Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Po kolika metrech je nutno instalovat podpěry závěsného kabelu?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Po kolika metrech je nutno instalovat podpěry závěsného kabelu?  (Přečteno 8324 krát)
... z davu semináře
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« kdy: 11.06.2006, 22:33 »

Po kolika metrech je nutno instalovat podpěry závěsného kabelu?

Z davu semináře 11.06.2006 22:33
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #1 kdy: 12.06.2006, 18:10 »

Podle mne, je důležitá hodnota minimální jmenovitá únosnost závěsného lanka, udávaná výrobcem, pro každý průřez samostatně. Minimální únosnost by měla odpovídat maximální vzdálenosti podpěr, přepočteno na váhu kabelu.


 


V praxi, se tyto maximální možné rozteče podpěr, snad nedají ani technicky provést.


 


Myslím, že je to otázka šitá na projektanty. Tak kde jste?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #2 kdy: 12.06.2006, 23:07 »

Tady.  I když jsem projektant, toto jsem nikdy neřešil, ale kdybych musel, tak zkusím od výrobce získat nějaké montážní tabulky, pak od praktiků, jestli třeba EZ či RZ nemají nějaké tabulky zpracovány, jinak si to zadám u statika, protože:
Nikdo neumí všechno a já vím, nebo tuším, že:
1. jedna věc je únosnost lanka či vodiče,
2. druhá věc je únosnost podpěr či kotev,
3. třetí věc je možnost dispozičního uspořádání podpěr
4. další je dovolený průhyb (velice ovlivňuje namáhání v tahu)
5. namáhání větrem
6. zatížení námrazkem dle oblasti ( Krkonoše kontra Znojmo)
7. kombinace  5. a 6.
8. koeficienty bezpečnosti (veřejné prostranství kontra uzavřené staveniště)
9. trvalé či dočasné vedení
Snad se nám ozve někdo z montážníků či rozvodných závodů, jak to dělají a "hodí to do placu".
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Jiří Fuksa
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 12.06.2006, 23:44 »

Venkovní vedení řeší ČSN 333300
(iniciativní kolegy upozorňuji, že vím, že tato norma je již neplatná).
Údaje o konkrétním kabelu tj. hmotnost, pevnost nosného lana, průměr lze stáhnout s internetu (ověřeno).
Pak už nezbývá než počítat a počítat tak, jak uvádí kolega Doležal.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 13.06.2006, 07:38 »

V minulosti jsem se v práci setkal s trochu jinými kabely, než vy asi potřebujete. Závěsné telefonní kabely jsme dávali na sloupy, kde původně byly jen dráty, vzdálenost sloupů  je kolem 40 metrů, je tam nějaké prověšení, někomu se to moc nelíbí, pokud byste chtěl mít výrazně menší, musí se to více "našponovat",  což není problém na rovině, pokud máte dostatečně pevné "konce",  je problém v oblouku, kde se sloupy naklánějí, tam se pak musí dávat kotvy nebo vzpěry.
Já bych vám doporučil najít někoho, kdo tohle montoval, protože praktické zkušenosti vás dovedou ke správnému řešení rychleji než nějaký pokus po sloužitém hledání a studování literatury.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jaroslav Hasala
« Odpověď #5 kdy: 14.06.2006, 08:30 »

Osobně bych také spíše než na teoretické výpočty spoléhal na praktické zkušenosti. Podmínky v místě bývají různé, určité věci ani dost dobře vypočítat nejdou.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Knop
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 17.07.2006, 16:43 »

Výrobce poskytuje montážní tabulky pro všechny typy závěsných kabelů v rozpětí 20 - 60 m.(nmáhání, průhyb, koncový tah)
Běžné rozpětí pro vedení nn se používá 35-40 m.
Musíte vědět o jakou námrazovou oblast se jedná a zkontrolovat průhyb kabelu na min. vzdálenost od země, objektů atd.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #7 kdy: 06.09.2006, 13:44 »

Našel jsem.
http://www.krasnohorska.cz/trachta/mesias.htm

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (2)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.07 sekund, 24 dotazů.