většině případů, kdy došlo k navýšení hl. jističe asi tak do r.95, zůstalo toto předjištění beze změny, pro hl. jistič 15 nebo 20A to zhruba vyhovovalo. V těchto případech dávám vždy pomalé provedení. Obvykle pak je klid a nikdo do skříňky neleze a neflikuje pojistky drátem na 100A.

Již před časem jsem zde psal o případu, kdy jsem zjistil,  že v patronách 25A byly vestavěné tavné drátky a černý terčík z pojistek 35A. Kdo to udělal jsem nezjistil, nemohli to vědět ani majitelé, protože dům tehdá právě koupili. Bylo to udělané zřejmě nějakým kolegou velice poctivě, se zhášecím pískem i s terčíky černé barvy. Pravda, pokud by je tam nedal, asi by nikdo neměl šanci zjistit, že jsou to vlastně pojistky 35A.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #24 kdy: 24.01.2021, 17:10 »

Citace
Již před časem jsem zde psal o případu, kdy jsem zjistil,  že v patronách 25A byly vestavěné tavné drátky a černý terčík z pojistek 35A. Kdo to udělal jsem nezjistil, nemohli to vědět ani majitelé, protože dům tehdá právě koupili. Bylo to udělané zřejmě nějakým kolegou velice poctivě, se zhášecím pískem i s terčíky černé barvy. Pravda, pokud by je tam nedal, asi by nikdo neměl šanci zjistit, že jsou to vlastně pojistky 35A.

To, jak si pamatuji se dělávalo celkem často před cca 50 lety,kdy otec pracoval co by montér u rozvodných závodů, aby nemuseli často jezdit na opravy....Větš inou na vesnici ,   kdy měli cirkulárky, šrotovníky, řezačky píce a podobně...Moto ry měly velký záber proudu, zejména když někdo reostat motoru tychle otočil! tanecek
Skříňě se závity E33 byli vzácné.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #25 kdy: 24.01.2021, 17:54 »

Již před časem jsem zde psal o případu, kdy jsem zjistil,  že v patronách 25A byly vestavěné tavné drátky a černý terčík z pojistek 35A. Kdo to udělal jsem nezjistil, nemohli to vědět ani majitelé, protože dům tehdá právě koupili. Bylo to udělané zřejmě nějakým kolegou velice poctivě, se zhášecím pískem i s terčíky černé barvy. Pravda, pokud by je tam nedal, asi by nikdo neměl šanci zjistit, že jsou to vlastně pojistky 35A. 

Doby, kdy se pojistky mohly opravovat (samozřejmě beze změny hodnoty) si matně pamatuji.
Ale jak by se dal vyměnit i barevný terčík tak, aby fungoval jako indikátor stavu, to mne tedy nenapadá.  Nerozhodný  Prozradíte mi to ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Richard Pech
*
Offline Offline



Nejen elektrony je člověk živ


« Odpověď #26 kdy: 24.01.2021, 19:05 »

Hm, takže když pracují v režimu poruchové služby, to mi přijedou vyměnit pojistkovku hned jak fasádníci postaví lešení?
To by byl heroický výkon.

Prodávat zákazníkům pojistky je možná dobrý kšeft, ale spíš jim máte dát číslo na zákaznickou linku.
Jako smluvní partner distributora si docela hrajete, až se bude válet odběratel pod štaflema a první co z něj vypadne bude, že dostal radu jak na to od odborníka, co dělá pro čez, bude to docela sranda.
Sice oceňuju snahu předejít použití drátěných pojistek, nicméně doba je taková, že se to snadno může obrátit proti vám.
Mimochodem na 25A pojistky funguje i dnes spousta RD i s HJ 24,7A.

1) Montéři z ČEZ-u nepotřebují lešení, mají plošinu, izolovanou k tomu, zatím vždy, když jsem našel při navyšování rezervovaného příkonu starou skříň, tak přijeli, někdy ještě ten den odpoledne, jindy druhý den, musím je pochválit, kluky šikovné.

2) Nenabádám nikoho k tomu, aby si sám vyměňoval pojistky, naopak, zdůrazňuji, že tam nemají lézt a když tam dám o dva řády vyšší pojistku, tak je pravěpodobnost jejího přepálení minimální. A krabička se třemi pojistkami se u elektroměru určitě hodí, třeba Frantovi od vedle, co má padesátku, ale určitě doma nemá pojistku E33 40A.

Mimochodem, přečtěte si, co jsem psal, dokonce VELKÝMI PÍSMENY:
Citace
Tedy, pro jistič před elektroměrem maximálně 40A není třeba vyměnit pojistkovou skříň. Má to totiž tu výhodu, že pojistky E33 si srdnatý a logicky uvažující odběratel dokáže vyměnit sám, ač by do té skříně správně neměl lézt, COŽ NIKDY NEOPOMENU ODBĚRATELI ZDŮRAZNIT. Ale vždy nabídnu odprodej tří patron vhodných pojistek "pro jistotu".

Při své praxi jsem potkal i údržbáře, co měli "žehličku" a nožovky a nebyli to elektrikáři.
Ne nadarmo má PRE na svých skříních zámky, je to praktické opatření, ono vytáhnout oblouk a vypálit kontakty není nic těžkého a takové věci, jako že se nožovky mění bez zátěže.. Darmo mluvit..

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Smluvní partner ČEZ - RT s přístupem do DIP ČEZ Distribuce
Revizní technik E2A
Revize a kontroly EPS a dalších elektrických požárně-bezpečnostních zařízení.
Instalace solárních sytémů a tepelných čerpadel.
Domovní přípojky, Měření a regulace, Vodárenství a Kanalizace
instalace, údržba a servis.
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #27 kdy: 24.01.2021, 19:49 »

OK. Dostal jste mně. Někde to asi funguje jinak.
Pokud tedy nehlásíte výměnu pojistkovky jako poruchu. Pak bych chápal, že ji vymění brzy.
Izolovaná plošina, to je jak kdyby dělali na potenciálu, ale ono je to v dotyku a to lze i z avie, ovšem izolovaný koš je významným bezpečnostním prvkem.
Ono nejde o nabádání, ale o to, co pak postižený řekne, protože nikdo nechce nechat vinu na sobě.
Sice mám taky padesátku, a opět máte pravdu, protože nemám doma jedinou E33 40A.

Žehličku bych možná taky někde našel, ale hrdinové to tahají kombinačkama, pak se nestačí divit...

Ona i taková závitová pojistka natočená do zkratu dokáže divy a proto se nějak nedivím, že si to u PRE zamykají.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #28 kdy: 24.01.2021, 20:09 »


Ale jak by se dal vyměnit i barevný terčík tak, aby fungoval jako indikátor stavu, to mne tedy nenapadá.

Já jsem to nedělal, já to pouze objevil a nemyslím si, že to tam bylo dlouho, určitě to nebylo několik desítek let. Domnívám se, že to byla sice piplačka, ale jinak velice jednoduché. Vezmu pojistku E33 35A a pojistku E27 25A, obě rozeberu, tu 35A tak, abych tavný pásek a drátek od terčíku nepoškodil a neztratil pružinku a sestavím vnitřnosti 35A do těla 25A, zasypu pískem a zavíčkuji na dolním konci, hotovo.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Lukas55555
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #29 kdy: 25.01.2021, 17:41 »


Izolovaná plošina, to je jak kdyby dělali na potenciálu, ale ono je to v dotyku a to lze i z avie, ovšem izolovaný koš je významným bezpečnostním prvkem



No síce sa to dá  robiť s kovového koša akcie, len pokiaľ to chcem robiť podľa listov pracovného postupu musím ho poobslova PPN fóliou a vhodnými prikrivkami. Problém je len že počte PPN potrieb je daná na partiu tak, že keď pozakrivam kôš nemám s čím zakrývať vodiče a konzoly...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 [2] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Jak vyzkoušet 1fáz motor pračky?
 Je vyhodnejsie zhotovenie alebo kupa štartéra kompresora mrazničky?
 Co dělat, když dělá elektrikář něco jiného, než druhý?
 Kdo opraví elektrocentrálu?
 Je potrebny ochranny nulovy vodic k ponornemu cerpadlu ?
 Jak zabránit opalování kontaktů u membránového čerpadla?
 Jak opravit poškozený kabel někde pod omítkou?
 Kde hledat chybu ve starem 380V rozvodu RD?
 Kolik může stát oprava indukční varné desky?
 Co si počít s navrtaným PE vodičem?
 Jak v solarni lampe priletovat medeny dratek k staniolovemu polepu?
 Jak opravit přívodní šňůru ponorného čerpadla?
 Jak opravit porušený kabel pro HDO?
 Jak opravit přeseknutý kabel?
 Poradíte mi proč po mém zákroku nejdou zásuvky?
 Může mi neznámý floutek neustálým vypínáním přívodu zničit některé spotřebiče?
 Co vše může poškodit záměna N za L2 na přívodu objektu?
 Kde mohu vypnout obvody bytové instalace, kvůli výměně panel. krabic?
 Mohu si sama vyměnit pojistky v bytě a jak na to?
 Prečo mi skúšačka detekuje napätie na nezapojenom vodiči?
 Proč mi fázovka svítí na svorkách PEN v zásuvce, ale v rozvodné krabici už ne?
 Způsobí navrtání uzemnění vyhození jističe?
 Jak napravit "zapadlé" elektroinstalační krabice?
 Jak opravit provrtaný kabel?
 Jak bezbolestně posunout svítidlo v sádrokartonovém podhledu?
 Je možné použít samostatné vodiče z kabelu CYKY?
 Jak zazdít ustřižený živý kabel?
 Jak opravit navrtané AL dráty v omítce?
 Jak správně postupovat při drobných oprávách elektroinstalace?
 Kde přesně měrit proud na jističích v rozvodové skříni?
 Co hrozí, když jsem dal Wago svorky přímo do zdi bez krabice?
 Jak vyřešit porušenou izolaci kabelu ve světle?
 Jak opravit poškozenou izolaci CYKY ve zdi ?
 Jak se profesionálně opravuje poškozené vedení?
 Čím spojit a zaizolovat kabely k vánočním světýlkům?
 Jak prokázat vadné zapojení vypínače ?
 Jak vhodně vyřešit špatně zvolený typ kabelu aniž bychom znovu sekali do zdi?
 Ako vymeniť poistkovú skrinku v starom byte za ističe?
 Mohu si sám vyměnit ložiska v motoru cirkulárky?
 Pomůže poruše elektromotoru jen výměna kondenzátoru?
 Opravovat ustřihané vodiče nebo natahovat celé znovu?
 Jak opravit porušený zásuvkový vodič pod vypínačem?
 Jak vyřešit renovaci 30ks rozvaděčových dvířek v bytovém domě?
 Je bezpečné opravit izolaci kabelu CYKY 5x2,5mm2, kdy je vidět jádro N vodiče?
 Jaká je obvyklá cena za přemístění rozvaděče z chodby domu do bytu?
 Jak by vyměnil vypínač hodinový manžel?
 Jak moc je nutná oprava CYKY 3x2,5 kabelu při poškození jeho pláště?
 Kde koupit kryt na svítidlo OS-P14?
 Není oprava LED žárovky nebezpečná práce?
 Ako opraviť spínanie svetla do povodného stavu?
 Stačí při naříznutí vrchního pláště kabelu pouze oprava izolační páskou?
 Proč wapka vyhazuje jistič?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.065 sekund, 22 dotazů.