Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Musí být v rozvaděči RD hlavní jistič? Nestačí mít hlavní jistič v kiosku?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Musí být v rozvaděči RD hlavní jistič? Nestačí mít hlavní jistič v kiosku?  (Přečteno 6678 krát)
Pavel Lukas
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 07.03.2006, 13:21 »

měl bych ještě jeden dotaz na který jsem narazil při elektroinstala ci domu.. Musí být v rozvodné skříni v samostatně stojícím RD hlavní jistič? (Hlavní jistič B25 je umístěn společně s elektroměrem v kiosku v plotě na hranici pozemku, dále veden přívod do rozvodné skříně)
Musí tam být znovu další jistič o třídu nižší tedy 20A, který vypne celý dům? a nebo jsou dále už použity pouze jističe pro jednotlivé okruhy, s tím že v případě nutnosti vypnutí celého domu se musí shodit všechny a nebo jít do kiosku.
Slyšel jsem názory ano i ne, ale po zkušenostech s mým elektrikářem se radši zeptám. Osobně si myslím, že je hloupé tam mít ještě jeden o třídu nižší neboť pak bych musel navýšit tu 25 na 32 a mit 25 uvnitř a platit zbytečně navíc. Naopak si myslím, že nutnost je pouze u bytových domů. Jak je to tedy? Děkuji

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Lukas
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 07.03.2006, 13:23 »

Případně ještě je samozřejmě možnost pro případné vypnutí celého domu osadit rozvodnou skříň hlavním vypínačem ne?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Jiráček
*
Offline Offline



WWW
« Odpověď #2 kdy: 07.03.2006, 14:24 »

Myslím si, že bytový rozvaděč do 25A nemusí mít ani hlavní vypínač.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Jonáš
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 07.03.2006, 14:44 »

Hlavní jistič v rozvaděčích je předepsán pouze jako hlavní jistič pro odběrná místa, tedy před elektroměrem. V podružných rozvaděčích hlavní jistič žádná norma ani jiný předpis hlavní jistič nepožaduje.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #4 kdy: 07.03.2006, 15:43 »

navážu na pana Jonáše > Nicméně instalovat do domovního rozvaděče RD hlavní vypínač je velice šikovné, zvláště pak, když hlavní jistič je instalovaný až v elektroměrovém rozvaděči v pilíři oplocení. Tedy abych nemusel v případě potřeby nebo dokonce nouze letět ven na ulici a tam otevírat rozvaděč a vypínat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jaroslav Kořínek
RT - E1 / A+B
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 07.03.2006, 17:41 »

1) nemusí
2) doporučuji osadit hlavní vypínač 25A/3 500V

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #6 kdy: 07.03.2006, 19:49 »

Dobrý dotaz. Obecně se velice často používá jistič jako hlavní vypínací prvek na přívodech. Je potom "přejističováno" a selektivita je v čudu. A to platí obecně i v průmyslu. Avšak:   
 Pokud má nějaký jistič  chránit mimo přívodní kabel též vnitřek podružného rozvaděče, musí se počítat s odpovídajícím vydrátováním až k nejbližšímu dalšímu jistícímu prvku.      

O vypínačích již bylo psáno.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Pavel Lukas
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 07.03.2006, 22:13 »

neslo by to prosim jeste jednou trosku srozumitelneji? (Zde někdo nečetl pravidla! To musí někdo opravit a opozdí to zveřejnění!)

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #8 kdy: 07.03.2006, 23:05 »

Předposlední věta pana kolegy Doležala je určena výrobcům rozvaděčů, tím se netrapte. Do RD stejně musíte koupit hotový výrobek odpovídající dle přísl. zák. do prostor s laickou obsluhou.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #9 kdy: 07.03.2006, 23:10 »

Na vysvětlenou, např.toto řazení: jistič před elměrem 63A, elměr, kabel Cu10 ve vlhké zemi, vstupní svorky, drát k vypínači, vypínač, drát na přípojnici, přípojnice, dráty na vývodové jističe. Ty všechny dráty musí "ujistit" jistič 63A. U drátů svorky-vypínač a vypínač-přípojnice by asi problém nebyl, protože musí přenést proud 63A a na zkrat asi vyhoví. Ale drát z přípojnic na vývodový jistič (třeba 10A) by někdo mohl dát Cu1,5 s tím, že za jističem taky pokračuje Cu1,5. A ta Cu 1,5 před vývodovým jističem by byla tím pádem jištěná právě a jen tím elměrovým jističem 63A !
Snad jsem vystihl podstatu problému.
P.S. po kolegovi Karvánkovi: Pravda, je to problém výrobce, ale budiž mi omluvou, že jsem v zajetí projekčních návrhů při specifikacích materiálů při rekonstrukcích přímo na stavbě, kdy do projektu předepisuji i takový spojový materiál. Nedělám si totiž iluze o schopnostech některých montážních firem, které nemají přípravu práce či technickou kancelář a u nichž by se mi to vrátilo jako bumerang čím to mají udělat a ještě řeknou, že projekt je nekvalitní.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Josef Dolejšek
*
Offline Offline



Důchodce, ale stále ještě příležitostný projektant


« Odpověď #10 kdy: 08.03.2006, 07:35 »

Dooručuji jako hlavní vypínač domovní rozvodnice použít vypínač, který vypadá jako jistič, např. ASN od OEZ-tu (on to vlastně jistič je, jenom nemá namontovaná střeva).
Při použití takovéhoto vypínače jednak rozvodnice vypadá elegantněji - nečouhá z ní žádná páčka vypínače a ten ASN lícuje s ostatními jističi v řadě, jednak odpadne problém, na který upozornil pan Doležal. Použije-li se vypínač ASN63, může se s vývodovými jističi propojit hřebenovou lištou, která je dimenzována na 63 A.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #11 kdy: 08.03.2006, 09:38 »

To Dolejšek: přesně tak
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Miroslav Bardoděj
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #12 kdy: 08.03.2006, 09:40 »

Podle mého názoru (a i M. Karvánka) se jedná především o věc praktickou: Pokud se jedná o bytovou rozvodnici s tím, že elektroměr a jistič před ním je na chodbě (vzdálen pár metrů),  tak není nutné hlavní vypínač osazovat. Pokud by byl použit "německý" model bytového domu s měřením v jedné místnosti pro všechny odběry (nejspíše někde v suterénu),  tak tam bych vypínač doporučoval osadit. Stejně tak, když se musí jít do kiosku v oplocení.

Co se týká vlastního vypínače, namísto něho je vhodné použít jistič s tím, že hodnota toho jističe omezuje maximální proud rozvaděče, na který jsou dimenzovány všechny komponenty, dokud nedojde k dalšímu snížení jiným jističem.

Takže, jako hlavní vypínač je klidně použit jistič s proudem 40 A, takže na 40 A jsou dimenzovány chrániče, vydrátování, hřebínky, apod.,  s tím, že před elektroměrem je jistič 25 A.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Kořínek
RT - E1 / A+B
*
Offline Offline




« Odpověď #13 kdy: 08.03.2006, 11:25 »

To:Bardoděj - I když se jistič napovrchu tváří jako vypínač, vypínač je vnitřně konstruován jinak! Doporučuji prohlédnout katalogové listy výrobků.
Dále to, co popisujete degraduje pracně vytvořenou selektivitu. To NEDOPORUČUJI.
p.s. Nainstalujte si program SICHR, dosaďte hodnoty a budete se divit i vlastní hlavou na vlastní bulvy.Sichr je ZADARMO. Jen za registraci.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Bardoděj
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #14 kdy: 08.03.2006, 12:52 »

Já tedy nevím, když mám před elektroměrem jistič 25B, na vstupu rozvaděče jistič 40B (ve funkci příležitostnéh o vypínače) a pak mám normálně jištěné okruhy (např. zásuvkové jističem 16B),  tak co mi kde jak narušuje selektivitu ?

Kdybych tam namísto jističe 40B dal obyčejný vypínač, tak to musí být stejné, ne ? (Až na to, že teoreticky může nastat stav, který mi vyhodí nejen jistič okruhu, jistič před elektroměrem, ale i vstupní jistič, zatímco kdyby tam byl vypínač, tak pochopitelně nevypadne. No tak se také nahodí, vždyť o nic nejde, větší opruz je letět do kiosku.)

Já k tomu přistupuju tak, že rozvaděč je postaven na 40 A, ale protože se vejdu, tak mám před elekroměrem zatím 25B. Ale pokud se rozhodnu zvednout si rezervovaný příkon, není problém, protože se až do těch 40 A vejdu.

Celé je to proto, že TNC přívod do rozvaděče je 10mm2, vydrátování a hřebínky jsou také 10, no a rozdíl v chráničích na 25A a na 40A je zanedbatelný. Takže mám připraveno na 40A, i když je třeba nikdy nevyužiju.

Kde jsem udělal chybu ?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Georgis Fasulis
*
Offline Offline



Nepij, nekuř, cvič a zakrátko budeš zase chlapík.


« Odpověď #15 kdy: 16.03.2006, 14:56 »

To Bardoděj: Nikde, vše v cajku :-)

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

G.F
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.056 sekund, 22 dotazů.