Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Znění zákonů, norem, vyhlášek....
| |-+  Diskuze o ČSN
| | |-+  Jak je to s platností ČSN 33 2130 ed.2?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak je to s platností ČSN 33 2130 ed.2?  (Přečteno 19547 krát)
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« kdy: 16.05.2009, 12:26 »

V aplikační příručce firmy Moeller  pojednávající o proudových chráničích jsem se dočetl toto:

Povinné používání proudových chráničů je v našich normách zakotveno již řadu let. Obecný požadavek ne jejich užití je zmíněn v ČSN 33 2130 ed.2 Elektrická instalace nízkého napětí - Vnitřní elektrické rozvody. Zde se v článku 5.3.11 uvádí: Zásuvkové okruhy do 20A musí mít doplňkovou ochranu tvořenou proudovým chráničem s vybavovacím reziduálním proudem nepřekračující m 30 mA v souladu s ČSN 33 2000-4-41 ed.2. Toto opatření se vztahuje i na trojfázové zásuvky připojené na obvod s jištěním do 32A. Trojfázové zásuvky se jmenovitým proudem vyšším než 32A musí mít doplňkovou ochranu tvořenou proudovým chráničem s vybavovacím reziduálním proudem 100 mA.

A já se ptám: copak už zmíněná ČSN 33 2130 ed.2 vyšla? Myslím že ne. Jak je to tedy pak s použitím chrániče 100mA u zásuvek nad 32A?


#117#


Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #1 kdy: 16.05.2009, 13:00 »

To by mohl říci někdo, kdo četl Eltechnický magazín 3/09


* 332130.jpg (124.02 KB, 1024x719 - prohlédnuto 781 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Aleš Dobrovolný
zaměstnanec - projektant, ve volném čase ... V současné době JE Dukovany
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 16.05.2009, 13:02 »

Vzhledem k tomu, že jsem zrovna včera absolvoval (již asi po desáté) školení podle vyhl.50/78 Sb. mám čerstvou informaci, že ČSN 33 2130 ed2 má vyjít ve druhé polovině roku 2009. Holt uvidíme, co tam všechno bude.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na twitter.com jako alesd -  můžete mě sledovat... .
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #3 kdy: 17.05.2009, 07:56 »

Tak je to jasné. Moeller se dostali k návrhu normy a už do svého katalogu zanesli věci, které my ještě netušíme.  Palec vzhůru
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #4 kdy: 17.05.2009, 08:20 »

TO:Horský
Je to možné že firmy lobují už i v návrhu ČSN....co já mám za informace tak i třeba Fy DEHN si dala do normy na hromy svoje věci a materiál.. Pláč
Hodně lidí bude "prskat" ale je to asi tak....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 17.05.2009, 11:50 »

Je to možné že firmy lobují už i v návrhu ČSN....co já mám za informace tak i třeba Fy DEHN si dala do normy na hromy svoje věci a materiál.. Pláč
Hodně lidí bude "prskat" ale je to asi tak....

Myslíte, že by bylo lepší,  kdyby týmy připravující mezinárodní normy (např. EN 62305) nekonzultovaly s firmami v oboru (protože by pak třeba mohly být ovlivněny praxí),
a aby se připravovaná řešení důsledně tajila (aby v okamžiku schválení normy nebylo možné si to podle ní realizovat)?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Josef Drda
OSVČ RT-E2A
*
Offline Offline



TNS


« Odpověď #6 kdy: 17.05.2009, 12:31 »

Tak je to jasné. Moeller se dostali k návrhu normy a už do svého katalogu zanesli věci, které my ještě netušíme.  Palec vzhůru

Moeller uvádí platnost  - Aplikační pomůcky proudové chrániče a reziduální proudy
 od 1.9.2008    Kroutím očima
proces vydání či tvorby normy ČSN 33 2130 ed.2 se někde asi pozdržel  ...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize, kontroly a servis strojů, přístrojů, elektrických i elektronických zařízení a elektroinstala cí. 
Specializace na servis vstřikovacích lisů a vytlačovacích strojů na plasty včetně jejich periferií.
Neočekávej ,  že budeš osvícen ,  vstoupí-li do tebe elektřina ...
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #7 kdy: 17.05.2009, 14:24 »

TO:Fuk
To by normy co jsou šité na výrobky firem museli být zdarma a sponzorovány těmito firmami jako je to v zahraničí..!
Já nejsem proti aby je dělali a pomáhali je zpracovávat... ..... například lidé co zkoušejí projektanty a revizáky hromosvodů říkají, že je to šité na výrobky těchto firem...a to se tím nijak netají a říkají to veřejně před desítkami lidí...
Já když si něco zalobuji a bude to lépe prodávat mé výrobky tak to budu chválit že je to zlato mezi kamením....
co jsem psal v předchozím příspěvku jako poslední větu bude pravda....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 17.05.2009, 14:36 »

TO:Fuk
To by normy co jsou šité na výrobky firem museli být zdarma a sponzorovány těmito firmami jako je to v zahraničí..!

Problém není v ceně norem ale v ceně konečných řešení při jejich dodržení které je přiznejme si občas poněkud problematické. Zářný příklad toho jsou nové hromosvody nebo centrální chrániče u rodinných domků. Místo zlepšení bezpečnosti je větší tlak na obejití normy nebo větší spotřebu drahého materiálu bez prokazatelného výsledku. Předpokládám že neustálé změny norem a pravidel pro prodej a zkoušení výrobků jsou snahou určitých skupin které z toho zmatku mají nemalé zisky a s bezpečností to nemá nic společného. Jen doufám že to není jen blbostí těch co o tom rozhodují, pak by to byl opravdu průšvih rovný autu bez řidiče.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #9 kdy: 17.05.2009, 14:47 »

To by normy co jsou šité na výrobky firem musely být zdarma a sponzorovány těmito firmami jako je to v zahraničí..!
Kde konkrétně? Já když hledám konkrétní zahraniční normu, tak až na vzácné výjimky narazím jen na placený přístup.

například lidé co zkoušejí projektanty a revizáky hromosvodů říkají,  že je to šité na výrobky těchto firem...a to se tím nijak netají a říkají to veřejně před desítkami lidí...
Anebo jsou výrobky těchto firem šité na normu? Co bylo dřív, slepice nebo vejce?
Jestli máte konkrétní poznatek, že nějaká konkrétní norma je šita na konkrétní výrobek konkrétní firmy (a nikdo jiný takový výrobek neumí,  anebo má dotyčná firma monopolní postavení),  tak podejte konkrétní podnět na ÚOHS. Jinak jsou to hospodské řeči.


P.S. když Vy zřejmě víte, kde sehnat zadarmo zahraniční normy, tak mi třeba poradíte. Potřebuji ISO 3158 a ISO 3159 (podle nich se certifikují mechanické náramkové hodinky) a sehnal jsem jen amatérsky oscanované francouzské znění 1. edice ISO 3159.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #10 kdy: 17.05.2009, 19:56 »

TO:Fuk
 Škleb Škleb Škleb Škleb
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #11 kdy: 17.05.2009, 20:45 »

TO:Fuk
 Škleb Škleb Škleb Škleb
Ale já bych ty normy fakt potřeboval  Smutek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Jaroslav Ratiborský
*
Offline Offline




« Odpověď #12 kdy: 18.05.2009, 06:22 »

Ale já bych ty normy fakt potřeboval  Smutek
Já pokud něco potřebuji,tak si vše koupím nebo nějakým pokud možno legálním způsobem zajistím.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #13 kdy: 18.05.2009, 07:45 »

Já pokud něco potřebuji,tak si vše koupím nebo nějakým pokud možno legálním způsobem zajistím.

 Palec vzhůru Takových lidí dnes už moc není. Ani se mi tomu nechce věřit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Jaroslav Ratiborský
*
Offline Offline




« Odpověď #14 kdy: 18.05.2009, 10:05 »

Palec vzhůru Takových lidí dnes už moc není. Ani se mi tomu nechce věřit.
Já bych to zas tak černě neviděl.
Já jsem jen reagoval na přání ve smyslu o potřebě mít k dispozici uvedené normy.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #15 kdy: 18.05.2009, 11:41 »

Já bych to zas tak černě neviděl.
Já jsem jen reagoval na přání ve smyslu o potřebě mít k dispozici uvedené normy.
A já zase reagoval na tvrzení o normách v zahraničí zdarma  Smích

Souhlasím s Vámi, normální je za poskytnutou službu/zboží platit. Až uvedené normy budu potřebovat tak silně, že mi to za to bude stát, tak si je koupím (z uvedeného zaměření norem je snad zřejmé, že jde o hobby).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.058 sekund, 23 dotazů.