Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast řešení teoretických úvah
| | |-+  Kolik wattů mužu připojit na 100m dlouhou prodlužku?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Kolik wattů mužu připojit na 100m dlouhou prodlužku?  (Přečteno 12118 krát)
Lukas V.
« kdy: 19.02.2009, 17:30 »

Kamarád vlastní chatu bohužel bez elektrické přípojky tzn. ,že když potřebujeme elektriku tak si ji natáhneme pomocí prodlužovaček (asi 4kusy) od souseda. Vzdálenost cca 100-150m. Jaký je max. výkon který na to můžeme připojit?? Respektive utáhne nám to pár počítačů s monitorama? Poraďte prosím
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Plhal
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 19.02.2009, 20:53 »

Njedelší prodlužovací přívod je povolen 50m.
Víc nedodám.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Dušan Nevřala
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 19.02.2009, 20:58 »

smotejte ty prodlužky a buďte rádi,že ještě nehasíte chatu,nebo že žijete.
    když už chcete relevantní odpověď,aspoň udeje průřez kabelu,ale myslim si,že  z vašeho dotazu plyne,že je to nějaká super šňůra z OBI atd.O přizemnění PE vodiče alespoň na konci vedení asi taky nelze ve vašem případě uvažovat.Nezlobte se na mě,ale tomoto připojení se normálně říká PARTYZÁNŠTINA(funguje to na 100% než se někomu něco stane)
TUDY CESTA NEVEDE PANE.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Ricardo
« Odpověď #3 kdy: 19.02.2009, 22:19 »

Nad 50 metru bych nic netahal. Jedna vec je povolena delka a druha vec sou ztraty, ktere pri vedeni elektriny timto zpusobem vznikaji.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #4 kdy: 19.02.2009, 23:02 »

Na správném prodlužováku, nebo v jeho návodu, se dočtete hodnoty maximální zátěže pro rozmotaný a smotaný prodlužovák. Je to většinou udávané ve watech  a někdy v ampérách.
váš případ je ale extrémní. Ty hodnoty na prodlužováku jsou pro jeden konkrétní prodlužovák a tím jednu délku. Sčítáním délek prodlužováků se rychle snižuje hodnota dovolené zátěže vzhledem k vzrůstajícímu odporu a tím větším úbytkem napětí.
Nemůže vám zde nikdo poradit, protože vše závisí na průřezu vodičů v kabelech a kvalitě kabelů .
Dále je velký problém v uložení spojů na kabelech. Zde vzniká velké riziko úrazů vzhledem k jejich krytí a způsobu uložení. ( a to ani nemluvím o kvalitě izolace na prodlužce pokud je z nějakého HAUSU )
Pokud chcete používat v oné chatě elektřinu častěji, tak by jste měli jít jinou cestou. Nejlépe v součinosti s místním elektrikářem, který  vám dokáže poradit nejlepší způsob provedení ať už z bezpečnostního nebo cenového pohledu.
(To co je levné teď, se do budoucna dost prodraží - například použitím silnějšího kabelu ušetříte na ztrátách tolik peněž, že se náklady vrací poměrně rychle zpět)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
ALCR
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 19.02.2009, 23:58 »

Kamarád vlastní chatu bohužel bez elektrické přípojky tzn. ,že když potřebujeme elektriku tak si ji natáhneme pomocí prodlužovaček (asi 4kusy) od souseda. Vzdálenost cca 100-150m. Jaký je max. výkon který na to můžeme připojit?? Respektive utáhne nám to pár počítačů s monitory? Poraďte prosím

     Celková délka pohyblivého přívodu nemá překročit 50 m. A vy zde hovoříte o prodlužováku 100-150 metrů dlouhém, navíc není ani v kuse, ale dokonce ze čtyř kusů a to ještě nevíme jaký mají tyto kusy průřez, jestli mají zásuvky a vidlice s krytím pro venkovní prostředí. Úbytek napětí a impedanční smyčka bude u této obludnosti určitě mimo přípustné hodnoty a o proudové zatižitelnosti můžeme bez znalosti průřezů a údajů z měření jen spekulovat. A chránič zřejmě použit není.

     Já bych ten váš výtvor klasifikoval jako pokus o sebevraždu, nebo vraždu.

Jsou tři možná řešení
1. nechat na příslušné zahrádce zřídit regulérní přípojku
2. nechat vyrobit prodlužovák v kuse a v dostatečném průřezu (průřez se musí vypočítat)
3. obejít se bez elektřiny a jezdit si na zahrádku odpočinout od civilizace

Obdobná diskuze je zde http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,4976.0.html
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromechani k el. zařízení §6+8
Revizní technik el. zařízení a bleskosvodů E2/A
--------------------------------------------------
Navštivte klub České výrobky,  dě*kuji za upřednostňován í českých firem pří výběru a nákupu, podporujete tím české zaměstnance a českou ekonomiku a ve výsledku i sami sebe.
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #6 kdy: 20.02.2009, 07:54 »

Citovat normy asi nemá žádný zvláštní význam.
Čistě z praktického hlediska : nemusí to vůbec fungovat - se zatížením bude klesat napětí - a také to může být nebezpečné, zejména při připojení do TN-C (dvoužilově připojené) zásuvky 230V.   
Pokud jde v daném případě o trvalé připojení, jistě by bylo vhodné zřídit trvalou přípojku.
Pokud jde o nějakou jednorázovou záležitost, i zde je možné nějaké řešení.
Lehce zkušený elektrikář by si s tím měl poradit a snad by vám také zapůjčil kabel dostatečného průřezu. Pro tento případ si dovedu představit např. kabel nebo šňůru 5Cx 4 - 5Cx 6, napojený ze zásuvky 400V (pokud je k dispozici),  ukončený nějakou zásuvkovou skříní s proudovým chráničem 0,03A.
Na konci vedení, u zásuvkové skříně by bylo více než vhodné zřídit nějaké uzemnění (postačí i jedna zemnící tyč).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Jaroslav Svárovský
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 20.02.2009, 17:51 »

toto je vyhovující pro přenos
http://www.svitidla-osvetleni-elektro.cz/1-ayky-3x25-re/cz/d-78635/
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Hugo K.
*
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 20.02.2009, 18:43 »

Těsně před tím než byl odkaz p.Svárovského zablokován jsem se na tuto nabídku podíval.Prohlí žel jsem tam oranžový zahradní prodlužovák.Mo žná,že jsem blbě četl,ale zdálo se mi,že kabel prodlužováku je 2 x ?.Bohužel se na stránky nedokážu znovu dostat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Svárovský
*
Offline Offline




« Odpověď #9 kdy: 20.02.2009, 19:16 »

esvit.cz
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Hugo K.
*
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 20.02.2009, 19:54 »

Na stránkách popsaných p.Svárovským jsem našel zahradnické prodlužovací kabely20,30,40,m,s následujícími údaji:Typ vodiče: H05VV-F (OWY) 2 x 1mm2,Typ vodiče: H05VV-F (OWY) 2 x 1mm3,Typ vodiče: H05VV-F (OWY) 2 x 1mm4.Co si o tom mám myslet?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #11 kdy: 20.02.2009, 20:34 »

Cvičně jsem to vložil do SICHRu. Nejmenší průřez v databázi je CYKY 1,5 mm2, což by mohla být průřezově reálná prodlužka.
Při běžném jištění a dokonce bez předřazených impedancí to nevychází. Úbytek na vlastní prodlužce 1,5 mm2 je 242-221 = 21 V.


* PC.jpg (141.64 KB, 906x573 - prohlédnuto 502 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #12 kdy: 20.02.2009, 21:18 »

Je docela normální, že nám různí internetoví prodavači nabízí různé šunty.... Holt nesmíte všechno hned koupit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Hugo K.
*
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 21.02.2009, 09:19 »

Z těch popisů kabelů mne nejvíce zarazil ten údaj o 2 žilovém kabelu.Z obrázku nedokážu rozluštit provedení koncovek.(zato si dokážu představit člověka který koncovku rozšlápne a dám tam 3kolík z šuplíku).Žiju ještě postaru s 3 vodičovýma prodlužovačkam a.I když vývoj jde strašně rychle dopředu.Ale ani v diskusích jsem nikde nenašel  doporučení typu:na prodlužovák použijte šňůru 2x,ušetříte za jeden vodič.Existuje norma,kde je popsáno kdy a jak mohu použít 2 vodičový prodlužovák?Děkuji.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
ALCR
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #14 kdy: 21.02.2009, 18:34 »

Z těch popisů kabelů mne nejvíce zarazil ten údaj o 2 žilovém kabelu.Z obrázku nedokážu rozluštit provedení koncovek.(zato si dokážu představit člověka který koncovku rozšlápne a dám tam 3kolík z šuplíku).Žiju ještě postaru s 3 vodičovýma prodlužovačkam a.I když vývoj jde strašně rychle dopředu.Ale ani v diskusích jsem nikde nenašel  doporučení typu:na prodlužovák použijte šňůru 2x,ušetříte za jeden vodič.Existuje norma,kde je popsáno kdy a jak mohu použít 2 vodičový prodlužovák?Děkuji.

Dvoužilový prodlužovák se smí prodávat a používat, ale musí mít vidlici a zásuvku II. třídy a do té zásuvky nesmí jít zastrčit vidlice I. třídy,  jenže tu jsou dva podstatné problémy respektive hrozby
1. ty zábrany proti zasunutí vidlice I. třídy jdou poměrně jednoduše odstranit (viděl jsem to nejednou a argument vlastníků těchto prodlužovaček "když vona tam nešla strčit ta normální vidlice zed)
2. 2 ze 3 kutilů v případě poškození zásuvky či vidlice dají I. třídu (protože II. neseženou Hněv)

Já osobně koupi takovéto prodlužovačky každému, kdo se zeptá rozmlouvám.
Pokud někdo chce poctivý prodlužovák na stavbu, zahradu a pod. doporučuji http://www.munos.cz/cz/?page=munos_profi
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromechani k el. zařízení §6+8
Revizní technik el. zařízení a bleskosvodů E2/A
--------------------------------------------------
Navštivte klub České výrobky,  dě*kuji za upřednostňován í českých firem pří výběru a nákupu, podporujete tím české zaměstnance a českou ekonomiku a ve výsledku i sami sebe.
Pavel Plhal
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 21.02.2009, 20:18 »

Dvoužilový prodlužovák se smí prodávat a používat, ale musí mít vidlici a zásuvku II. třídy a do té zásuvky nesmí jít zastrčit vidlice I. třídy,  jenže tu jsou dva podstatné problémy respektive hrozby
1. ty zábrany proti zasunutí vidlice I. třídy jdou poměrně jednoduše odstranit (viděl jsem to nejednou a argument vlastníků těchto prodlužovaček "když vona tam nešla strčit ta normální vidlice zed)
2. 2 ze 3 kutilů v případě poškození zásuvky či vidlice dají I. třídu (protože II. neseženou Hněv)

Já osobně koupi takovéto prodlužovačky každému, kdo se zeptá rozmlouvám.
Pokud někdo chce poctivý prodlužovák na stavbu, zahradu a pod. doporučuji http://www.munos.cz/cz/?page=munos_profi
Jenže tohle neřeší prodlužku 100-150m dlouhou, jak zní dotaz!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
ALCR
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #16 kdy: 21.02.2009, 22:56 »

Jenže tohle neřeší prodlužku 100-150m dlouhou, jak zní dotaz!
To jsem reagoval na předchozí dotaz ohledně dvoužilového prodlužováku.

Úvodní dotaz lze vyřešit
1. nechat na příslušné zahrádce zřídit regulérní přípojku
2. nechat vyrobit prodlužovák z jednoho kusu kabelu a v dostatečném průřezu, zřejmě by měl být dostatečný kabel CGSG 3x4
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromechani k el. zařízení §6+8
Revizní technik el. zařízení a bleskosvodů E2/A
--------------------------------------------------
Navštivte klub České výrobky,  dě*kuji za upřednostňován í českých firem pří výběru a nákupu, podporujete tím české zaměstnance a českou ekonomiku a ve výsledku i sami sebe.
Josef Bubliver
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 22.02.2009, 02:04 »

Na chatu zřejmě vozíte notebooky a pokud máte monitory, tak asi ne CRT, spíš displeje. To by bylo z hlediska spotřeby a úbytků na vedení jediné plus.

Z proudové zatížitelnosti daného průřezu lze dále pokračovat ve výpočtech... Nikdo to však za vás neudělá, a to z důvodu spíše výchovného.

Zápory jsou jednoznačně dány, jak už bylo naznačeno v předešlých příspěvcích. Sám bych se obával dotykového napětí při poruše, a tak bych soustavu prodlužovaček neriskoval. Přístroje citlivější na úroveň napětí by už rovněž nemusely fungovat, pokud tedy nejde o chatu za transformátore m.
Nechci se moc zamýšlet nad přechodovými odpory mezi zásuvkami a vidlicemi, resp. o postupné oxidaci v zásuvkách, zejména pokud jich několik (jak dlouho a jak často) leží ve vlhkostně proměnlivém prostředí (na noc je asi neschováváte)...,  ale poznámku nelze opomenout.

100m CGSG většího průřezu, jak tu již padlo, plus přizemnění co nejblíž chaty - to jsou minimální požadavky na přežití.
Jestli jste domluveni se sousedem, tak je zbytečné radit přípojku...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.056 sekund, 21 dotazů.