Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Montáže, instalace, zásahy které neodborníci rádi páchají sami
| | |-+  Mohu zapojit světla na 12V do serie na 230V?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Mohu zapojit světla na 12V do serie na 230V?  (Přečteno 14916 krát)
Tomeček Petr
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 04.02.2009, 13:14 »

Mohu světla na 12V zapojit do serie na 230V?

Jednalo by se o osvětlení schodiště a chodby tedy 18 světel.
Každé světlo má halogenovou žárovku 10W.
Problém je, že jsem světla propojil jen kabelem CYKY 3x1,5 a neuvědomil jsem si proud který bude procházet od případného trafa 12V což mi vyšlo asi 15A jestli počítám dobře.
Chci se zeptat jestli je to vůbec přípustné svítidla na 12V zapojit do serie na 230V a co by se stalo v případě prasknutí halogenky?
Svítidla jsou kovová a tedy asi bez potřebné např. dvojté izolace.




112,
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Revmira
« Odpověď #1 kdy: 04.02.2009, 13:25 »

Určitě ne schodiště není vánoční stromeček
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #2 kdy: 04.02.2009, 13:42 »

Pokud svítidla nemají ochranu před nebezpečným dotykovým napětím třídy I nebo II (ochranný vodič nebo izolaci),  pak je možno je použít pouze pro připojení ze zdroje SELV (bezpečnostní transformátor 12V, třída III).

V případě prasknutí jedné žárovky se na objímce objeví nebezpečné napětí 230V.

Z tohoto důvodu takové řešení použít nelze.

Poznámka pro pana Revmira: Žárovičky na vánočním stromečku jsou buď China Export, nebo třída II.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
mimisiku
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 04.02.2009, 13:47 »

Podla normy urcite nie ale na vlastne riziko by to principialne slo.Akurat by museli byt vsetky ziarovky rovnakeho výkonu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Ladislav Koštejn
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 04.02.2009, 13:53 »

Čistě prakticky:I když by to neodporovalo bezpečnosti jak píše kolega Švejkovský,,  chtěl bych vás vidět když by jedna žárovka praskla.
To jste to o vánocích nezažil?!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

L. Koštejn R-EZ-E2/A + §10
Tomeček Petr
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 04.02.2009, 16:14 »

 Takže čistě teoreticky kdybych ten třetí vodič, který je momentálně volný napojil na kovové tělo a spojil s ochraným vodičem vytvořil bych třídu ochrany II.? Objímka G4 je to na halogeny  12V JC. To že budu muset hledat prasklou žárovku jak na vánočním stromečku mi nevadí jde mi hlavně o funkčnost a bezpečnost. Jedno 200 W elektronickétr afo na 12 V jsem zřejmě odvařil a to mělo vydržet 16,5 A.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Plhal
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 04.02.2009, 16:33 »

nechápu tedy proč to děláte právě tak. Světlo a čidlo a hotovo. Na halogenky bych se  , ( no vyhnul bych se tomuto řešení.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Patrik Augustin
*
Offline Offline



Elektroinstalace, hromosvody, Žďár nad Sázavou


WWW
« Odpověď #7 kdy: 04.02.2009, 17:04 »

to Tomecek: a proc nepouzijete zarovky 230V s jinou patici myslim ze je to GU 10. Potom predpokladam mate problem vyresen a date svetla za sebe paralelne. Pak Vam vyhovi i ta CYKY 3x1,5. Doufam ze chapu dobre ze se jedna o bodovky. Pokud ne tak upresnete co mate za svitidla.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektroinstala ce
Hromosvody
Revize
Výškové práce
http://www.montaze.org
Tomeček Petr
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 04.02.2009, 20:05 »

Jedná se o bodovky viz: http://www.brilux.pl/produkty.aspx?act=p_kp&p_id=386
,  ale patice GU se tam nevleze natož žárovka. Jediné řešení je tedy předělat to na diody.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #9 kdy: 04.02.2009, 20:40 »

Připojením vodivého krytu k ochrannému vodiči z toho uděláte třídu I. Jen tak pro přesnost, ten kryt má nějaký spoj pro připojení ochranného vodiče? Myslím takový, co by byl součástí výrobku a viděli ho ve zkušebně? Asi nemá. Vyrobíte bastl se všemi důsledky, které z toho vyplývají - přeberete na sebe odpovědnost za bezpečnost tohoto výrobku.

Výrobek je navíc testovaný do 12V. Tomu odpovídá i elektrická pevnost a další vlastnosti.
Řešením, které navrhujete, jdete do značného rizika.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #10 kdy: 04.02.2009, 20:42 »

A ještě jedné věci jsem si všiml. Svorkovnice svítidla je provedená pro připojení vodiče max. 0,75mm2. Tu 1,5ku jste tam musel celkem narvat, ne?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Tomeček Petr
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 04.02.2009, 21:00 »

Děkuji za odpověď nebudu experimentovat a předělám všeny na diody (http://www.svetzarovek.prodejce.cz/p-1818/k-389/smd-led-pasek-bily-vodotesny---led-strip./ ) napájené 12V a vše bude dle bezpečnosti snad OK. Příště budu dělat více okruh, aby na jedno trafo nebylo 18 bodovek. Chybama se člověk učí a díky vám mám jistotu, že neudělám nějakou hloupost.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zbyněk Hála
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 04.02.2009, 21:42 »

No s tím předěláním na LED diody si nejsem jist, jestli to je správná cesta. Cena 35,- Kč za 5cm kousek není nijak málo. Máte výpočet intenzity osvětlení při použití 1ks pásku ? LED osvětlení je výborné jako dekorační, ale jako náhrada osvětlovacích těles... nevím, nevím. Sám jsem o LED osvětlení uvažoval, ale při splnění normou stanoveného osvětlení to bylo cenově neúnosné.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Plhal
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 04.02.2009, 21:54 »

No s tím předěláním na LED diody si nejsem jist, jestli to je správná cesta. Cena 35,- Kč za 5cm kousek není nijak málo. Máte výpočet intenzity osvětlení při použití 1ks pásku ? LED osvětlení je výborné jako dekorační, ale jako náhrada osvětlovacích těles... nevím, nevím. Sám jsem o LED osvětlení uvažoval, ale při splnění normou stanoveného osvětlení to bylo cenově neúnosné.
Jak zde píše předřečník, našel bych si tabulku osvětlení. Správně upozornil na požadovanou úrověň osvětlené s ohledem na bezpečnost osob.
Ale vy to asi máte zadáno od manželky. Že? inak byste to řešil jako normální smrtelník.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Tomeček Petr
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 04.02.2009, 22:08 »

Od manželky asi jo, protože se jedná o schodiště v RD a normálně tam bude lustr a ty světýlka jsou jen dekorativní doplněk. To jsem ale netušil, že se stím budu tak mordovat. Bohužel světla jsou už koupena a ve zdi jsou již nachystané otvory tak tam budou, ale to že by vůbec nesvítily  bych zase nepřežil já.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #15 kdy: 04.02.2009, 22:48 »

Od manželky asi jo, protože se jedná o schodiště v RD a normálně tam bude lustr a ty světýlka jsou jen dekorativní doplněk. To jsem ale netušil, že se stím budu tak mordovat. Bohužel světla jsou už koupena a ve zdi jsou již nachystané otvory tak tam budou, ale to že by vůbec nesvítily  bych zase nepřežil já.

A nešly by tam dát slabší žárovky?
A nešlo by tam pustit 0, +- 12V (případně střídavých 2x 12V z trafa 24V s vyvedeným středem)? Měl byste poloviční proud  Mrknutí

P.S. doplňující otázka - jaké jsou tam barvy vodičů?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.042 sekund, 22 dotazů.