Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast řešení teoretických úvah
| | |-+  Jak spočítat příkon komplexu motorů a měničů frekvence?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] 3 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak spočítat příkon komplexu motorů a měničů frekvence?  (Přečteno 38904 krát)
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #18 kdy: 11.02.2009, 15:49 »

OK to znamená že zdánlivý příkon zařízení je S3f=odm3 x Us x If
S3f = 1,732 x 400 x 27 = 18705W - na tuto hodnotu budu dimenzovat předřazené jištění zařízení a kabel teoreticky. Reálně změřím odebíraný proud až bude stroj v provozu a tím se dostanu k přesné hodnotě příkonu a proudu.
Pokud to chápu správně nemám již dalších otázek.
Tedy nevím, ale já bych to v tomto případě nepočítal vůbec jako ve 3.f. síti.
Skutečný příkon celého zařízení bude prostý součet ve W. Nicméně pro dimenzování předřazeného jištění je třeba uvažovat s nejvyšším možným proudem ve fázi, což bude činit u fáze s měničem 27A. Takže další údaj v TD by byl: "Způsob připojení - požadované předřazené jištění 3x32A, přívodní kabel dimenzovaný dle tohoto jištění, délky a způsobu uložení - zajistí objednatel"
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

IM
« Odpověď #19 kdy: 11.02.2009, 16:52 »

Zdánlivý výkon se uvádí ve [VA] na rozdíl od čiinného [W],  když už to má být na štítku.
Co je to za zařízení, když má na vstupu 27 A a na výstupu výkon 2,2 kW? Nějak mi tam vychází cca 4 kW ztrát anebo kosínus fí na vstupu 0,35!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #20 kdy: 11.02.2009, 20:38 »

Co je to za zařízení, když má na vstupu 27 A a na výstupu výkon 2,2 kW? Nějak mi tam vychází cca 4 kW ztrát anebo kosínus fí na vstupu 0,35!
Možná by stačilo sledovat celou diskusi průběžně, příspěvek po příspěvku a budete hned v obraze, né reagovat jen na některé části.  Smutek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Josef Pentoda
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #21 kdy: 11.02.2009, 20:47 »

Vaše zadání mi připadá poněkud zmatečné.Pro nějaký výsledek bych vycházel s těmito parametry

1. obvod s motorem 0,55 kW+měnič - odebíraný proud    3    A
2. obvod s motorem 2,2 kW  + měnič - odebíraný proud 11    A
3. obvody s motory 1,1 kW                 - odebíraný proud   4,6 A
4. DC zdroj 0,1 kW bych zhledm k příkonu nezapočítaval

Vše jednofazově.Ja k uvádí p.Doležal jednotilvé kompnenty je vhodné nějak sdružit,aby vytvořily ce nejvíce rovnoměrnou zátěž.
Počítat s proudy 27 A je HARAKYRY.

Je nějaký důvod nepoužít frekvenční měnič 3x400V pro motor 2,2kw.  Místo jednofázového? Cena není měřítkem jde o docela něco jiného. Použijte měniče Taian cena je slušná.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
IM
« Odpověď #22 kdy: 11.02.2009, 20:52 »

To Karvánek:
Domníval jsem se, že se nacházím v odborné diskuzi, ale místo reakce na mnou uvedené údaje dostanu napomenutí jako od paní z pavlače. Smutné.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #23 kdy: 11.02.2009, 21:02 »

Je to kolegové stále dokola, jak pan ILLEk, tak Pepa nečtete tu diskusi celou a reagujete na jednotlivosti!
Pan Krejčí zde zastupuje "výrobce" a pro použití 1.f. měniče uvedl důvod, sice se mi jako technikovi moc nelíbí, ale není to můj výrobek tudíž mi to nepřísluší posuzovat. A pro pana Illka - zrovnatak je jasné, že pokud budu pohánět 1.f. měničem 3.fáz. motor, bude ten měnič brát na vstupu mnohem víc než by bral 3.f. motor v jedné fázi. Všechno to bylo již řečeno, prostě stačí pozorně číst a reagovat k věci. Nemůžu si pomoct.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Lubomír Jindra
Revizní technik E2B
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #24 kdy: 11.02.2009, 21:06 »

Moje zadání vychází ze štítkových hodnot jednotlivých zařízení.

A to je právě chyba, kterou zde matete  Úsměv Frekvenční měniče mají vysokou účinnost 0,96 - 0,98 takže pokud nechcete počítat s rezervou pro případnou výměnu motorů za výkonnější, je spotřeba měničů zcela zanedbatelná, protože činí nějaká 3% z výkonu motoru. Výkon motoru je prostě výkon motoru a je jedno zda se tento výkon bude napájet z jedné fáze či ze třech - zůstává neměnný, akorát se podle toho samozřejmě mění proud, ale počítáním přes proud si zbytečně komplikujete život  Úsměv

hrubý výpočet:
1. motor 0,55kW
2. motor 2,2kW
3. motor 1,1kW
4. motor 1,1kW
5. zdroj   0,1kW
--------------------
výsledek  5,05kW

Při ideálním rozložení by byl proud v každé fázi:
5050W / 690V = 7,3A

Předřazené jištění: B16A 3F
Přívod: CYKY 5Jx2,5
Takže k dispozici bude příkon cca 11kW, což bude bohatě stačit a pokryje to zcela určitě i nějakou tu nerovnoměrnost v zatížení fází.

Pro přesnější výpočet záleží samozřejmě na uložení a délce vedení... Další věc jsou vyšší harmonické díky těm 1F měničům a které způsobují nárůst proudu ve středním vodiči... ale při tak malých výkonech a s takovou rezervou vegeeet
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize elektrických zařízení
Liberecký kraj
www.i-revize.cz
jindra@i-revize.cz
Josef Pentoda
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #25 kdy: 11.02.2009, 21:09 »

To Karvánek:
Domníval jsem se, že se nacházím v odborné diskuzi, ale místo reakce na mnou uvedené údaje dostanu napomenutí jako od paní z pavlače. Smutné.
TO: Milan Illek ,  ano nacházíte,ale odpověděl kolega Doležal jasně. Kolega Karvánek to napsal taky jasně /čtete celou diskusi/a neplette fázové a združené napětí nepůjde to dohromady.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lubomír Jindra
Revizní technik E2B
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #26 kdy: 11.02.2009, 21:12 »

Frekvenční měniče mají vysokou účinnost 0,96 - 0,98 takže pokud nechcete počítat s rezervou pro případnou výměnu motorů za výkonnější, je spotřeba měničů zcela zanedbatelná, protože činí nějaká 3% z výkonu motoru.

Vyjádřil jsem se nepřesně  Jsem v rozpacích při výpočtu celkového příkonu zařízení, vás jmenovitý proud frekvenčního měniče nemusí zajímat, pokud nechcete přívod dimenzovat s rezervou pro budoucí výměnu motorů za výkonnější. Frekvenční měnič spotřebuje cca3% z výkonu motoru, což je při výpočtu zanedbatelné.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize elektrických zařízení
Liberecký kraj
www.i-revize.cz
jindra@i-revize.cz
IM
« Odpověď #27 kdy: 11.02.2009, 21:57 »

To Josef Pentoda:
Mohl byste mi vysvětlit, jak si pletu napětí?
Jednofázový měnič na vstupu bere 27 A, tj. 6210 VA.
Na výstupu je motor s udaným výkonem 2,2 kW (ať má napětí a proud jaký chce).
Z toho vyplývá určitý rozpor.
Jinak je mi jasné, že tenhle problém se nedá řešit diskuzí. Chybí schéma a přesné zadání.
A co si kdo plete?
- zdánlivý výkon se míchá s činným, což u motoru není totéž
- výkon motoru je výkon na hřídeli, relevantní údaj je proud
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #28 kdy: 11.02.2009, 22:20 »

Dobré upřesnění od kolegy Jindry, já to zmiňoval již v příspěvku ve 12:00 "Jaký bude skutečný proud odebíraný fr. měničem by asi šlo zjistit v závislosti na připojeném motoru a jeho zátěži, tohle strojaři a pohonáři přece musí umět, nebo pokud je zařízení ve stádiu zrodu prototypu lze vše změřit ve zkušebním provozu." . Pan Krejčí potom i nadále uváděl hodnotu 27A tudíž jsem to neřešil, neznaje jaký typ měniče je použit a kolik proudu může takovýto jednofázový měnič zblajznout pro roztočení 3.f. motoru.
Pro další analýzu schéma netřeba, postačí údaje o měniči a zatížení motoru.
Já si typnu, že opravdu bude ten 1.f. měnič brát tak do 16A.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Josef Pentoda
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #29 kdy: 11.02.2009, 23:32 »

To Josef Pentoda:
Mohl byste mi vysvětlit, jak si pletu napětí?
Jednofázový měnič na vstupu bere 27 A, tj. 6210 VA.
Na výstupu je motor s udaným výkonem 2,2 kW (ať má napětí a proud jaký chce).
Z toho vyplývá určitý rozpor.
Jinak je mi jasné, že tenhle problém se nedá řešit diskuzí. Chybí schéma a přesné zadání.
A co si kdo plete?
- zdánlivý výkon se míchá s činným, což u motoru není totéž
- výkon motoru je výkon na hřídeli, relevantní údaj je proud
Tohle snad pomůže a budete vědět i kde se pletete:
http://www.alteko.cz/upl/vyrobni_program/100007m1_Mpp_25_2_Cz.pdf
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
IM
« Odpověď #30 kdy: 12.02.2009, 01:02 »

To Josef Pentoda:
Já jsem pouze vynásobil údaje zadané tazatelem p. Krejčím. Chcete popřít, že 1f. výkon je součin napětí 230V a proudu? Odpovídáte poukazem na katalogový list.
Nakonec i pan Karvánek (viz jeho poslední věta) dospěl k závěru, že proud bude do 16 A a ne 27 A.
Tak mu asi budete muset napsat, že se taky plete.
Chybný výpočet lze opravit pouze správným, ne internetem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Roman Krejčí
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #31 kdy: 12.02.2009, 07:33 »

A to je právě chyba, kterou zde matete  Úsměv Frekvenční měniče mají vysokou účinnost 0,96 - 0,98 takže pokud nechcete počítat s rezervou pro případnou výměnu motorů za výkonnější, je spotřeba měničů zcela zanedbatelná, protože činí nějaká 3% z výkonu motoru. Výkon motoru je prostě výkon motoru a je jedno zda se tento výkon bude napájet z jedné fáze či ze třech - zůstává neměnný, akorát se podle toho samozřejmě mění proud, ale počítáním přes proud si zbytečně komplikujete život  Úsměv

hrubý výpočet:
1. motor 0,55kW
2. motor 2,2kW
3. motor 1,1kW
4. motor 1,1kW
5. zdroj   0,1kW
--------------------
výsledek  5,05kW

Při ideálním rozložení by byl proud v každé fázi:
5050W / 690V = 7,3A

Předřazené jištění: B16A 3F
Přívod: CYKY 5Jx2,5
Takže k dispozici bude příkon cca 11kW, což bude bohatě stačit a pokryje to zcela určitě i nějakou tu nerovnoměrnost v zatížení fází.

Pro přesnější výpočet záleží samozřejmě na uložení a délce vedení... Další věc jsou vyšší harmonické díky těm 1F měničům a které způsobují nárůst proudu ve středním vodiči... ale při tak malých výkonech a s takovou rezervou vegeeet

Nerozumím  tomu proč máte uvedeno 690V(to je asi překlep, když zadám 400V tak to vychází),  a proč jste zvolil 16A jistič je to pouze odhad? Mate mne proč výrobce měniče (Siemens Sinamics G110) udává takovou velkou hodnotu vstupního proudu 27A když výstupní je 11A ,doporučené jištění je dokonce 35A.  Kroutím očima

* G110.doc (175 KB - staženo 223 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #32 kdy: 12.02.2009, 08:33 »

690 = 400*odm(3)
Hodnota vstupního proudu je vysoká proto, že vstup je jednofázový, ale výstup je třífázový.
Ještě odkaz na stránky v češtině:
http://www1.siemens.cz/ad/current/index.php?ctxnh=d27889bdc2&ctxp=doc_katalogy
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Roman Krejčí
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #33 kdy: 12.02.2009, 08:47 »

OK pochopil jsem Díky.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #34 kdy: 12.02.2009, 10:54 »

Tohle mě začíná zajímat, je zde někdo kdo se zabývá navrhováním pohonů s frekvenčními měniči?
Necítím se v tomto být neomylným rádcem.
Sám bych si problematiku rád ujasnil.
Výrobce udává účinnost 95%,  nicméně vstupní proud 27A v 1 fázi a výstupní proud 11A (předpokládám, že to je za všechny 3 fáze připojeného motoru dohromady)
Samotný as. motor 2,2kW mívá proud cca 4,5A v 1 fázi. To v pdstatě koresponduje s celkovým výstupním proudem z měniče 11A.
Podle toho katalogového listu se zdá, že tedy ztráta bude vyšší, než psal kolega Jindra, Mnou v předchozím příspěvku odhadovaných "do 16A" by bylo v případě ztráty odhadem okolo 3% .
Zdáse, ale, že skutečná účinost nebo ztráty, nebo prostě rozdíl mezi vstupním a výstupním proudem bude u tohoto měniče dle katalogu někde jinde než psal kolega Jindra.
Potom by asi opravdu byl důležitou hodnotou pro navrhování přívodu právě tento proud 27A. Předřazené jištění by pak stačilo 32A, protože katalog uvádí, že rozběhový proud je menší než oněch 27A.
Pokud jste tedy někdo znalý v teorii navrhování fr. měničů rád se dozvím další aspekty a podrobnosti.  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #35 kdy: 12.02.2009, 14:31 »

Jen k tomu výpočtu :

690V = 3x 230V, tedy tří fáze, každá 230V.

Pokud tedy známe celkový příkon a jednotlivé fáze jsou rovnoměrně zatížené, můžeme celkový příkon rozdělit na třetiny (tři fáze),  třetinu vydělit 230V (fázové napětí) a dostaneme proud v Ampérech.

Například :

Příkon elektrokotle je 15 KW. Jaký bude odebíraný proud ?

15 kW = 15 000 W
15 000 W : 3 = 5000 W
5000 W : 230V = 21,7 A

Tyto výpočty jsou ovšem značně zjednodušující, v praxi se dají použít jen pro ohmickou zátěž (jako jsou například žárovky nebo tepelné spotřebiče). 

Pro daný případ je jednoznačně směrodatné doporučení výrobce.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Stran: 1 [2] 3 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Jaký je ten správný z těch nejsprávnějších vzorců pro výpočet přívodního kabelu?
 Jaký zvolit příkon sporáku s ohledem na hlavní jistič?
 Poradíte mi s istením RD?
 Jaký mám použít jiný typ jističe pokud chceme snížit příkon objektu?
 Musí se přívodní vedení dimenzovat na celkový příkon, když ostatní stupně nebudu zapínat?
 Poradíte mi s návrhem hlavního jističe pro nízkoenergetický dům?
 Je možné zapojit elektrokotel o příkonu 12KW na kabel 5*2,5 jištěný 25A jističem?
 Jaký musí být přívod do domovního rozvaděče pro přímotopy?
 Musím mít před instalací elektrického kotle příslib příkonu rozvodných závodů?
 Příkon, (Power) input
 Bude stačit CYKY 4x25 na 87A?
 Jaký má příkon 3f. motor s naměřeným proudem (při zátěži) 68A?
 O kolik zvýšení příkonu mám požádat pro bazén s jističem 40A?
 Je dobrou investicí pro druhý byt instalace nového obvodu?
 Jaké je minimální jištění pro el. troubu?
 Jak zjistím, že přívod do domu je dostačující pro změnu jističe z 1x25A na 3x25A
 Poradíte mi, jaký je maximální trvalý využitelný příkon z hlavním jističem 3X20?
 Jaký příkon má výherní automat (hrací bedna)?
 Podle čeho určujete přívod pro elektrokotel Protherm?
 Jak vypočítat jakým proudem lze zatížit kabel ke stavebnímu rozvaděči?
 Jak vyřešit nedostatečný příkon pro elektrokotel?
 Co bude obnášet výměna jističe pro navýšení příkonu o 0,3A?
 Zvýším příkon pokud spojím dva výstupy adapterů?
 Používáte ještě pro rezervování příkonu jističe?
 Jaký maximální soudobý příkon může být u hlavního jističe 40A?
 Jak vypočítat dostatečnost hlavního jističe ve výrobní hale s CNC stroji?
 Jak určit max. soudobý příkon?
 Jak správně dimenzovat vodiče pro AS motor 50kW?
 Jak vypočítat hodnotu hlavního jističe a proudy které potečou ve fázích?
 Proč je u spotřebiče se sítovou vidlicí doporučováno jištění 20A?
 Co znamena udaj ''Pi' v reviznej sprave?
 Jak vypočítat skutečný příkon elektromotoru?
 Ako vyriešiť vypadávanie bytového ističa pri súčasnej prevádzke práčky a trúby?
 Jaká je cena za rezervovaný příkon při odběru z vn?
 Musí se platit poplatek za rezervaci příkonu u malé vodní elektrárny?
 Je možné zvýšit příkon dalším paralelním kabelem ke stávajícímu?
 Jak zvolit průřez přívodního kabelu bez dokumentace stroje?
 Jak vysvětlit lajkovi, že přívod 3x63A nebude stačit?
 Jak zabránit poklesu napětí v síti při spínání pece pro práškové lakování?
 Jak snížit příkon průtokového ohřívače vody?
 Kdo je odpovědný za vyšší hodnotu jističe v zaplombované části u elektroměru?
 Je konec s dvouletou bezplatnou rezervací příkonu?
 Počítají se náběhové proudy do jistící schopnosti jističe před elektroměrem?
 Jak dimenzovat kabel pro připojení přijímače Wifi na vzdálenost 350m?
 Co znamená u příkonu stroje S1 ... S6?
 Jak vypočítat přívodní kabel pro bytový dům s restaurací?
 Jak posílit přívod pokud se dotatečně zvýšila spotřeba stroje?
 Jak definovat příkon prodejního stánku aby nedocházelo k výpadku jističů?
 Mohu použít pro napájení tepelného čerpadla okruh elektrokotle?
 Jak spočítat příkon elektromotoru z naměřených hodnot?
 Jak vypočítám příkon nesymetricky zatíženého přístroje?
 Lze sloučit tři fáze do jedné?
 Proč má topné těleso dvakrát větší příkon, než jmenovitý?
 Jaké jsou poplatky za distribuci u vysokých příkonů?
 Kdo má při změně stavby upřesnit velikost hlavního jističe?
 Které domácí elektrospotřebiče ne/mají konstantni příkon?
 U koho zajistit měření maximálního proudu?
 Proč elektrikáři říkají, že 3x25A není 75A?
 Lze navýšit jistič ve stavebním rozvaděči?
 Jak se sčítají jednofázové a třífázové výkony pro navrh jištění ?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.058 sekund, 22 dotazů.