Co byste řekli LED pouličnímu osvětlení?

(1/5) > >>

Jirka Š. Svejkovský:
Co tomu říkáte?


V roce 2007 byla česká veřejnost seznámena s projektem diodového veřejného osvětlení v centru amerického města Ann Arbor, západně od Detroitu. Zkušenosti s osvětlením byly výborné a proto se vedení rozhodlo rozšířit je na celé město. Nová technologie má během roku uspořit $100,000. Starosta města John Hieftje tvrdí, že investice se navrátí během 4 let. Na osvětlení se využívají speciální diody označované LED (light-emitting diode, tj. světlo vyzařující dioda). Po ukončení projektu bude Ann Arbor prvním americkým městem s kompletním LED osvětlením.


Každá LED lampa má spotřebu 56W (sodíková výbojka 120W) a projektovanou životnost 10 let (výbojka 2 roky).
LED žárovky mají vysokou světelnou účinnost, poněvadž až 90% energie se mění na světlo.
Mají nízkou spotřebu elektrické energie a jejich životnost bývá až 50 000 hodin.
Náklady na energii pouličních lamp nejsou nezanedbatelné . Jenom v roce 2006 činily v Evropě 2 bilióny kWh, což je 10 % veškeré elektřiny v Evropě.
Diody neobsahují olovo ani rtuť a lze je po dosažení hranice jejich životnosti ekologicky recyklovat.
Neprodukuje ultrafialové a infračervené záření. Jejich jas je možné regulovat.
Tradiční sodíkové a zářivkové lampy jsou charakteristic ké širokým úhlem vyzařování a ve většině případů osvětlují místa, která svit nevyžadují. Naproti tomu LED osvětlení uvolňují světlo pod úhlem 100°.
Nízkopříkonová LED svítidla lze bez dalších nákladů napojit na solární jednotkou nebo na stávající elektrickou síť 100 až 240 V střídavého proudu a dosáhnout výrazných úspor na kabeláži. Stávající osvětlení tak lze okamžitě nahradit, včetně automatického zapnínání a vypínání podle okolního osvětlení.

Diodové osvětlení svých měst plánují také města Raleigh (Severní Karolína) a Toronto (Kanada). V New Yorku budou v roce 2009 ve vybrané oblasti rovněž testovány. Bude-li zkouška úspěšná, nahradí město dosavadních 300.000 pouličních lamp diodovými.

Po Američanech vyvinuli diodovou pouliční lampu také Němci. Projekt skončil po dvou letech úspěšně 31.12.2008. Tyto prototypy spotřebovávají údajně o 57 % méně energie v porovnání se sodíkovými výbojkami a jsou tlumitelné.

http://www.osel.cz/index.php?clanek=4197

Petr Doležal:
 :-[
Po přečtení odkazu mám smíšené pocity:
1. Sodíkovou výbojku 120W jsem neviděl, jedině 100 a pak až 150 W
2. I tyto výbojky jde stmívat, není to výsada jen LED
3. Na prvním obrázku je tma jak .... Kdyby nebylo výkladů a ozdobených stromů, tak nevím.
4. Zatím se hodí leda tak do pěších zón
5. Nikde se nemluví o světelném toku. Rád bych viděl výpočet komunikace dle nových ČSN EN ohledně požadovaných jasů vozovek.
6. U uličních svídidel je naopak charakteristik a svítivosti (diagram) roztažena silně do boků, ve směru komunikace
Nakonec odkaz na diskusi v odkazu:
http://www.osel.cz/index.php?clanek=4197&akce=show2&dev=1#diskuze

Josef Drda:
LED modul do pouličních lamp Philips Malaga 

Petr Doležal:
A teď klasická Malaga. Šířka komunikace 6m, čili výška svítidla na stožáru 6m. 3,5 násobek představuje 21m rozteč stožárů. Jaká by asi byla nerovnoměrnost se svítidly LED po 21 m. A nové normy pro osvětlení jsou i z hlediska nerovnoměrnost i přísnější než staré ČSN.

Radek Červený:
Moje dosavadní zkušenosti z praxe se zdroji LED jsou takové, že abychom dosáhli světelného toku a výkonu alespoň trochu srovnatelného se žárovkou, dostáváme se na příkon kompaktů. Jen s tím rozdílem, že cena LED aplikace roste geometrickou řadou a vzniká u výkonových LEDek problém s jejich chlazením, a tím pádem i s jejich životností. Ale zrovna dnes mi volali dva na sobě nezávislí zákazníci, že ty ledková svítidla, co jsme dodaly, moc svítí a že chtějí doplnit jejich regulaci  ::) No, jeden se v tom nevyzná  :D
Každopádně zdroje LED bych nezatracoval, jen si myslím, že popis aplikace v uvedeném článku je ještě stále utopií.

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana