Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Jakou uvádět ochranu před úrazem u venkovního plastového rozvaděče?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] 3 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jakou uvádět ochranu před úrazem u venkovního plastového rozvaděče?  (Přečteno 27150 krát)
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #18 kdy: 26.03.2009, 23:36 »

I když jsme měli rozepínací skříně pro veřejné osvětlení plastové a uzamykatelné na zámek FAB, do kterých "lezli" jen elektrikáři, museli jsme ctít čl. 714.412 a po otevření skříně muselo být krytí IP20.

To se ale jednalo o požadavek zadavatele, ne ?
Čistě podle norem tam mohlo být (za splnění dalších podmínek) klidně IP 00.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #19 kdy: 27.03.2009, 08:38 »

714.412 Ochrana před nebezpečným dotykem živých částí
Všechny živé části elektrického zařízení musí být chráněny izolací nebo zábranami, nebo uzavřením(kryty),  vylučujícími úmyslný či neúmyslný přímý dotyk.
Skříně obsahující přístupné živé části musí být uzamčeny pomocí klíče nebo nářadí, pokud nejsou v prostoru, kam mají přístup pouze osoby s odbornou kvalifikací nebo poučené osoby.
Dveře vedoucí k elektrickému zařízení a umístěné méně než 2,50 m nad úrovní terénu musí být uzamčeny pomocí klíče nebo nářadí. Navíc musí být zřízena ochrana před přímým dotykem, jsou-li dveře otevřené. bud' použitím zařízení se stupněm ochrany krytem nejméně IP2X nebo IPXXB daným konstrukcí nebo instalací, nebo umístěním zábrany nebo přepážkou poskytujícím stejný stupeň ochrany krytem.
U svítidla s výškou menší než 2,80 m nad úrovní terénu musí být přístup ke světelnému zdroji možný pouze po odstraněni zábrany nebo uzavření vyžadujícího použití nářadí.

Je to taky otázka rozsahu platnosti normy.

714.11 Rozsah platnosti
Zvláštní požadavky tohoto oddílu platí pro pevná zařízení venkovního osvětlení.
POZNÁMKA Venkovní osvětlení zahrnuje svítidla, soustavu vedení a příslušenství umístěné mimo budovy. Požadavky platí zejména pro:
- osvětlovací zařízení, například pro silnice, parky, zahrady, prostranství přístupná veřejnosti, sportovní areály, osvětlení pomníků a osvěcování;
- ostatní zařízení s vestavěným osvětlením, jako jsou telefonní budky, zastávky autobusů, reklamní panely, městské plány, silniční značky.
Tyto předpisy se netýkají:
- zařízení pro veřejné osvětlení, která jsou součástí veřejné rozvodné sítě;
- dočasného girlandového osvětlení;
- signalizačního systému silniční dopravy;
- svítidel, která jsou upevněna na vnější straně budovy a jsou napájena přímo z vnitřního vedení této budovy.
Pro osvětlovací zařízení bazénů a fontán, viz Oddíl 702.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Vykoupil
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #20 kdy: 27.03.2009, 08:49 »

Přesně tak !
Proč se snažíte aplikovat požadavky pro instalace na výrobky,  kterými rozvaděče bezpochyby jsou ?  ??  ajoooo

Jestliže výrobce (čehokoli) uvádí, že jeho výrobek je určen k nějakému účelu (např. jako el.měrový rozvaděč pro venkovní montáž),  tak nechápu, proč dál něco zbytečně řešit ?  Nerozhodný


Jestliže jsou el.měrové rozvaděče opatřeny uzávěrem na trnovým klíč 6x6mm (ČSN359756),  tak to není zařízení určené pro obsluhu laiky !  nenene
Samozřejmě dobře vím, jak to v praxi funguje, ale správně tam laik nemá co pohledávat a tudíž není podstatné, jaký stupeň krytí po otevření rozvaděč má.  podivej

Asi máte pravdu, ale proč potom revizní technici zahrnují do svých revizí i rozvaděče, když dělají revizní zprávu na instalaci? To by pak vůbec neměli rozvaděče zahrnovat  a odkazovat se pouze na kusovou příp. typovou zkoušku.

Vy opravdu myslíte vážně, že když někomu vypadne kvůli prasklé žárovce hlavní jistič v elektroměráku, tak si na nahození páčky má volat elektrikáře s kvalifikací nebo za těžké peníze "výjezdovku" od rozvoďáků?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Vykoupil
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #21 kdy: 27.03.2009, 08:54 »

Nejtrefněji to myslím vystihuje pan Strycharski, na rozvaděče aplikovat ...60439-1 a ne ...4-41, pak je to jasné...
Nicméně, tím pádem by ale výrobci těchto rozvaděčů v průvodní dokumentaci měli uvádět v takovém případě jako ochranu před ND neživých částí: Ochranu úplnou izolací dle 7.4.3.2.2 ĆSN 60439-1 ed.2...,  né?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #22 kdy: 27.03.2009, 14:34 »

Asi máte pravdu, ale proč potom revizní technici zahrnují do svých revizí i rozvaděče, když dělají revizní zprávu na instalaci? To by pak vůbec neměli rozvaděče zahrnovat  a odkazovat se pouze na kusovou příp. typovou zkoušku.

Nevím, co přesně myslíte pod pojmem "zahrnují".
Jestli zkoumají vlastní rozvaděč,  tak to ani nevím, jak by se mělo "na place" dělat.  Nerozhodný
Samozřejmě, že se při revizi prohlíží, popisuje a měří i v rozvaděčích, ale primárně z pohledu jeho vývodů, umístění, uložení atd.


Vy opravdu myslíte vážně, že když někomu vypadne kvůli prasklé žárovce hlavní jistič v elektroměráku, tak si na nahození páčky má volat elektrikáře s kvalifikací nebo za těžké peníze "výjezdovku" od rozvoďáků?

Vážně to nemyslím já, ostatně to není můj výmysl, takovýto postup je dán předpisy.  podivej
Že je praxe zcela jiná je fakt.   Jsem v rozpacích
Ale že bychom zde měli vůči laické veřejnosti prezentovat pouze správné postupy a návody je také fakt.

Návody typu : odšroubuj si kličku od okna a běž si to tam nahodit mi nepřipadají zrovna rozumné. On ten jistič většinou nevypadne sám od sebe, bez příčiny.  nenene
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #23 kdy: 27.03.2009, 15:17 »

Nicméně, tím pádem by ale výrobci těchto rozvaděčů v průvodní dokumentaci měli uvádět v takovém případě jako ochranu před ND neživých částí: Ochranu úplnou izolací dle 7.4.3.2.2 ĆSN 60439-1 ed.2...,  né?

Co musí být v průvodní dokumentaci ukládá čl. 5.1 ČSN EN 60439-1 ed.2. Rozvaděč s úplnou izolací musí mít na krytu dvojitý čtvereček a toto označení tam není povinen umístit výrobce prázdné skříně, ale finální výrobce rozvaděče. Dvojitý čtvereček  je pak "dokumentace" dokládající úplnou izolaci.


Vážně to nemyslím já, ostatně to není můj výmysl, takovýto postup je dán předpisy.  podivej


Jakými předpisy? Elektroměrové rozvaděče bývají jedny z mála, které mají štítky výrobců a zpravidla podle ČSN EN 60439-3, čili přístupné laické obsluze. Jistič před elektroměrem je navíc majetkem odběratele a normy svým požadavkem na odstupňování jističů o jeden stupeň nezaručují selektivitu jištění. To by bylo divné, kdyby si odběratel mohl nahodit jistič v bytovém rozvaděči a v elektroměrovém už ne.  nenene
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #24 kdy: 27.03.2009, 15:34 »

Jakými předpisy? Elektroměrové rozvaděče bývají jedny z mála, které mají štítky výrobců a zpravidla podle ČSN EN 60439-3, čili přístupné laické obsluze. Jistič před elektroměrem je navíc majetkem odběratele a normy svým požadavkem na odstupňování jističů o jeden stupeň nezaručují selektivitu jištění. To by bylo divné, kdyby si odběratel mohl nahodit jistič v bytovém rozvaděči a v elektroměrovém už ne.  nenene

Jestliže je elektroměrový rozvaděč označený normou 60439-3, která platí pro rozvodnice,  tak asi nebude něco v pořádku.
A přiznám se, že si nevybavuji, jestli jsem takto označený elektroměrový rozvaděč někdy viděl.
Což koresponduje i s článkem 1.1 uvedené ČSN EN a to včetně poznámky.   podivej

A jestliže je za čl.7.1.1 uvedeno :
Dveře a podobné kryty se závěsy musí dovolit volný přístup do skříně a snadné ovládání vestavěných přístrojů. a naproti tomu distributoři požadují uzavíratelnost pomocí jasně definovaného nástroje, pak označení štítku elektroměrovéh o rozvaděče normou ČSN EN 60439-3 nemůže souhlasit.    nenene
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #25 kdy: 27.03.2009, 16:22 »


Koukám, že ve změně A1 se vypustila věta z čl. 1.1 "Požadavky pro rozvodnice venkovního provedení se připravují."

Takže se připouští i venkovní provedení. Rozpor zůstává u toho volného přístupu do skříně, tady normotvůrcům něco uteklo, venku by volný přístup určitě být neměl.

Jinak vkládám citaci ze své nedávné revizní zprávy:
Plastový pilíř, výrobce Elplast-KPZ Rokycany, spol. s r.o.,  Mlečice 45, 338 08 Zbiroh, typ PER 2, ČSN EN 60439-3, v.č. 56759, r.v. 2007, In 40 A, IP 44/20
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #26 kdy: 27.03.2009, 16:39 »

Jinak vkládám citaci ze své nedávné revizní zprávy:
Plastový pilíř, výrobce Elplast-KPZ Rokycany, spol. s r.o.,  Mlečice 45, 338 08 Zbiroh, typ PER 2, ČSN EN 60439-3, v.č. 56759, r.v. 2007, In 40 A, IP 44/20

Tak to by mne docela zajímalo, jakým způsobem je zde zajištěn volný přístupNerozhodný
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Jan Vykoupil
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #27 kdy: 27.03.2009, 16:51 »

Co musí být v průvodní dokumentaci ukládá čl. 5.1 ČSN EN 60439-1 ed.2. Rozvaděč s úplnou izolací musí mít na krytu dvojitý čtvereček a toto označení tam není povinen umístit výrobce prázdné skříně, ale finální výrobce rozvaděče. Dvojitý čtvereček  je pak "dokumentace" dokládající úplnou izolaci.

Otázkou je, kdo je v případě takového elektroměráku vlastně výrobce, když do připraveného typového prodrátovaného rozvaděče montážní firma instaluje hl. jistič a rozvoďáci elektroměr a příp. HDO. Já myslím, že je to pořád ten výrobce typovky a ten by tam to označení tedy měl dávat a uvádět ho i do katalogové dokumentace, abychom nekupovali a neprojektovali zajíce v pytli.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #28 kdy: 27.03.2009, 20:18 »

Jistě, výrobce je ten, kdo náplň a její konfiguraci určuje a nemusí zrovna dodávat rozvaděč včetně této náplně. 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Vykoupil
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #29 kdy: 27.03.2009, 21:23 »


Vážně to nemyslím já, ostatně to není můj výmysl, takovýto postup je dán předpisy.  podivej
Že je praxe zcela jiná je fakt.   Jsem v rozpacích
Ale že bychom zde měli vůči laické veřejnosti prezentovat pouze správné postupy a návody je také fakt.

Návody typu : odšroubuj si kličku od okna a běž si to tam nahodit mi nepřipadají zrovna rozumné. On ten jistič většinou nevypadne sám od sebe, bez příčiny.  nenene

Dobrá, naprosto s Vámi souhlasím, že bychom zde měli vůči laické veřejnosti prezentovat pouze správné postupy a návody. Nicméně, citujte mi konkrétní paragraf platného zákona, vyhlášky či jiného závazného předpisu, který bych porušil jako laik, kdybych si pořídil (zakoupil v elektroobchodě, půjčil či sám si vyrobil apod.) kličku k elektroměrovém u rozvaděči, který jsem zaplatil a je mým majetkem, otevřel si ho a nahodil si svůj vlastní hlavní jistič mnou zaplacený a v mém majetku, aby mi opět začala proudit do domu potřebná el. energie. Pokud někdo tvrdí a) (že něco porušuji),  tak by taky měl uvést b) (co konkrétně porušuji).  podivej
Samozřejmě, že ten jistič nevypadl bez příčiny, praskla načnutá žárovka či se toho zapnulo prostě moc najednou. Pokud to nahodím a všechno dál bez problémů funguje, proč bych na to za nemalé peníze volal odborníka. To je absurdní. A pokud to vypadne znovu, každý soudný laik už toho odborníka zavolá. Přece nejde někomu bránit, aby ovládal hlavní vypínače a uzávěry médií do jeho domu. I z bezpečnostního hlediska je přece nutné, abych k těmto hlavním ovládačům měl přístup.
Nicméně nám ta diskuze sklouzla úplně mimo elektriku. To je fakt děs, když musí být člověk díky normám víc právník jak technik.... Šok
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #30 kdy: 27.03.2009, 22:07 »

Podle mého soudu nelze laikům zakazovat přístup do elektroměrovéh o rozvaděče.
Vypnutí hlavního jističe před elektroměrem může být nutné z provozních nebo bezpečnostních důvodů.
Pro vypnutí nebo zapnutí hlavního jističe před elektroměrem podle mého soudu není zapotřebí žádná zvláštní kvalifikace.
Také je celkem běžné, že si provozovatelé kontrolují stav elektroměru, v tomto jim těžko můžeme bránit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #31 kdy: 27.03.2009, 23:20 »

...Také je celkem běžné, že si provozovatelé kontrolují stav elektroměru, v tomto jim těžko můžeme bránit.

Naopak, podle smlouvy s distributorem jsou povinni stav elměru sledovat a případné poruchy hlásit  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #32 kdy: 28.03.2009, 07:28 »

Jak píše kolega Hasala....poku d je v rozvaděči např. trnový klíč 6x6 tak majitel /třeba/ se tam může podívat, sledovat spotřebu, a třeba natáhnout hl. jistič.../kolikrát se nám stalo že se spálila žárovka a vypadl až hl. jistič..nebude me říkat že to není pravda!!/...
Pokud ale rozvaděč má např.klíč kódový FAB, tak tam už nepoleze ani elektrikář, který ho nemá!!
natož tak laik!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #33 kdy: 28.03.2009, 11:19 »

Nicméně, citujte mi konkrétní paragraf platného zákona, vyhlášky či jiného závazného předpisu, který bych porušil jako laik, kdybych si pořídil (zakoupil v elektroobchodě, půjčil či sám si vyrobil apod.) kličku k elektroměrovém u rozvaděči, který jsem zaplatil a je mým majetkem, otevřel si ho a nahodil si svůj vlastní hlavní jistič mnou zaplacený a v mém majetku, aby mi opět začala proudit do domu potřebná el. energie. Pokud někdo tvrdí a) (že něco porušuji),  tak by taky měl uvést b) (co konkrétně porušuji).  podivej

Aby bylo jasno - já přeci netvrdím, že by existoval nějaký předpis, který by odběrateli zakazoval přístup do elektroměrovéh o rozvaděče.  nenene

Jestliže ale existuje požadavek distributorů na uzamykatelnost el.měrových rozvaděčů, (viz strana 9 zde tak asi nemají být volně přístupné.  Nerozhodný
Proč by se jinak měly uzavírat ?

váš argument, že vlastnictví kličky (legálně zakoupené) a elektroměrovéh o rozvaděče kohokoli opravňuje k manipulaci je trochu demagogie, ne ?
Stejně tak, jako vlastnictví šroubováku ještě nikoho obecně neopravňuje k pracem na el. zařízeních.
Nebo myslíte, že když mám potřebné stranové klíče, že jsem tím automaticky oprávněn např. k výměně plynové hadice ke sporáku ?  ??


Naopak, podle smlouvy s distributorem jsou povinni stav elměru sledovat a případné poruchy hlásit  Úsměv
Tato povinnost bývala uváděna na zadní straně tzv. Přihlášky.
Právě jsem si pročetl svoji  Smlouvu o sdružených službách .... a i Všeobecné obchodní podmínky..... (mimořádně otravný text) a tuto povinnost jsem tam nenašel nenašel.
Existuje vůbec ještě ?  Jsem v rozpacích

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #34 kdy: 28.03.2009, 11:49 »

Tato povinnost bývala uváděna na zadní straně tzv. Přihlášky.
Právě jsem si pročetl svoji  Smlouvu o sdružených službách .... a i Všeobecné obchodní podmínky..... (mimořádně otravný text) a tuto povinnost jsem tam nenašel nenašel.
Existuje vůbec ještě ?  Jsem v rozpacích

TO: Novák

Hledáte na špatném místě.  podivej
Tato podmínka je v Obchodních podmínkách, které jsou součástí Kupní smlouvy (část OP je otištěná na str. 2 - §5 odst.3)  Úsměv

No doufám, že to stále platí, čerpal jsem z mé smlouvy z roku 2004. Kroutím očima

* Povinnost kontrolovat elektroměr CEZ.pdf (324.34 KB - staženo 656 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #35 kdy: 28.03.2009, 12:54 »

No doufám, že to stále platí, čerpal jsem z mé smlouvy z roku 2004. Kroutím očima

Já mám Obchodní podmínky z roku 2005 a tam je odst. III. trochu jiného znění.

A v aktualních Všeobecných obchodních podmínkách již část o měření není vůbec.

Že by to tedy již neplatilo ?  Nerozhodný
Navíc  u starých, elektromechani ckých elektroměrů bylo indikací chodu otáčení kolečka, ale u dnešního sortimentu elektronických el.měrů, kterých jen ČEZ používá 7 typů,  by asi musely být odběratelé seznamováni s tím, jak právě jejich model indikuje správnou funkci.  podivej

 


* Obchodni_podminky_2005.gif (272.55 KB, 1653x2338 - prohlédnuto 280 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Stran: 1 [2] 3 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.066 sekund, 22 dotazů.