Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Elektromateriál - diskuse o materiálech a jejich použití
| | |-+  Lze v nových elektrorozvodech použít staré, původní jističe?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Lze v nových elektrorozvodech použít staré, původní jističe?  (Přečteno 29376 krát)
kajmanovec
« Odpověď #18 kdy: 26.03.2009, 08:37 »

Pro: Kamil Táborský

Na podporu všech vašich oponentů si dovolím ocitovat váš dotaz ve Vámi založeném vláknu ze dne 19.3.2009

Už rok pracuji v jedné elektrikářské firmě a ještě nemám žádný paragraf ani vyhlášku 50.
Na škole nebyla možnost si je udělat.
Je zapotřebí si nejprve udělat §5 a po roce praxe hned §6 a nebo si mohu §6 udělat hned?


Tím je asi řečeno vše podstatné..... ........!

A jak chcete obhájit toto vaše včerejší tvrzení?
Musím ale znovu podotknout,že je potřeba dodržet bezpečnostní předpisy a příslušné normy,a být si na 100% jistý že nemůže dojít k úrazu elektrickým proudem 

Ale klid, změnu Vašich názorů přinese čas a pár osobních zkušeností s tou střídavou potvorou...... .... Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Kamil Táborský
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



Elektrikář pro silnoproud do 1000V,§6


« Odpověď #19 kdy: 26.03.2009, 11:54 »

Píši poslední reakci na tohle téma.
Vy se mnou pořád komunikujete jako kdybych byl nějaký elektrikářský učen který má podprůměrné známky.  Musíte uznat,že když si JÁ OSOBNĚ budu například dělat novou zásuvku napájenou z např.3metry vzdálené zásuvky pomocí smyčkování,zkontroluji z jakého jističe je obvod napájen a jestli jističe vyhovují a sekat budu např.do cihlové zdi a potom vše vadaskou proměřím a revize domu byla provedena např.před dvěma roky tak k vůli tomu JA OSOBNĚ nebudu dělat projekt a volat revizního technika.To už mi připadne padlé na hlavu a vyhazování peněz.
Znova podotýkám JA OSOBNĚ,nenavádím neelektrikáře k podobným akcím

Hlavně mě už nepište že je to v rozporu se zákonem(jelikož to vím)už bych rád slyšel něco pěknýho Pláč
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Kamil Táborský
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



Elektrikář pro silnoproud do 1000V,§6


« Odpověď #20 kdy: 26.03.2009, 12:07 »

P.S.:revizáci mi určitě nenapíší,ANO MÁTE PRAVDU,to by si házeli klacky pod nohy. :)Tak aspon napište něco vy,kteří nejste revizáci.    (Kdyby jste vy osobně dělali novou zásuvku viz.výše,budete volat k vůli tomu revizáka?) Ale pište pravdu,NE lež.   Já mám k vůli pravdě KARMU -2   To je teda spravedlnost Hněv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radek Červený
Žij a nechej žít
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #21 kdy: 26.03.2009, 14:57 »

Já jsem nerevizák  Mrknutí
Oprávnění na revize nemám, pouze provozuji malinkatou elektrofirmu a revize mi dělá smluvní RT. Získávám Vaše sympatie?  Mrknutí
Ale protože svoji práci beru vážně, mám stejný názor jako kolegové RT. Budete se divit, ale například ve školství děláme revizi i na to posunutí zásuvky o tři metry, když už to chcete pojmenovat takto.
Jste zřejmě ještě mladý a plný ideí, nechci vám to brát a svým způsobem vám to i přeji, i já byl takový. Pak mně ale párkrát někdo nakopal do (_i_) a zneužil moji dobrotu a laskavost a musel jsem přehodnotit žebříček priorit. Toto zřejmě čeká každého, a tedy i vás. Je to pouze otázka několika let a přirozeného vývoje. Až z vás bude někdo chtít udělat vola a pověsit vás na vařené nudli, tak se mu to díky platné legislativě a Vašemu pohledu na věc jednoduše povede. A pak se i Vy zařadíte mezi nás, budete každou prkotinu řešit alibisticky a ukazovat  podivej.
Jednoduše zjistíte, že lidská blbost a vyčuranost nezná hranic a pokud budete chtít fungovat a živit svoji rodinu, budete se muset přizpůsobit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Slušnost je kouzelný nástroj, který otevřel mnohem více dveří než jakýkoliv doposud vynalezený klíč.
www.elektrikab rno.cz
info@elektrikabrno.cz
Patrik Augustin
*
Offline Offline



Elektroinstalace, hromosvody, Žďár nad Sázavou


WWW
« Odpověď #22 kdy: 27.03.2009, 07:42 »

Píši poslední reakci na tohle téma.
Vy se mnou pořád komunikujete jako kdybych byl nějaký elektrikářský učen který má podprůměrné známky.

Zkuste se nad tim zamyslet Vase nazory tak nejak odpovidaji tomu ze z te skoly asi moc dlouho venku nejste. Jinak na znamky se tady nehraje a ucenej z nebe nespadl. Vsichni se porad ucime. Holt to to nase remeslo stale vyzaduje. Nikdo z pritomnych kolegu nemuze rict ze zna vsechno a elektrika zacina byt cimdal vic delena na jednotlive specializace. Ta doba kdy elektrikar vystacil s tim co ho naucili na skole je davno pryc. Dnes se do naseho remesla dostava spousta novych postupu a technologii ktere kdyz se nenaucime tak je proste nebudem moct pouzivat. Uz to neni jen o klasickem tahani dratu.

Citace
Musíte uznat,že když si JÁ OSOBNĚ budu například dělat novou zásuvku napájenou z např.3metry vzdálené zásuvky pomocí smyčkování,zkontroluji z jakého jističe je obvod napájen a jestli jističe vyhovují a sekat budu např.do cihlové zdi a potom vše vadaskou proměřím a revize domu byla provedena např.před dvěma roky tak k vůli tomu JA OSOBNĚ nebudu dělat projekt a volat revizního technika.To už mi připadne padlé na hlavu a vyhazování peněz.
Znova podotýkám JA OSOBNĚ,nenavádím neelektrikáře k podobným akcím

pokud budete delat to co popisujete tak revizi nemusite delat ale musite udelat minimalne zapis o kontrole a pokud existuje nejaka dokumentace tak ji musite doplnit o Vami provedene upravy.
Pokud napojuji do stavajici krabice ACIDUR dalsi odbocku pro zasuvku tak proste udelam zapis o kontrole po montazi kde je specifikovano co a jak se delalo. Osobne si merim minimalne impedancni smycku a izolacni odpor ale nedelam na to revizi. To mereni si delam hlavne z toho duvodu abych mel jistotu ze to je v poradku. Vadaska je dobra tak akorat na to ze si zjistite jestli tam mate 230V a jestli mate fazi v dutince vlevo a ne na koliku ale to snad ani nemusim merit.


Peknou odpoved Vam napsal Radek Cerveny a plne s nim souhlasim. Casem se proste dostanete k tomu ze to raci 2x zmerite nez aby jste se pak nechal od nekoho buzerovat ze jste to udelal spatne. Ale je to opravdu jen zalezitost casu nez se k tomu dopracujete. Timhle vyvojem jsme si prosli vsichni  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektroinstala ce
Hromosvody
Revize
Výškové práce
http://www.montaze.org
IM
« Odpověď #23 kdy: 27.03.2009, 16:59 »

Proč nelze použít v nové elektroiinstal aci staré jističe (IJV, ITV, ITM...):
Zatím to zde nebylo zmíněno, ale mají velmi malou zkratovou odolnost (max. 1,5 kA).
Proto se před ně měly, při větším zkrat. proudu, předřazovat pojistky, což se dělo málo kdy.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav 3
« Odpověď #24 kdy: 28.03.2009, 09:48 »

Proč nelze použít v nové elektroiinstal aci staré jističe (IJV, ITV, ITM...):
Zatím to zde nebylo zmíněno, ale mají velmi malou zkratovou odolnost (max. 1,5 kA).
Proto se před ně měly, při větším zkrat. proudu, předřazovat pojistky, což se dělo málo kdy.

V běžných domovních bytových instalacích obvykle vyhoví i 1,5kA s ohledem na vnitřní odpor sítě. U původním tazatelem zmiňované chaty by tento problém být neměl také.  Pojistky se předřazovaly a předřazují vždy, ať je přívod zemí nebo vrchním vedením, musíte je mít před ER a ty zajistí dostatečnou zkratovou  odolnost. Důvod, proč rozvodné závody vyžadují před elměr osadit jistič 10 kA je obvykle to, že provedení 6kA nemá barevné páčky, které jsou dalším rozeznávacím prvkem hodnoty jističe a zabraňují možným podvodům.

Přesto co jsem napsal v předchozím odstavci, použití starých typů jističů (byť  nových nebo málo užívaných) nelze pro novou instalaci doporučit z mnoha důvodů - např. problematická pozdější náhrada vadných kusů.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #25 kdy: 29.03.2009, 09:08 »

Asi nemá cenu sáhodlouze reagovat na to co zde píše pan Táborský.  Život ho naučí, jinak to prostě nejde. Krásně odpověděl Radek Červený.  Palec vzhůru
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Tomáš Jarovec
« Odpověď #26 kdy: 29.03.2009, 13:11 »

Nevím, jaké všechny testy se na dnešních jističích dělají, ale pochybuju, že by všemi těmito testy prošly staré IJV, ITV. To je podle mne důvod, proč se v nové instalaci nesmí použít.

Osobně bych je nepoužil, ani kdybych jich měl plnou krabici. Jednak z důvodu montáže a velikosti a hlavně jim nevěřím. Setkal jsem se s několika, které buďto nezareagovaly na zkrat nebo nedokázaly odpojit obvod, takže na jejich výstupu byla fáze i při vypnutí. Kdybych chtěl provozovat muzeální elektroinstala ci, raději bych použil závitové pojistky.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Kořínek
RT - E1 / A+B
*
Offline Offline




« Odpověď #27 kdy: 29.03.2009, 19:17 »

Kolik stojí několik nových jističů s porovnáním lidského života, shořelé chaty...   Neřeknu
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lukáš Malík
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline


Montáže a opravy elektro do 1000V, §8


« Odpověď #28 kdy: 29.03.2009, 22:15 »

Stare jistice nikdy, to Vam tech par novych tolik prodrazi rozpocet??
Jistota je jistota  Kroutím očima
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Domovní a bytové elektroinstala ce.
Realizace datových sítí, rozvodů TV a DT,
specializace na STA stanice, TV a SAT rozvody bytových a rodinných domů
TV a SAT technika - prodej, servis
Stran: 1 [2] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Kde sehnat mělkou krabici do lamina?
 Jaký instalační materiál bude potřeba při přibližném příkonu sporáku 9-11 kW?
 Jak mohu ušetřit na koupi chráničů?
 Použít husi krky? Či CYKY nebo CYKYLo?
 Je krabica IP54 s horším alebo lepším stupňom krytia nez IP55?
 Je rozvodnice 42M za 600Kč výhodná koupě?
 Nemá někdo tip na výrobce svorkovnic pro čerpadlo o více než 9 svornících?
 Aký typ elektromateriálu zvoliť pre montované domy?
 Je v pořádku pokud mi vnucují místo Moeller, OEZ jističe Kanlux?
 Existuje předpis nebo norma pro použití jističů a chráničů od jedné firmy?
 Může si zámečník sám vyrobit elektroměrový rozváděč ?
 Ako dlho môže byť trvale v zopnutom stave stykač C16M?
 Neznáte prodejce nerezových instalacních krabic?
 Jakou rozvodnou krabici mám použít pro připojení varné desky v kuchyňské lince?
 Jaká značka přístrojů pro bytový rozvaděč je nejvhodnější v poměru výkon/cena?
 Aký typ inštalačnej trojkrabice mám použiť do drevotriesky?
 Co se dá udělat s zoxidovanou, rezavou venkovni krabicí?
 Kde zohnať typ stykača 230/16 na 3 moduly na DIN lište?
 Jsou elektrospotřebiče z bazaru bezpečné?
 Seženu někde kabel se zástrčkou a vypínačem, zakončený objímkou na žárovku?
 Jakou doporučíte podomítkovou krabici se zásuvkou pro venkovní použití?
 Jakou zásuvkovou "krabici" bych měl použít do venkovní kamenné zdi?
 Kde sehnat krytku na velkou krabici pod omítku?
 Aky material mam kupit na elektroinstalaciu v garazi?
 Jaké týdenní spínací hodiny rozlišují sudý a lichý týden?
 K čemu slouží relé RP70?
 Znáte nějakou krabici na podlahovou lištu?
 Jaký je rozdíl mezi proudovou ochranou a proudovým chráničem?
 Může mít AL fólie v podkroví negaivní účinky ?
 Poradíte typ krabice na zamurovanie do plota?
 K čemu slouží tato šedá vroubkatá krabice u podlahy?
 Je pojistka T315 a T3.15A totéž?
 Jaký použít typ krabice do bytového jádra?
 Je možné použít starý plechový rozvaděč pro domácí rozvody ?
 Jsou produkty XBS bezpečné a certifikované?
 Je cena 30 tisic korun za hrubý materiál u domu o 8 místnostech adekvátní ?
 Neexistuje nejaky nehorlavy kryt pres rozbocku za gaucem?
 Kolik metrů kabelu se použije při elektroinstalaci v rodinném domku?
 Jaká krabice patří pod pětipólový věneček?
 K&V TIPY# k velkoobchodním nákupům elektroinstalačního materiálu
 Jakou máte zkušenost s ETI, ETIMAT?
 Co je hlavní jistič a co je proudový chránič?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.054 sekund, 23 dotazů.