Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast řešení teoretických úvah
| | |-+  Proč zůstává sepnuté relé, které je ovládané 6 ks PIR čidly?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Proč zůstává sepnuté relé, které je ovládané 6 ks PIR čidly?  (Přečteno 17951 krát)
Roman Hawk
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 03.02.2009, 15:55 »

Mám zapojených 6 halogenových svítidel s pohybovými čidli .
Každé z těchto 6 čidel musí rozsvítit všechna světla, takže jsem vsadil do rozvaděče jednomodulové relé které spínám těmito čidly ,  to ale zůstane  po sepnutí přilepeno nastálo a už neodpadne .
Zapojení: do čidla je připojeno napájecí  U 230V zelená,modrá,černá
hnédá žíla mi vrací impuls z čidla do rozvaděče kde spínám relé a šedou zpět rozsvěcuji halogeny.
Kde je chyba? Může to být špatné jedno z čidel?

116,
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Filip Výmola
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 03.02.2009, 18:23 »

Jak přilepeno? Co u vás znamená přilepeno? Jakože se rozepne jedině pokud mu odpojíte napájení nebo jak to myslíte?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Plhal
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 03.02.2009, 18:37 »

Jak přilepeno? Co u vás znamená přilepeno? Jakože se rozepne jedině pokud mu odpojíte napájení nebo jak to myslíte?
Přilepené relé znamená, že neodpadne a zůstává držet, ale ne přítahovým proudem ani prodem jmenovitým. Zůstává držet prodem zbytkovým, který se tam od někud může vzít, což je nutno prověřit. Jestli přes relé v klidu neteče malý I a součt tšchto I z čidel není tak velký a y relé zůstalo držet.
Druhá možnost, proč relélé "lepí" je ,  že machanismus někde vázne, nebo je malý tlak kontaktů k tomu aby překonal remanentní magnetismus.
Třetí možnost je špatná montážní poloha relé.
Pokud je to nějaký typ telefonního relé, montuje se na bok, laicky "aby prach propadal mezi kontakty"
Typ neuveden takže snad později blíže.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Filip Výmola
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 03.02.2009, 18:51 »

No u mě znamená přilepené třeba tak, že zůstane přilepeno (asi mechanicky by se dalo říct) působením opalováním kontaktů. Dnes jsem zrovna jedno takové relé měnil ve škole :-)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Plhal
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 03.02.2009, 19:03 »

No u mě znamená přilepené třeba tak, že zůstane přilepeno (asi mechanicky by se dalo říct) působením opalováním kontaktů. Dnes jsem zrovna jedno takové relé měnil ve škole :-)
Já to vzal z mojí teekomunikační praxe a tak jsem napsa tyhle možnosti.
Ano ,  spečení kontaktů je také možnost, ale má to nové tak nepředpokládám, že tam dal nějakej opálenej šmejd. le jeden neví.
Spíš bych si tipnul na nevhodounou montážní polohu, pokud se s relé nedělá, každej  laik to většinou zdrbe.
Relé se montuje s vinutím na ležato (nikoliv na stojato) a s kontakty orienovanými tak aby se na pera usazovalo co nejméně prachu tedy | | |
nikoliv _ _ _

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Plhal
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 03.02.2009, 19:04 »

Ale je zzbytečné se tady dohadovat, jak to je, když se neozve tazatel.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Filip Výmola
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 03.02.2009, 19:25 »

Pavel Plhal: Tak může to být použité relé nebo nějaké levné relé, s nekavlitníma kontaktama a je to hned. Ale ano je to pouze polemizování, pokud se neozve tazatel. Ale je důležité probrat všechny možné příčiny :-)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lubomír Jindra
Revizní technik E2B
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #7 kdy: 03.02.2009, 22:16 »

Mám zapojených 6 halogenových svítidel s pohybovými čidli .
Každé z těchto 6 čidel musí rozsvítit všechna světla, takže jsem vsadil do rozvaděče jednomodulové relé které spínám těmito čidly ,  to ale zůstane  po sepnutí přilepeno nastálo a už neodpadne .
Zapojení: do čidla je připojeno napájecí  U 230V zelená,modrá,černá
hnédá žíla mi vrací impuls z čidla do rozvaděče kde spínám relé a šedou zpět rozsvěcuji halogeny.
Kde je chyba? Může to být špatné jedno z čidel?

 Bezpochyb jde o přilepení oním zbytkovým proudem o kterém zde hovoří Filip Výmola Mrknutí Čidla mývají paralelně ke spínacím kontaktům připojen kondenzátor s malou kapacitou, který má zřejmě za úkol zvýšit jejich životnost a když máte šest čidel paralelně, je to šest paralelních kondenzátorů jejichž kapacita se sečte a protože dnešní relátka jsou velmi citlivá, tak tento kapacitní proud stačí na přidržení kotvy u elektromagnetu .

 Řešení je buď vyměnit relé za větší stykač, nebo přidat k relátku paralelně vhodnou zátěž.  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize elektrických zařízení
Liberecký kraj
www.i-revize.cz
jindra@i-revize.cz
Pavel Plhal
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 03.02.2009, 22:34 »

samozřejmě je ještě řešení použít relé s menším počtem závitů, protože přítah a držení relé se počítá na Ampér-závity.
Katalogové údaje vzít v potaz. Ne jen nějaké relé..
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Viktor Klemon
*
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 04.02.2009, 08:07 »

Na 6 ks halogénov patrí riadny stykač, bez ohladu na to, čo ich ovláda. Treba si uvedomiť že to je minimálne 900 W, avšak studené vlákna majú prúd minimálne dvojnásobný. Pochybujem o životnosti toho relé, určite to nespína raz denne. Taktiež spomínaný problém zo zbytkovým prúdom by sa nemusel riešiť.
Inak ak to robia kondenzátory stačí pripojiť nejakú záťaž paralelne k relé, a problém musí zmiznúť. Napr 15 w žiarovku.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Roman Hawk
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 04.02.2009, 09:53 »

Děkuji za názory a myslým, že by skutečně mohlo jít o zbytkový proud. Byla to i pro mne jedna z možných chyb, ještě sem se stím nesetkal, takže jsem rád za jakoukoliv radu a až se nato podívám dám vědět . Jinak jsem psal ojednomodulové m relé, myšleno (promiňte) na lištu DIN typ momentálně z hlavy nevím
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Plhal
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 04.02.2009, 11:26 »

Děkuji za názory a myslým, že by skutečně mohlo jít o zbytkový proud. Byla to i pro mne jedna z možných chyb, ještě sem se stím nesetkal, takže jsem rád za jakoukoliv radu a až se nato podívám dám vědět . Jinak jsem psal ojednomodulové m relé, myšleno (promiňte) na lištu DIN typ momentálně z hlavy nevím
Jo ak to neznám já. V tom případě považujte moje odpovědi za plácnutí do vody.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Daniel Reiský
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 04.02.2009, 22:06 »

A není problém v tom, že Vaše pohybové senzory mají jako aktivní spínací prvek triak, kdy závěrný proud všech triaků, stačí k udržení relé v rozvodnici přitažené? Koukněte na čidla, čím spínají.   
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Plhal
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 04.02.2009, 22:13 »

Mám pocit, že se snažíme zbytečně. Tazatel ještě nenapsal jestli na relé je nějaké napětí když lepí, nebo ne, jak velký tam teče proud když to lepí, a neví jaký nejmenší rpoud je potřeba pro přítah  a my tady řešíme jak to udělat aby to nelepilo. Možná by mu stačila do serie dioda nebo dvě, ale musel by se obtěžovat reagovat. Možná by mu stačila malá žárovka paralelně, možná....by se našlo...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lubomír Jindra
Revizní technik E2B
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #14 kdy: 04.02.2009, 22:54 »

Vítejte ve fóru  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize elektrických zařízení
Liberecký kraj
www.i-revize.cz
jindra@i-revize.cz
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Poradíte mi co s PIR spínačem, který nechce zhasínat?
 Jak zapojit dve pohybove cidla, aby spinala jednu zatez?
 Kde sehnat bezdrátové PIR snímače s IP 44 nečínského původu?
 Znáte PIR čidla s dvojdrátovým zapojením?
 Máte někdo skušenost se spínáním v panelovém domě přes čidla po patrech?
 Lze na schodišti zapojit PIR čidla na stávající rozvody bez úprav?
 Lze spínat osvětlení manipulačních chodeb v prům.objektu pouze PIR čidly?
 Jakou mate zkusenost s PIR senzory na spinani zateze AC 230V?
 Jake pouzit s vetsi citlivosti PIR cidlo nad garaz?
 Jak zapojit PIR čidlo, aby se po obnovení napájení neseplo?
 Jaký PIR spínač doporučíte do společných prostor?
 Jak zapojit PIR pohybové čidlo na LED pásek 12V?
 Je možné využít PIR čidlo pro EZS pro spínání světla?
 Nemáte někdo tip na venkovní PIR čidlo s co nejkratším náběhem?
 Máte zkušenosti s PIR čidly pro EZS imunní vůči velkým zvířatům?
 Proč PIR sensor spíná LED světlo, když na stejné větvi vypnu vypínačem žárovku?
 Jak umístit PIR čidla v místnosti nebou raději použít vypínače?
 Jak snížit citlivost na okolní osvětlení PIR čidla?
 ABB: Snímače pohybu PIR
 Existuje 12V venkovní PIR čidlo pro spínání osvětlení?
 Jak sestavit ovládání osvětlení s třemi PIR čidly a navíc ručním ovládáním?
 Jak částečně zastínit mikrovlnné (MW) čidlo pohybu světla?
 Jaký doporučíte snímač pohybu pro osvětlení v interiéru ?
 Aký použiť rohový PIR senzor na spínanie LED pásu?
 Bude pohybový senzor v žárovce snímat přes mléčné sklo stropního světla?
 Je v bytovém domě přípustné ovládání svítidel pouze přes PIR čidla?
 Jaké doporučíte pohybové stropní světlo (společné rozsvícení/zhasínání)?
 Proč pohybové čidlo funguje přesně naopak?
 Je možné, že PIR funguje chybně díky malému zatížení?
 Dá se uvnitř PIR čidla papírkem vymezit rozsah detekce senzoru?
 Proč se světla s mikrovlnnými čidly samovolně, náhodně v noci rozsvěcejí?
 Jaký senzor zvolit pro spínání LED pásku napuštěním vody/vstupem osoby do vany?
 TIP na přítomnostní detektor
 Pomůže výměna pohybového čidla když spíná společně se zapnutím plynového kotle?
 Může podlahové vytápění ovlivnit funkci čidel?
 Nemůže mít mikrovlnné čidlo problém s průchodem přes kovovou stěnu?
 Jak zařídit aby světlo vyplo pokud je místnost prázdná?
 Tip na výběrový datasheet detektorů pohybu a přítomnosti ESYLUX
 Nevíte o čidle přítomnosti s trvalým sepnutím při přítomnosti osob?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.049 sekund, 23 dotazů.