Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Může jít 24V a 230V do ovládací skříně společně v jednom kabelu CYKY?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Může jít 24V a 230V do ovládací skříně společně v jednom kabelu CYKY?  (Přečteno 6585 krát)
Vlastimil Laube
*
Offline Offline




« kdy: 04.08.2006, 06:51 »

Soustava 24V bude FELV. Z dřívější diskuze jsem se dozvěděl, že 24 a 230V v jednom kabelu být může, není mi však jasné jak je to s kabelem CYKY, který sice splňuje izolačně, ale neodpovídá barevné značení žil stejnosměrnému napětí. Jak tuto situaci řešíte? Používáte jiný kabel?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Závodský
*
Offline Offline



bike je moj zivot, kaslat na pracu....


« Odpověď #1 kdy: 04.08.2006, 14:29 »

Záleži, čo bude tých 24V napájať, mám taký pocit, že sa v norme uvádza možnosť vedenia v jednom kabli len pre vodiče rovnakého obvodu.
Ja osobne to neodporúčam, už sa nám stalo, že káble boli uložené len vedľa seba a na konci vedenia sa naindukovalo také tapätie, že stačilo na zopnutie relé... A keď ich máte zo 200-300, tak sa to dosť zle odstraňuje.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #2 kdy: 04.08.2006, 15:47 »

Dva napěťově odlišné (nn - mn) obvody v jednom "kabelu" jsem viděl pouze v případě Instabusu, kde vedle silových vodičů šla souběžně sběrnice, ovšem vše bylo kromě izolačního oddělení, také jasně opticky rozlišeno. Navíc průřez pro sběrnici byl nezaměnitelný.

Pokud jsem pochopil dobře dotaz, tak se jde o využití např. dvou žil z 5C pro 24V?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrika NENÍ časopis!  
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #3 kdy: 04.08.2006, 21:13 »

Základní požadavky na oddělení obvodů FELV od obvodů vyššího napětí jsou uvedeny v ČSN 33 2000-4-47, čl. 471.3.1.


Cituji:  Obvody FELV včetně zdrojů musí být od obvodů vyššího napětí odděleny základní izolací.


 

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Milan Selezan
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 05.08.2006, 18:47 »

Neviem či aj v súčasnosti, ale tak pred 10 rokmi boli dodávané aj 3-faz ponorné čerpadlá s vyvedeným signálom od kontaktov z plavákového spínača pre blokovanie chodu naprázdno v jednej spoločnej šnúre.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vlastimil Laube
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 07.08.2006, 09:23 »

Ano. Jde o kabel do ovládací skříně, kdy signály start/stop/aretovaný stop (3 tlačítka) budou zavedeny do el. ochrany simocode (24V-5 žil) a dále zde bude rozpínací kontakt, který bude zařazen v ovládačce stykače (230V-2žíly) kabelu CYKY 12Cx1,5.
Čl. 471.3.1. ČSN 33 2000-4-47 kabel CYKY splňuje. V kabelu bude i ZŽ vodič dle čl. 471.3.3. Nebezpečí naindukování napětí je minimální, protože jde o kabel do ovládací skříně, kde tečou proudy řádu mA. Není mi jasné pouze barevné značení žil, zda není v nějaké normě toto přímo zakázáno. Na žádné takové nařízení jsem nenarazil, ale norem je bohužel mnoho.
Děkuji všem za reakce, na obrázku přikládám schéma zapojení.



* na elektriku.JPG (77.87 KB, 833x598 - prohlédnuto 273 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #6 kdy: 07.08.2006, 10:55 »

Jen pro upřesnění, vy máte představu, že se vyrábí kabel, který mimo fázové, světlemodré a zelenožluté barvy má navíc červenou ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Vlastimil Laube
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 07.08.2006, 11:27 »

To Doležal: Já mám právě představu, že se nevyrábí. Proto by mě zajímalo, zda je to přijatelné ve standartním CYKY a nebo je to od začátku blbost a jsou nutné kabely dva.
Díky.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #8 kdy: 07.08.2006, 13:06 »

Tak v té představě o výrobě se shodnem. Ale na to zařízení bude chodit jen kvalifikovaná obsluha. Takže pokud jsou splněna kriteria pro společný kabel plusové fousy bych označil červenou smrštovačkou a mínusové tmavěmodrou. Na vše návlečky s označením funkce. Z popisu funkce by mělo být jasné, že jde o 24DC.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Vlastimil Laube
*
Offline Offline




« Odpověď #9 kdy: 07.08.2006, 13:43 »

Děkuji za rychlou odpověď. Smršťovačky jsou dobrý nápad.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Georgis Fasulis
*
Offline Offline



Nepij, nekuř, cvič a zakrátko budeš zase chlapík.


« Odpověď #10 kdy: 08.08.2006, 15:04 »

To Laube: Doplním: I když by se jednalo o obvody PELV či SELV, mohly by být v jednomm kabelu rovněž, akorát vodiče s obvody PELV či SELV musí být izolovány na nejvyšší použité napětí v kabelu. Takže CYKY tomuto vyhovuje i pro PELV či SELV. Viz: ČSN 332000-4-41 411.1.3.2 (musíte samozřejmě dodržet i podmínku další jako je kabelem společně napájené zařízení, jak tu už bylo řečeno).
Co se týká barvy izolovaných vodičů, nejen že kabel nemá červené žíly, ale barvy izolovaných vodičů ss soustavy mají mít stejnou barvu jako kterýkoliv jiný krajní vodič, tedy černý nebo hnědý. To platí samozřejmě jen, pokud se nejedná o "drátovací" vodiče uvnitř el. zařízení - tam platí pro barvy vodičů jiná pravidla. Jinak červeně a tmavěmodře se značí v ss soustavě pouze holé vodiče. Ono se to plete hodně i zkušeným elektrikářům.
Ty návlečky jak říká pan Doležal samozřejmě být mohou.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

G.F
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.022 sekund, 22 dotazů.