Poradíte mi s návrhem rekonstrukce kuchyňské elektroinstalace?

(1/5) > >>

Tomáš Nápravník:
Mám dotaz ohledně rekonstrukce elektroinstala ce, zásuvkových obvodů v  kuchyni. Změněn bude také plynový sporák za elektrický sporák s el. troubou.
Moje představa by byla následující:

    sporák - samostatný obvod s třífázovým    jističe 3x16A s vodičem 5x4 mm, vedení zakončené v elektroinstala ční krabici    ve wagosvorkách,
    trouba - samostatný obvod 1f jistič    16A, vodič 3x2,5mm zakončený zásuvkou,
    lednice - samostatný obvod 1f jistič    16A, vodič 3x2,5mm zakončený zásuvkou,
    myčka - samostatný obvod 1f jistič    16A, vodič 3x2,5mm zakončený zásuvkou,
    zásuvky pro ostatní spotřebiče 4x (2    zásuvky u linky a 2 zásuvky např. pro zapojení luxu apod. na zdi) - samostatný    obvod 1f jistič 16A, vodič 3x2,5mm zakončený zásuvkami.

 Dále by mne zajímalo na který obvod zapojit osvětlení linky (pokud ne  na světelný) a na který digestoř. Potom by mne také zajímalo jak by se tyto  jednotlivé okruhy měli zapojit na proudový chránič (zda použít jeden třífázový  pro všechny tyto okruhy nebo použít více chráničů-3f pro sporák a 1f pro  jednotlivé obvody).
Je toto zapojení optimální a je správný takový počet zásuvek? Ptám se spíše  informativně a teoreticky, praxi nechám na odborníkovi, ale rád bych měl v této  problematice jasněji.

Tomáš Pípal:
No, podle popisu nemate hluboko do kapsy. Na celou kuchyn nebo spis na cely barak vam staci jeden 3f chranic, pokud se bojite tak lednici a mrazak muzete pripojit na samostatny jistic pred chranicem.
Zapojeni jste popsal dobre, tech okruhu je tam mozna zbytecne moc, vic nez dva samostane 16A 1f okruhy bych do male kuchyne nedaval. Mycka, lednicka a dalsi netepelne kuchynske spotrebice zas takovy prikon nemaji. Podivejte se na stitky jednotlivych zarizeni a spocitejte maximalni mozny soubezny prikon. Drzte se take obvykle zasady, pro kazdy spotrebic nad 2-3kW se dava na samostatny okruh.

Martin Novák:
No, vidim ze jste uprednostnil kvalitu a spolehlivost a cena u vas nehraje prioritni roli. Vzdycky jsem rad kdyz potkam rozumne uvazujiciho stavebnika.

Co se tyce digestore, ja osobne ji zvyknu v projektech pripojovat k zasuvkam nad linkou. Na tento obvod doporucuji chranic nebo spise chranicojistic - setri to misto v rozvadeci. Na linku doporucuji pocitat s dvouzasuvkama, neni nic horsiho nez kdyz clovek potrebuje konvici i mixer a je malo zasuvek. osobne mam pod linkou tri a obcas nestaci. jedna je okupovana kombinaci konvice + mikrovlnka, v druhe je radio a LCD monitor a ta treti je obcas malo...

Obvod mycky a trouby muzete sloucit do jednoho spolecneho obvodu trifazoveho chranice s se zasuvkami nad linkou, nebo pouzit samostatne chranicojistic e, oboji je spravne, zalezi na financich.

Co se tyce sporaku, pokud jde o sklokeramickou varni desku s dotykovym ovladanim, je podle mne chranic zbytecny. Navic, chranic na tepelnem spotrebici tohoto vykonu je casto zdrojem problemu diky unikajicim proudum. Tam bych ho nedaval. Pokud na nem trvate, tak znovu 3f chranicojistic .

U lednice bych se chranici vyhnul. Jakakoli porucha totiz znamena rozmrazenou lednici a nebezpeci urazu neni zase tak akutni (posledni dobou jsem videl i lednici jako spotrebic tridy II.). Ja osobne dokonce doporucuji dat obvody lednice, mrazaku, alarmu a kotle pred hlavni chranic baraku, aby se clovek vyhnul neprijemnym prekvapenim.

Co se tyce svetla na lince, jednou moznosti je zapojit na svetelny okruh primo s vypinacem pod linkou nebo na svitidlech. Dalsi moznosti je 1-2 okruhy linky samostatne spinane vypinacem u dveri. Ja osobne mam v kuchyni u dveri dva dvoukolebkove vypinace s tim, ze jeden ovlada hlavni svetlo na strope a svetlo u jidelniho koutu a druhy svetlo v skrinkach linky a svetelnou rampu nad linkou. Svitidla pod linkou maji sve vypinace...

Doufam, ze jsem vam poskytnul inspiraci na premysleni, preju mnoho uspechu pri prestavbe...

Josef Kopřiva:
Lednici a mrazák doporučuji (vyčteno z literatury a povrzeno v praxi) zapojit zvlášť právě proto, aby při vybavení jističe kvůli poruše na jiném spotřebiči nerozmrzla. Jinak - zásuvek v kuchyni není nikdy dost! Digestoř se dá vytáhnout z nejbližší zásuvky - tzn. na lince. Trouba a sporák - 3f jsou třeba na celek - sklokeramická deska potřebuje dvě, trouba tu třetí. Záleží na poloze v kuchyni. Určitě zvlášť okruh pro zásuvky na lince,další lednici, další mrazák, další myčka, další zásuvky - záleží na počtu a spotřebičích.) + další o.světla. píšu z vlastní zkušenosti, jsme po rekonstrukci kuchyně :-D

Georgis Fasulis:
To Nápravník: Samostatné okruhy jste udal správně až na tu lednici. Lednice mají dnes okolo 100W - takový příkon můžete zařadit k okruhu pro ostatní spotřebiče. Ke sporáku, pokud mu stačí jištění 3x16A, nemusíte vést 4mm2 - stačí 5x2,5.
Společný chránič má své výhody - ochrana všeho najednou jedním prvkem, ale i nevýhody - výpadek všeho najednou. Varianta samostatných chráničů je nejlepší, ale nejdražší.

Moje doporučení:

Sporák - sólo chránič 4-pólový 25A, 30mA

Okruhy trouby, myčky a ostatních (3x 1-fázový jistič - zapojte je každý pod jinou fázi) zařadit pod další 4-pólový chránič 25A, 30mA

Světlo nad linkou i digestoř zapojte napevno třeba na zásuvkový okruh pro ost. spotřebiče.

Nepíšete nic o hlavním jističi bytu, optimální je velikost 3x25A (teda pokud nemáte další vysoké spotřeby (přímotopy apod.)

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana